AnasayfaBlogUzak Doğu’da Üniversite Eğitimi
Yurtdışında Eğitim

Uzak Doğu’da Üniversite Eğitimi

18 Ağustos 2018
Uzak Doğu’da Üniversite Eğitimi

İyi bir kariyere giden yolun iyi bir üniversite eğitiminden geçtiği inkâr edilemez. Özellikle her iş alanında rekabetin baş gösterdiği günümüzde öğrenciler gelecekte kendilerini bu rekabette öne geçirecek uygun lisans ve lisansüstü programı arayışında pek çok seçenekle karşılaşıyor. 

Yurt Dışında Eğitim 

Öğrenciler geleceklerini şekillendirecek bu seçimi yaparken özgeçmişlerinde fark yaratabilecek seçeneklere yönelmekte fayda görüyor. Bu seçenekler arasından yurt dışında üniversite eğitimi gittikçe daha da popüler ve cazip bir hal almakta. Yurt dışında eğitim denilince akla ilk gelen Amerika ve Avrupa üniversiteleri yanında günümüzün yükselen gücü Uzak Doğu’da üniversite eğitimi de bugünlerde oldukça popüler ve akıllı bir seçim. 

Yurt dışında eğitim için hangi ülkeler tercih ediliyor?

Özellikle Çin, Singapur, Hong Kong, Güney Kore ve Japonya’dan birçok üniversite dünyada ilk 100 üniversite sıralamasında kendilerine yer bulmalarıyla dünyanın her yerinden pek çok yabancı öğrencinin ilgisini çekiyor. Bilim ve mühendislik başta olmak üzere çok çeşitli alanda dünya standartlarında eğitim için Uzak Doğu ülkelerini seçen öğrenci sayısı gün geçtikçe artıyor.

Yabancı Öğrenciler İçin Burs Olanakları

Uzak Doğu’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için en önemli soru işaretlerinden biri okul ücretleri oluyor. Her üniversitenin lisans ve lisansüstü program ücretleri farklılık göstermekle beraber hem hükümetler hem de üniversiteler tarafından yabancı öğrenciler için pek çok burs olanağı sunuluyor. Yüzde yüze kadar burslu okuma fırsatı uygun fiyata yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin Uzak Doğu’yu seçmesinde önemli bir etken. 

Burs elde etmek için ne gerekli?

Burs elde etmek için son mezun olunan eğitim kurumundan %80 ve üzeri başarı ortalaması ile mezun olunmuş olması ve İngilizce yeterlilik belgesinin sunulması gerekiyor. Gidilecek ülkenin dilinin yeterlilik belgesinin de sunulması burs başvuru sürecinde avantaj sağlıyor. Her ülkenin okul yılının farklı dönemlerde başlaması nedeniyle burs başvurusu yapmadan istenilen ülke ve üniversitenin başvuru dönemlerini iyi araştırmakta fayda var. 

İkinci Yabancı Dil Fırsatı

Hemen her üniversitede öğretim dili İngilizce olan lisans ve lisansüstü programları bulunuyor. Bunun yanında Uzak Doğu’da üniversite eğitimi alacak yabancı öğrenciler için üniversiteler lisans ve lisansüstü programlarına başlamadan önce bir sene boyunca bulundukları ülkenin yerel dilini öğrenme seçeneği de sunuyor. 

Bu sayede öğrencilerin yeni bir dil öğrenirken eğitimlerine başlamadan ülkedeki yaşama adapte olmaları ve daha rahat bir ders dönemi geçirmeleri amaçlanıyor. Uzak Doğu dilleri genellikle zor olmalarıyla bilinse de günümüz dünya ekonomisine yön vermeleriyle Uzak Doğu ülkelerinin dilleri artık pek çok işveren tarafından aranır halde. Dolayısıyla bu yabancı dillerden birini yerinde öğrenmek ilerisi için pek çok iş olanağını da beraberinde getiriyor.

Mezuniyet Sonrası Kariyer Fırsatları

Uzak Doğu’da üniversite eğitimi alan öğrenciler mezuniyet sonrası da mezunlar arasında öne çıkıyor. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra ülkesine dönen öğrenciler hem özgün eğitimiyle bilinen Uzak Doğu’da eğitim almanın hem de fazladan bir yabancı dil bilmenin ayrıcalığını yaşıyorlar. Okuduğu ülkede kalmak ya da diğer ülkelerde çalışmak isteyenler de bilim ve teknoloji sektörleri başta olmak üzere farklı sektörlerde iş olanaklarını değerlendirebiliyor. Uluslararası bir ortamda eğitimin doğal olarak getirdiği networking fırsatı da öğrencilere mezuniyet sonrasında yeni kapılar açıyor. 

Her Yönüyle Eşsiz Bir Deneyim

Farklı kültürleri görüp deneyimlemek herkes için ufuk genişleticidir. Uzak Doğu gibi alıştığımızdan çok farklı bir kültürü yaşayarak bir yandan da eğitim almak kulağa zor gelse Uzak Doğu’da üniversite eğitimi almak şüphesiz hayatınızda çok değerli ve unutulmaz bir deneyim olarak yerini alacak. 

Yazar: Elif Akkalay

bilim eğitim mühendislik uzak doğu uzak doğu üniversite eğitimi yeni bir dil yurt dışında eğitim
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Erasmus Nedir? Nasıl Yapılır?
Yurt Dışında Eğitim

Erasmus Nedir? Nasıl Yapılır?

26 Şubat 2020
Yurt Dışında Eğitim İmkanı
Yurt Dışında Eğitim

Yurt Dışında Eğitim İmkanı

03 Ocak 2019
Eğiticinin Eğitimi
4.8
(73)

Eğiticinin Eğitimi

7 Konu4 Saat
Umur çalıkoğluUmur Çalıkoğlu
800239
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat