Close
Mobil Menu Bars

Uzak Doğu’da Üniversite Eğitimi

18 Ağustos 2018, 1066 defa okundu.
Uzak Doğu’da Üniversite Eğitimi
Uzak Doğu’da Üniversite Eğitimi

İyi bir kariyere giden yolun iyi bir üniversite eğitiminden geçtiği inkâr edilemez. Özellikle her iş alanında rekabetin baş gösterdiği günümüzde öğrenciler gelecekte kendilerini bu rekabette öne geçirecek uygun lisans ve lisansüstü programı arayışında pek çok seçenekle karşılaşıyor. 

Yurt Dışında Eğitim 

Öğrenciler geleceklerini şekillendirecek bu seçimi yaparken özgeçmişlerinde fark yaratabilecek seçeneklere yönelmekte fayda görüyor. Bu seçenekler arasından yurt dışında üniversite eğitimi gittikçe daha da popüler ve cazip bir hal almakta. Yurt dışında eğitim denilince akla ilk gelen Amerika ve Avrupa üniversiteleri yanında günümüzün yükselen gücü Uzak Doğu’da üniversite eğitimi de bugünlerde oldukça popüler ve akıllı bir seçim. 

Yurt dışında eğitim için hangi ülkeler tercih ediliyor?

Özellikle Çin, Singapur, Hong Kong, Güney Kore ve Japonya’dan birçok üniversite dünyada ilk 100 üniversite sıralamasında kendilerine yer bulmalarıyla dünyanın her yerinden pek çok yabancı öğrencinin ilgisini çekiyor. Bilim ve mühendislik başta olmak üzere çok çeşitli alanda dünya standartlarında eğitim için Uzak Doğu ülkelerini seçen öğrenci sayısı gün geçtikçe artıyor.

Yabancı Öğrenciler İçin Burs Olanakları

Uzak Doğu’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için en önemli soru işaretlerinden biri okul ücretleri oluyor. Her üniversitenin lisans ve lisansüstü program ücretleri farklılık göstermekle beraber hem hükümetler hem de üniversiteler tarafından yabancı öğrenciler için pek çok burs olanağı sunuluyor. Yüzde yüze kadar burslu okuma fırsatı uygun fiyata yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin Uzak Doğu’yu seçmesinde önemli bir etken. 

Burs elde etmek için ne gerekli?

Burs elde etmek için son mezun olunan eğitim kurumundan %80 ve üzeri başarı ortalaması ile mezun olunmuş olması ve İngilizce yeterlilik belgesinin sunulması gerekiyor. Gidilecek ülkenin dilinin yeterlilik belgesinin de sunulması burs başvuru sürecinde avantaj sağlıyor. Her ülkenin okul yılının farklı dönemlerde başlaması nedeniyle burs başvurusu yapmadan istenilen ülke ve üniversitenin başvuru dönemlerini iyi araştırmakta fayda var. 

İkinci Yabancı Dil Fırsatı

Hemen her üniversitede öğretim dili İngilizce olan lisans ve lisansüstü programları bulunuyor. Bunun yanında Uzak Doğu’da üniversite eğitimi alacak yabancı öğrenciler için üniversiteler lisans ve lisansüstü programlarına başlamadan önce bir sene boyunca bulundukları ülkenin yerel dilini öğrenme seçeneği de sunuyor. 

Bu sayede öğrencilerin yeni bir dil öğrenirken eğitimlerine başlamadan ülkedeki yaşama adapte olmaları ve daha rahat bir ders dönemi geçirmeleri amaçlanıyor. Uzak Doğu dilleri genellikle zor olmalarıyla bilinse de günümüz dünya ekonomisine yön vermeleriyle Uzak Doğu ülkelerinin dilleri artık pek çok işveren tarafından aranır halde. Dolayısıyla bu yabancı dillerden birini yerinde öğrenmek ilerisi için pek çok iş olanağını da beraberinde getiriyor.

Mezuniyet Sonrası Kariyer Fırsatları

Uzak Doğu’da üniversite eğitimi alan öğrenciler mezuniyet sonrası da mezunlar arasında öne çıkıyor. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra ülkesine dönen öğrenciler hem özgün eğitimiyle bilinen Uzak Doğu’da eğitim almanın hem de fazladan bir yabancı dil bilmenin ayrıcalığını yaşıyorlar. Okuduğu ülkede kalmak ya da diğer ülkelerde çalışmak isteyenler de bilim ve teknoloji sektörleri başta olmak üzere farklı sektörlerde iş olanaklarını değerlendirebiliyor. Uluslararası bir ortamda eğitimin doğal olarak getirdiği networking fırsatı da öğrencilere mezuniyet sonrasında yeni kapılar açıyor. 

Her Yönüyle Eşsiz Bir Deneyim

Farklı kültürleri görüp deneyimlemek herkes için ufuk genişleticidir. Uzak Doğu gibi alıştığımızdan çok farklı bir kültürü yaşayarak bir yandan da eğitim almak kulağa zor gelse Uzak Doğu’da üniversite eğitimi almak şüphesiz hayatınızda çok değerli ve unutulmaz bir deneyim olarak yerini alacak. 

Yazar: Elif Akkalay
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!