AnasayfaBlogÜst Düzey Yönetici Asistanı Nasıl Olunur?
Meslekler

Üst Düzey Yönetici Asistanı Nasıl Olunur?

09 Mart 2018
Üst Düzey Yönetici Asistanı Nasıl Olunur?

Mükemmel bir Üst düzey yönetici asistanı olmak hakkında son zamanlara birçok araştırma yaptım ve bu yazıyı yazmaya karar verdim. Bu konuya dair birçok farklı düşünce ve araştırma var ve birçoğu etkili ve yetenekli bir Üst düzey yönetici asistanı nasıl olunur başlığı altında tavsiye veriyor. Bu konuda uzman olduğumu iddia etmememe rağmen deneyimimin bana neyin işe yaradığı ve neyin işe yaramadığı hakkında birçok bakış açısı sağladığını düşünüyorum. Bunu aynı zamanda bu süre içinde çalışma fırsatı bulduğum diğer Üst düzey yönetici asistanı astlarım üzerindeki gözlemlerimden gelen bilgiye de dayandırıyorum.

Mükemmel bir üst düzey yönetici asistanı olmak adına neyin işe yaradığına dair düşüncemi şekillendirmede yardımcı olan birçok akıl hocam ve koçlarım oldu. Fenomenal Üst düzey yönetici asistanı karakteristiklerini tanımlamak daha çok kendi farkındalığınızı, kişiler arası bağlantılarınızı, duygusal zekanızı, liderliğinizi ve yönetim becerilerinizi geliştirmek ve ilerletmek ile alakalı. Bu fikirde iyi bir dinleyici olmak, insanların duygularını anlamak, bakış açılarını anlamak ve empati kurmak yatıyor.

Üst düzey yönetici asistanı görevleri/olması gerekenler neler?

Şirketinizi anlamak esastır.

Her şirket bir ürün satar. Satılan o ürün ve şirketin nihai hedefi yöneticinizi etkili bir şekilde desteklemek ile sonuçlanır. Amaç; gelir arttırmak, yenilikçi pratikler için endüstride bir lider olarak görünmek olabilir. Desteklediğiniz insanlarla oturun ve onlara yardım edebilmek için ONLARIN amaçlarını anlayın.

Bir üst düzey yönetici asistanı olarak yönetici için bir iş yöneticisi olmalısınız.

Onların günlük yaşantıları yönetmek, işi daha iyi hale getirmek için işe odaklanmalarını sağlar. Onların takvimlerini yönetmekten ve idari görevlerden daha fazla yapmanız gereken kompleks işler de var. Örneğin müşteriler ile yazışmak veya takım içinde görevleri dağıtmak. Yapmanız gereken şeylerin limiti yoktur. Şimdi birazcık zıt bir şey söyleyeceğim ama lütfen bunu dikkatli okuyun. 13 yıl önce Üst düzey yönetici asistanı olarak işe başladığımda benim unvanım "Kişisel Asistandı". Her ne kadar Üst düzey yönetici asistanı unvanımı sevsem de bir kişisel asistan olarak anılmak farklıdır. Hayat maalesef normal iş saatlerinde başlayıp bitmez. Sizin yöneticiniz, özellikle yüksek bir profile sahipse ki bu da sizin onların gününü yönetmek için kişisel bir şeyler yapmanız demektir.

Size Hitler dönemine gidip çamaşır yıkamanızı veya kişisel ayak işlerini yapmanızı söylemiyorum ama eğer yaklaşan bir yıldönümünü hatırlar, çiçekler sipariş eder ve kişisel bir tatil ayarlarsanız; o zaman şu soru ortaya çıkar: NEDEN OLMASIN? Mükemmel bir Yönetici Asistanı olmanın çok önemli başka bir açısı da çok güçlü insan becerilerine sahip olmaktır. Çeşitlilik sizin arkadaşınız. Sıradan bir günde, mektuplarımızı büyük şirketlerin CEO’suna ileten kişiye kadar herkesle konuşurum. Yaptığım her etkileşimin diğer insanda değer verdiğim hissini yaratmalı. Diğerlerine ne kadar çok saygı gösterirsem ben ve pozisyonum o kadar saygı görür. Siz yöneticinizin "yüzüsünüz." Tabi olabildiğiniz en iyi şekilde...

Sosyal beceriler

Şimdi söyleyeceğim birçok şey sosyal beceriler hakkında. İhtiyaçları önceden bilebilme hakkında (‘"Herkes ne istediğini bilir. Bazıları neye ihtiyaç duyduğunu bilir. Fark ise sizin katma değerinizdir" Alan Weiss’’) veya iletişim hakkında da konuşabilirim. Bir Üst düzey yönetici asistanı olarak eğitime önem vermeniz çok önemlidir. Yönetici asistanı eğitimiyle fark katabilirsiniz. Odaklanmanız gereken iki eğitim var: Teknoloji: Bunu yeterince vurgulayamam, çünkü sürekli hareket halinde ve sürekli gelişiyor. TEKNOLOJİDEN KORKMAYIN. O sizin arkadaşınız. O sizin daha fazlasını yapabilmeniz için orada. Siz kendinizi bir uzman olarak gösterseniz bile eminim unuttuğunuz veya bilmediğiniz şeyler vardır. Yeni teknolojiler otlardan daha hızlı çıkıyor. Biz bilginin bulut üzerinde oturduğu, ofislerin tükendiği ve daha çok insanın mobil olarak çalıştığı bir dünyaya girdikçe sizde bunu takip etmeli ve yeni trendlerden haberdar olmalısınız. Bilgili kalmak için yılda en bir veya iki kurs alın, en az.

Yönetim becerileri.

"Daktilo sekreteri" günleri geride kaldı. Bütün gün bilgisayarda yazı yazmıyorsunuz. Büyük ihtimalle yılda bir veya iki proje veya etkinlik yönetirsiniz. Bu yüzden sizin bunda daha iyi olmanızı sağlayacak kurslar alın. Proje yönetimi herhangi bir zamanda herhangi bir role uygulanabilir. Aşamaları, bütçeleri anlamak sizi Yöneticiniz için daha iyi bir iş arkadaşı yapacaktır. İletişim kursları sizin yazışma yeteneğinizi, sunum yapma becerilerinizi ve yönetim masanızda oturma yeteneğinizi arttıracaktır. Mükemmel bir Üst düzey yönetici asistanı olmak adına benim fikirlerim bu kadar. Büyük ihtimal dahil etmem gereken birçok şeyi unuttum ve bunu okuduysanız bir yorum ve eğer varsa tavsiyenizi de bırakarak katma değer sağlarsınız.

Üst Düzey Yönetici Asistanlığı Eğitimi Alabilir miyim?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından verilen ücretsiz verilen online eğitimlerden faydalanabilirsiniz. Siz de Etkin Yönetici Asistanlığı Eğitimine Katılın

Üst Düzey Yönetici Asistanı Nasıl Olunur? büro yönetimi ve yönetici asistanlığı etkin yönetici asistanlığı üst düzey yönetici asistanı
Meryem Winstead
Blog Yazarı

Hacettepe Üniversitesi Aile ve Tüketim Bilimleri Bölümü mezunuyum. Blog yazarlığı ve insan kaynakları yönetimi sertifikalarım var. İngilizce dilinde yüksek lisans derecem var ve 3 yıl ABD'de yaşadım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.