AnasayfaBlogÜniversite Okurken Çalışmak
Kişisel Gelişim

Üniversite Okurken Çalışmak

08 Eylül 2021
Üniversite Okurken Çalışmak

Üniversitede okurken yarı zamanlı işlerde strese girmeden nasıl çalışılacağını anlatacağım çünkü hem okulu hem de çalışmayı dengelemek gerçekten zor.

Son zamanlarda üniversitede okuyan öğrenciler gün içinde yarı zamanlı bir işe gidip sabahtan akşama kadar koşuşturuyor ama ödevlerini hep ihmal ediyorlar. 

Ülkemizde üniversite öğrencilerinin part-time çalışmasının çeşitli nedenleri var, ancak en çok bilinen sebep, ailelerinde aldıkları parayla üniversite masrafları arasında bir fark olması.

Ancak, en büyük sorun, okul sonrasında boş zamanınız yoksa hem okulu hem de çalışmayı nasıl dengelemeliyiz? Yeterince boş zamanınız yoksa, her iki şeyi de dengelemenin bir yolunu bulmak gerçekten zor çünkü yeterli zaman yok! Bu sadece ülkemize ait bir şey değil dünyanın her yerindeki öğrenciler ellerinden geleni yaparak bu mücadeleyi veriyorlar ama sonuçta bence yapmamız gereken şey hata yapmaktan kaçınmak.

Bu yazıda üniversiteye gitmek, sosyalleşmek, kulüp etkinliklerine katılmak ve çalışmak gibi bir karmaşanın içinden nasıl çıkabileceğinizi anlatacağım.

Bu konuda içerik yazarken bana sorulan ilginç birkaç sorudan biri de okul çalışmaya izin veriyor mu gibi bir soruydu. Elbette okulunuzun çalışmanıza karışması mümkün değil. Fakat zorunlu staj gibi şeyler varsa çalışmaya zaman bulamayabilirsiniz o ayrı. Örneğin tıp okuyanlar için para kazanabilecekleri bir işte çalışmak özellikle 4’üncü sınıftan sonra zor olabilir.

Atacağınız ilk adım strese girmemek. Strese girdiğinizin farkındayım çünkü okul ve çalışma arasında denge kuramıyorsunuz...

Öncelikle şu soruyu sorarak başlayalım;

Üniversite Okurken Nerede Çalışabilirim? Ne İş Yapabilirim?

Bu soruyla başladım çünkü birçok üniversite öğrencisi iş konusunda deneyimsiz. ve beni kim işe alır ki diye kendinize soruyorsunuz. Çalışacağınız iş masraflarınızı karşılaması gerekir ve çok yorucu olmayan bir iş olması gerekir. Çünkü okumaya gittiniz. ağır bir işte çalışırsanız okula gittiğinizde uykulu gözlerle ders dinlemek kötü olur ki bunu istemeyiz.

Aklınıza ilk gelen burgerciler ve cafeler ama ben bunları atlayarak örnekler vereceğim. O aklınızda olan popüler örnekler zaten cebinizde. Kütüphanede çalışmak bence ilk düşüneceğiniz yer olmalı. Zaten kütüphaneler de yarı zamanlı olarak öğrencileri istihdam ediyor. Ya da özel ders vermek çok işe yarar. Matematik, İngilizce veya iyi olduğunuz başka alanlarda lise öğrencilerine özel ders verebilirsiniz. Üstelik herhangi bir yere gitmenize gerek yok. Bunu online olarak yapabilirsiniz.

Ya da çeşitli müzik aletlerini çalabiliyorsanız örneğin gitar gibi bu yeteneğinizi de paraya çevirebilirsiniz.

Diğeri ise çağrı merkezleri. 

Bir çağrı merkezinde müşteri temsilcisi olarak ya da sosyal medya hesaplarını takip eden birimlerinde çalışabilirsiniz. İster tam zamanlı ister part-time. Hatta bir çoğu vardiyalı çalışma sistemleri olduğu içinde okul-ders saatinize göre dahi ayarlayabilirsiniz. Ve eğer tam zamanlı olarak girdiyseniz işe en düşük asgari ücretle başlayacağınızı da söylemek isterim. Evden çalışma sistemini en çok kullanan sektörlerden de biri ayrıca. 

Bir organizasyon firmasında çalışmak üniversitedeyken çok keyifli olacaktır. Aynı zamanda insan ilişkilerini de geliştirdiği için geleceğe de yatırım gibi düşünebilirsiniz. Bir organizasyon firmasında part-time veya tam zamanlı çalışabilirsiniz. Pandemiyi şöyle bir kenara alırsak Sonuçta düğünler, davetler hiç bitmiyor :) 

Eğer kitap ve dergi okumayı, araştırmayı, seyahat etmeyi, internet üzerinden her konuyla ilgili bilgileri bulmayı seviyorsanız freelance blog yazarlığı da tercihleriniz arasında olabilir. Bu tabi ki ilk başlarda size çok gelir sağlamayacaktır ama zamanla yazmaya alıştıkça daha çok yazı ile daha çok kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz. 

Son olarak grafik tasarım alanlarında yine iş bulabilirsiniz. Freelance çalışma için ideal işlerden biri. Bunun için tabi biraz Photoshop ve Lightroom bilginizinde olması lazım. Bunun üzerine ücretsiz ders alabileceğiniz linkleri açıklamalar kısmına ekleyeceğim. Bu konuda kendinizi biraz geliştirirseniz üniversite döneminde bu işi yaparakda harçlığınızı çıkarabilirsiniz. 

Üniversitedeyken siz hangi işlerde çalışıyordunuz yorum olarak yazarsanız diğer üniversite öğrencilerine de yardımcı olabilirsiniz.

kişisel gelişim üniversite üniversite hayatı üniversite kayıt
Münevver Birol
Münevver Birol
Blog Yazarı

Eğitim Yetkilisi olarak çağrı merkezine yeni başlayan personellere iş başı eğitimleri, çağrı yönetimi ve diğer mesleki eğitimleri vermektedir. Türkiye’nin önde gelen kargo firmalarından birinde çalıştı ve bu firmada kalite birimi kurdu. Butik çağrı merkezi hizmeti veren acentelere satış eğitimi, kalite ve koçluk destekleri vermeye devam etmektedir.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
Empati ve İletişim Eğitimi
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
19969
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat