AnasayfaBlogÜniversite Kazanmak İçin Neler Yapılmalı?
Başarı

Üniversite Kazanmak İçin Neler Yapılmalı?

10 Ekim 2018
Üniversite Kazanmak İçin Neler Yapılmalı?

Üniversite sizin için bir hayal olmamalı! Her şey bir adım atmanızı bekliyor olabilir. Bugün sizde geleceğiniz için bir adım atın. İstediğin bir meslek grubu varsa hiç düşünme, fikrinin arkasında dur ve istediğin mesleği araştırmaya başla. Örneğin; ben sosyal hizmet uzmanı olmak istiyorum, ”bu meslek grubu ne iş yapar? iş tanımı nedir?’’ bu bilgilere bakmam lazım. Daha sonra mesleğin negatif ve pozitif yanlarını derinlemesine öğrenmem gerekir. Çalışma alanları benim için önemli bir nokta olabilir. ’’Üniversiteyi bitirdikten sonra nerelerde çalışabilirim?’’ Sorularınızın cevaplarını aldıkça, seçtiğiniz alan hakkında bilgilerinizin daha çok arttığını göreceksiniz. Sonrasında kendinize sormanız gereken sorular olacak;

Hayatımın Geri Kalanında Kendimi Nerede Görüyorum?

İşte tam bu soruda ileride sahip olmak istediğiniz arabayı, yaşamak, gezmek istediğiniz ülkeyi, belki de almak istediğiniz her şeyi hayal edin. Ve düşünün ben bu isteklerimi nasıl hayata geçirebilirim? Tabii ki iyi bir iş ve asıl önemli olan hayalindeki meslek! Eğer hayalini kurduğun ve gerçekten istediğin bir meslek varsa tebrikler bir adım öndesin demektir. Fakat daha ne meslek yapacağın konusunda kararsızlıkların varsa hiç sorun etme belki bugün yeni kararlar aldığın birgün olabilir. İlgi, yetenek ve becerilerini düşünmek sana yol gösterecektir.

İsteğin bir meslek grubu varsa hiç düşünme, fikrinin arkasında dur ve istediğin mesleği araştırmaya başla. Örneğin; ben sosyal hizmet uzmanı olmak istiyorum, ”bu meslek grubu ne iş yapar? iş tanımı nedir?’’ bu bilgilere bakmam lazım. Daha sonra mesleğin negatif ve pozitif yanlarını derinlemesine öğrenmem gerekir. Çalışma alanları benim için önemli bir nokta olabilir. ’’Üniversiteyi bitirdikten sonra nerelerde çalışabilirim?’’ Sorularınızın cevaplarını aldıkça, seçtiğiniz alan hakkında bilgilerinizin daha çok arttığını göreceksiniz.

Siz de araştırmalarınızı bitirdikten sonra bu bölüm hakkında kararlı olup olmadığınızı ölçebilirsiniz. İsterseniz seçeceğiniz meslek hakkında çevrenizde aktif halde çalışan kişilere meslek hakkında sorularınızı sorabilirsiniz.

Evet istediğimiz mesleğimize karar verdik. Şimdi “Üniversite kazanmak için neler yapmalıyım?’’ sorusuna geçeceğiz. İlk olarak “bu bölümü kazanmak için başarı puanım ve gireceğim sınavlardaki başarım nasıl olmalı?” Bölüm için gerekli sıralamayı öğrendikten sonra “Bu bölümü kazanmak için nasıl çalışmam lazım?’’ eksik yönlerinizi belirleyin. Örneğin matematik alanında zayıf olduğunuzu düşünüyorsanız ağırlığı bu yöne verebilirsiniz. Gerekirse temel matematik bilginizi kuvvetlendirerek en baştan başlayın. Unutmayın hiçbir şey imkansız değildir. Yapacağınıza inanmalısınız. Ben size güveniyorum!

Üniversite sınavında çıkacak konuları listeleyin ve derslere göre sınıflandırma yapın.

Etkin Bir Çalışma Nasıl Olur?

Küçük bir çalışma planı yapın ve odanızda görebileceğiniz bir noktaya asın. Her bitirdiğiniz konu ardından mutlaka test çözün. İlk zamanlar zorlanabilirsiniz, yapmayabilirsiniz ama asla durmak yok çünkü bilgi güçtür ve test çözerken bildiğiniz her soruda kendinize daha çok güveneceksiniz. Bitirdiğiniz konuları tekrar etmeyi unutmayın ve onlar hakkında test çözün. Okuduğunu anlamak ve yorumlak ders çalışırken sizin kurtarıcınız olacaktır bu yüzden kitap okumayı sevin! Bakın kitap okumalısınız demiyorum okumayı sevmeniz gerekiyor. İlgi alanlarınıza göre kitaplar seçin ve bugünden itibaren okuyun hayatınızda neler değişeceğini göreceksiniz.

Konularınız bitmeye başladığında mutlaka denemeler çözün ve çıkmış sorulara mutlaka göz atın. Arkadaşlarınız arasında grup oluşturun ve yapmadığınız her soruyu bu grupta paylaşın hem siz de çok soru çeşidi görmüş olursunuz hem de bilgilerinizi paylaşarak yardımlaşırsınız. Çözemediğiniz yanlış yaptığınız her soruyu hocalarınıza, üst sınıflardaki tanıdıklarınıza mutlaka sorun. Çünkü yaptığınız yanlışın ardından aldığınız doğru cevap sizin için daha kalıcı olacaktır ve aldığınız bilgi ile daha çok zenginleşeceksiniz. Ek olarak katılacağınız online eğitimler size ayriyetten bir avantaj kazandıracaktır. Bu eğitimlerin sonunda sertifika sahibi olmak kendinize yapacağınız büyük bir katkı anlamına gelmektedir.

Düzenli çalışmalısınız ve kendinize vakit ayırmalısınız. Ne istediğinize karar verdikten sonra yapamayacağınız hiçbir şey yoktur. Siz istediğiniz o bölümü kazanacaksınız, hayalini kurduğunuz o arabayı alacaksınız, belki de o gezmek istediğiniz ülkeleri gezeceksiniz ve o hayalini kurduğunuz her şeyi yapacaksınız. Unutmayın hayalinizdeki meslek ne olursa olsun sadece sevdiğiniz alanda başarılı olabilirsiniz. Ne demiştim, yapabilirsiniz ben size güveniyorum!

Üniversite Kazanmak İçin Neler Yapılmalı?başarıe-sertifika online eğitim üniversite
Meryem Winstead
Blog Yazarı

Hacettepe Üniversitesi Aile ve Tüketim Bilimleri Bölümü mezunuyum. Blog yazarlığı ve insan kaynakları yönetimi sertifikalarım var. İngilizce dilinde yüksek lisans derecem var ve 3 yıl ABD'de yaşadım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İş hayatında ve eğitim sürecinde sık karşılaşılan konsantrasyon problemini ortadan kaldırın. Konsantrasyon eğitimi odak seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.
5
(82)

Konsantrasyon Eğitimi

6 Konu5 Saat
Zeynep KökdenZeynep Kökden
750209
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500209
Hafıza Teknikleri Eğitimi
4.9
(59)

Hafıza Teknikleri Eğitimi

13 Konu5 Saat