AnasayfaBlogUlaştırma ve Trafik Hizmetleri Bölümü (MYO)
Bölümler

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Bölümü (MYO)

20 Ocak 2021
Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Bölümü (MYO)

Her geçen gün büyük bir hızla büyüme gösteren ulaşım sistemleri trafikte kaosun oluşmasına da sebep oluyor. Tüm bu kaos ortamını çözümlemek ve takip etmek için etkili yöntemlere ihtiyaç duyulur. Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri, büyük hızla büyümeye devam eden toplumların ulaşım ve trafikle alakalı problemlerini çözüme ulaştırmak için yöntemler geliştirir. Aynı zamanda güvenli ve kaliteli bir ulaşım sağlamak için çalışmalar yürütür.

Ulaştırma ve trafik hizmetleri her bir yol için farklı metotlar geliştirir. Ulaştırma ve trafik hizmetleri bölümünün temel amacı ise bu alanda çalışmalar yapabilecek, nitelikli personellerin yetiştirilmesidir. Üniversitelerde eğitim veren ulaştırma ve trafik hizmetleri bölümünün hedefi trafik akışında olması gereken programları kaliteli ve güvenli olacak şekilde çözümleyecek nitelikli, donanımlı, yenilikçi çalışanları yetiştirmektir.

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Bölümü Nedir?

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümü meslek yüksekokulu çatısı altında eğitim sürdüren bir ön lisans programı olarak hizmet verir. Bu bölümün amacı günümüzde toplumlarında meydana gelen ulaşım ve trafik problemlerini verimli ve en etkili olacak şekilde çözümlenmesini sağlayacak çalışanlar yetiştirmektir.

Bölüm, günümüz toplumlarının ihtiyacı olan, kaliteli ve güvenli ulaşımı sağlamakta rol oynayacak, eğitim yaşamı boyunca öğrendiği bilgileri kariyer yaşamında uygulayacak, kendini geliştirerek sektöre fayda sağlayacak mezunlar verir.

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümünü tercih etmeyi planlayan meslek yüksekokulu adayları; disiplinli, sorumluluk sahibi, planlı ve programlı çalışma konusunda bilinçli olması bölümün aradığı başlıca özellikler arasında yer alır.

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümünde öğrenciler 2 yıllık eğitim alır. Öğrencilerin bölümden mezun olabilmeleri için 120 kredi haklarını tamamlamaları ve üniversitenin mezuniyet beklentilerini yerine getirmeleri gerekir. Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümü sadece TYT sınavı ile öğrenci alır.

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri öğrencileri mezuniyetleri sonrası DGS sınavı ile 4 yıllık lisans bölümlerine geçiş yapabilir. Bölüm mezunlarının yeterli puan ile başvuru yapabileceği lisans bölümleri aşağıdaki gibidir.

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Öğrenciler Ulaştırma ve trafik hizmetleri bölümünden mezun olduktan sonra pek çok farklı iş imkanına sahiptirler. Mezun olan kişiler özel sektörde ya da devlet kurumlarında iş bulmakta zorluk çekmezler. Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümü mezunları meslek yaşamları boyunca devlete ait ulaşım kurumlarında ve özel sektörde yer alan ulaşım kurumlarında kendilerine yer bulabilirler.

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümünden mezun olduktan sonra "Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Teknikeri" unvanı alırlar. Bu teknikerler çoğunlukla inşaat mühendisi yardımcısı olarak görevlerine devam eder ve inşaat mühendisi ile işçiler arasında kurulması gereken iletişimi sağlamakla görevlendirilirler. 2 yıllık Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri iş imkanları aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Karayolları Genel Müdürlüğü (KPSS puanı ile)

 • Belediyeler

 • Devlet Demiryolları

 • Hava Meydanı ve Liman İnşaatı

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümü devlet kurumları ataması olan bölümlerden biridir. Özellikle son atamalarda bu bölüme de kontenjan ayrılmış ve mezunlar çok da yüksek olmayan puanlar ile çeşitli kurumlarda çalışma imkanı elde etmiştir.

Kurumlara göre çeşitli görevlerde üstlenen mezunların aslında 3 aşamalı görev dağılımı vardır. Bunlar; yapım aşaması, üretim aşaması ve lojistik alanında yer alan görev ve sorumluluklarıdır. Yapım aşamasında temel sorumlulukları şunlardır;

 • Bağlı olduğu mühendisin verdiği yönergelere göre yol yapımı için gerekli olan asfaltın hazırlanmasından sorumludur.

 • Bu asfaltın yola uygun olacak şekilde doldurulması ve yolun yeniden düzenlenerek hazır hale gelmesi aşamasında işçilerin başında tüm işleyişi takip etmesi gerekir.

 • Yol çalışması için hazırlanması gereken proje ve planın malzemelerinin önceden hazır etmelidir.

 • Maliyetlerinin hesaplanması aşamasında kendisine düşen görevleri zamanında yerine getirmesi beklenir.

Üretim aşamasında;

 • Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri teknikerinin kullandığı farklı ölçüm teknikleri bulunur.

 • Tüm bu ölçümleme tekniklerini yolun zemin inlemesi sırasında sorumlu mühendis ile beraber yapar.

 • Gerekli keşifleri yapmaktan sorumludur.

 • Yol hizmete açılmadan önce ihtiyaç olan sinyalizasyon, trafik ışık düzenlemeleri ve yol çizgilerinin hazırlanması gibi önemli basamaklarda görev alır.

Son olarak lojistik aşamasında; metro, demiryolu, havayolu ve karayolu ulaşımları sırasında taşıtların durması gereken yerleri ve güzergahları belirlemekten sorumludur. Gerekli durumlar oluşursa yol ve sinyalizasyon hatalarının giderilmesi aşamasında da görev alır.

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Bölümü Dersleri Nelerdir?

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümünü tercih edecek aday öğrenciler hangi derslerle karşı karşıya kalacaklarını merak ediyor. Eğitim yaşamları boyunca görecekleri tüm dersler, mesleklerinde başarılı ve bilgi sahibi birer tekniker olmalarını sağlamayı amaçlar.

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümünde pek çok dersten 2 yıl boyunca sorumlu olacak öğrenciler bölümden mezun olabilmek için gerekli kredi toplamını tamamlamalı ve bölüm şartlarını yerine getirmeleri gerekir. Bunlar arasında en önemlilerinden biri zorunlu staj süresidir. Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri bölümünü tercih edecek adayların bölümü kazanmaları halinde 4 dönem içinde karşılaşacakları dersler aşağıda listelendiği gibidir.

 • Taşıt Mekaniği,

 • Genel Ulaşım ve Trafik Tekniği,

 • Statik Mukavemet,

 • Trafik Kuralları ve Mevzuatı,

 • Ulaştırma Politikası ve Planlama,

 • Zemin Mekaniği,

 • Trafik Psikolojisi,

 • Trafik Planlaması ve Uygulaması,

 • Kaza Yeri İnceleme ve Bilirkişilik

 • Yol Üst Yapısı,

Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

2021 YKS üniversite adayları aşağıda sıraladığımız tablodan 2020 taban puanları ve Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri başarı sıralamaları ile ilgili bilgi edinebilir. Aşağıda listelediğimiz puan ve sıralamalar 4 eğitim kurumuna aittir. Yazımızda hazırladığımız bilgiler bu yıl yerleşen adayların puanları ve başarı sıralamalarını açıklıyor. ÖSYM-YÖK tarafından açıklanan puanlardır.

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralama
ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİUlaştırma ve Trafik Hizmetleri228,615061157275
ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİUlaştırma ve Trafik Hizmetleri (KKTC Uyruklu)228,191211163198
MERSİN ÜNİVERSİTESİUlaştırma ve Trafik Hizmetleri215,663371340828
HARRAN ÜNİVERSİTESİUlaştırma ve Trafik Hizmetleri207,968941452571
ulaştırma ve trafik hizmetleri ulaştırma ve trafik hizmetleri bölümü ulaştırma ve trafik hizmetleri bölümü (MYO)
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dış Ticaret Eğitimi
4.7
(82)

Dış Ticaret Eğitimi

11 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
885309
İhracat Geliştirme Kursu
Gözde EnginGözde Engin
550209
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
1550349