AnasayfaBlogTersine Mentorluk Nedir?
İş Hayatı

Tersine Mentorluk Nedir?

20 Nisan 2016
Tersine Mentorluk Nedir?

Geçenlerde futbol maçı izlerken 11 yaşındaki yeğenim bana "nasıl oldu da bir anda Paytm çok büyüdü" dedi. Size daha ilginç bir şey anlatayım. Yeğenim 7 yaşındayken ben daha online olarak bir uygulamaya hiç ödeme yapmamışken online bir oyun almak için kredi kartımı istemişti. Onun tarafından sıkıştırılmak ve "neden olmasın" sorgusuyla online ödemeler hakkında bir şeyler öğrenmeye karar verdim ve kendimi online dolandırıcılık korkusuyla örtülü olan eski düşüncelerimden kurtulmaya zorladım. Bir kere online ödeme yolculuğuna adım attığımda geri dönüşü yoktu ve eminim bu hepimiz için benzer bir hikaye. Bu yazıda örnekle başladım çünkü tersine mentorluk konusunu anlatmama bu hikaye sebep oldu. Bu beni bir şeyler yapmanın yeni yollarını öğrenmeye ve araştırmaya itti ve dijital dünyanın ötesinde ve kendi İnsan Kaynakları alanıma kadar birçok yeni düşüncenin önünü açan yepyeni bir dünya belirdi önümde. Benim çalışma alanımda iç ve dış paydaşların nasıl değiştiğini ve onlara neyin önemli olduğunu anlamam gerekiyordu. Bana rehberlik etmesi için daha genç bir insanı işe almanın vaktinin geldiğinin farkındaydım. Resmi olmayarak benden daha genç olan iş arkadaşıma benim eğitmenim gibi başvurdum ve yolculuğum başladı. Tersine mentorluk birçok kişiyi heyecanlandırdığı gibi birçoğunu da kaçıran bir konu. Benim tersine mentorluk deneyimim bana açık bir şekilde bilginin daha büyük veya makamlı olan insanın daha küçük veya deneyimsiz olan insana nasıl başarılı olunacağı ve akıl alan insana diğer büyüklerle nasıl iletişim kuracağı konusunda yardım ettiği ve tek taraflı bilgi akışının olduğu geleneksel mentorluk günlerinin bittiğini gösterdi. Bugünün iş zorlukları genç Y jenerasyonunun fikirlerini gerektiriyor. Bu göz ardı edilemez ve tersine mentorluk bu fikirleri öne getirmenin yollarından biri. Eğer hala okuyorsanız, belli ki bu fikir ilginizi çekti. Yolculuğa başlamadan önce size benim deneyiminden düşünmenizi istediğim birkaç noktayı sunmama izin verin:

İlgili yazı: Mentor Nedir?

Tersine Mentorluk İçin Tavsiyeler

Hazır olma ihtiyacı.

Akıl alacak olan insan bilmeli ki bu sadece öğrenmekle alakalı ama aynı zamanda da gerçek dünya problemlerini geleneksel olmayan yollarla çözme fırsatı da olabilir. Bu akıl alacak olan insanın zorlanmaya hazırlıklı olmasını ve fikirlere olan yaklaşımını göstermesi gerektirdiği anlamına geliyor. Basitçe akıl alan kişi kendini rahat bölgesinden çıkarmaya hazır olmalı.

Akıl Hocası Olarak Meraklı Bir Zihin Seçin. 

Bilgiye aç olan meraklı zihinlere sahip parlak insanlar seçin. Paylaşmakta iyi olan ve tartışmalardan zevk alan insanlar... Kendisinden büyük olan akıl alan kişiye korkusuz bir şekilde "kutundan çık ve onunla birlikte sınırlamalarını kaldır"  diyebilecek biri.

Dürüst olun.

İki tarafında ne için ve neden orada olduğu konusunda tamamen açık olması gerekir. Farklı jenerasyonlar farklı görüşler, paradigmalar ve hatta iletişim şekillerine sahip olduğundan dolayı farklılıkları konuşmak önemlidir. Açık bir şekilde etkileşim kurallarını belirleyin ve "güven" oluşturmak için çalışın.

İş Zorluğu.

İki kişiden birinin bu ilişkinin iş zorluğunu çözmek için fikirler ortaya atmaya ihtiyacı olduğu gerçeğinin bilincinde olmalı. Akıl hocalığı yapmak üretken olmayı, değer katmayı ve iki taraf içinde yeni bakış açıları yaratmayı gerektirir, aksi takdir de bu işin çok hızlı bir şekilde geçici olmasının ihtimali var.

Öğretmeye hazır olun.

Akıl dersi alan kişinin akıl hocasına deneyimleriyle bir şeyler öğrettiğinden, genç akıl hocası için bakış açısı yarattığından emin olun. Bu yargılamadan ve konuyu kapatmadan düşünerek sisteme düşünceler koyularak yapılabilir. Genç akıl hocasının iş bilgisini edindiğinden, onu nasıl benimseyeceğinden, bağlantılara değer verdiğinden ve stratejik becerikliliğe bilgiyi çevirerek büyük resmi edinebilmeye yetenekli olduğundan emin olun.

Çok resmi olmayın.

Bir sohbetle başlayın ve saygı, paylaşma ve eğlence ile karakterize olmuş bir ilişki yaratın. Bu bilmem ne formatında belgelemeye, fikirler yakalamaya odaklı bir insan kaynakları egzersizi değil, öyle olursa onu fazla yapılandırarak özünü öldürebilirsiniz.

Egoyu bırakın.

Egonun hem akıl veren hem de akıl alan arasında olmadığından emin olun. Akıl alan kişi "hepsini biliyorum, ben bu yollardan geçtim" tavrını bırakmalı ve akıl veren de yüksek bir lidere ders verme erdeminin boşluğuna düşmemeli. Bu hiçbir zaman iki kişi arasında yaşanan bir savaş değil. Kurumunuzun resmi bir programı yok mu? Önemi yok. Genç olan insanlarla olmak için atılan o bir emin ama küçük olan ilk adıma ihtiyacınız var. Onlara zorlandığınız konular hakkında soru sorun ve dinleyin. Şaşıracaksınız. Sonuç olarak bütün söyleyebileceğim tersine mentorluk değer olarak potansiyelinde üstün şeyler yaratan ortak bir şeyler yaratma fırsatıdır.

Tersine Mentorluktersine mentorluk ne demektersine mentorluk nedirtersine mentorluk nelerdir
Murat Beyler
Murat Beyler
Blog Yazarı

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuştur. Birçok alanda kendini geliştirmeye adamıştır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Mentora Sahip Olmak İçin 4 Sebep
Karar Verme

Mentora Sahip Olmak İçin 4 Sebep

09 Mart 2018
Mentor Koçluk Nedir?
Meslekler

Mentor Koçluk Nedir?

02 Mart 2021