AnasayfaBlogTekstil ve Moda Tasarımı Bölümü
Bölümler

Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü

18 Ağustos 2020
Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü

Öncelikle modanın neyi ifade ettiğini anlayalım. Giyim, aksesuar, makyaj, ayakkabı, çanta, gözlük, ev tekstil ve hatta mobilya için kullanılan çok geniş bir terimdir. Moda çok özgün olmakla beraber aynı zamanda hayattaki her alana dokunan soyut bir terimdir. Yazılı kuralları yoktur ama aslında her zaman kuralları vardır.

Moda tasarımı ise bütün bunları en uygun kumaş türünü ve desenini seçerek döneme, mekâna ve sosyal davranışlara göre değiştirmek, geliştirmek, güzelleştirmek ve uygulamak demektir. Aslında dönemin modasını tasarımcılar belirler. Moda tasarımı bir sanattır. Üreticiler ise belirlenen tasarımlara hayat verirler. Renkleri, desenleri, kalıpları, uyumu ya da uyumsuzluğu tasarlar ve tüketicinin beğenisine sunarlar. Moda tasarımı ilk defa 19. yüzyılda İngiliz Charles Frederick Worth tarafından uygulanmaya başlanmıştır.

Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Nedir?

Modayı ve moda tasarımını anlattık. Peki, tekstil ve moda tasarımının, moda tasarımından farkı nedir? Modanın hayatımızdaki her şeyi kapsadığından bahsettik. Tekstil ve moda tasarımı ise tekstil endüstrisindeki dokuma, giyim ve baskı tasarımı anlamına gelir. Tekstil endüstrisi ev tekstili ve giyim üzerine çalışır. Dolayısıyla modanın kapsadığı bütün alanları kapsamaz. Tekstil ve Moda Tasarımı bölümü ise, tekstil endüstrisinde çalışacak ve özellikle özgün tasarım yapabilecek, araştırmacı ve vizyon sahibi tasarımcıları yetiştirmeyi hedefleyen bölümdür.

Tekstil ve Moda Tasarımı bölümü üniversitelerin Güzel Sanatlar fakültesi bünyesinde yer almaktadır. Güzel Sanatlar fakültesinde yer aldığı için Yetenek Sınavı şartı olup olmadığı mutlaka üniversiteden sorgulanmalıdır. 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Staj zorunluluğu bulunmaktadır.

Tekstil ve Moda Tasarımı İş İmkanları Nelerdir?

Giyim hiç bitmeyen ve artarak devam eden bir tüketimdir. Gerek hazır giyim mağazaları gerekse özel dikim atölyeleri gün geçtikçe artmaktadır. Dolayısıyla tekstil ve moda tasarımı bölümünden mezun olan başarılı öğrenciler için iş imkanları oldukça fazladır. Modaya gerçekten ilgi duyan, tasarım yapmayı seven ve özgün tasarımlar yapabilen, teknik konulara hâkim olan mezunların iş bulması kolay olacaktır. Özellikle belirtmek isteriz ki başarılı ve özgün olmak iş bulma konusunda en gerekli özelliklerdir. Mezunların çalışabileceği alanları sizler için sıraladık;

 • Hazır Giyim Sektörü,

 • Moda Evleri,

 • Baskı Atölyeleri,

 • Üniversiteler,

 • Yayınevleri

Bu iş alanlarında ise çok farklı pozisyonlarda çalışma imkanları bulunmaktadır.

Tekstil ve Moda Tasarımı Mezunları Ne İş Yapar?

Tekstil ve Moda Tasarım mezunlarının çalışabileceği iş alanlarını sıralamıştır. Bu alanlarda çok farklı pozisyonlarda çalışabileceklerine de değindik. Giyim firmasında stilist, yönetici, pazarlama uzmanı, satış uzmanı, tasarımcı, görsel tasarımcı olarak çalışabiliyorlar. Moda evlerinde ise görsel tasarımcı, stilist olarak çalışabilecekleri gibi moda evinin sahibi olarak da çalışabiliyorlar. Üniversite ve yüksekokullarda akademik personel olarak kalabiliyorlar. Formasyon alarak liselerde de öğretmenlik yapabiliyorlar. Freelance olarak stilistlik yapabiliyorlar. Moda yayınlarında ve blog sayfalarında moda ile ilgili yazabiliyorlar. Yine moda yayınlarında moda editörü olarak da çalışabiliyorlar.  

İlla ki tasarım yapmak şart değil; modanın olduğu her yerde farklı işler de yapabiliyorlar. Bu da aslında bu bölümü oldukça avantajlı hale getiriyor. Önemli olan mezunun ne istediğini ve hangi konuda daha başarılı ve özgüvenli olduğunu bilmesidir. Staj döneminde de mezun olduktan sonra yapmak istediği iş ile ilgili bir şirkette staj yapabilirse büyük avantaj sağlayacaktır. Hem mesleği yakından tanımasına olanak sağlar hem de mezun olmadan mesleği ile ilgili deneyim kazanmasına yardımcı olur. Bu yüzden de staj konusunda bilhassa dikkatli tercih yapılması önemlidir.

Tekstil ve Moda Tasarımı Dersleri Nelerdir?

Tekstil ve Moda Tasarımı dersleri, üniversiteye göre değişkenlik göstermektedir. Genel olarak bu bölümün zorunlu derslerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Temel Tasarım,

 • Temel Dikim Teknikleri,

 • Tekstil Lifleri,

 • Boyama Teknikleri,

 • Tekstil Tasarımı,

 • Baskı Teknikleri,

 • Kumaş Yapı Bilgisi,

 • Bilgisayar Destekli Tasarım,

 • Tekstil ve Moda Tarihi,

 • Kalıp Uygulama,

 • Giysi Üretim Teknikleri,

 • Teknik Çizim,

 • Bilgisayar Destekli Tasarım,

 • Moda Resmi,

 • Aksesuar Tasarımı,

 • Deneysel Tasarım,

 • Baskı Tasarımı,

 • Dokuma Tasarımı.

Bu dersler zorunlu ders olarak okutulmaktadır. Aynı zamanda seçmeli ders olarak da seçebileceğiniz birçok ders seçeneği mevcuttur. Yabancı dil, marka yönetimi, moda editörlüğü, fotoğrafçılık, moda resmi ve illüstrasyonu ve stil danışmanlığı seçmeli ders örneklerinden sadece birkaçıdır. Mezun olduktan sonra hedeflenen iş alanı belli ise öğrenci seçmeli derslerini de seçtiği alana göre tercih edebiliyor. Böylelikle, mezun olduktan sonra aldığı dersler ve uygulamalar ile avantaj sağlayabiliyor. Örneğin, öğrenci bu bölümü stil danışmanı olmak için okumayı istiyorsa; zorunlu derslerinin dışında birebir stil danışmanlığı ile ilgili olan derslere de odaklanabiliyor.

Tekstil ve Moda Tasarımı Taban Puanları ve Sıralamaları Nelerdir?

Tekstil ve Moda Tasarımı bölümü ülkemizde sadece 3 üniversitede okutulmaktadır. Lütfen ‘Moda ve Tekstil Tasarım’ bölümü ile aynı olduğunu zannetmeyin. Her iki bölüm de farklıdır. Moda ve Tekstil Tasarım bölümü çok daha fazla üniversitede okutulmaktadır. Bölümünüzü tercih ederken bu detayı göz ardı etmemenizi öneriyoruz. Tekstil ve Moda Tasarımı bölümünü Atatürk Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde okuyabilirsiniz. Bu üniversiteler devlet üniversiteleri olduğu için ücretsizdir. İkinci öğretim seçeneği de bulunmamaktadır. Puan türü EA (Eşit Ağırlık) tır dolayısıyla daha çok lisede Türkçe-Matematik okumuş öğrencilerin tercih ettiği bir bölümdür.

Bu üniversitelerin 2020 yılına ait en güncel taban puanları ve sıralamalarını sizler için bir araya getirdik;

 4 Yıllık Tekstil ve Moda Tasarımı Taban Puanları 2020

ÜNİVERSİTE

FAKÜLTE

BÖLÜM

PUAN TÜRÜ

TABAN PUAN

SIRALAMA

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ (ADANA)

Güzel Sanatlar Fakültesi

Tekstil ve Moda Tasarımı

EA

240,61789

604117

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM)

Güzel Sanatlar Fakültesi

Tekstil ve Moda Tasarımı

EA

218,70548

771023

KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Güzel Sanatlar Fakültesi

Tekstil ve Moda Tasarımı

EA

203,54777

816372

Üniversitelerin taban puanları ve başarı sıralamaları arasında görüldüğü gibi çok büyük bir fark bulunmuyor. Hangi ilde okumak istediğiniz tercih yapabilmenizi kolaylaştırıyor. Bunun dışında, mutlaka üniversitelerin ders programlarına, mezunlarına, staj seçeneklerine ya da varsa sağladığı ek olanaklara bakılmasını önemle tavsiye ediyoruz. En güncel 2020 üniversite listesine, programın ortalama netlerine, kontenjanlarına ve yerleşim koşullarına YÖK Lisans Atlası sayfasından ulaşabilirsiniz.

moda tasarım görsel mağazacılık tekstil ve moda tasarım iş imkanları tekstil ve moda tasarımı tekstil ve moda tasarımı bölümü
Blog yazarı
Özgün Altan
Blog Yazarı

Oxford Brookes Üniversitesi İnsan Kaynakları Yöneticiliği ve İşletme çift ana dal mezunudur. 2010 - 2019 yılları arasında Turizm sektöründe 9 yıllık bir iş deneyimi oldu.  İstanbul İşletme Enstitüsü Dijital Pazarlama Uzmanlığı, Sosyal Medya Uzmanlığı, İçerik Editörlüğü, İçerik Uzmanlığı ve WordPress Eğitim sertifikaları aldı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Vray Render Kursu
5
(2)

Vray Render Kursu

11 Konu12 Saat
Şerife DemirŞerife Demir
500209
3D Görselleştirme Eğitimi
Şerife DemirŞerife Demir
775209
Yalın Üretim Eğitimi
5
(123)

Yalın Üretim Eğitimi

5 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
855209