Close
Mobil Menu Bars

Teknolojinin Hayatımıza Etkileri

26 Haziran 2018, 24560 defa okundu.
Teknolojinin Hayatımıza Etkileri
Teknolojinin Hayatımıza Etkileri

Teknoloji geliştikçe biz de gelişiyor muyuz? ?Teknoloji ; çağımızın belki de her yaş grubundan en azından bir yönüyle, yakalamayı başarmış belki de en geniş kapsamlı kavramdır.?☎

Öyle ki artık neredeyse on' suz daha önce nasıl yaşayabildiğimizi dahi hatırlamakta zorlandığımız bir zamanda yaşamaktayız. Günümüz dünyasında; bilginin geniş kitlelere yaygınlaşmasında son derece ilerleme sağlandığı, her geçen gün yeni buluşların yapıldığı, tıptan sağlığa, iletişim araçlarının gelişmesinden, ulaşımda yaşanan ilerlemelere kadar hayatın hemen hemen her safhasında yer aldığı oldukça hızlı değişimlerden geçmekteyiz.

Teknolojik Gelişmeler

Teknolojik gelişmeler son yıllarda o kadar hayatımızın içerisinde yer alır oldu ki; eskiden sadece sanayi, sağlık gibi belirli düzeyde ve çerçevede yer aldığı algısı bulunurken artık en basit olarak yaptığımız rutin işlerde dahi kullanılan çoğunlukla da "vazgeçilemez" bir öge durumuna gelmiştir. 

Şöyle bir düşünürsek ; evimizde her gün kullandığımız hayatımızı oldukça kolaylaştıran her an elimizin altında olmasına alıştığımız elektrikli ev aletleri, bilgisayarlar,yazıcı ve tarayıcılar,cep telefonları, ulaşım araçları teknolojik ilerlemenin yaşandığı ve günden güne de bu konuda tasarım ve kalite anlamında oldukça başarı kaydetmektedir. Her yaş grubundan kadın erkek herkes hayatını kolaylaştırmak ve konfor sağlamak amaçlı teknolojik aletlerden ve sunulan imkanlardan faydalanmaktadır.

Teknolojinin Olumlu ve Olumsuz Etkileri

Peki bu kadar hayatımızın her alanına girmiş olan teknolojik kazanımlar  ve yaşanan bu gelişmeler bizi olumsuz manada da etkiliyor olabilir mi? Daha da önemlisi biz bu olumsuz ve zararlı etkilerin ne kadar farkında ve bilincindeyiz? ⏳

Hayatımızı kolaylaştırıyor olması bize verdiği zararları absorve etmemize yeterli midir? Bu ve buna benzer soruları çoğaltabilir çeşitlendirebiliriz. Paradan ve zamandan kazandıklarımız, kaybettiğimiz değerlerimiz ve diğer olumsuzluklar karşılaştırıldığında ilginç sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Fiziksel rahatsızlıklara neden olmasının yanı sıra bunların, toplumsal ve kültürel erezyona da neden olduğu bir gerçektir.

Uzun süre elektronik aletlere maruz kalmak ciddi sağlık sorunlarına yol açmakta  yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde uzmanlar uyarılarda bulunmaktadırlar. 

SDÜ Tıp Fakültesinde Çocuk Endokrinoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç.Dr.Bumin Dündar, elektirikli cihazların ergenlik gelişimi üzerine etkileri konusunda fareler üzerinde deney yaptıklarını bildirdi. Fare deneyinden elde edilen sonuçların,elektriksel alamlaron vücuda ciddi oranda zarar verdiğinin tespit edildiğini ifade eden Dündar;  sürekli elektrilsel alana maruz bırakılan gebe farelerin yavrularının kontrol grubundaki farelere göre belirgin olarak düşük doğum ağırlıklı doğdukları,büyüme ve gelişimlerinin daha geç olduğu saptandı."dedi. Bu ve buna benzer bilimsel araştırma sonuçlarını çoğaltmamız mümkündür sürekli olarak da çalışmalar medyada yer almakta ve geniş kitlelere ulaşmaktadır. Ne var ki bilinçlenme ve teknolojiyi doğru kullanım konusunda tamamen  bir gelişme henüz gösterilmediği de aşikârdır. Bu zararın sağlık boyutunun yanı sıra  bir de toplumsal alanda verdiği zarar ve boyut var elbette.

En basit örnekle; yaygınlaşan cep telefonu bilgisayar sayesinde bire bir iletişimin azalmaya başlaması, sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla her anın canlı bir şekilde herkesle paylaşılması neticesinde eskiye kıyasla kültürel ve sosyolojik olarak oldukça farklı bir boyuta erişmiş bulunmaktayız. Yaşanan ve bilinçli olarak yaratılan günümüz hızlı tüketim toplumunun getirdiği, her istenilene kolay ulaşılabilme, bunun sonucunda da kalıcı olmama ve çabuk sıkılma gibi psikolojik zararların da kaçınılmaz olduğunu ve hepimiz için geçerli olduğunu belirtmek zorundayız. ?

İşin diğer boyutunda da şunları görebilmekteyiz; daha az hareket etme, bankacılık işlemlerinden alışverişe değin çoğu işi internet üzerinden halletmeye çalışma, makinelerden sınırsız faydalanma neticesinde hareketsizlik gibi çağımızın en büyük sorunlarından birisine de davetiye çıkarılmış olmaktadır. Bu sebeple yetişkinler, çocuklar, kadın, erkek her yaş düzeyinden her demografik yapıdan bireyi ilgilendiren çok ciddiye alınması gereken hayati bir konudur.??? 

Globalleşen dünyada iletişimin ve ulaşımın hızı arttığı için sınırlar da ortadan kalkmakta adeta "tek bir dünya" anlayışı hakim olmaktadır. Teknolojiye ve bunun getirdiği gelişmelere uyum sağlamak ve faydalanmak artık bir seçimden ziyade neredeyse bir zorunluluktur. Her türlü nimetinden imkanlar ölçüsünde faydalanmak kadar zararlarının da her daim bilincinde olunmalı, kısıtlayıcı sağlığı tehdit edici etkilerini dikkate alınmalı, özellikle çocukların ve gençlerin bu bilinçle yetiiştirilmesi hususunda dikkatli olunmalıdır. Sonuç itibariyle; teknolojik gelişmelerin kullanımı ve takip edilmesi hususunda, bilinçli olunmalı ölçülü dikkatli davranılmalı, faydasından çok zarar verebileceği unutulmamalıdır. Zira toplumsal ve psikolojik, fiziksel bağlamda geri dönülemez zararlara sebebiyet vermesi kaçınılmazdır.

 

Teknoloji ne anlama gelir? 

İnsanların ihtiyaçlarına yönelik yardımcı araç ve gereçlerin yapılıp üretilmesi için gerekli olan yetenek türüdür.

Teknolojik gelişmeler nelerdir?

Her yaş grubundan kadın erkek herkes hayatını kolaylaştırmak ve konfor sağlamak amaçlı teknolojik aletlerden ve sunulan imkanlardan faydalanmaktadır.

Teknolojinin olumlu yanları nelerdir?

Olumlu etkilerinden en önemlisi hayatımızı kolaylaştırmasıdır.

Teknolojinin olumsuz yanları nelerdir?

Fiziksel rahatsızlıklara neden olmasının yanı sıra bunların, toplumsal ve kültürel erezyona da neden olduğu bir gerçektir. Uzun süre elektronik aletlere maruz kalmak ciddi sağlık sorunları yaratmaktadır.

 

 

 

 

 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. Teknolojinin hayatımıza ve iş hayatımıza olan etkileri hakkında birçok konuda yazılar yazmaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Muhammet Çağlayan
02 Ekim 2018
5.0

Hayatımızın teknolojiye etkileri de olabilir :):):)))