AnasayfaBlogTeknoloji Alanında Öne Çıkacak Meslekler 2020
Bilişim

Teknoloji Alanında Öne Çıkacak Meslekler 2020

18 Kasım 2019
Teknoloji Alanında Öne Çıkacak Meslekler 2020

Teknoloji sektörü, günden güne büyüyor ve gelişiyor. Yapay zekalar, akıllı robotlar, dijital kodlama derken teknoloji, hayatımızın içine daha fazla girmeye hazırlanıyor. Tüm bu gelişmelere bağlı olarak da iş dünyasında aranan yetkinlikler artıyor, çeşitleniyor. Hangi mesleği seçersek seçelim teknoloji dünyasına hakim olmamız bekleniyor. Bu süreci en iyi şekilde değerlendirmek ve geleceğin mesleklerine en iyi biçimde hazırlanmak, Yazılım ve Bilişim Eğitimleri ile mümkün. İşte, gelecekte yüksek talep oluşturması beklenen uzmanlık gerektirecek mesleklerden birkaçı...

Teknoloji Alanında Öne Çıkacak Meslekler Neler? 

Teknoloji alanında yakın vakte kadar popüler olacak eğitimlerden öne çıkanları sizler için hazırladık. 

Veritabanı Yöneticiliği

Kısaca DBA (Database Administrator) olarak ifade edilen veritabanı yöneticileri; bir kurumun, şirketin verilerini yönetir. Veritabanı yöneticileri, veritabanlarının etkin bir biçimde çalışmasını ve kullanıcılarının güvende olmasını sağlar. Son yıllarda olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da yüksek rağbet görmesi beklenen alan, şirketin verilerini organize etmek ve verimli  bir biçimde depolamaktan sorumludur.

DBA’nın temel işlevlerinden birisi olan verileri korumak, verilerin belirli aralıklarla yedeklenmesi şeklinde muhafaza edilir. Bunun için ise iyi bir planlamaya ihtiyaç vardır. Bu planın en iyi yazılıp test edilmesi büyük öneme sahiptir. Bu sayede, muhtemel bir problem esnasında hızlıca müdahale edilebilinir. 

Bir DBA, bir işverenin hangi programlama dilini kullandığı konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip etmelidir. 

Öngörülen gelecekteki büyüme: 2026'da %11

Yazılım Geliştiriciler

Yazılım geliştiriciler, herhangi bir bilgisayar programının ardındaki yaratıcı zihindir. Bazı yazılım geliştiriciler uygulamalar geliştirirken bazıları ise yeni sistemler oluşturur. Genellikle, bilgisayar programcıları ile birlikte çalışılır. 

Yazılım geliştiriciler, genellikle bilgisayar bilimi , yazılım mühendisliği veya bilgisayarla ilgili bir alanda lisans derecesine sahiptir. Bazı durumlarda matematikte bir derece de kabul edilebilir. Önemli olan, kişinin kendini bu alanda en iyi biçimde geliştirmesi ve yenilikleri takip etmesidir. Bilgisayar yazılımı için artan talebe cevap vermek için yazılım geliştiricilere ihtiyaç duyulacaktır.

Öngörülen gelecekteki büyüme: 2026'ya kadar %24

Pazar Araştırması Analisti

Pazar araştırma analistleri, bir ürün veya hizmetin potansiyel satışlarını incelemek için pazar koşullarını inceler. Gerek müşteriler gerekse ürünler hakkında veri toplar, elde edilen bulguları analiz eder ve raporlama yaparlar. Markanın, ürünün ya da hizmetin son kullanıcılar ve satıcılar tarafından nasıl algılandığını tespit etmek temel görevleri arasındadır.

Öngörülen gelecekteki büyüme: 2022’ye kadar %32 

Mobil Uygulama Geliştiricileri

Mobil uygulama geliştiricileri, yeni uygulama ürünleri oluşturur. Tablet, telefon gibi akıllı mobil cihazlarda kullanılabilecek mevcut ürünleri uyarlarlar. Video oyun stüdyoları, reklam ve pazarlama firmaları dahil endüstrilerdeki yaratıcı şirketler artık mobil cihazlarını güçlü bir içerik dağıtım kanalı olarak görüyor. 

Öngörülen büyüme: 2020'ye kadar %57 

Bilgi Güvenliği Analisti

Bilgi güvenliği analistleri, kuruluşun bilgisayar ağlarını ve sistemlerini korumaktan sorumludur. Sistemleri korumak için gereken önlemleri koordine etme ve uygulamadan sorumludur. Bu konumlarda yer alan kişilerin öne çıkan özelliği, güvenlik ihlali herhangi bir zaman içerisinde meydana gelebileceği için değişime uyum gösterebilmesidir.

Çoğu bilgi güvenliği analisti, bilgisayar bilimi, programlama veya ilgili bir disiplinin lisans derecesi de dahil olmak üzere çok yönlü bir bilgisayar eğitimine sahiptir.

Öngörülen gelecekteki büyüme: 2026'ya kadar %28

Web Geliştirme Uzmanı

Web geliştirme uzmanları, web sayfalarını dizayn edip belirli tasarımlar oluşturmak için grafik tasarım becerileri ve teknik bilgisayar bilgilerine sahip olmalıdır. Web sitesinin güzel görünmesinin yanı sıra, web sitelerinin işlevsel ve güvenli olması gerekmektedir. İşverenlerin veya müşterilerin gereksinimlerini karşılayan siteler oluşturmak, web geliştiricilerinin sorumluluğundadır.

Web geliştirme uzmanları, web yazılımlarının testinden ve dokümantasyonundan sorumlu olduğu kadar, veri tabanları, sunucular ve web sayfaları için kod yazma işini de yürütüyor. Ayrıca HTML, CSS ya da JavaScript gibi program dillerini bilmeleri gerekiyor. 

Öngörülen gelecekteki büyüme: 2022'de %15 

Teknoloji alanında öne çıkacak olan geleceğin mesleklerini yakından takip edebilmek ve fırsatları değerlendirebilmek için Yazılım ve Bilişim Eğitimleri, kariyerinize katkı sağlayacaktır. Sertifikalı online eğitimler sayesinde gelişmelerin ardında kalmadan, fark yaratmaya hazır olun.

2020 teknoloji meslek dijital bilişim internet satış pazarlama online eğitim sertifika
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
E-Ticaret Eğitimi
5
(29)

E-Ticaret Eğitimi

25 Konu15 Saat
EğitmenSedat Ateş
590205
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
39989