AnasayfaBlogTeknoloji Alanında Öne Çıkacak Meslekler 2020
Bilişim

Teknoloji Alanında Öne Çıkacak Meslekler 2020

18 Kasım 2019
Bu görüntü klavye üzerindeki bir elin yakın çekimini göstermektedir. El tuşların üzerinde rahatça durmakta ve parmaklar klavyenin tamamına yayılmış durumdadır. Klavye siyah ve gümüş kaplamalı, beyaz tuşlu ve ek işlevler için birkaç ekstra düğmeli. El hafifçe odak dışıdır ve görüntüye daha yumuşak bir his verir. Arka plan açık gri ve tuşlar ışığı farklı yönlerde yansıtıyor. El, kişinin klavye üzerinde yazı yazdığını düşündürecek şekilde konumlandırılmıştır. Görüntünün ayrıntıları ve netliği elin ve klavyenin net bir şekilde görülmesini sağlıyor.
MeslekÖzetGelecekteki Tahmini Büyüme Oranı
Veritabanı YöneticiliğiBir kurumun, şirketin verilerini yönetir ve güvende tutar.2026'da %11
Yazılım GeliştiricilerHerhangi bir bilgisayar programının yaratıcı zihni olarak görev yaparlar.2026'ya kadar %24
Pazar Araştırma AnalistiBir ürün veya hizmetin potansiyel satışlarını incelemek için pazar koşullarını inceler.2022’ye kadar %32
Mobil Uygulama GeliştiricileriYeni uygulama ürünleri oluşturur ve mevcut ürünleri mobil cihazlarda kullanılabilecek şekilde uyarlar.2020'ye kadar %57
Bilgi Güvenliği AnalistiKuruluşun bilgisayar ağlarını ve sistemlerini korumaktan sorumludur.2026'ya kadar %28
Web Geliştirme UzmanıWeb sayfalarını dizayn edip belirli tasarımlar oluşturmak için grafik tasarım becerileri ve teknik bilgisayar bilgilerini kullanır.2022'de %15
Bilgi Teknolojisi YöneticileriBir organizasyonun bilişim hedeflerini belirler ve bu hedeflere ulaşmak için gereken bilişim sistemlerini yönetir ve uygular.2026'da %12
Bilgisayar Sistem AnalistleriBir işletmenin mevcut bilgisayar sistemlerini ve süreçlerini inceler, ve bu sistem ve süreçlerin daha etkin ve verimli hale gelmesi için önerilerde bulunur.2026'da %9
Bilgi Sistem YöneticileriBilgi işlem aktivitelerini yönetir ve elektronik veri işleme, bilgi sistemleri, sistemler analizi ve bilgisayar programlama üzerinde denetim sağlar.2026'da %10
Sistem Yazılımı GeliştiricilerBilgisayarın temel işlevlerini kontrol eden yazılımları, işletim sistemlerini, ağ dağıtımlarını ve sistem yazılımlarını geliştirir.2026'da %11

Teknoloji sektörü, günden güne büyüyor ve gelişiyor. Yapay zekalar, akıllı robotlar, dijital kodlama derken teknoloji, hayatımızın içine daha fazla girmeye hazırlanıyor. Tüm bu gelişmelere bağlı olarak da iş dünyasında aranan yetkinlikler artıyor, çeşitleniyor. Hangi mesleği seçersek seçelim teknoloji dünyasına hakim olmamız bekleniyor. Bu süreci en iyi şekilde değerlendirmek ve geleceğin mesleklerine en iyi biçimde hazırlanmak, Yazılım ve Bilişim Eğitimleri ile mümkün. İşte, gelecekte yüksek talep oluşturması beklenen uzmanlık gerektirecek mesleklerden birkaçı...

Teknoloji Alanında Öne Çıkacak Meslekler Neler? 

Teknoloji alanında yakın vakte kadar popüler olacak eğitimlerden öne çıkanları sizler için hazırladık. 

Veritabanı Yöneticiliği

Kısaca DBA (Database Administrator) olarak ifade edilen veritabanı yöneticileri; bir kurumun, şirketin verilerini yönetir. Veritabanı yöneticileri, veritabanlarının etkin bir biçimde çalışmasını ve kullanıcılarının güvende olmasını sağlar. Son yıllarda olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da yüksek rağbet görmesi beklenen alan, şirketin verilerini organize etmek ve verimli  bir biçimde depolamaktan sorumludur.

DBA’nın temel işlevlerinden birisi olan verileri korumak, verilerin belirli aralıklarla yedeklenmesi şeklinde muhafaza edilir. Bunun için ise iyi bir planlamaya ihtiyaç vardır. Bu planın en iyi yazılıp test edilmesi büyük öneme sahiptir. Bu sayede, muhtemel bir problem esnasında hızlıca müdahale edilebilinir. 

Bir DBA, bir işverenin hangi programlama dilini kullandığı konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip etmelidir. 

Öngörülen gelecekteki büyüme: 2026'da %11

Yazılım Geliştiriciler

Yazılım geliştiriciler, herhangi bir bilgisayar programının ardındaki yaratıcı zihindir. Bazı yazılım geliştiriciler uygulamalar geliştirirken bazıları ise yeni sistemler oluşturur. Genellikle, bilgisayar programcıları ile birlikte çalışılır. 

Yazılım geliştiriciler, genellikle bilgisayar bilimi , yazılım mühendisliği veya bilgisayarla ilgili bir alanda lisans derecesine sahiptir. Bazı durumlarda matematikte bir derece de kabul edilebilir. Önemli olan, kişinin kendini bu alanda en iyi biçimde geliştirmesi ve yenilikleri takip etmesidir. Bilgisayar yazılımı için artan talebe cevap vermek için yazılım geliştiricilere ihtiyaç duyulacaktır.

Öngörülen gelecekteki büyüme: 2026'ya kadar %24

Pazar Araştırması Analisti

Pazar araştırma analistleri, bir ürün veya hizmetin potansiyel satışlarını incelemek için pazar koşullarını inceler. Gerek müşteriler gerekse ürünler hakkında veri toplar, elde edilen bulguları analiz eder ve raporlama yaparlar. Markanın, ürünün ya da hizmetin son kullanıcılar ve satıcılar tarafından nasıl algılandığını tespit etmek temel görevleri arasındadır.

Öngörülen gelecekteki büyüme: 2022’ye kadar %32 

Mobil Uygulama Geliştiricileri

Mobil uygulama geliştiricileri, yeni uygulama ürünleri oluşturur. Tablet, telefon gibi akıllı mobil cihazlarda kullanılabilecek mevcut ürünleri uyarlarlar. Video oyun stüdyoları, reklam ve pazarlama firmaları dahil endüstrilerdeki yaratıcı şirketler artık mobil cihazlarını güçlü bir içerik dağıtım kanalı olarak görüyor. 

Öngörülen büyüme: 2020'ye kadar %57 

Bilgi Güvenliği Analisti

Bilgi güvenliği analistleri, kuruluşun bilgisayar ağlarını ve sistemlerini korumaktan sorumludur. Sistemleri korumak için gereken önlemleri koordine etme ve uygulamadan sorumludur. Bu konumlarda yer alan kişilerin öne çıkan özelliği, güvenlik ihlali herhangi bir zaman içerisinde meydana gelebileceği için değişime uyum gösterebilmesidir.

Çoğu bilgi güvenliği analisti, bilgisayar bilimi, programlama veya ilgili bir disiplinin lisans derecesi de dahil olmak üzere çok yönlü bir bilgisayar eğitimine sahiptir.

Öngörülen gelecekteki büyüme: 2026'ya kadar %28

Web Geliştirme Uzmanı

Web geliştirme uzmanları, web sayfalarını dizayn edip belirli tasarımlar oluşturmak için grafik tasarım becerileri ve teknik bilgisayar bilgilerine sahip olmalıdır. Web sitesinin güzel görünmesinin yanı sıra, web sitelerinin işlevsel ve güvenli olması gerekmektedir. İşverenlerin veya müşterilerin gereksinimlerini karşılayan siteler oluşturmak, web geliştiricilerinin sorumluluğundadır.

Web geliştirme uzmanları, web yazılımlarının testinden ve dokümantasyonundan sorumlu olduğu kadar, veri tabanları, sunucular ve web sayfaları için kod yazma işini de yürütüyor. Ayrıca HTML, CSS ya da JavaScript gibi program dillerini bilmeleri gerekiyor. 

Öngörülen gelecekteki büyüme: 2022'de %15 

Teknoloji alanında öne çıkacak olan geleceğin mesleklerini yakından takip edebilmek ve fırsatları değerlendirebilmek için Yazılım ve Bilişim Eğitimleri, kariyerinize katkı sağlayacaktır. Sertifikalı online eğitimler sayesinde gelişmelerin ardında kalmadan, fark yaratmaya hazır olun.

Veritabanı Yöneticiliği, Bir kurumun, şirketin verilerini yönetir ve güvende tutar, 2026'da %11, Yazılım Geliştiriciler, Herhangi bir bilgisayar programının yaratıcı zihni olarak görev yaparlar, 2026'ya kadar %24, Pazar Araştırma Analisti, Bir ürün veya hizmetin potansiyel satışlarını incelemek için pazar koşullarını inceler, 2022’ye kadar %32, Mobil Uygulama Geliştiricileri, Yeni uygulama ürünleri oluşturur ve mevcut ürünleri mobil cihazlarda kullanılabilecek şekilde uyarlar, 2020'ye kadar %57, Bilgi Güvenliği Analisti, Kuruluşun bilgisayar ağlarını ve sistemlerini korumaktan sorumludur, 2026'ya kadar %28, Web Geliştirme Uzmanı, Web sayfalarını dizayn edip belirli tasarımlar oluşturmak için grafik tasarım becerileri ve teknik bilgisayar bilgilerini kullanır, 2022'de %15, Bilgi Teknolojisi Yöneticileri, Bir organizasyonun bilişim hedeflerini belirler ve bu hedeflere ulaşmak için gereken bilişim sistemlerini yönetir ve uygular, 2026'da %12, Bilgisayar Sistem Analistleri, Bir işletmenin mevcut bilgisayar sistemlerini ve süreçlerini inceler, ve bu sistem ve süreçlerin daha etkin ve verimli hale gelmesi için önerilerde bulunur, 2026'da %9, Bilgi Sistem Yöneticileri, Bilgi işlem aktivitelerini yönetir ve elektronik veri işleme, bilgi sistemleri, sistemler analizi ve bilgisayar programlama üzerinde denetim sağlar, 2026'da %10, Sistem Yazılımı Geliştiriciler, Bilgisayarın temel işlevlerini kontrol eden yazılımları, işletim sistemlerini, ağ dağıtımlarını ve sistem yazılımlarını geliştirir, 2026'da %11
2020 teknoloji meslek dijital bilişim internet satış pazarlama online eğitim sertifika
Koyu kıvırcık saçlı, olgun bir kadın aydınlık bir odada duruyor. Karmaşık beyaz işlemeleri olan kırmızı bir başörtüsü takıyor. Başörtüsü başının etrafına sarılmış ve çenesinin altına sıkıştırılarak yüzünü çerçeveliyor. Hafif bir gülümsemeyle önüne bakıyor, ifadesi nazik ve düşünceli. Elleri önünde kenetlenmiş, krem rengi bir üst ve uzun, desenli bir etek giyiyor. Otuzlu yaşlarının sonunda ya da kırklı yaşlarının başında gibi görünüyor.
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görsel, merkezinde insanların bulunduğu labirent benzeri bir desende düzenlenmiş farklı logolardan oluşan bir kolajdır. Sağ üst köşede beyaz arka planlı mavi bir figür var. Sağ alt köşede, üzerinde mavi bir nesne bulunan bir kağıt parçası yer almaktadır. Kağıdın yanındaki beyaz yüzeyin üzerinde mavi bir silindir duruyor. Son olarak, sol üst köşede beyaz harflerle mavi ve beyaz bir işaret yer almaktadır. Tüm logolar ve nesneler parlak, canlı renklere sahip ve arka plan düz beyaz.
İş Bulmak

Popüler İş Bulma Siteleri

26 Şubat 2020
Parlak kırmızı ve beyaz çizgili bir baca mavi gökyüzüne karşı dimdik durmaktadır. Silindirik şekli, tepesinde beyaz bir kule bulunan alternatif çizgileriyle vurgulanmaktadır. Bacanın canlı renkleri, beyaz bulutlarla bezeli parlak mavi gökyüzünde göze çarpıyor. Güneş bacanın üzerinde parlayarak eşsiz desenini aydınlatıyor. Baca uzakta, görünürde başka hiçbir nesne olmadan duruyor. Kırmızı ve beyaz çizgileri, çevresindeki gökyüzüyle keskin bir kontrast oluşturuyor ve onu öne çıkarıyor.
Bölümler

Çevre Sağlığı Bölümü (MYO)

27 Kasım 2020
Bu görüntü, parlak, renkli bir dokunmatik ekrana sahip, belli bir açıyla tutulan modern, siyah bir cep telefonunu göstermektedir. Telefon bir elin avuç içinde tutulmakta ve aynı elin parmakları ekranın üzerinde durmaktadır. Ekranda bir web tarayıcısı, bir mesajlaşma uygulaması ve bir müzik akışı uygulaması dahil olmak üzere birkaç farklı uygulama gösterilmektedir. Ekranın sağ üst köşesinde bir telefon uygulamasına ait bir simge bulunmaktadır. Telefonun ekranının etrafında siyah bir kenarlık ve kenarlarında gümüş metal bir çerçeve var. Telefonun arka kısmı siyah ve parlaktır. Telefon, tutan elin parmakları hafif kavisli olacak şekilde doğal ve rahat bir pozisyonda tutulmaktadır.
Eğitim

Eğitimde Teknoloji Kullanımı

28 Kasım 2018