AnasayfaBlogSu Bilimleri ve Mühendisliği Bölümü
Bölümler

Su Bilimleri ve Mühendisliği Bölümü

18 Kasım 2020
Su Bilimleri ve Mühendisliği Bölümü

Ülkemizde de tüm dünyada olduğu gibi su ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Ülkeler su dünyasının sırlarını çözmek ve verimlilik sağlamak için var güçleriyle çalışmalar planlıyor. Ülkemiz coğrafik özellikleri sayesinde üç tarafı denizlerle çevrili yarım ada ülkesi konumundadır. Su kaynakları da değerlendirildiğinde suyu ve su dünyasını anlama, bu alanlardan yüksek verim alma ihtiyacını doğurur. Dünyamızın büyük bir kısmının sularla çevrili olması su canlılarının da çeşitliliğini ortaya koymaktadır.

Su bilimleri ve mühendisliği bölümü sularda yaşayan bitki ve hayvanları tüm yönleri ile inceler. Türlerin iyileştirilmesi, üretilmesi, yetiştirilmesi ve depolanması konusunda araştırma ve çalışmalar yürütecek bireyler yetiştirir. Su bilimleri mühendisleri oldukça fazla görev ve sorumluluğa sahiptir. Bölümün zaman içerisinde daha fazla tercih edilen mühendislik bölümleri arasında yerini almaya başlayacağı tahmin edilmektedir.

Su Bilimleri ve Mühendisliği Bölümü Nedir?

Dünyamızın dörtte üçünün sularla kaplı olması nedeniyle insanların su bilimleri ve mühendisliği bölümüne olan ihtiyacı artmaktadır. Suyun içerisindeki tüm canlıların insanların temel ihtiyaçlarını karşılamada önemli bir yere sahip olduğu gözler önündedir. Su canlılarının insanlık adına sahip olduğu önem sebebiyle günümüzde su bilimleri mühendisliği dersleri çok sayıda üniversitede eğitim olarak verilmekte ve donanımlı mezunlar yetiştirilmektedir.

Su Bilimleri Mühendisliği bölümünün temel amacı su canlılarında iyileştirme çalışmaları, üretim, depolama ve su canlılarının yetiştirilmesini sağlamaktır. Meslek yaşamında yeni teknolojileri kullanabilecek, yenilik çalışmaları yapabilecek bireyler için donanımlı bir eğitim verilmektedir. Su bilimleri ve mühendisliği bölümü tamamlanması gereken 240 zorunlu kredi ile mezun veren 4 yıllık lisans bölümüdür.

Bölümde aldıkları eğitimi başarıyla iş yaşamlarında kullanabilecek mezunların sahip olması gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Bunlar; analizlerinde dikkatli ve detaycı yaklaşımlar sergilemek ve problemler karşısında çözüm üretme yeteneği gösterecek becerilere sahip olmaktır. Teknik becerilere sahip olmak, karmaşık verileri anlama ve değerlendirme becerisi göstermek ve ekip çalışması ve iş birliği içinde çalışma yönetebilmek diğer önemli özelliklerdendir. Kariyerlerine etki edecek önemli özelliklerden biri de planlama ve organizasyon becerisi sergileyebilmektir. Bölüm adaylarının biyoloji ve sayısal derslere ilgi duyması da başarılarını arttıracak önemli etkenler arasındadır.

Su Bilimleri ve Mühendisliği Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Su ürünleri ve mühendisliği bölümünden mezun olanların iş olanakları aslında bellidir. Su bilimleri ve mühendisliği bölümü mezunlarının en çok tercih ettikleri çalışma ortamları üreme çiftlikleridir. Bakanlığa bağlı olan su ürünleri yetiştirme çiftliklerinde çalışan su ürünleri mühendisleri daha çok açık alanlarda çalışmalarını yürütür. Çalışmaları genellikle doğa ile iç içe olacaktır.

Su Bilimleri Mühendisliği mezunu bireyler meslek hayatlarını özel veya kamu sektöründe devam ettirme şansı elde ederler. Kamu sektörüne çalışmayı seçecek mezunlar KPSS’ndan geçerli puan ile başvuru yapmaları gerekir. Üniversitelerde akademisyenlik yapma imkanı olan mezunlar, serbest çalışarak danışmanlık hizmeti de verebilirler.  Su bilimleri ve mühendisliği bölümü mezunlarının başlıca çalışma alanları aşağıdaki gibi listelenmiştir.

 • Su Ürünleri Üretim Merkezleri,

 • Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,

 • Orman ve Su İşleri Bakanlığı,

 • Su Ürünleri Çiftlikleri

Su Bilimleri ve Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar?

Su bilimleri mühendisleri; kamu kurumları, özel işletmeler, kooperatif ve laboratuvar gibi çeşitli kuruluşlarda istihdam edilirler. Su bilimleri mühendislerinin çalıştıkları kurumlarda önemli sorumlulukları vardır. Bu sorumlulukları birlikte inceleyelim.

 • Balık ve kabuklu canlı yetiştirmek için en verimli yolları belirlerler ve araştırma faaliyetlerini yürütürler.

 • Tükenmekte olan su ürünleri popülasyonunu korumak amaçlı çeşitli çalışmalar içinde bulunurlar.

 • Gıda ve ilaç sanayinde kullanılacak su altı bitki türlerini incelerler ve yetiştirirler.

 • Çevresel veri analizleri yaparlar.

 • Bulundukları kurumda üretim ve büyüme faaliyetleri için rapor hazırlarlar.

 • Hastalık veya parazitleri tanımlama için gerekli muayeneleri yaparlar.

 • Mevcut materyal veya ürünlerin kalitesini değerlendirirler.

 • Balık kuluçka ve büyüme oranları için iyileştirme çalışmaları yaparlar.

 • Mevcut su yaşamı için en uygun koşulları sağlarlar.

 • Olgun balıkların akarsu, gölet veya ticari depolara aktarılma çalışmalarını yürütürler.

 • Tesis bakım prosedürleri oluştururlar ve yürütürler.

 • Kaynakların tahsis edileceği ve beklenmedik sorunlar karşısında nasıl cevap verilmesi gerektiğini belirlerler.

 • Balık hastalıklarını araştırır, gıda ve çevresel gereksinimler hakkında veriler elde ederler. Bu aşamada biyolog, balık patologları ve diğer balıkçılık personeli ile görüşmeler yaparlar.

 • Yeni tür yetiştirmede uygun sahaları belirlerler ve hazırlık yaparlar.

 • İlgili mevzuat ve çevre standartlarına uyum çalışmaları yürütürler.

 • Çevre sorunları ile ilgili farkındalık yaratmak amacıyla çalışmalar yaparlar.

 • Çalışmaları yürüten ekip çalışanlarını eğitir, denetlemesini yaparlar.

Su Bilimleri ve Mühendisliği Dersleri Nelerdir?

Su bilimleri ve mühendisliği bölümünü tercih etmek isteyen adaylar öncelikle kariyer yaşamlarında hangi derslerle karşılaşacaklarını araştırmaya başlar. Eğitim süresince görecekleri dersler, mesleklerinde başarılı birer mühendis olmaları için gerekli tüm olanakları sunmaktadır. Su bilimleri ve mühendisliği bölümü öğrencileri eğitim yaşamları boyunca biyoloji ve sayısal dersler ile karşı karşıya geleceklerdir.

Pek çok dersten 4 yıl boyunca sorumlu olacak olan mezunlar bölümü başarı ile tamamlayabilmek için 240 kredi şartını yerine getirmeleri gerekir.  Bu dersleri başarılı bir şekilde tamamladıklarında su bilimleri mühendisliği lisans diploması almaya hak kazanırlar. Su ürünleri mühendisliği bölümünü tercih edecek adayların 8 dönem içinde karşılaşacakları temel dersler aşağıdaki gibidir.

 • Genel Biyoloji,

 • Su Bilimleri Mühendisliğine Giriş,

 • Ekoloji,

 • Su Bitkileri,

 • Genel Fizik,

 • Analiz,

 • Gemicilik,

 • Deniz Balıkları Yetiştiriciliği,

 • Su Ürünlerinde Kalite Kontrol,

 • Akarsu Ekolojisi,

Su Bilimleri ve Mühendisliği Taban Puanları ve Sıralama

2020 YKS’ye katılan üniversite adayları aşağıda yer alan tablodan Su bilimleri ve mühendisliği 2020 taban puanları ve 2020 su bilimleri ve mühendisliği başarı sıralamaları hakkında bilgi edinebilir. Aşağıda paylaştığımız sıralama sadece 1 eğitim kurumunu kapsamaktadır. Sayfamızda paylaştığımız puanlar bu sene yerleşen adayların puanları ve sıralamaları olup verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

ÜniversiteBölümPuan TürüTaban PuanSıralama
İstanbul ÜniversitesiSu Bilimleri ve MühendisliğiSayısal247,69027353656
su bilimleri ve mühendisliği su dünyası balık bitki mühendislik
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259
İş hayatında ve eğitim sürecinde sık karşılaşılan konsantrasyon problemini ortadan kaldırın. Konsantrasyon eğitimi odak seviyenizi arttırmaya yardımcı olur.
5
(82)

Konsantrasyon Eğitimi

6 Konu5 Saat
Zeynep KökdenZeynep Kökden
750209