AnasayfaBlogSosyal Medya ve Yeni Meslekler
Sosyal Medya

Sosyal Medya ve Yeni Meslekler

20 Mayıs 2019
Sosyal Medya ve Yeni Meslekler

Geleneksel araçlarla sadece pasif durumda alıcı olan izleyici artık katılımcı ve aktif kullanıcı olmayı da deneyimliyor. Akıllı telefonlar, internet erişim kolaylığı mekan ve zamandan bağımsız olanaklar sunuyor. Çok fazla etkileşim ve işlemin bir arada bulunduğu sosyal medya platformlarında her geçen gün kullanıcıların yeni sorunları ortaya çıkıyor. 

Sosyal Medya Bağımlısı Mıyız? 

Kabul görme ve onay alma dürtülerimizden bizi kavrayan bir tuzağın içinde olabilir miyiz? Mağrur, şişkin, dışsal onay ihtiyaçlı, duygusal sorunlarından kaçan insanlara dönüştüğümüzü fark edemiyor olabilir miyiz? Gelişen iletişim teknolojilerinin odağında, sosyal medya üzerinde aktif kullanıcı olma deneyimlerimizin sonuçlarını aslında yeni yeni değerlendiriyoruz.

Günlük Hayatımıza Etkileri

Sosyal Bilimler 20. yüzyılın başlarında akademik düzeyde çalışmalar yapmaya başladı. Yeni medya ve yeni konumlandırma gelişimi izlediğinde sosyal medya tanımı 21. yüzyılda hayatımıza girdi. Her şey aslında çok yeni diyebiliriz. Bireysel ve kolektif anlamda yeni iletişim teknolojilerinin sosyolojik ve psikolojik etkilerini yeni yeni konuşmaya başladık.

Sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla siber güvenlik, kişisel verilerin korunması kavramlarının hukuki yapılandırmaları da hayatımıza iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte girdi. İnternette geçirdiğimiz süre, sosyal medyada yaptığımız etkileşimler, sanal ortamda bıraktığımız ayak izlerimiz ve sonuçları çok yeni araştırma konuları arasında. İletişim araçlarının kullanım yaygınlığı, teknolojik gelişmeyle paralel olarak ilerleyen bir sürecin aslında hem kullanıcıları hem de tanıkları durumundayız.

Neler Değişti?

Sokaktan geçen satıcının, eskicinin yerini sosyal medya uyarılarının aldığı bir çağı deneyimliyoruz. Kimimiz geleneksel medya iletişimini de deneyimledik, kimimiz sadece sosyal medyanın aktif kullanıldığı döneme denk geldik. Farklı kuşakların yeni bir iletişim mecrasında, sosyal medya eliyle bir arada olması durumuna alışıyoruz.

Hepimizin internette geçirdiği süre, kullandığımız araçlar yaş, eğitim ve kültür gibi dinamiklere göre farklılık gösteriyor. Son zamanlardaki bilinç ve farkındalık artışı da sosyal medya kullanıcıları arasında çeşitliliği beraberinde getiriyor. Bu dönemde ortaya çıkan gelişimi ve teknolojiyi tamamen kötü tarafından okumak yeni iletişim tekniklerinden mahrum kalmaya kadar gidebiliyor.

Tüm bu gelişimin ve dönüşümün odağında yeni bir yapıya adapte olmaya çalışıyoruz. Sosyal medyayı bir bağımlık olmaktan çıkarıp etkili iletişim araçlarından biri haline getirmeyi de yine bu süreçte öğreniyoruz.

Yeni platformlardaki iletişim biçimlerini, iletişimin kurallarını uzun ve kısa vadedeki etkilerini öğreniyoruz. Sürece uyum sağlamaya çalışırken de hızla dönüşüyoruz. Kendi kimliğimizin, ihtiyaçlarımızın farkında oldukça yeni teknolojinin ve sosyal medyanın yan etkilerini de hafifletmemiz mümkün. Bu yan etkiyi olumluya dönüştürmeye başladık aslında. 

Zamanla İnternet ve sosyal medyanın aktif kullanıcılarından bilinçli kullanıcılarına dönüşüyoruz. Yeni medya sayesinde kişisel gelişimimize katkı sağlayacak online eğitimler alabiliyoruz. Maruz kaldığımız etkileri hafifletmek için dönüşümün bir parçası olmakla birlikte dönüştürücüler olarak da bir rol üstleniyoruz. Hatta bugün pek çok sosyal medya kullanıcı aynı zamanda sosyal medya yayıncısı durumunda.

Bu mecralardan kişisel markalaşma süreci ile ilgili adımları izleyerek tanınmış kişiler haline gelen kullanıcılar dijital pazarlama veya sosyal medya uzmanlığı gibi alanları meslek haline getirdi. Freelance yapılacak işlerin başında gelen bu alanlar, kişilere sosyal medya mecraları ile evlerinden istedikleri işi yapabilme ve para kazanma imkanı sunuyor.

Sosyal Medya Bağımlısı Mıyız?

Mağrur, şişkin, dışsal onay ihtiyaçlı, duygusal sorunlarından kaçan insanlara dönüştüğümüzü fark edemiyor olabilir miyiz? Gelişen iletişim teknolojilerinin odağında, sosyal medya üzerinde aktif kullanıcı olma deneyimlerimizin sonuçlarını aslında yeni yeni değerlendiriyoruz.

Sosyal Medyanın Günlük Hayatımıza Etkileri Nelerdir?

Sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla siber güvenlik, kişisel verilerin korunması kavramlarının hukuki yapılandırmaları da hayatımıza iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte girdi. İnternette geçirdiğimiz süre, sosyal medyada yaptığımız etkileşimler, sanal ortamda bıraktığımız ayak izlerimiz ve sonuçları çok yeni araştırma konuları arasında.

Sosyal Medya Neyi Değiştirdi?

Hepimizin internette geçirdiği süre, kullandığımız araçlar yaş, eğitim ve kültür gibi dinamiklere göre farklılık gösteriyor. Son zamanlardaki bilinç ve farkındalık artışı da sosyal medya kullanıcıları arasında çeşitliliği beraberinde getiriyor. Bu dönemde ortaya çıkan gelişimi ve teknolojiyi tamamen kötü tarafından okumak yeni iletişim tekniklerinden mahrum kalmaya kadar gidebiliyor.

Yazar: Ayşe Esra Doğan

sosyal medya iletişim dijital pazarlama online eğitimler sosyal medya uzmanlığı sosyal medya bağımlısı mıyız
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
775259
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
775259
Amazon dropshipping eğitimi
5
(11)

Amazon Eğitimi

6 Konu8 Saat
EğitmenSedat Ateş
550229