AnasayfaBlogSosyal Çıkarım Oyun Türü Nedir?
Nedir?

Sosyal Çıkarım Oyun Türü Nedir?

22 Ocak 2021
Sosyal Çıkarım Oyun Türü Nedir?

Sosyal çıkarım oyunu bir veya iki oyuncunun hain ya da katil gibi gizli rollere sahip olduğu ve masum karakterlerin bu kişileri bulmaya çalıştığı bir oyun türüdür. Bu oyunlar arkadaş grubumuzla oyun oynayarak sosyalleşmemize olanak sağladıkları için ilk çıktıkları günden beri hala çokça rağbet görmektedir.

Arkadaşlarımıza yalan söylemek ve ihanet etmek de bir nevi sosyalleşme değil midir? Bazılarınız benim gibi bu türle ilk defa İz Peşinde ya da ilkokul sıralarında oynadığımız Hırsız-Polis sayesinde tanışmış olabilir. Genç okurlarımız ise YouTube’daki Vampir-Köylü videolarına mutlaka denk gelmiş olmalı!

Sosyal çıkarım oyun türü özellikle 2020 yılında isminden sıkça söz ettirdi ve bu yıl da konuşulmaya devam edecek gibi görünüyor. Gelin bunun sebebi olan oyuna bir göz atalım!

2020'nin En Çok Konuşulan Oyunu: Among Us!

Sosyal çıkarım oyunlarının 2020’de bu kadar çok konuşulmasının bir sebebi var: Among Us. Bu türü hiç duymamışsanız bile Among Us oyununu görmemiş olma ihtimaliniz yok. Aslında ilk önce 2018 yılında piyasaya sürülmüş olmasına rağmen çoğumuz oyundan 2020’de haberdar olduk. 

Among Us, Twitch yayıncılarının başlattığı akımla kısa sürede o kadar geniş bir oyuncu kitlesi kazandı ki YouTube ve Twitch platformlarında oyunu oynamayan yayıncı neredeyse kalmadı. Artık fan modları da geldiğine göre Among Us uzun bir süre daha oynanmaya devam edecek. Hiç oynamamış olanlar için oyunu özetleyecek olursam göreviniz ekibinizdeki katili o sizi öldürmeden önce bulabilmek! Katil sizseniz yakalanmadan önce herkesi öldürmelisiniz.

Among Us tamamen iletişime dayalı klasik sosyal çıkarım oyunlarından biraz farklı. Oyunun büyük bir çoğunluğunda arkadaşlarınızla konuşmanız yasak. Sadece bir cinayet gerçekleştiğinde veya acil durumlarda gerçekleşen toplantılarda arkadaşlarınızla konuşabilirsiniz. Her toplantıda oy birliğiyle katil olduğunu düşündüğünüz bir arkadaşınızı eleyebiliyorsunuz. Kulağa oldukça kolay geliyor değil mi? Fakat katilimiz aynı zamanda bir teknoloji dehası. Toplantıları sabote etmek için elektriği kesebiliyor ya da sistemde arıza çıkarıp bütün ekibi öldürebiliyor.

Gelecekte Sosyal Çıkarım Oyunlarını Ne Bekliyor?

Sosyal çıkarım oyun türü mantığını kullanıp katili/haini bulmayı sevenlerin mutlaka denemesi gereken bir tür. Üstelik oyunların online olması sayesinde birlikte oynayabilecek bir arkadaş grubunuz olmasa bile başka oyuncularla oynayıp yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. 

Özellikle Among Us bu türü duyurmak konusunda çok iyi bir iş çıkardı. Yine aynı yıl Twitch ve YouTube platformlarında görmeye başladığımız Project Winter ve uzun bir süredir popülerliğini koruyan Gmod TTT, Deceit gibi oyunlar da bu türe olan rağbeti iyiden iyiye arttırdı. Bu açıdan 2020 sosyal çıkarım oyunlarının yılı oldu diyebiliriz. 

Türün geleceğini görmek içinse kâhin olmaya gerek yok. Çok tutan bu oyunların ardından şüphesiz başka oyunlar da gelecektir. Bu da 2021 yılında sosyal çıkarım oyunlarına bol bol doyacağız demek oluyor.

Pandeminin Sosyal Çıkarım Oyun Türüne Etkisi Nasıl Oldu?

Bu oyunlar pandemi sebebiyle evlere kapanan insanlara bir nebze de olsa sosyalleşme imkânı tanıdı. Youtube ve Twitch’i takip ediyorsanız 2020 yılında en sevdiğiniz yayıncıların birlikte Among Us oynadığına şahit olmuş olabilirsiniz. Takip ettiğiniz kişilerin videolarında yeni bir yayıncı keşfedip onun da kanalına abone olmuş olabilirsiniz.

Bu oyun türü her ne kadar ihanet üzerine kurulu olsa da insanları bir araya getirmeyi başarabiliyor. Arkadaş grubu içerisinde oynamanın verdiği avantajdan dolayı da popülerliğini hep koruyacak gibi görünüyor çünkü birlikte oyun oynamanın verdiği zevki başka hiçbir şey vermiyor.

Sosyal Çıkarım Oyun Türü Nedir?

Sosyal çıkarım oyunu bir veya iki oyuncunun hain ya da katil gibi gizli rollere sahip olduğu ve masum karakterlerin bu kişileri bulmaya çalıştığı bir oyun türüdür. Bu oyunlar arkadaş grubumuzla oyun oynayarak sosyalleşmemize olanak sağladıkları için ilk çıktıkları günden beri hala çokça rağbet görmektedir.

Gelecekte Sosyal Çıkarım Oyunlarını Ne Bekliyor?

2020 sosyal çıkarım oyunlarının yılı oldu diyebiliriz. Türün geleceğini görmek içinse kâhin olmaya gerek yok. Çok tutan bu oyunların ardından şüphesiz başka oyunlar da gelecektir. Bu da 2021 yılında sosyal çıkarım oyunlarına bol bol doyacağız demek oluyor.

2020'nin En Çok Konuşulan Oyunu Hangisidir?

Sosyal çıkarım oyunlarının 2020’de bu kadar çok konuşulmasının bir sebebi var: Among Us. Among Us, Twitch yayıncılarının başlattığı akımla kısa sürede o kadar geniş bir oyuncu kitlesi kazandı ki YouTube ve Twitch platformlarında oyunu oynamayan yayıncı neredeyse kalmadı.

YAZAR: MERYEM TEZCAN

Sosyal Çıkarım Oyun Türü Sosyal Çıkarım Oyunları Among Us Sosyal Çıkarım Oyunlarının Geleceği Twitch
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Gestalt Kuramı ve İlkeleri
Kişisel Gelişim

Gestalt Kuramı ve İlkeleri

04 Haziran 2020
İtibar Yönetimi Araçları
İtibar Yönetimi

İtibar Yönetimi Araçları

25 Ekim 2021