AnasayfaBlogSorulmuş En Çılgın Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Sorulmuş En Çılgın Mülakat Soruları

23 Ekim 2015
Sorulmuş En Çılgın Mülakat Soruları

Google’daki mülakat soruları iş arama süreçleri için bir efsaneye dönüştü. Google’ın insan kaynakları yönetimi önemli bir şeyi fark etti. İşe alımda belirli bir iş tanımı için doğru insanı istemek gerekli değildi! Google sadece doğru insanı istedi. Çünkü Google, şirket içinde yükselebilecek çalışanlara her zaman öncelik verir. Bu sebeple herhangi bir iş için doğru becerilere sahip olmasındansa adayın doğru kişiliğe sahip olmasını istediler.

Tam da bu yüzden "Chicago’da kaç piyano akortçusu vardır" gibi gülünç mülakat soruları sormaya başladılar.

İşin piyano akortçularıyla alakası yok ve mülakatçı da doğru cevabı aramıyor. Oraya nasıl geldiğine bakıyor. Sizin düşünce süreciniz, problem çözme beceriniz, ayaküstü rahat düşünmeniz... Bunların hepsi sizin doğru cevabı bilmenizden ziyade Google’a uyup uymayacağınızı belirleyen şeyler.

Birçok şirket benzer pratikleri benimsedi ve adaylardan gülünç soruları cevaplamalarını veya çılgın görevleri yerine getirmelerini istedi.

Duyduğum en çılgın mülakat soruları

Mülakata kişiliğinizi en iyi şekilde temsil eden bir eşya ile gelin.

Bu mülakatçı için çok ilgi çekici ve açıklayıcı bir soru olabilir, aynı zamanda mülakata giren için de öyledir! Kişiliğinizi temsil eden şey için ne getirmelisiniz ki doğru aday siz olun?

Daha yeni 2 haftalık bir tatilden döndünüz ve bir saat içinde halletmeniz gereken 300 mailiniz var. Hadi.

Bu tür mülakat soruları oldukça zorlayıcıdır ve buna iş yapmak denir ki verilen örnek çalışmaları belirli bir zaman içinde halletmeniz gerekir. Normalde kısa bir süre içinde tamamlaması zor olan görevlerdir ve bazı simülasyonlarda yarım yamalak bir şekilde çalışacağınız yeni bir proje alabilirsiniz ya da uğraşmanız gereken bir iş alabilirsiniz.

Bu üç sandalyeyi odanın bir ucundan diğerine taşıyın.

Bu tür fiziksel mülakat soruları basit bir görev gibi duruyor. Ama belki de soru sizin hızlı ve düzenli olarak bir görevi nasıl tamamladığınızı görmek veya bir problemle nasıl başa çıktığınızı görmek için dizayn edilmiş olabilir.

Bir limon için olabilecek en fazla kullanım şeklini adlandırın.

Bu tarz mülakat soruları havayolu şirketlerinin pilotları için hava okulundaki kabul testinin bir parçası olarak sorulur. Çünkü pilotlar acil durumlarda hızlı ve yaratıcı düşünmek zorundadırlar.

Chicago’da geçen sene kaç insan uçtu?

Glassdoor.com’a göre bu soru Redbox’da sorulmuştu. Video kiralama büfeleri... Böyle mülakat soruları sormanın amacı doğru cevabı almak değil ama cevaba ulaşmak için tahminlerin ve yaratıcılığın nasıl kullanıldığı. Cevap basit. Sıfır. Çünkü insanlar değil uçaklar uçar.

İçi bonbon dolu bir 747’yi nasıl boşaltırsın?

Bu şekilde mülakat soruları daha çok analitiğe ve mantığa dayanıyor. Bose tarafından sorulduğu söyleniyor. Ses şirketi! (uçak ve bonbonlarla alakası yok.) Bu durumda doğru cevap neredeyse "değişir" ile başlıyor. Birçok insan bonbonların bir şeye konulmadığını düşünür ama ya konteynerlere konuldularsa? Daha sonra yenilecek durumda mı olmalılar yoksa onları asfalta dökebilir misiniz? En başında oraya nasıl gittiler? Bu çeşit mülakat soruları sizin bir problemi nasıl analize ettiğinizi göstermenize yardımcı olur.

Görme engelli bir insana sarı rengini tarif edin.

Benim en sevdiğim mülakat soruları tarif edilmesi istenen şeylerdir. Bu soru neredeyse tamamen sizin iletişim becerilerinizi göstermeniz için.

En çok sevdiğiniz şarkı? Bizim için söyleyin.

Bu soru Living Social tarafından verilmiş, Groupon tarzı bir yerel anlaşmalar satan bir site ve çok belirgin bir şirket kültürü var. Bu sizin kültüre nasıl uyum sağlayabileceğinizi görmekle, tuhaf isteklere karşı nasıl hissettiğinizi, utanç ile nasıl başa çıktığınızı görmekle alakalı olabilir.

Eğer bir pizza teslimat elemanı olsaydınız makaslardan nasıl yararlanırdınız?

Apple tarafından sorulan başka bir kötü mülakat sorusu... "Kaç kullanım şekli var?" tipine benzer olarak bu soru sizin yaratıcı problem çözmede ve ayaküstü düşünmenizde becerilerinizi göstermeniz için dizayn edilmiştir.

San Francisco için bir tahliye planı tasarlayın.

Google’dan başka bir epik soru ile kapanışı yapıyorum. Google’ın sorularının kesinlikle uğraşması zor akıllara durgunluk vermesi için tasarlandığının söylenilmesi gerekir. Yani mülakatçı muhtemelen sizin ne kadar hızlı vazgeçip vazgeçmeyeceğinizi görmek istiyor.

Bir şirket mülakat soruları sorarken basitçe "bilmiyorum" şeklinde cevap verilebileceğini de söyledi. Çünkü şirketler bazen bütün cevaplara sahip olmadığını itiraf edebilecek kişileri arıyor olabilirler.

Sorulmuş En Çılgın Mülakat Sorularıilginç mülakat soruları iş görüşmesi mülakat soruları iş mülakat soruları mülakat soruları mülakat soruları ve cevapları mülakat teknikleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sinir Bozucu Mülakat Soruları
Mülakat Soruları

Sinir Bozucu Mülakat Soruları

21 Nisan 2020
Video Mülakat Nedir?
Video Mülakat

Video Mülakat Nedir?

03 Şubat 2016
Panel Mülakatı Nedir? Neler Sorulur?
Mülakat Teknikleri

Panel Mülakatı Nedir? Neler Sorulur?

01 Haziran 2018
İngilizce Mülakat: Kendini Tanıtma
Mülakat - İş Görüşmesi

İngilizce Mülakat: Kendini Tanıtma

26 Aralık 2019