AnasayfaBlogSon Dönemlerin Popüler Başlıklarından İnfluencer
Kişisel Markalaşma

Son Dönemlerin Popüler Başlıklarından İnfluencer

04 Ocak 2019
Genç bir kişi sağ elinde siyah bir akıllı telefon tutuyor. Cihazın geniş bir dokunmatik ekranı ve arkasında küçük bir kamera lensi var. Kişinin sol kolu bükülmüş ve dirseği önündeki masaya dayanmış durumda. Yüzünde odaklanmış bir ifadeyle dikkatle cihaza bakmaktadır. Kısa, koyu renk saçları düzgünce taranmıştır ve beyaz yakalı bir gömlek giymektedir. Çevredeki ortam kitap rafları, saksı bitkileri ve masanın üzerinde bir dizüstü bilgisayar bulunan modern bir ofis.
KavramAçıklamaÖrneği
InfluencerSosyal medya gücünü reklam için kullanan ve bundan bir gelir elde eden kişi.Ünlü bir vlogger ya da Instagram yıldızı.
Makro Influencer100.000'den fazla takipçisi olan influencer.Ünlü bir futbolcu veya yıldız bir sanatçı.
Mikro Influencer3.000 ile 100.000 arasında takipçisi olan influencer.Bir makyajçı ya da beslenme danışmanı.
Sosyal ErişimSosyal medya platformlarının dünya çapında milyonlarca kullanıcıya ulaşma potansiyeli.Instagram ve Twitter gibi popüler sosyal ağlar.
Orijinal İçerikInfluencer'ların takipçilerinin ilgisini çekecek ve onları harekete geçirecek benzersiz ve otantik içerik oluşturma yeteneği.Bir influencer'ın düzenli postlarında markanın ürünlerini entegre etmesi.
Tüketici GüveniInfluencer'ların takipçileriyle güvene dayalı bir ilişki kurmuş olmaları, onların tavsiyelerine değer verilmesini sağlar.Bir moda influencer'ının giydiği bir markaya olan takipçi tepkisi.
Influencer PazarlamasıMarkaların, hedef kitlesiyle doğrudan bağlantı kurabilen influencer'ları kullanarak marka bilinirliği oluşturması.Bir markanın ürününün popüler bir yemek blogunda görünmesi.
Savunucuİnfluencer'ın, marka veya ürünle ilgili olumlu ve kişisel deneyimlerini paylaşarak müşteri olmayı düşünen insanlara bilgi ve güvence sağlama rolü.Bir akıllı telefonu test eden bir teknoloji Influencer'ı.
Sosyal medya platformlarıInfluencer'ların takipçi kitlesi oluşturdukları ve markaların reklamlarını yaptıkları online ağlar.Facebook, Twitter, Instagram, Youtube gibi popüler platformlar.
Niche İçerikInfluencer'ların belirli bir sektör veya konu üzerinde uzmanlaşmış içeriği.Spor ve fitness ile ilgili içerik oluşturan bir influencer.

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir kavram influencer. Sosyal medyada sıkça kullandığımız mecralarda karşımıza çıkıyor bu kişiler. İnfluencer, sosyal medyadaki gücünü reklam için kullanan ve bundan bir gelir eden kişiye verilen isimdir.

Rekabet ortamının hızla artması klasik reklamların artık bir çözüm olmadığı gerçeğini ortaya çıkardı. Reklam piyasası yeni bir soluk ararken sosyal medya da yükselişini hızla sürdürüyordu. Bir süre sonra sosyal medyanın hızla yükselişi reklamcıların dikkatini çekti ve reklam dünyası sosyal medyayı kullanmaya başladı.

Reklam dediğimiz kavramın sosyolojik temeline indiğimizde gördük ki insanlar toplumda ikna edilmeye ve kanaat önderlerine ihtiyaç duyuyorlar. Bu bilgi doğrultusunda sosyal medyada canlanmaya başlayan influencer’lar modern zaman kanaat önderleri oldu.

Influencer’lar kesin çizgilerle ayrılmasalar da genel hatlarıyla makro influencer ve micro influencer olmak üzere ikiye ayrılar. 3.000 ile 100.000 arası takipçi sahibi influencer’lara micro influencer denirken 100.000’den fazla takipçisi olan influencer’lara makro Influencer denmektedir. Makro düzeyde bir influencer ile anlaşma imzalamak markalara kısa vadede karlar getirebilir.

Influencer’lar takipçi yoğunluğu aldığı alanlara göre reklam alırlar. Örneğin sosyal medyada bebeğiyle ünlü olmuş bir annenin bebek ürünleri reklamı alması ya da sosyal medyada makyaj yaparak ünlü olmuş genç bir kızın makyaj markalarından reklam alması gibi. Influencer reklamları sıradan bir reklamdan farklı olarak daha çok kullanan tavsiyesiymiş gibi yansıtılır hatta öyleki bazı durumlarda reklam ya da gerçekliği ayıramayacak kadar iç içe girer. Bu birleşme hem reklam veren hemde reklam alan için karlı oldu. Reklam verenler daha az maliyetle daha çok kitleye ulaşabilirken, reklam alanlar günlük uğraşlarını maddi karlara dönüştürebildi. Karşılıklı bir kazanç anlaşması ortadaydı.

Influencer Marketing’in Gücünü Aldığı Kaynaklar

Sosyal Erişim: Sosyal medyanın gücü küçümsenmemelidir. Twitter, Facebook ve Instagram gibi platformlar dünya çapında milyonlarca kullanıcıya ulaşma potansiyeline sahiptir. Etkili kullanıldığında, sosyal medya pazarlama ve markalaşma için güçlü bir araç olabilir. Bu durum özellikle sosyal medyada geniş bir takipçi kitlesine sahip olan influencer'lar için geçerlidir. Influencer'lar, erişimlerinden yararlanarak markaları için önemli bir görünürlük sağlayabilirler.

Ayrıca sosyal medya, influencer'ların kitleleriyle bağlantı kurmaları için benzersiz bir fırsat sunar. Düzenli güncellemeler ve ilgi çekici içerikler sayesinde influencer'lar takipçileriyle güçlü bir bağ kurabilir. Bu düzeyde bir etkileşime diğer pazarlama kanalları aracılığıyla ulaşmak zordur. Sonuç olarak sosyal medya, başarılı bir marka oluşturmak isteyen tüm influencer'lar için vazgeçilmez bir araçtır.

Orijinal İçerik: Sosyal medya pazarlaması söz konusu olduğunda, en etkili stratejilerden biri influencer'larla çalışmaktır. Influencer'lar, markanızı veya ürününüzü tanıtmanıza yardımcı olabilecek geniş bir takipçi kitlesine sahip kişilerdir. Influencer'larla çalışmanın avantajlarından biri de hedef kitlenize doğrudan ulaşabilmeleridir.



Bunun nedeni, takipçilerine hitap eden niş içerikler üretmeleridir. Sonuç olarak, markanız veya ürününüz zaten sunduğunuz ürünlerle ilgilenen kişiler tarafından görülecektir. Ayrıca, influencer'lar hedef kitlenizin istek ve ihtiyaçlarına ilişkin değerli bilgiler sağlayabilir. Influencer'larla çalışarak onların uzmanlığından yararlanabilir ve bunu sosyal medya pazarlama stratejinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz.

Tüketici Güveni: Son yıllarda sosyal medya fenomenlerinin pazarlama amacıyla kullanımında bir patlama yaşandı. Influencer'lar, Instagram ve YouTube gibi sosyal medya platformlarında geniş bir takipçi kitlesi oluşturmuş kişilerdir. Genellikle kendi alanlarında zevk sahibi ve fikir önderi olarak görülürler ve onayları tüketiciler nezdinde büyük bir ağırlık taşıyabilir. Bunun nedeni influencer'ların takipçileriyle güvene dayalı bir ilişki kurmuş olmalarıdır.

Takipçileri onları güvenilir bilgi ve tavsiye kaynakları olarak görür ve onların tavsiyelerini ciddiye alma olasılıkları daha yüksektir. Bu da influencer pazarlamasını güçlü bir araç haline getiriyor, çünkü markaların influencer ile takipçileri arasında kurulan güvenden faydalanmasını sağlıyor. Doğru yapıldığında, marka bilinirliği oluşturmanın ve bir ürün veya hizmetle olumlu bir ilişki kurmanın etkili bir yolu olabilir.

Markaların Influencer Seçerken Dikkat Etmesi Gerekenler

Influencer’ı taraftara dönüştürmek. Markalar influencer ile anlaşma yaparken önce influencer’ın tam bir savunucu olmasını tabiri caizse önce influencer’ın markanın taraftarı olmasını sağlamalıdırlar. Influencer’ın markaya inanmadan yürüttüğü kampanya eksik ve etkisiz olacaktır.

Influencer’ın markaya ait olabilmesi için gerekli bilgileri düzgün aktarmalıdırlar. İnfluencer’ın markaya ait olabilmesi için ihtiyaç duyduğu bilgilere sahip olması gerekir.

Markalar hedef pazar segmentlerine uygun olan influencer’ı seçmelidirler. Hedef pazarlarından uzak bir influencer ile yol almak, beklentiyi boşa çıkararak hederine ulaşmayan bir kampanyaya dönüşecektir.

Influencer, Sosyal medya gücünü reklam için kullanan ve bundan bir gelir elde eden kişi, Ünlü bir vlogger ya da Instagram yıldızı, Makro Influencer, 100000'den fazla takipçisi olan influencer, Ünlü bir futbolcu veya yıldız bir sanatçı, Mikro Influencer, 3000 ile 100000 arasında takipçisi olan influencer, Bir makyajçı ya da beslenme danışmanı, Sosyal Erişim, Sosyal medya platformlarının dünya çapında milyonlarca kullanıcıya ulaşma potansiyeli, Instagram ve Twitter gibi popüler sosyal ağlar, Orijinal İçerik, Influencer'ların takipçilerinin ilgisini çekecek ve onları harekete geçirecek benzersiz ve otantik içerik oluşturma yeteneği, Bir influencer'ın düzenli postlarında markanın ürünlerini entegre etmesi, Tüketici Güveni, Influencer'ların takipçileriyle güvene dayalı bir ilişki kurmuş olmaları, onların tavsiyelerine değer verilmesini sağlar, Bir moda influencer'ının giydiği bir markaya olan takipçi tepkisi, Influencer Pazarlaması, Markaların, hedef kitlesiyle doğrudan bağlantı kurabilen influencer'ları kullanarak marka bilinirliği oluşturması, Bir markanın ürününün popüler bir yemek blogunda görünmesi, Savunucu, İnfluencer'ın, marka veya ürünle ilgili olumlu ve kişisel deneyimlerini paylaşarak müşteri olmayı düşünen insanlara bilgi ve güvence sağlama rolü, Bir akıllı telefonu test eden bir teknoloji Influencer'ı, Sosyal medya platformları, Influencer'ların takipçi kitlesi oluşturdukları ve markaların reklamlarını yaptıkları online ağlar, Facebook, Twitter, Instagram, Youtube gibi popüler platformlar, Niche İçerik, Influencer'ların belirli bir sektör veya konu üzerinde uzmanlaşmış içeriği, Spor ve fitness ile ilgili içerik oluşturan bir influencer
Son Dönemlerin Popüler Başlıklarından İnfluencerinfluencerkişisel markalaşmasosyal medya reklamları
Parlak kırmızı, uzun kollu bir kazak giyen bir kadın figürünün görüntüsüdür. Kolları iki yanında, beyaz bir duvarın önünde durmaktadır. Omuz hizasındaki kahverengi saçları hafif dalgalı ve yüz hatları belli belirsiz. Gözleri kapalı ve dolgun dudakları huzurlu bir ifadeyle hafifçe açık. Beyaz kemerli açık mavi bir kot pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Rahat ve mutlu görünüyor. Kıyafetlerinin sıcak renkleri, huzurlu yüz ifadesiyle birleşince çok sakinleştirici ve davetkar görünüyor.
Kübra Uslu
İçerik Editörü

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur. İstanbul İşletme Enstitüsü'nde Kariyer, iletişim konularında yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bir el, etrafında bir grup insanın toplandığı bir cihazı tutmaktadır. Siyah saçlı bir kadın grubun en önünde duruyor, yüzü kızıl saçlarıyla kısmen örtülü. Arkasında yeşil bir daire içinde bir adam ve gri saçlı bir kadın var. Grubun sağında siyah saçlı bir kadın ve elinde mikrofon olan bir adam var. Herkes birbirine bağlı ve tüm gözler cihaza odaklanmış durumda. Ortam gergin ve beklenti aşikâr.
Satış - Pazarlama

Network Marketing Nedir?

17 Ocak 2020
Ana figür kırmızı bir adam olmak üzere bir grup çizgi film karakteri bir araya toplanmıştır. Mavi çizgili ve eldivenli beyaz bir gömlek giymektedir ve bacakları da mavidir. Bir elinde mavi bir sörf tahtası ile ayakta durmaktadır ve ona bağlı mavi kanatlı beyaz bir figür, mavi bir daire ve mavi bir eldiven vardır. Arka plan beyazdır ve diğer karakterler çeşitli renk ve boyutlardadır. Gülümsüyorlar ve eğleniyorlar. Sahne neşeli ve kaygısızdır.
Satış - Pazarlama

Network Marketing Nasıl Çalışır?

25 Haziran 2020
Bu resim, yüzleri daire şeklinde dizilmiş bir grup insanı gösteriyor. Merkezdeki bir kadın, yüzünün etrafında parlak kırmızı bir daire ile gülümsüyor. Diğer insanların yüzleri aynı yönü gösteren oklarla bir ağa bağlanmıştır. Sol taraftaki bir adam gözlük takmış ve gülümserken, sağ taraftaki bir kadının yüzünün etrafında sarı bir daire var. Buna ek olarak, görüntünün üst kısmına doğru kızıl saçlı bir kadın gülümsüyor ve alt kısma doğru bulanık bir kadın yüzü görüntüsü beliriyor. Son olarak, sol üst köşede bir adam saat yüzüyle gülümsüyor.
Satış - Pazarlama

En İyi 3 Network Marketing Şirketi

13 Ağustos 2020
Bu görsel dijital pazarlama alanında bir online kursu tasvir etmektedir. Sakallı ve bıyıklı bir adam çerçevenin ortasında parmağıyla işaret ediyor. Beyaz gömleği ve sarı arka planı parlak ve canlı bir kontrast oluşturuyor. Arka planda ayrıca bir bileziğin ve bir adamın yüzünün yakın çekimini görebiliyoruz. Bu görsel, dijital pazarlama kursunun ideal bir temsili olup, ön planda materyalin önemini gösteren bir erkek yer almaktadır. Renklerin, nesnelerin ve yüz ifadelerinin birleşimi, görsele dijital pazarlama için bir coşku ve heyecan hissi veriyor. Bu görsel, dijital pazarlamanın getirebileceği bilgi ve heyecanın mükemmel bir temsili.
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
775519
Şık, koyu renk bir takım elbise giymiş bir adam bir konferans salonunun ortasında durmaktadır. Gözlük takmış ve ciddi bir ifadeyle dosdoğru önüne bakıyor. Elleri iki yanındadır. Görüntünün odağında o var ve arka plan hafifçe bulanık. Bir iş adamı gibi görünüyor ve arkasındaki siyah yazılı dikdörtgen beyaz tabela bunu gösteriyor olabilir. Sağ üst köşede bir sandalye ve sol alt köşede bir masa var, her ikisi de odak dışı.
5
(3)

SEO Uzmanlığı

5 Konu15 Saat
Gözlüklü ve kırmızı ceketli beyaz bir adam mavi bir duvarın önünde durmaktadır. Yüzünde ciddi bir ifadeyle dosdoğru ileriye bakıyor. Saçları kısa ve kahverengidir ve gözleri gözlüklerin arkasında gizlidir. Kırmızı ceketinin altında açık mavi bir gömlek, siyah pantolon ve siyah ayakkabılar giyiyor. Kollarını önde kavuşturmuş ve ayaklarını hafifçe açarak ayakta duruyor. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında gibi görünüyor.Yemliha Toker
14030