AnasayfaBlogSon Dönemlerin Popüler Başlıklarından İnfluencer
Kişisel Markalaşma

Son Dönemlerin Popüler Başlıklarından İnfluencer

04 Ocak 2019
Son Dönemlerin Popüler Başlıklarından İnfluencer

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir kavram influencer. Sosyal medyada sıkça kullandığımız mecralarda karşımıza çıkıyor bu kişiler. İnfluencer, sosyal medyadaki gücünü reklam için kullanan ve bundan bir gelir eden kişiye verilen isimdir.

Rekabet ortamının hızla artması klasik reklamların artık bir çözüm olmadığı gerçeğini ortaya çıkardı. Reklam piyasası yeni bir soluk ararken sosyal medya da yükselişini hızla sürdürüyordu. Bir süre sonra sosyal medyanın hızla yükselişi reklamcıların dikkatini çekti ve reklam dünyası sosyal medyayı kullanmaya başladı.

Reklam dediğimiz kavramın sosyolojik temeline indiğimizde gördük ki insanlar toplumda ikna edilmeye ve kanaat önderlerine ihtiyaç duyuyorlar. Bu bilgi doğrultusunda sosyal medyada canlanmaya başlayan influencer’lar modern zaman kanaat önderleri oldu.

İnfluencer’lar kesin çizgilerle ayrılmasalar da genel hatlarıyla makro influencer ve micro influencer olmak üzere ikiye ayrılar. 3.000 ile 100.000 arası takipçi sahibi influencer’lara micro influencer denirken 100.000’den fazla takipçisi olan influencer’lara makro influencer denmektedir. Makro düzeyde bir influencer ile anlaşma imzalamak markalara kısa vadede karlar getirebilir.

İnfluencer’lar takipçi yoğunluğu aldığı alanlara göre reklam alırlar. Örneğin sosyal medyada bebeğiyle ünlü olmuş bir annenin bebek ürünleri reklamı alması ya da sosyal medyada makyaj yaparak ünlü olmuş genç bir kızın makyaj markalarından reklam alması gibi. İnfluencer reklamları sıradan bir reklamdan farklı olarak daha çok kullanan tavsiyesiymiş gibi yansıtılır hatta öyleki bazı durumlarda reklam ya da gerçekliği ayıramayacak kadar iç içe girer. Bu birleşme hem reklam veren hemde reklam alan için karlı oldu. Reklam verenler daha az maliyetle daha çok kitleye ulaşabilirken, reklam alanlar günlük uğraşlarını maddi karlara dönüştürebildi. Karşılıklı bir kazanç anlaşması ortadaydı.

İnfluencer Marketing’in Gücünü Aldığı Kaynaklar

Sosyal Erişim: İnfluencer’lar sosyal medyanın gücünü kullanarak milyonlarca kullanıcıya erişebilirler.

Orijinal İçerik: İnfluencer’lar sosyal medya yönelik niş içerikler üreterek direk hedef kitleye ulaşabilir.

Tüketici Güveni: İnfluencer’lar sahip oldukları takipçilerle aralarında güvene dayalı bir ilişki inşa ederler. Bu ilişkinin getirisi olan kanaati de reklam işbirliklerinde kullanırlar. 

Markaların İnfluencer Seçerken Dikkat Etmesi Gerekenler

İnfluencer’ı taraftara dönüştürmek. Markalar influencer ile anlaşma yaparken önce influencer’ın tam bir savunucu olmasını tabiri caizse önce influencer’ın markanın taraftarı olmasını sağlamalıdırlar. İnfluencer’ın markaya inanmadan yürüttüğü kampanya eksik ve etkisiz olacaktır.

İnfluencer’ın markaya ait olabilmesi için gerekli bilgileri düzgün aktarmalıdırlar. İnfluencer’ın markaya ait olabilmesi için ihtiyaç duyduğu bilgilere sahip olması gerekir.

Markalar hedef pazar segmentlerine uygun olan influencer’ı seçmelidirler. Hedef pazarlarından uzak bir influencer ile yol almak, beklentiyi boşa çıkararak hederine ulaşmayan bir kampanyaya dönüşecektir.

Son Dönemlerin Popüler Başlıklarından İnfluencerinfluencerkişisel markalaşmasosyal medya reklamları
Kübra Uslu
Kübra Uslu
İçerik Editörü

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur. İstanbul İşletme Enstitüsü'nde Kariyer, iletişim konularında yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.