AnasayfaBlogSiyasal Bilimler ve Uluslararası İlişkiler Bölümü
Bölümler

Siyasal Bilimler ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

19 Kasım 2020
Siyasal Bilimler ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

Siyasal kelimesi Arapça kökenli olup kelime olarak; politika ile ilgili, siyasi anlamını taşır. Siyasal bilimler ve uluslararası ilişkiler, dünyada ve ülkemizde yaşanan siyasi olayları yakından takip eder. Olayları inceler ve gerekli analizleri yaparak, yorum yapar. Siyasal bilimler; siyaset bilimi, uluslar ilişkiler ve kamu yönetimi gibi bölümleri kapsar.

Siyasal bilimler ve uluslararası İlişkiler bölümü günümüzde her geçen gün varlığına daha çok hissettiren ilişkiler ağını kavramsal bir çerçeveden yorumlamayı hedefler. Güncel gelişmeleri yakından takip eder ve geçmiş hafıza ile ilişkilendirir. Yapılan analizler neticesinde yeni yorumlar geliştirir. Bölümün amacı; dünya ve ülkemizdeki meselelere hâkim, analitik düşünce yapısını benimsemiş bireylerin ön plana çıkmasıdır. Eleştiri yapabilen aynı zamanda çözün üreten, girişimci, sorgulayıcı, demokratik katılıma yatkın mezunların yetiştirilmesi için bölüm tüm imkanlarını seferber etmektedir.

Siyasal Bilimler ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Nedir?

Siyasal bilimler ve uluslararası ilişkiler bölümü öğrencilere verdiği eğitim doğrultusunda siyaset bilimi ve uluslararası ilişkilere ait temel kavramları işlemektedir. Aynı zamanda toplumsal iş hayatı hakkında da sosyal ve ekonomik konularda araştırmalar içinde bulunmaktadır.

Siyasal bilimler ve uluslararası ilişkiler bölümünün temel amacı, öğrencilere dünyada ve ülkemizde gerçekleşmiş olan ve gerçekleşmeye devam eden siyası kavramları inceleyebilmelerine imkan tanımak. Aynı zamanda araştırma yapmalarını sağlayacak ortamı yaratmaktır. Siyasal bilimler ve uluslararası ilişkiler bölümünde öğrenciler 4 yıllık lisans eğitimi almaktadır. Bölümü başarıyla tamamlayabilmeleri için 240 kredi zorunlu kotalarını doldurmaları şartı bulunur.

Siyasal bilimler ve uluslararası ilişkiler bölümünü tercih edecek adaylarda bazı özellikler aranır. Bunlar; öncelikle siyasete, ekonomiye, ülkelerin iç ve dış politikalarına, hukuk kurallarına ilgili olmalarıdır. Düşüncelerini sözlü ve yazılı bir şekilde etkin ifade etme konusunda yetenekli olmaları ve özgüvenlerinin yüksek olması da oldukça önemlidir.

Siyasal bilimler ve uluslararası ilişkiler bölümü, olaylar karşısında yorum yapabilme ve analiz yapma yeteneğine sahip bireyler için daha uygun bir bölümdür. İnsan ilişkileri kuvvetli olan, analitik ve eleştirel düşünebilen ve sorgulama yapan adaylar için tercih listesinde ilk sırada yer alabilir.

Siyasal Bilimler ve Uluslararası İlişkiler İş İmkanları Nelerdir?

Diplomasını eline alan mezunlar meslek yaşamlarında siyasetin direkt içerisinde bulunmak dışında da pek çok iş imkanı yakalamaktadır. Siyasi oluşumlar içinde yer alabilir veya uluslararası kuruluşlara danışmanlık hizmeti verebilirler. Siyasal bilimler ve uluslararası ilişkiler bölümden mezun olan adaylar, Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere Maliye ve Gümrük Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi kamu kuruluşlarında ve özel şirketlerde görev alırlar.

Çeşitli kitle haberleşme kuruluşları ve uluslararası bankalarda diğer iş imkanları arasındadır. Ayrıca üniversitelerde akademik çalışmalar içinde yer alarak akademisyen olarak da çalışmalarını yürütebilirler. Kamu kuruluşlarında çalışmak isteyen mezunlar Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’ndan geçerli puan ile başvuru yapmaları gerekir.

Siyasal Bilimler ve Uluslararası İlişkiler Mezunları Ne İş Yapar?

Siyasal bilimler ve uluslararası ilişkiler bölümü mezunları için en önemli çalışma alanlarının başında Dışişleri Bakanlığı gelmektedir. Bunun dışında diğer bakanlıklarda da kendileri için uygun çalışma şansı elde edebilirler. Bölüm mezunları; diplomat, danışman ve şirketlerde yönetici gibi unvanlarla çalışmalarını yürütebilir.

Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Siyasi Partiler ve Sivil Toplum Kuruluşları çalışmalarını yürütecekleri başlıca alanlardır. Kendi ülkesinin çıkarlarını göz önünde bulundurarak diğer devletlerdeki meslektaşlarıyla iletişim içinde olan siyasal bilimler ve uluslararası ilişkiler bölümü mezunlarının yaptıkları işler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Kendilerine verilen yetkileri, devletin belirlediği kurallar dahilinde kullanmak.

 • Dünyadaki güncel siyasi ve ekonomik gelişmelerle ilgili araştırmalar yapmak, analizler yapmak ve yorumlamak.

 • Çalıştığı kurumu tüm siyasi gelişmelerle ilgili bilgilendirir ve kuruma rapor hazırlar.

 • Yurt dışında kendi ülkesinin vatandaşlarının haklarına sahip çıkmak ve onların çıkarlarını göz önünde bulundurarak hareket etmek.

 • Diğer ülkelerle yapılacak görüşmeler için planlar oluşturmak ve bu görüşmeler için gerekli bağlantıları kurmak.

 • Yapılan tüm diplomatik görüşmeleri takip edip sonuçlandırmak.

Siyasal Bilimler ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Dersleri Nelerdir?

Siyasal bilimler ve uluslararası ilişkiler bölümünde, 4 yıllık lisans eğitimi alan öğrenciler; siyaset, kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler bölümlerini kapsayan geniş bir eğitim alırlar. Öğrencilerin mezun olabilmeleri için toplamda 240 kredi olan bölüm mezuniyet şartını yerine getirmesi gerekir. Aynı zamanda mesleki gelişimleri için ve teorik olan dersleri uygulamada görmeleri için deneyim elde etmelerine fırsat sunan zorunlu staj süreleri de bulunmaktadır. Stajlarını çalıştıkları kuruma onaylatan mezunların daha sonra üniversitenin uygun gördüğü tarihte staj komitesine iletmeleri beklenir. 8 dönem boyunca pek çok dersten sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde tamamlamaları durumunda siyasal bilimler ve uluslararası ilişkiler lisans diplomasını almaya hak kazanırlar. Siyasal bilimler ve uluslararası ilişkiler bölümü temel dersleri aşağıdaki gibidir.

 • Diplomasi Tarihi,

 • Hukukun Temel Kavramları,

 • Dış Politika Analizleri,

 • Uluslararası Hukuk,

 • Türk Siyasi Tarihi,

 • İktisada Giriş,

 • Uluslararası Örgütler,

 • Siyaset Tarihi

 • Uygarlık Tarihi,

 • Siyasete Topluma Giriş,

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümü, Eşit ağırlık alanında sık tercih edilen bölümlerden biri. Devlet üniversitelerinde gitgide puanların düşmesi sonucu, bölüm de tercih edilebilecek duruma düşüyor. Aslında bu durum öğrenci kalitesini de düşürebilmektedir. Çünkü puanı yettiği için bu bölümü yazan öğrenci sayısı her yıl artmaktadır. Tabii ki bu netice ile birlikte kaliteli devlet ve özel üniversitelerin puan ve sıralama değerleri ise yüksek olmaktadır. En yüksek siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler puanları ile sıralama değerine sahip ilk 5 üniversiteyi aşağıda görebilirsiniz:

Boğaziçi Üniversitesi İngilizce- 480 Puan Sıralama 1.044

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi- Burslu 439 Puan Sıralama 5.087

Bahçeşehir Üniversitesi - Burslu İng 412 Puan Sıralama16.455

Mef Üniversitesi- Burslu İng 398 Puan Sıralama 26.716

İbn Haldun Üniversitesi Burslu İng 393 Puan Sıralama 31.659

Yukarıdaki listede yalnızca 1 devlet üniversitesi bulunduğundan yüksek puana sahip ilk 5 devlet üniversitesini de aşağıda bulabilirsiniz.

Boğaziçi Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi İngilizce  Sıralama 33.729

Marmara Üniversitesi 53.505

Türk Alman Üniversitesi  57.244

İstanbul Üniversitesi  69.104

Görüldüğü üzere köklü üniversitelerde puanlar ve sıralamalar yüksek durumda. Gerçekten bu bölümü okumak ve bu alanda hedeflerinizi gerçekleştirmek için kaliteli üniversiteleri tercih etmelisiniz. Birçok üniversitede olan bölüm, çok sayıda mezun vermektedir. Bundan dolayı öne çıkmak adına iyi bir üniversite yanında kendinize bir kariyer hedefi belirlemeniz gerekir. Ayrıca siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümü dışında aralarında belirgin fark bulunmayan siyaset bilimi, siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümlerini tercih ederek de aynı alanda çalışabilirsiniz. 

siyasal bilimler uluslararası ilişkiler siyaset bilimi kamu yönetimi politika
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.