Close
Mobil Menu Bars

Sektöre Özel Tanıtım Yazıları Nasıl Olmalıdır?

16 Ağustos 2016, 3527 defa okundu.
Sektöre Özel Tanıtım Yazıları Nasıl Olmalıdır?
Sektöre Özel Tanıtım Yazıları Nasıl Olmalıdır?

Tanıtım yazıları hangi sektör için yazılıyorsa ilgili iş kolunu mutlaka ön plana çıkartması gerekmektedir. Etkili bir başlık okuyucunun ilk olarak dikkatini çekmesi önem arz etmektedir. Tanıtım yazıları kısa,öz ve konuya odaklayan derecede  olmalı ve dikkat çekmelidir. İnternet ortamında artık birçok reklam ve tanıtımlar çok yaygın yapılmaktadır. Örneğin,okul tanıtımı yapılırken eğitimin kalitesiyle önemini vurguladıktan sonra tanıtımı yapılacak olan okula bağlandığı zaman artık hedef kitle eğitim dendiğinde tanıtımı ilgili okulu çağrıştıracaktır. Görsellerin yada farklı linklerin eklenmesi de pekişmesini sağlayacaktır. Tanıtım yazıları neden kısa ve öz olmalıdır? Bir yazının etkili olması için sözcüklerin içerisinde boğulmaması ve net olması anlamayı ve algılamayı kolaylaştıracaktır. Televizyon ve diğer dijital ortamlardaki reklamları göz önüne alırsak bunu daha net anlayabiliriz. 10 saniyelik bir reklama sadece reklama konu olan bir ürünün veya hizmetin ana teması yüklenir. Aynı zamanda tüketicinin merakını uyandıracak bir kaç kelime ile birlikte pekiştirilir. Maddeler halinde özetlemek gerekirse; - Tanıtım metni başlığı 4 sözcüğü aşmamalıdır. - Tanıtım yazısının içeriği kısa bir paragraf olmalıdır. - Tanıtım yazısı yalın,net,akıcı ve anlaşılır olmalıdır. - Asıl hedef kitleye verilmesi gereken ana tema'nın tanıtım yazısında saklı olmasıdır. Link ve diğer görseller sadece yardımcı rol üstlenir. Tanıtım yazılarında benzer sektör rakiplerinden farkının ön plana çıkarılabilmesi için piyasa da bir fizibilite çalışması yapılmalı ve çarpıcı noktaları, farkları tanıtım yazıları ve reklamlarda kullanılmalıdır. Tanıtım yazılarının daha geniş bir kitleye hitap etmesini istiyorsanız;

  • İnternet reklamı veren sitelerde yer alması uygun olacaktır.
  • Çok okunan sektörel siteler bu tanıtımlar için idealdir.

Tanıtım Yazıları bir firmanın kartvizitidir.

  • Sektördeki firmaların bilgi alış-verişleri artık dijital ortamlarda yapıldığı için online olarak yapılan tüm tanıtım bilgileri tüm arama motorlarında rahatlıkla bulunacaktır.

Peki Tanıtım Yazılarının zararları var mıdır? Bilinç dışı yazılan veya  gereğinden çok yapılan tanıtım yazıları tamamen bilgi kirliliğine yol açar. Ayrıca  Konuya hakim olmayan kişilerin tanıtım yazıları da ilgili firmaya zarar verebilecektir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!