AnasayfaBlogSağlıklı Yaşam için Neler Yapılmalı?
Kişisel Gelişim

Sağlıklı Yaşam için Neler Yapılmalı?

10 Ocak 2020
Sağlıklı Yaşam için Neler Yapılmalı?

"Her şeyin başı sağlık" diye yaygın kullandığımız bir tabir vardır. Peki nedir bu tabirin anlamı? Bu tabir hedeflediğimiz, yapacağımız her iş sağlığımıza bağlı olduğu anlamına geliyor. Peki sağlığımızı sürdürmek için gerekli önlemleri alıyor muyuz? Sağlığımızı korumak, sürdürmek ve geliştirmek için dikkat etmemiz gereken 5 önemli hususu aşağıda sıraladık.

Beslenme

Şüphesiz en sık yaptığımız hatalardan biri dengesiz beslenmedir. Sık sık tükettiğimiz fastfoodlar, kızartmaların sağlığımız için ne kadar zararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki sağlıklı beslenme nedir? Vücudun işlevlerini düzenli olarak sağlaması için vücudun gereksinimi olan besin öğelerinin yeterli miktarda alınmasıdır. Tek tip beslenilmemeli bunun yerine çeşitlenmiş besinler tüketilmeli.

Yani sadece karbonhidrat tüketip protein yağ, vitamin ve minerallerden kaçınmak sağlıklı bir beslenme şekli değildir. Taze sebze ve meyveler tüketilmeli. Günlük su ihtiyacı karşılanmalıdır. Öğünleri atlamamak da önemli. Sağlıklı beslenme kişilerin zihinsel ve bedensel gelişimini de etkiler.

Duruş Bozuklukları 

Duruşunuz, dışardaki insanlar tarafından ilk fark edilen hem beden hem de psikolojik sağlığı olumsuz etkileyen önemli bir etkendir. Saatlerce masa başında çalışmak ve aynı pozisyonda kalmak duruş bozukluğuna sebep olmaktadır. Duruş bozukluklarını engellemek için Oturduğunuz sandalye bel eğriliğinizi koruyacak şekilde ve yeterli yükseklikte olmalı. Uzun süre oturmak zorunda kaldığınız bir işte çalışıyorsanız kalkın ve yürüyün. Aşırı kilodan sakının. Duruş bozuklukları daha çok ergenlik döneminde görüldüğü için bu dönemde çocuklar dik durmaya teşvik edilmelidir.

Göz Sağlığı

Çoğumuz günümüzün önemli bir kısmını bilgisayar, telefon, tablet gibi teknolojik aletler kullanarak geçiriyoruz. Uzun süre bilgisayar ve telefon ekranına bakmak göz sağlığını olumsuz etkiliyor. Bu açıdan eğer sürekli bilgisayar kullanmak durumunda olduğunuz bir işte çalışıyorsanız periyodik molalar vermeniz göz sağlığınız açısından önemli ve gereklidir. Özellikle çocukların tablet ve telefonlarla saatlerce oyun oynaması göz sağlığını nasıl etkiliyor hiç düşündünüz mü? Gözlerde kızarıklık, kuruma ve sulanmaya sebep oluyor. Bu nedenle çocukların oyun saatlerinin ebeveynler tarafından düzenlenmesi gerekmektedir.

Hijyen

Sağlığımızı korumak ve sürdürmek için hijyen önemli bir faktördür. Sağlık ve hijyen akışkanlık edinilmesi gereken önemli bir husustur. Hastalığa sebep olan bakteriler vücuda kolayca yerleşip sağlık problemlerine sebep olmaktadır. Bu açıdan hijyen dikkat edinmesi gereken önemli bir husustur. Tırnaklar kesilmeli. Dişler günde en az 2 kere fırçalanmalı ve 6 ayda bir diş muayenesi yaptırılmalıdır. Ebeveynler çocuklarını el yıkama, kişisel hijyen, çevre hijyeni ve besinlerin yenilmeden yıkanması gerektiği hakkında eğitmelidir.

Hareketsiz Yaşam 

Günümüzde önemli sorunlardan biri de hareketsiz yaşamdır. Hareketsiz yaşam obezite ve diyabet gibi sağlık sorunları riskini artırıyor. Bu nedenle yürüyüşler yapma, bisiklete binme, germe egzersizleri, bilgisayar başında uzun süre kalınmaması gerekiyor. Özellikle masa başında uzun süre oturmak bel ve sırt ağrılarına sebep olmaktadır.

Bunların dışında;

  • Yeterli ve düzenli uyku oldukça önemlidir.

  • Hayatınızda stresi azaltın, adresle başa çıkmayı öğrenin.

  • Sigara ve alkolden uzak durun.

  • Düzenli olarak sağlık kontrollerinizi yaptırın. Erken teşhis hayat kurtarır.

  • Düzenli olarak spor yapın 

  • Hobiler edinin. Hobilerle uğraşmak, stresin azalmasına katkıda bulunur.

  • Stresi azaltmanın diğer bir yolu da yazmaktır. Günlük tutabilirsiniz. 

  • Kendinize vakit ayırın.

Sağlığımızın korunması, sürdürülmesi ve geliştirilmesi için ilk öncelikle sağlığın öneminin bilincinde olmalıyız ve sağlıklı yaşamın gerektirdiği sağlıklı beslenme, hijyen, egzersiz gibi davranışların alışkanlık haline getirmeliyiz.

beslenmeegzersizhijyensağlıksağlıklı yaşam
Rüya Naz
Rüya Naz
Blog Yazarı

Bitlis Eren Üniversitesi Hemşirelik Bölümü mezunudur. İstanbul İşletme Enstitüsünden aldığı birçok sertifikası bulunmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sağlıklı Yaşam İçin Doğru Beslenme
Popüler Yazılar

Sağlıklı Yaşam İçin Doğru Beslenme

26 Nisan 2019
Sağlıklı Yaşam İçin Günlük Rutinler
Kişisel Gelişim

Sağlıklı Yaşam İçin Günlük Rutinler

30 Ocak 2019
Sağlık Ekonomisi Nedir?
İşletme Yönetimi

Sağlık Ekonomisi Nedir?

29 Mart 2021
Stres Yönetimi Eğitimi
4.5
(21)

Stres Yönetimi Eğitimi

6 Konu5 Saat
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
500209
Empati ve İletişim Eğitimi
Ders EğitmeniDers Eğitmeni
775209