AnasayfaBlogSağlıklı Yaşam İçin Doğru Beslenme
Popüler Yazılar

Sağlıklı Yaşam İçin Doğru Beslenme

26 Nisan 2019
Sağlıklı Yaşam İçin Doğru Beslenme

Sağlıklı yaşam son dönemde en çok ilgi çeken konulardan biri haline geldi. Değişen yaşam şartları insanlarda özüne dönme arayışını doğuruyor. Teknoloji bize konfor sağlıyor ancak bunun yanında bizi tembelleştiriyor. Artık bir ekmeği bile sitelerden sipariş edip kapımıza kadar getirtiyoruz. 

Hareketsizliğin üzerine bir de kötü beslenme eklendiğinde iş içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bu hıza ayak uydurmak için sağlığımızdan oluyoruz. İşte bu noktada artık bir dur demenin zamanının çoktan geldiğini düşünüp sağlıklı yaşam üzerine araştırma yapmaya başlıyoruz.

Beslenmeyi Öğrenmek 

Bu yaşa geldim. Ben beslenmeyi bilmiyor muyum yani? diye sorabilirsiniz. Maalesef ki pek çoğumuz temel beslenme kurallarından bile bir haber. Yemek için yaşayan değil yaşamak için yiyen bireyler haline gelmediğimiz sürece bu kısırdöngü devam edeceğe benziyor. Sağlıklı yaşam aslında göründüğü kadar zor değil. 

Nasıl sağlıklı olabiliriz?

İradeli olmak ve yirmi bir gün eşiğini geçmeniz bunu alışkanlık haline getirmeniz için yeterli. Bir davranışı yirmi bir gün boyunca devam ettirdiğinizde beyniniz artık bunu yaparken zorlanmıyor. Sağlıklı yaşam için pek çok beslenme programı mevcut. Bu programların birleştiği nokta üç beyazdan uzak durmamız. Hiç de masum olmayan ama hayatımızın her alanını istila eden bu üç beyazı hepimiz biliyoruz aslında: un, şeker ve tuz. 

Fabrika Ayarlarına Geri Dönmek

Sağlıklı yaşam bu besinleri hayatımızdan tamamen çıkardığımızda vücudumuzun adeta fabrika ayarlarına geri döneceğini vadediyor. Tuz belli ölçüde hayatımızda olmalı tabi ki. Her şeyde olduğu gibi dengeyi sağlamak koşuluyla. Hayatta yaşadığımız stresin hıncını yiyeceklerden çıkarmamayı öğrenmeliyiz. Bu sefer hem maddi hem de manevi olarak iş çığırından çıkmaya başlıyor. Sağlıklı yaşam için birçok yol göstericimiz de mevcut aslında. 

Sağlıklı yaşam için kitap önerileri neler?

Gerçek Tıp” adlı eseriyle Aidin Salih, “Taş Devri Diyeti” ile Prof. Dr. Ahmet Aydın, “Can Boğazdan Çıkar” adlı eseriyle Mehmet Ali Bulut (Kan grubuna göre beslenme üzerinde önemle durur.) “Karatay Diyeti” adlı eseriyle Prof. Dr. Canan Karatay, “Yaşasın Hayat” adlı eseriyle Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, “Bitkisel Sağlık Rehberi” adlı eseriyle de Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu.

Ve daha sayamayacağımız birçok ilim ehli güzel insan. Sağlıklı yaşam ancak sistemimiz düzene girdiğinde gerçekleşiyor. Bu yol göstericilerimiz sayesinde bu iş aslında hiç de zor değil.  Hepsi bize özünüze dönün çağrısı yapıyor aslında.

Kan Grubuna Göre Beslenmek

Kan grubuna göre beslenmek çok önemli bir husus. Her kan grubu farklı özelliğe sahip. İyi gelen ya da zararlı olan besinler bulunuyor. Bunlara dikkat etmediğimizde sağlığımız da bozulmaya başlıyor. Örneğin; A grubunun sebze ve tahıl ağırlıklı beslenmesi, 0 kan grubunun ise kırmızı et ağırlıklı beslenmesinin gerektiği gibi pek çok önemli bilgi mevcut.

Bunları araştırmalı ve doğru bilgiye ulaşmalıyız. Bu zamana kadar işler yolunda gitmemiş olabilir. Sağlık sorunlarıyla baş etmek yerine artık bu böyle gitmez demenin zamanı sizce de gelmedi mi? 

Açlık Şifa Kaynağı

Sağlıklı yaşam için ilk kural sürekli bir şeyler tüketmemek. Vücut en az beş saat aç kalmalı. Açlık insan için büyük bir şifa kaynağı. Yenilenme ve vücuttaki toksinleri atma ancak açlık oruçları sayesinde gerçekleşiyor. Aç kalarak yenilenen hücreleri probiyotik gıdalar ile desteklemek gerekiyor. 

Artık bilinçlenmeye başlıyoruz. Kendi ev yoğurdumuzu, turşularımızı ve yazın en taze sebzelerinden konservelerimizi yaparak ve hazır gıdalardan uzak durarak kendimize en büyük yatırımı yapıyoruz. Sağlıklı yaşam aslında huzurlu yaşamdır. Günümüzde artık kanserin bir grip kadar yaygın olduğunu görmek sizleri de korkutmuyor mu? Bizden sonraki nesle güzel bir dünya bırakmak istiyorsak artık bilinçlenmenin doğal ürünlere yönelmenin ve harekete geçmenin tam vakti.

Yazar: Sevda Kurtboğan

aç kalmak açlıkbeslenme gıda kan grubu sağlıklı yaşam
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sağlık Ekonomisi Nedir?
İşletme Yönetimi

Sağlık Ekonomisi Nedir?

29 Mart 2021
10 Günde NLP Öğrenmek Mümkün Mü?
Kişisel Gelişim

10 Günde NLP Öğrenmek Mümkün Mü?

13 Aralık 2021
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat