AnasayfaBlogSabah Erken Uyanmak İçin 7 Alışkanlık
Kişisel Gelişim

Sabah Erken Uyanmak İçin 7 Alışkanlık

30 Ekim 2019
Sabah Erken Uyanmak İçin 7 Alışkanlık

Uykuyu sevmeyenimiz var mı? Uyku, tahminimce hemen hemen hepimizin sevdiği bir andır. Uyku nedir? Neden bu kadar önemlidir? Uyku, zihnin ve bedenin dinlenmeye geçtiği yenilenme ve tazelenme sürecidir. Bu süreci en iyi ve en verimli şekilde geçirmek, yaşam kalitemizi artırır. İyi bir uyku uyumak hafızamızı güçlendirir, gün içerisindeki motivasyonumuzu ve hayat enerjimizi sağlar. 

Düzensiz bir uyku yaşam kalitemizi önemli ölçüde düşürür. Dikkat dağınıklığı, sinirlilik, stres, huzursuz ve depresif hissetme gibi negatif duygular geliştirmemize neden olur. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar için uyku son derece önemlidir. Uykumuzu en etkili biçimde nasıl alabiliriz? 

Sabah Erken Uyanmanın Yolları Neler?

Hepimiz verimli bir uyku çekmek isteriz. Ancak; okul, iş hayatı, sorumluluklarımız ve çeşitli sebepler için erken kalkmamız gerekir. Bazılarımız bunu kolaylıkla başarırken, bazılarımız bu konuda son derece zorlanır. Peki, verimli bir uyku nasıl olur, nasıl erken uyanabiliriz?

Erken uyandığımız pek çok sabah daha gözümüzü açmadan, ‘bu defa eve gelir gelmez uyuyacağım’ sözü veririz. Ancak çoğu akşam sonuç yine aynıdır: Gece yarısını görmeden uyumamak! 

1- Eve gelir gelmez ev moduna geçin

Eve geldiniz, dışarıdan geldiğiniz kıyafetler ile yatağınıza uzanıp sosyal medyada gezinirken yuvarlanıp durdunuz. Bir de baktınız ki saat ilerliyor ve siz henüz yemek dahi yemediniz. Erken uyanabilmenin ilk şartı evinizdeki zamanı etkin ve kaliteli yönetebilmek. Bu yüzden dışarıdan gelir gelmez elinizi yüzünüzü yıkayıp ev moduna geçin. Sosyal medyada takılmak çok cazibeli geliyor haklısınız ama her şey vaktinde güzel.

2- Erken uyanmak için erken uyku

Evet, bu kadar basit. Erken uyumadan erken uyanabilmeyi beklemeyin. Hadi uyandınız diyelim, verimli bir gün geçirmeyi beklemeyin. 2 gün idare ettiniz diyelim. 3. gün kendinizi otobüste giderken ayakta uyurken bulacaksınız. 

Uykusuzluğa karşı dirence en çok ihtiyacımız olan dönemlerden biri hiç şüphesiz öğrencilik yıllarındaki sınav haftalarımızdır. Bu elbette hepimizin yaşadığı bir süreçti. Ancak bu gibi kayda değer durumlar dışında uykunuzdan olmak size fayda getirmez. Gece en geç 11.30’da yatağınıza geçmiş olun ve verimli bir uykunun tadını çıkarın. Çünkü gece saat 11’de, vücudumuz için dinlenme zamanı başlar. Sakinleşip gevşemek ve uykuya geçmek için en verimli anlardır.

Üstelik uykunuzu düzene oturtmanız da önemli bir detay. Aynı saatlerde uyuyup uyanmak daha iyi olacaktır.

3- Yemek saatlerine dikkat edin

Uyumadan en az 2 saat önce yemek yemeye son vermelisiniz. Yoğurt, bitki çayı haricinde ağır şeyler tüketmek uyku kalitenizi düşürür. Biyolojik saate göre akşam 9’da sindirim organlarımızın görevi sona erer ve kendilerini dinlenmeye alırlar. Durum böyle olunca da o saatten sonra yediklerimiz sabaha kadar hazmedilmeden kalacaktır.

4- Gazlı ve kafeinli içeceklerin tüketimini azaltın

Hatta mümkünse gazlı içeceklerden uzak durmakta sağlık açısından fayda var. Kafeinli içeceklerin tüketimini ise öğleden önce yapmanız, akşam uyku sürecine geçişinizi ve dolayısı ile sabah erken kalkmanızı kolaylaştıracaktır.

5- Egzersiz yapın

Egzersiz yapmak, verimli uykunun en büyük ilaçlarındandır diyebilirim. Spor yaparak günlük azalan enerjinizi geri yüklemek için erkenden uyuyup, sabahları da erkenden uyanabileceksiniz.

6- Uyumadan önce mavi ekranlarla vedalaş

Uykuya geçmeden en az yarım saat evvel televizyon, telefon gibi mavi ışınlardan uzak durmak göz sağlığımız ve yaşam kalitemiz için büyük öneme sahip. 

7- Hayatta sizi heyecanlandıran şeylerin peşinden gidin

Hedeflerinize, hayallerinize sarıldığınızda hayat sizin için daha da anlam kazanacak. Güne başlamak için sabırsızlık duyacak, heyecanla yatağınızdan fırlayacaksınız. Çünkü her sabah doğan güneş ile erken uyanmak sizin için artık daha da anlam kazanmıştır.

Bunun için kendinizi daima eğitin. Gerek kişisel gelişiminiz gerekse kariyerinizde başarı elde etmek için online eğitimlerden faydalanın. Zaman, en değerli hazinemiz ve onu verimli kullanmak için sertifikalı online eğitimler sayesinde dilediğimiz zaman ve mekandan kendimizi geliştirebiliriz. 

Bu sayede siz de hayatınızı daha anlamlı kılacak şeyi keşfedebilir, belki yeni bir hobi edinebilir ya da kariyerinizde yeni ufuklar geliştirebilirsiniz.

Hayat, yeni şeyler öğrendikçe ve kendimizi geliştirdikçe anlamlanır. 

uyku erken uyanmak sabah verimli uyku online eğitim sertifika
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Motivasyon Eğitimi
5
(4)

Motivasyon 3.0 Eğitimi

8 Konu4 Saat
Sultan CüneyitSultan Cüneyit
286134
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
510380