AnasayfaBlogRaylı Sistemler Makine Teknolojisi Bölümü (MYO)
Bölümler

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Bölümü (MYO)

27 Ocak 2021
Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Bölümü (MYO)

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi; raylı sistemlerde araçlara ait bakım ve onarımların profesyonel olarak yapılma sürecini kaplayan tüm işlemlerdir. Bölüm bu alanda ihtiyaç duyulacak tüm işlemleri gelişen teknolojinin imkanlarını kullanacak, donanımlı, nitelikli teknikerler yetiştirmektir. Demiryolu alanında çeşitli bölümlerde çalışacak olan teknikerler, raylı sistemlerdeki araçların düzenli olarak bakımlarını yapmaktan ve bir arıza oluştuğunda kaynağını tespit etmekten sorumludur.

Raylı Sistemler Makine Teknikerleri görevlerini işin niteliğine bağlı olarak kapalı mekanlarda bakım atölyelerinde, demiryolu atölyelerinde ve depolarda yürütür. Çalışmalarını yerine getirirken raylı sistemlerle ilgili çekmesi gereken ve çekilen araçları da kullanması gerekebilir. Çalışmaları sırasında bir dikkat eksikliği önemli kazalara sebep olabilir. Aynı zamanda çok büyük mali kayıplara da yol açabilir. Birlikte çalıştığı ekip çalışanları ile koordineli olmaları gerekir.

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Bölümü Nedir?

Kendinize iyi bir kariyer yaşamı belirlemenin en önemli basamaklarından biri de doğru meslek seçimi yapmaktır. Doğru meslek seçimi ise doğru ve istediğiniz bir üniversite bölümünü okuyarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu sebeple üniversite adayları ciddi bir araştırma içine girer. Bu sayede kendileri için en doğru bölüme girerek, ileride meslek sahibi olarak güzel bir kariyer yaşamı belirleyebilirler.

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi bölümü yalnız Anadolu Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi ve Niğde Üniversitesinde olan; öğrencileri TCDD gibi kurumlarda farklı departmanlarında yetkiler alacak şekilde yetiştirilen bir üniversite bölümüdür. Meslek yüksekokulu kapsamında yer alır. Eğitim süresi her ön lisans eğitimi gibi 2 yıldır.

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi bölümünün puan türü TYT puanıdır. Bu puan türü ise YKS’ye katılanlar için hesaplanan altı farklı puan türünden bir tanesi olarak bilinir. Bu puan türüne göre 150 ve üzeri puan almış olan her üniversite adayı, bölümü tercih etmek için hak kazanmış olur.

Bölüme yerleşen öğrencilerin bir kısmı bu alanda aldığı eğitim üzerine lisans eğitimi eklemek isteyebilir. Bu sebeple bölümü başarı ile tamamlayan mezunlar, DGS sonuçlarından da programların beklediği puanı alması halinde lisans eğitimine devam eder. Bölüm mezunları aşağıdaki bölümlere dikey geçiş yaparak 4 yıllık lisans mezunu olma hakkına sahip olabilir. Raylı Sistemler Makine Teknolojisi DGS ile devam edilebilecek bölümler aşağıdaki gibidir.

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi bölümünden mezun olanlar “Raylı Sistemler Makine Teknolojisi” unvanı alır. Bölüm mezunları için iş imkanları oldukça geniştir. Kamu ve özel sektörde iş bulmakta zorlanmayan mezunlar arasındadırlar. Bu meslek yaygın ve her yerde yapılabilir bir meslek olmasa da iş bulma sıkıntısı yaşanmayacak kadar azdır.

Farklı şehirlerdeki tramvay, metro, raylı sistem işletmelerinde gerekli eğitimler tamamlanmasıyla iş bulabilme imkanı fazladır. Raylı sisteme yönelik toplu taşıma uygulamasının ülke genelinde yaygınlaştırılması halinde bölümü tercih edecek sayısı da çoğalacak ve bu meslekte iş bulma olanağı daha da artmış olacaktır. Raylı Sistemler Makine Teknolojisi bölümü mezunlarının çalışma alanları aşağıdaki gibidir.

 • Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları

 • Tülomsaş

 • Estram

 • Burulaş

 • Çeşitli metro ulaşım hizmetleri

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi bölümü mezunları Raylı sistemlerle ilgili tren, metro, tramvay gibi araçların bakım ve onarım, kontrol ve arıza tespitini yapar. Arızaları gidermek için tespitler yapan ve bu araçları çalıştıran kişilerdir.

Bu kişilerin bazı önemli özelliklere sahip olması beklenir. Herhangi bir vücut özrü (engeli) olmaması gerekir. El ve gözlerini eş güdümlü olarak kullanabilmeleri ve fizik, matematik ve teknik resim dersleriyle ilgili olması da önemlidir. Mesleğin en önemli ihtiyaçlarından olan dikkat, tedbir ve sabırda olmazsa olmazıdır. Mekanik ve yönerge izleme yeteneğine sahip olmaları ve hızlı, doğru karar verebilmeleri önemlidir.

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi bölümü mezunlarının başlıca görevleri aşağıdaki gibidir.

 • Raylı sistem araçlarının ihtiyacı olan; kontrol, periyodik bakım ve kalibrasyon ayarlarını yapmaktan sorumludur.

 • Araştırma, inceleme ve ölçümleme yapmak kaydı ile arızanın kaynağını ve yerini tespit etmekten sorumludur.

 • Çalışmalar sırasında gerekli güvenlik tedbirlerini almaktan ve düzenli olarak kontrolünü yapmaktan sorumludur.

 • Sorumluluk alanının dışında kalan arızalarda kendi üstlerine gerekli bilgilendirmeleri yapmaları gerekir.

 • Görev aldığı işletmelerde gerekli kurum içi eğitimleri alması halinde "Raylı Sistemler" alanındaki araçları kullanabilir.

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi bölümünü tercih edecek öğrenci adayları öncelikle eğitim yaşamlarında karşılaşacakları dersleri inceler. 2 yıl süren eğitimleri boyunca pek çok tek bilginin bir araya gelmesini sağlayan bir ders yapısı ile karşılaşırlar. Kariyerlerine yön vermelerine yardımcı olacak eğitimin yanı sıra staj imkanı ile mesleğe aşina olmaları sağlanır.

Bölüm, kariyerlerinde başarılı olmalarını sağlayacak, bilgi ve beceri ile mezun olmalarını sağlar. Bölümüm beklentilerinin yerine getiren öğrenciler, Raylı Sistemler Makine Teknolojisi ön lisans diploması almaya hak kazanır. Bölümden mezun olanlar Raylı Sistemler Makine Teknikeri unvanı alır. Öğrencilerin eğitimleri boyunca karşılaşacakları dersler şöyledir;

 • Temel Bilgi Teknolojisi

 • Raylı Sistem Bilgisi

 • Teknolojinin Bilimsel İlkeleri

 • Elektrik Bilgisi

 • Statik Mukavemet

 • Raylı Sistem Trafiği

 • Kent İçi Raylı Ulaşım Sistemleri

 • Tren Mekaniği

 • Motor Bilgisi

 • Elektrik Makineleri

 • Tren ve Depo İlişkileri

 • Fren Tekniği

 • İş Güvenliği

Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Bölümü Taban Puanları ve Sıralama

2020 Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Taban Puanları ve 2020 Raylı Sistemler Makine Teknolojisi Başarı Sıralamaları aşağıdaki gibi açıklandı. Sizler için hazırladığımız puan ve sıralamalara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. Burada hazırlanan bilgilerin tamamı bu sene yerleşen adaylara ait olup, ilk 4 eğitim kurumuna aittir. ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel bilgilerdir.

ÜniversiteBölümTaban PuanSıralama
ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNV.Raylı Sistemler Makine Teknolojisi268,79294651391
SİVAS CUMHURİYET ÜNV.Raylı Sistemler Makine Teknolojisi249,75073863162
KARABÜK ÜNV.Raylı Sistemler Makine Teknolojisi246,80126899975
NİĞDE ÖMER HALİSDEMİR ÜNV.Raylı Sistemler Makine Teknolojisi244,28719932013
raylı sistemler makine teknolojisi raylı sistemler makine teknikeri raylı sistemler makine teknolojisi bölümü
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.