AnasayfaBlogPython Öğrenmek Neden Kolay
Yazılımlar

Python Öğrenmek Neden Kolay

07 Eylül 2021
Python Öğrenmek Neden Kolay

Python günümüzün en çok kullanılan ve tercih edilen programlama dilleri arasında yer alır. Bu programlama dilini öğrenmek için birçok kaynak mevcuttur. Büyük şirketler başta olmak üzere yazılım ve bilişim, teknoloji, robotik kodlama alanları veri bilimi ve veri analizi üzerinde çalışan kişiler bu programlama dilini kullanmaktadır. Bu konu hakkında bilgi almak için Python kimler kullanır adlı yazımı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Hal böyle olunca ortada oldukça popüler ve tercih edilen bir programlama dilinin öğrenilmesi konusu ortaya çıkmaktadır.

Bu programlama dili diğer dillere oranla hem daha fazla tercih edilmekte hem de öğrenilmesi daha kolaydır. Python öğrenmek yazının başlığından da anlaşılacağı üzere kolay olarak tanımlanır. Peki, Python öğrenmek neden kolay? Bu soruya verilebilecek cevaplarımız bulunmaktadır. Sorunun cevabı aslında bu programlama dili içerisinde gizlidir. Python öğrenmek evet kolaydır demekle birlikte neden kolay olduğunu bu dilin sahip olduğu özelliklerle bağdaştırarak açıklayabilirim. Bu özellikler bu programlama dili hakkında bilgi verirken aynı zamanda sorumuza da cevap olacaktır.

Python Öğrenmenin Kolaylığı

Python öğrenmek diğer karmaşık programlama dillerini öğrenmekle kıyaslandığında oldukça kolaydır. Python sahip olduğu sözdiziminden dolayı daha kolay öğrenebilmektedir. Bu dilin sözdizimi hem basit hem de okunabilir olduğundan ileriye dönük olarak tanımlanmaktadır. Sahip olduğu girintiler sayesinde kod güzel görünmekte ve daha rahat bir şekilde okunabilmektedir. Diğer programlama dillerinde birkaç satırla yapılabilecek işlem Python dilinde çok daha az kod yazılarak yapılabilmektedir. Hatta diğer dillerde birkaç satır süren kod yazma işlemi bu dilde bir satır kod yazılarak yapılabilmektedir. Bu özelliği ile Python öğrenmek oldukça kolay kabul edilmektedir.

Python öğrenmek kolaydır dememizi sağlayan bir diğer özellik ise sahip olduğu kod yapısıdır. Sade bir kod yapısı barındırdığı için hızlıca öğrenilmeyi sağlamaktadır. Aynı zamanda yapılacak işin çabucak hayata geçirilmesini sağlama imkanı tanımaktadır. Sahip olunan kodların kısa ve mantıklı ifadelerden oluşması kodların akılda kalmasını kolaylaştırmaktadır. Bu da Python öğrenmek kolaydır dememizi sağlar. Kodların bu özelliklere sahip olması daha kısa sürede kodların öğrenilmesini ve anlaşılmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda kodların bu özelliği zamandan tasarruf sağlar ve işlerin kısa sürede tamamlanmasını sağlar. Python öğrenmek belirtilen bu özelliklerden dolayı kolay ve anlaşılırdır.

Python Öğrenme Aşamaları Nelerdir?

Python öğrenmek evet kolaydır ve akılda kalıcıdır dedik. Peki, bu programlama dili nasıl öğrenilir? Python öğrenme aşamaları ile bu dili öğrenmek için yapılması gerekenleri sizler için derledim. Adım adım neler yapılması gerektiği ve her adımda hangi içeriğin yapılması konusunda gerekli bilgileri sizler için hazırladım. Pyhon öğrenme aşamaları gerçekleştirildiği taktirde sizlerin bu programlama dili hakkında bilgi sahibi olmanızı ve bu dili kullanabilmenizi sağlayacaktır.

 • Python Dilini Keşfetmek: Python öğrenme aşamaları arasında ilk sırada bu dili keşfetmek yer alır. Bu dilin ne olduğunu ve ne işe yaradığını vb. hakkında bilgi toplamalısınız. Öğrenilmesinin kolay olduğu, çoğu kişi tarafından tercih edilen bir programlama dili olduğu ve oldukça güçlü olduğunu bilmeniz ilk şart olarak belirtilir. Yapay zeka, oyun geliştirme, veri bilimi ve analizi, web geliştirme amaçlarında en çok tercih edilen bir dil olduğunu bilmek ve bu alanlarda çalışmak istiyorsanız bu dilin bir numara olduğunun bilincine varmalısınız.

 • Online Kursa Kayıt Olmak: Python öğrenme aşamaları arasında online eğitim bulup yazılmak yer alır. Bu dili keşfettikten ve bu dil ile neler yapılabileceğinin farkına vardıktan sonra yapılması gereken bir kursa kayıt olmaktır. Enstitü bünyesinde verilen Python eğitimi tam sizler için gerekli olan eğitimi sağlamaktadır. Python öğrenmek bu adımla sahip olunan en iyi yaklaşımdır.

 • Bilgisayarınıza Python Programlama Dilini Yüklemek: Bilgisayarınıza bu dili yüklemek Python öğrenme aşamaları arasında üçüncü aşamada yer alır. Eğer Apple marka bilgisayara sahipseniz böyle bir derdiniz yok demektir. Bu aşamayı direkt olarak geçebilirsiniz. Çünkü bu marka bilgisayarlarda hazır yüklenmiş olarak bu dil bulunur. Windows bilgisayarla bu dil hazır bulunmamaktadır. Bu dilin ve 3 versiyonları bulunmaktadır. İhtiyaçlarınız dahilinde istediğiniz versiyonunu indirmelisiniz. Yeni başlayan kişiler için tavsiye edilen 3. Versiyonu indirmektir. Çünkü daha yeni olduğu için bir sürü yeni özelliği de bünyesinde barındırmaktadır.

 • Python Hakkındaki Kaynaklara Hakim Olmak: Python öğrenme aşamaları arasında bu dil hakkındaki kaynaklara hakim olmak yer alır. Bu dil hakkında bilgi topladığınıza, online bir kursa kayıt olduğunuza ve bilgisayarınıza yüklediğinize göre şimdi sıra bu programlama dili hakkındaki kaynaklara hakim olmak kalır. Elde ettiğiniz kaynaklar bu dili daha hızlı öğrenmenize neden olur. İnternet dünyasındaki bilgiler, yazılan makaleler, Youtube videoları, forum bilgileri, canlı destekler vb. sizin öğrenme sürecinizi hızlandıran kaynaklar olarak bilinmektedir.

 • Yapı Çerçeveleri Hakkında Bilgi Toplamak: Python öğrenme aşamaları arasında en çok yardım sağlayan ve öğrenmenizi kolaylaştıran aşamadır. Yapı çerçeveleri öğrenmenizi kolaylaştırmak için tasarlanmış olan programlar olarak bilinir. Bu yapı çerçeveleri web uygulamalarını daha hızlı geliştirmeye, kodunuzun en iyi yöntemleri kullanmasına vb. konularda yardımcı olmaktadır. En iyi yapı çerçeveleri Django, Flask ve Pyramid olarak bilinir.

 • Kişisel Projelerinizi Yapmaya Çalışmak: Yukarıdaki aşamaları bitirdikten sonra artık kendi projelerinizi gerçekleştirebilmeye çalışmalısınız. Kodlama becerilerini alıştırmaya tabi tutarak bilginizi ölçebilir ve projenizi gerçekleştirebilirsiniz. Kendi basit programlarınızı yazmaya başlayın. Ufak kodlar yazarak bu işi gerçekleştirmeye çalışın. Programınızı yazdıktan sonra kontrol edin. Ardından neyi ne için yaptığınızı belirten notlar eklemeyi de ihmal etmeyin. Son olarak yazdığınız programı başkaları ile paylaşarak kendinizi eleştirmeyi unutmayın.

Neden Python Öğrenilmeli?

 • Programlamaya yeni başlayan biri iseniz öğrenmesinin kolay olması ve akılda kalıcı kodlara sahibi olması öğrenmeniz için ilk neden olarak tanımlayabilirim. Daha önce programlama dillerini öğrenmek isteyen kişiler çok zor ve karmaşık diller ile karşılaşıyordu. Bu da çoğu kişinin dilleri öğrenmekten alıkoyuyordu. Bu dilin kolay okunup kolay yazılması öğrenilmesini kolaylaştırması öğrenilmesi için en büyük nedenlerden birisi.

 • Web geliştirmek isteyen biri iseniz bu dili öğrenmelisiniz. Başka bir dilde uzun uzun kodlar ve satırlar yazmanız gerekirken bu programlama dili daha az süre ve satırda işinizi gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.

​​​​​​​

 • Tekrar tekrar kullanılabilen bir tasarıma sahip olması bu dili öğrenmeniz için önemli bir neden. Eğer yazılımcıysanız kod yazmanın zahmetli ve zor bir iş olduğu konusunda bilgi sahibisinizdir. Veri tabanı oluşturmak ve bu kodları tekrar kullanmak bu alanda çalışanlar için oldukça önemlidir. Az kodla çok iş yapabilmenizi sağlamaktadır.

 • Yüksek gelir ile bu sektörde çalışmak istiyorsanız bu dili öğrenmek oldukça doğru bir karar olarak görülmektedir. Bu dil diğer diller ile kıyaslandığında kısa sürede öğrenildiği için kısa sürede yüksek maaş anlamı taşımaktadır.

 • Siber güvenlik alanında da kendini kanıtlamış bir dil olarak bilinmektedir. Yazılım dünyasının çalışanları için siber güvenlik oldukça önemli bir konudur. Bu dil herhangi bir sorun tespit ettiği zaman hemen hızlı bir şekilde aksiyon vermektedir.

kod programlama dili python python öğrenme aşamaları python öğrenmek python eğitimi
Sezer Açiler
Sezer Açiler
Blog Yazarı

Sezer AÇİLER, 19 Haziran 1995 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 2018 yılında Sakarya Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Gayrimenkul danışmanı, stajyer sosyolog ve Felsefe Grubu öğretmeni olarak çalıştı. Sertifika programlarına katıldı. 2019 yılında İstanbul İşletme Enstitüsünde blog yazarı olarak çalışmaya başladı.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.