AnasayfaBlogProje Yöneticilerini için İngilizce Terimler
Yabancı Dil Eğitimi

Proje Yöneticilerini için İngilizce Terimler

13 Temmuz 2023
Bu görsel, dünya çapında popüler olan İngilizce terimleri keşfeden bir proje yöneticisinin yoğun çalışmasını tasvir edecek. Elinde kişisel not defteri, farklı renkli kalemler ve dünya haritası olan bir müdür, düşünceli gözlerle masa başında oturuyor. İlişkili kelimeler ve ifadeler, İngilizce kelime bulutu şeklinde onun etrafında havalanıyor. Doğru terimlerle iletişim kurabilmenin işyerindeki başarısına ne kadar yardımcı olacağı ifadesi yüzünde okunabilir. Genel atmosfer odaklanmış ama üstesinden gelinemeyecek bir zorlukla karşı karşıya olmayan birini göstermek için hafif öne eğilmiş, mütevazi bir tonla ayarlanmıştır. Aydınlatma, masanın üzerindeki çalışma alanını vurgulayan doğrudan bir ışık kaynağından geliyor ve çevresindeki atmosferi daha az belirginleştirerek çalışanın odak noktası olduğunu gösteriyor. Görselde canlı, ama aynı zamanda profesyonel bir renk paleti kullanılıyor; turuncu ve yeşil tonlar hakimken, arka plan daha nötr ve rahatlatıcı bir mavilikte bırakılıyor. Bu sekans, dijital illüstrasyon tekniği sayesinde modern ve hali hazırda gelişmekte olan bir iş dünyasını temsil edebiliyor.
İngilizce TerimTürkçe KarşılığıAçıklama
Project ScopeProje KapsamıProjenin neleri içereceği ve neleri içermeyeceği konusunda belirlenmiş detaylı bir planı ifade eder.
StakeholderPaydaşProjenin sonucundan doğrudan veya dolaylı olarak etkilenen herhangi bir birey veya grubu ifade eder.
DeliverableKabul Görmüş İşProjenin belirli aşamalarında varılması hedeflenen somut sonuçları ifade eder.
MilestoneKilometre TaşıProjenin önemli aşamalarını işaret eder, genellikle ana hedeflere ulaşmayı kolaylaştıracak ara sonuçları ifade eder.
Risk ManagementRisk YönetimiProjede beklenmeyen durumlar veya sorunlarla baş etmek için önceden belirlenmiş bir plan veya yaklaşımı ifade eder.
Work Breakdown Structure (WBS)İş Bölüm YapısıProjenin toplu işlerinin daha küçük ve yönetilebilir parçalara ayrıldığı bir yapıyı tanımlar.
Project Life CycleProje Yaşam DöngüsüProjenin başlangıcından sonuna kadar geçen süreci tanımlar. Proje değerlendirme, planlama, uygulama ve kapatma aşamalarını içerir.
Project CharterProje BeyannamesiProjenin amacını, hedeflerini, maliyetlerini ve sürelerini, proje ekibini ve diğer ilgili tarafları tanımlar.
Critical PathKritik YolProje süresini en çok etkileyen aktiviteler dizisini tanımlar. En uzun süren yol olup, herhangi bir gecikme projenin toplam süresini etkiler.
Resource AllocationKaynak TahsisiProje kaynaklarının verimli ve etkin kullanılmasını sağlamak amacıyla kaynakların belirli görevlere atanması sürecini ifade eder.

Proje planlama ve yönetimi, bir projenin başarılı bir şekilde tamamlanabilmesi için oldukça önemlidir. Bu süreç, çeşitli aşamaları ve kullanılacak teknikleri içerir ve genellikle İngilizce tabanlıdır.

Bu makalede, bir proje planlamacısının bilmesi gereken temel İngilizce terimlerin bir kısmına ve bu terimlerin Türkçe karşılıklarına yer verilecektir.

Proje Yönetimi Sürecinde Bilinmesi Gereken İngilizce Terimler

 1. "Project Scope" (Proje Kapsamı): Projenin neleri içereceği ve neleri içermeyeceği konusunda belirlenmiş detaylı bir planı ifade eder. Bu plan, projenin hedeflerini, teslim tarihlerini, maliyetleri ve dahil olacak bireylerin veya ekiplerin rollerini tanımlar.

 2. "Stakeholder" (Paydaş): Projenin sonucundan doğrudan veya dolaylı olarak etkilenen herhangi bir birey veya grubu ifade eder.

 3. "Deliverable" (Kabul Görmüş İş): Projenin belirli aşamalarında varılması hedeflenen somut sonuçları ifade eder.

 4. "Milestone" (Kilometre Taşı): Projenin önemli aşamalarını işaret eder. Kilometre taşları, projenin genel takvimine göre zamanla belirlenir ve çoğunlukla ana hedeflere ulaşmayı kolaylaştıracak ara sonuçları ifade eder.

 5. "Risk Management" (Risk Yönetimi): Projede beklenmeyen durumlar veya sorunlarla baş etmek için önceden belirlenmiş bir plan veya yaklaşımı ifade eder.

 6. "Work Breakdown Structure" (WBS, İş Bölüm Yapısı): Projenin bütünüyle ilgili yapılacak işlerin daha küçük ve yönetilebilir parçalara ayrıldığı bir yapının tanımıdır.

Cümle Bağlamında Kullanımları

 1. "We need to define the project scope before we start" (Başlamadan önce projenin kapsamını belirlememiz gerekiyor.)

 2. "It is essential to consider the stakeholders during the planning process" (Planlama sürecinde paydaşları göz önünde bulundurmak çok önemlidir.)

 3. "The deliverables for the next phase have been identified" (Bir sonraki aşama için kabul edilebilir işler belirlendi.)

 4. "We have reached a significant milestone in our project" (Projemizde önemli bir kilometre taşına ulaştık.)

 5. "Effective risk management can prevent unnecessary delays" (Etkili risk yönetimi, gereksiz gecikmeleri önleyebilir.)

 6. "The work breakdown structure will help us schedule tasks more efficiently" (İş bölüm yapısı, görevleri daha etkili bir şekilde planlamamıza yardımcı olacaktır.)

Projelerin daha başarılı bir şekilde yürütülebilmesi için, bu terimleri bilmek ve doğru bir şekilde uygulamak oldukça önemlidir. Yeni bilgilerle donanmış olarak, projelerinizi daha yüksek verimlilik ve etkinlikle yönetebilirsiniz.

Öneri: İngilizce Seviyenizi Öğrenin

Proje Yöneticilerinin İngilizce Bilmesi Neden Önemli?

Proje planlama ve yönetimi süreci, aynı zamanda İngilizce bir terimler seti gerektirir. Bahsi geçen terimlerin hepsi bir projenin başarılı bir şekilde tamamlanması için hayati öneme sahiptir.

Hem yüksek verimlilik hem de maksimum etkinlik sunabilmek ve projenizi belirgin bir şekilde daha başarılı bir hale getirebilmek için, bu terimleri bilmek ve doğru bir şekilde uygulamak gereklidir. Elde ettiğiniz yeni bilgilerle daha donanımlı hale gelen siz, projelerinizi daha da ilerletebilirsiniz.

Daha fazla İngilizce terim ve cümle öğrenmek isterseniz, İngilizce kurslarımıza katılabilirsiniz. İngilizce A1-A2, İngilizce B1-B2, İngilizce C1-C2 ve Sıfırdan İngilizce kurslarımız size hem dil bilgisini hem de teknik terimler konusunda derinlemesine bir anlayış sağlayacaktır.

Belirli bir alandaki uzmanlık seviyenizi arttırmak ve profesyonelleşmek için 'Sıfırdan İngilizce' kursuna katılmanızı özellikle tavsiye ederiz. Bu kurs, dil öğreniminde sıfırdan başlayan kişiler için tasarlanmış ve dil bilginizi sağlam bir temele oturtmanın yanı sıra, yüzlerce teknik terimin anlamlarını ve kullanımlarını öğrenme fırsatı sunmaktadır.

Sadece İngilizce değil, aynı zamanda proje yönetimi konusunda da kendinizi geliştirebileceğiniz bir fırsattır. Haydi, hemen kendinizi geliştirmeye başlayın!

Project Scope, Proje Kapsamı, Projenin neleri içereceği ve neleri içermeyeceği konusunda belirlenmiş detaylı bir planı ifade eder, Stakeholder, Paydaş, Projenin sonucundan doğrudan veya dolaylı olarak etkilenen herhangi bir birey veya grubu ifade eder, Deliverable, Kabul Görmüş İş, Projenin belirli aşamalarında varılması hedeflenen somut sonuçları ifade eder, Milestone, Kilometre Taşı, Projenin önemli aşamalarını işaret eder, genellikle ana hedeflere ulaşmayı kolaylaştıracak ara sonuçları ifade eder, Risk Management, Risk Yönetimi, Projede beklenmeyen durumlar veya sorunlarla baş etmek için önceden belirlenmiş bir plan veya yaklaşımı ifade eder, Work Breakdown Structure (WBS), İş Bölüm Yapısı, Projenin toplu işlerinin daha küçük ve yönetilebilir parçalara ayrıldığı bir yapıyı tanımlar, Project Life Cycle, Proje Yaşam Döngüsü, Projenin başlangıcından sonuna kadar geçen süreci tanımlar Proje değerlendirme, planlama, uygulama ve kapatma aşamalarını içerir, Project Charter, Proje Beyannamesi, Projenin amacını, hedeflerini, maliyetlerini ve sürelerini, proje ekibini ve diğer ilgili tarafları tanımlar, Critical Path, Kritik Yol, Proje süresini en çok etkileyen aktiviteler dizisini tanımlar En uzun süren yol olup, herhangi bir gecikme projenin toplam süresini etkiler, Resource Allocation, Kaynak Tahsisi, Proje kaynaklarının verimli ve etkin kullanılmasını sağlamak amacıyla kaynakların belirli görevlere atanması sürecini ifade eder
yönetimi İngilizce tabanlı Project Scope Proje Kapsamı Stakeholder Paydaş Deliverable Kabul Görmüş İş Milestone Kilometre Taşı Risk Management Risk Yönetimi Work Breakdown Structure İş Bölüm Yapısı Kerzner Scheduling Proje yöneticilerinin bilmesi gereken ingilizce terimler proje yöneticileri için ingilizce kelimeler proje yöneticileri için ingilizce terimler proje yöneticilerinin bilmesi gereken ingilizce kelimeler
Genç bir kadın yakın plan bir portrede görülüyor. Açık tenli, yüksek elmacık kemikli ve belirgin bir çene hattına sahip. Gözleri parlak ve büyüleyici, uzun kirpikleri ve kapakların etrafındaki hafif gölgesi var. Dudakları dolgun ve açık pembe bir renge boyanmış. Saçları koyu kahverengi ve yüzünün etrafına yumuşak dalgalar halinde dökülüyor. Güzelliği yayan kendinden emin ama nazik bir ifadesi var.
Meryem Winstead
Blog Yazarı

Hacettepe Üniversitesi Aile ve Tüketim Bilimleri Bölümü mezunuyum. Blog yazarlığı ve insan kaynakları yönetimi sertifikalarım var. İngilizce dilinde yüksek lisans derecem var ve 3 yıl ABD'de yaşadım.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.