AnasayfaBlogPopüler Podcast Konuları
Nedir?

Popüler Podcast Konuları

24 Nisan 2021
Popüler Podcast Konuları

Son zamanlarda isminden ve popülaritesinden söz ettiren bir yayınla başlıyoruz: podcast. Enstitümüzde de yer verdiğimiz podcast yayınları hayatımıza yaklaşık yirmi yıl önce girmiş olsa da son yıllarda adından daha çok söz ettirir oldu. Lafı açılmışken biraz da biz söz edelim. Envaiçeşit içerik zenginliğiyle çok şey öğrenip çok da eğlenebileceğimiz podcast yayınlarındaki en popüler konulara yer vereceğiz. Konuya ısındıysak yavaş yavaş başlayalım. Nedir bu ‘podcast’?

Podcast Nedir?

‘Broadcast’ yani canlı yayın ve ‘pod’ kelimelerinin birleşimiyle isimlendirilen Apple’nin çıkardığı iPod ile hayatımıza girmiş bir terim. Her ne kadar Apple ile başlamış olsa da günümüzde birçok uygulamadan podcast indirebiliyor, dinleyebiliyoruz. Podcast radyoyla birçok ortak noktası olan hatta internet radyosu olarak tanımlayabileceğimiz bir yayın türü. Fakat en önemli ayrım noktası daha spesifik bir kitleye hitap etmesi.

Belli konu kategorilerinde yayınlanan podcastler elbette ki o kategoriye ilgi duyan bireylere hitap ediyor. Konu çeşitliliği sayesinde her bireye hitap eden podcastlere ulaşmak mümkün. Ve yine diğer bir farkı istenildiği zaman açılabilir, duraklatılabilir ve tekrar dinlenebilir olması. Podcastin bir diğer güzel özelliği de hayal gücümüzü kullanma imkanı sağlaması. Dinlenilen yayınlarda anlatılan, betimlenen konuları, hikayeleri kafamızda canlandırabiliyor olmamız hayal gücümüz açısından hoş bir hal alıyor. 

Podcastin konu sınırlaması yok, dilenilen konuda podcast çekilebiliyor. Genelde bölümler şeklinde sunulan podcastlerde her bölüm farklı konularla ilgili olabildiği gibi birbirinin devamı şeklinde de olabiliyor. Dizi kültüründen de aşina olduğumuz üzere birbirinin devamı olduğunda izlenme sayısı da daha yüksek oluyor. Merak duygusu önemli bir kriter tabi. Ayrıca konuların çeşitliliği ile çok zengin içeriklerle birçok bilgi edinebiliyoruz. Okumak yerine dinlemeyi tercih edenler veya işitsel hafızası ağır basanlar için ideal bir kişisel gelişim aracı.

Popüler Podcast Konuları

Dilediğimiz konuda podcast dinleyebiliyorsak siz hangi konuları tercih ederdiniz? Biz sizler için araştırdık ve popülerler listemizi yaptık, işte karşınızda popüler podcast konuları!

  • Eğitim

Algılarınızın olabildiğince açılacağı vizyonunuzun genişleyeceği bir türle karşınızdayız. Aklınıza gelebilecek hemen hemen her konuda eğitim içerikli podcast bulma imkanı mevcut. ‘Mitolojiye ilgi duyuyorum’ diyorsanız takın kulaklığı ve mitlerle ilgili podcastlerle merakınızı doyurun. Felsefeyle ilgili mi bilgilenmek istiyorsunuz, peki psikolojiye ne dersiniz? Hepsi hakkında birçok podcaste erişim sağlayabilirsiniz. Eğitim içerikli podcastlere en güzel örneklerden biri TEDx İstanbul. TEDx yayınlarının podcast versiyonuyla bizlere yolda yürürken dahi çok şey katacak içerikler bir uygulama kadar uzağınızda.

  • Kültür-Sanat

Popüler podcast konularımızdan bir diğeri de kültür ve sanat içerikli yayınlar. İlginin yoğun olduğu bu podcast türümüzde araştırmacıların sunduğu yayınlar olsun rehber niteliğinde deneyimlerin paylaşıldığı içerikler olsun geniş bir anlatıcı yelpazesine sahip. Ve tabi anlatılan konular da bir o kadar çeşitli. Sanat galerilerinden müzelere, kitaplardan biyografilere öğreneceğiniz birçok bilgi deposuyla kültür sanat içerikli podcastler oldukça rağbet görüyor.

İstanbul Bienalini takip edenler için kültür sanat içerikli podcast örneğimizden biri Yedinci Kıta. Birçok uzmanın yer aldığı program serisi zengin içeriğiyle kendini fark ettiren cinsten. Diğer bir örneğimiz ise yazarlarla yaptığı söyleşilerle İlk Sayfası adlı podcast. Sunucular yayınlarında yazarlara yazdıkları kitapların ilk sayfaları hakkında konuşup sorular yöneltiyor. Biz konsepti çok beğendik, takdir sizin.

  • Müzik

Her şey hakkında konuşulur da müzik hakkında konuşulmaz mı? Tabi ki popüler podcast konuları listemizin içinde müzik olmazsa olmaz. Müzik tarihinden kültürüne, yerli veya yabancı birçok başarılı podcast mevcut. Örneğin Yerli Müzik adlı podcastte Murat Meriç bizlerle dönemler boyunca değişen müzik kültürümüz hakkında değerlendirmelerini paylaşıyor. Diğer bir örneğimiz ise Ayak Kaydıran Şarkılar. İsmi her ne kadar karamsar olsa da birçok ünlü konuk ile keyifli sohbetlerin yapıldığı podcast yine çok dinlenenler arasında.

  • Komedi

Eğlence arayanlar burada mı? Birbirinden eğlenceli çok fazla seçeneğin mevcut olduğu podcast konumuz kesinlikle listede olması gerekenlerden. O Tarz Mı ile her telden konular üzerinde kahkaha tufanı yaratacak sohbetlere konuk olabilir; günlük hayatın olumsuzluklarına rağmen Olumlu Dünya serisini dinleyerek hayata kocaman gülebilirsiniz. 

  • Haber

Gündemi takip etmeden gözüne uyku girmeyenlerden misiniz? Öyleyse bu konu başlıklı podcastler tam size göre. Dinlerken öğrendiğiniz, öğrenirken zevk aldığınız podcastler ile haberleri dinleyebiliyorsunuz. Sadece haberle sınırlı kalmayıp keyifli kültür ve tarih sohbetleriyle de kendini sevdiren Medyascope.tv tavsiye edebileceğimiz bir podcast serisi.

  • Bilim

Eğlendik, güldük, gündemde kaldık şimdi sıra bilimde. Sonsuz bilgi kapasitesine sahip konumuz merak duygusunun ön planda olduğu kişilikler için listemizde. Yerli veya yabancı birçok kaliteli podcast mevcut biraz araştırıp derinlerine inmek gerek. Türkiye’de ilk bağımsız bilim podcasti unvanına sahip Açık Bilim ile algılarımızı sonuna kadar açıyor ve bilimin mucizelerinde kayboluyoruz. Aklınıza gelebilecek birçok bilimsel konunun keyifle işlendiği bir podcast serisi.

  • Teknoloji

Teknolojinin sıkı takipçisi olanlar ve kulaklığını takıp geleceğe ışınlanmak isteyenler için bu türümüz de listemizde yerini alıyor. Gündemi takip etmek isteyip de okuyacak veya izleyecek vakti bulamayanlar için iş yaparken, yolda yürürken hatta yemek yaparken dinleyebileceği bir podcast türü. Bir örnek de verecek olursak; Ha Geldi Ha Gelecek adlı teknolojide aklınıza gelecek birçok konu hakkında sohbetler gerçekleştiren yayını keyifle dinleyebilirsiniz.

Podcast Dinlemek Ne Kazandırır?

Hayatın maratonunda sabit bir yerde durup bir şeyler izleyememekten yakınanlar üzülmesin, podcast hem televizyona hem radyoya çok iyi bir alternatif olarak hayatlarımıza girdi. Yolda toplu taşıma araçlarında kitap okuyacak bir alan bile bulamadığımız zamanlar oluyor. Yine podcast sayesinde yolculuğumuzu öğretici, eğlendirici ve keyifli hale getirebiliyoruz.

Öğrenmenin yaşı olmadığı gibi zamanı da yok. İstediğiniz an kulaklığınızı takıp başka dünyalarda bulabilirsiniz kendinizi. Öğrenmek isteyip de vakit yaratamadığınız ve zamanla hevesinizin kaçtığı konuları podcastte aratın derim, eminim bir şeyler bulacaksınız. 

Podcastin somut bir yararı da video içermediği için internet kotası dostu bir araç olması. Dilerseniz wifi bağlantısına sahipken yayınları indirebilir daha sonra çevrimdışı da dinleyebilirsiniz. 

Popüler Podcast Konuları Podcast Podcast nedir Podcast yayınları Podcast Dinlemek Ne Kazandırır
Beyda Çalışkan
Beyda Çalışkan
Blog Yazarı

Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği 4. sınıf öğrencisidir. Okumak, yazmak, araştırmak dışında müzikle ilgilenmeyi seviyor. Fakülte sosyal kulüplerinden birinin de kurucuları arasında. 

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
200119
Video Editörlüğü Eğitimi
Ekrem SözenEkrem Sözen
26080