AnasayfaBlogPhotoshop İle Neler Yapılabilir?
Fotoğrafçılık

Photoshop İle Neler Yapılabilir?

30 Ağustos 2021
Photoshop İle Neler Yapılabilir?

Photoshop, fotoğrafçılar ve grafik tasarımcılar arasında çok popüler bir düzenleme yazılımıdır. Fotoğraf düzenlemeye yönelik geniş araç yelpazesi, onu bugün piyasada en çok aranan fotoğraf yazılımlarından biri haline getirdi.

Bu yazıda, fotoğraflarınızı daha profesyonel görünecek şekilde geliştirmenize yardımcı olacak en iyi Photoshop düzenleme tekniklerini ele alacağız. Bir fotoğrafı iyileştirmenin sayısız yolu var ancak biz en iyi olanlarını ele alacağız.

Photoshop Programında Neler Yapılır?

1. Işık ve gölge ekleyin

Bir fotoğrafı sıradan bir görüntü halinden kurtarmak için ışık ve gölge ekleyin. Fotoğraftaki herhangi bir kişinin yüzünü gölgelendirmek veya aydınlatmak için Photoshop kullanışlı bir programdır. 

Bir görüntüyü sıradanlıktan kurtaran en önemli tekniktir. Bir fotoğraf ne kadar güzel olursa olsun ışık açısı doğru değilse fotoğrafın teması tam olarak yansıtılamaz.

2. Cilt tonunu değiştirin

Photoshop tekniklerinden biri olan cilt tonlarını düzenleme, gerçekçi bir görünüm yaratmak için işinize yarayacaktır. Fotoğrafa 3 boyutlu bir görünüm vermenizi sağlar. Doğal cilt tonunu ayarlamak için cildin rengini ve parlaklığını düzenleyebilirsiniz.

3. Manzara resimlerinin keskin ve ayrıntılı görünmesini sağlayın

Genelde profesyonel fotoğraf makinelerini kullanarak DSLR kalitesi efekti ile fotoğraflara kesin bir görüntü verilebiliyor. Ancak eski fotoğraf makineleri ile parazit olmadan bir çekim yapmak biraz zor oluyor. 

Photoshop’ta bununla ilgili düzenleme ayarları bulunuyor. Sanki üst model bir fotoğraf makinesi ile çekilmiş izlenimi verebilirsiniz. Temiz ve keskin bir şekilde görünmesini sağlayacak, DSLR kalitesinde bir düzenleme yapabilirsiniz.

4. Tilt-shift gibi yaratıcı efektler uygulayın

Profesyonel fotoğrafçılar tarafından kaydırmalı bir görüntü vermek hiç de zor değil. Ancak kendi kendinize fotoğraf çekiyorsanız ve bu tekniği bilmiyorsanız Photoshop size bunu da sağlıyor. Tilt-shift lenslerle çekilmiş gibi görünmesini sağlamak ve daha profesyonel bir görünüm vermek için Photoshop’un bu tekniğini kullanabilirsiniz.

5. Parlayan efektler ekleyin

Aydınlatma bir görüntüye vurgu vermek için kullanılır. Ancak bazen bunu fotoğraf makinesinde veremeyebilirsiniz. Bir nesnenin çevresini ışıklarla aydınlatmakla tam olarak gözün görmesini istediğiniz şekilde ayarlayamayabilirsiniz. Bu durumda Photoshop size yardımcı olacaktır. Işık efektleri ekleyebilirsiniz.

6. Hazır filtreler kullanın

Profesyonel bir fotoğrafçı değilseniz ama yine de harika fotoğraflar ortaya çıkarmaya çalışıyorsanız profesyoneller tarafından tasarlanan hazır ayarları kullanabilirsiniz. Bu dosyaların içerisinde genelde nasıl yapacağınıza dair bilgilendirme dosyaları da bulunur. JPEG doyası olarak kaydetmeden önce bu adımları uygulamanız gerekebilir. Photoshop’ta en iyi görünümü oluşturmak istiyorsanız bu şekilde bir başlangıç da yapabilirsiniz. 

7. "Karikatürleştirme" efektleri ekleyin

Çizgi film, pop-art gibi efektler dünya çapında çok popüler kullanımlardan. Özellikle anime hayranları tarafından daha da yaygınlaştı. Manzaralardan portrelere, çocuk kitapların ve çizgi romanlarında görülebilen bu efekt, her fotoğrafa eğlenceli bir görünüm sağlıyor. Pahalı yazılım programları yerine Photoshop üzerinde bu düzenlemeleri sağlayabilirsiniz.

8. Daha genç veya daha yaşlı görünmelerini sağlamak için yüz özelliklerini değiştirin

Birçok kişi olduğundan daha genç gözükmek ister. Ya da eğlenceli olması için genç birilerinin yaşlamış halini düzenlemek isteyebilirsiniz. Yüzlerin düzenlemesi ile ilgili Phoshop efektlerini kullanabilir ve görüntülere daha eğlenceli bir hal verebilirsiniz.

9. Hareket bulanıklığı gibi efektler ekleyin

Hareketli nesneleri yakalayan akıllı telefonlar varken, hareket bulanıklığı veren profesyonel fotoğrafçıların olması hiç de şaşırtıcı değil. Eğer belirli bir harekete sahip bir nesnenin fotoğrafını çektiyseniz, Photoshop’ta ona bu efektleri vererek daha iyi bir görünümü olmasını sağlayabilirsiniz.

10. HDR efektlerini uygulayın

HDR yüksek dinamikli aralık anlamına gelir. Genellikle profesyoneller tarafından kullanılır. Fotoğrafın hem parlak hem de karanlık alanlarını yakalamak istediklerinde HDR kullanılır. Gerçekçi bir yıldırım efekti verir. Filmlerde de görürsünüz. Kesinlikle en iyi Photoshop tekniklerden bir tanesi.

11. Photoshop’ta arka planı kaldırın veya değiştirin

Fotoğraflarınızda istemediğiniz nesneler olabilir. İnsanlar, binalar, hayvanlar veya herhangi bir nesne de olabilir. Bunları kaldırmak fotoğrafınızın ana konusunu göstermenizi sağlayacaktır. Aslında çekilen fotoğraftaki herhangi bir şeyin tamamen konumunun değiştirilmesi bile mümkün. Gerçek hayattaki çekimlerden fütürisyik şehir manzaralarına kadar değişik arka plan düzenlemeleri teknikleri Photoshop’ta bulunuyor. Bu teknikle düzenlenmiş fotoğrafları web sitelerinde, oyunlarda veya filmlerde görebilirsiniz. 

12. Nesnelerin 3D görünmesini sağlayın

Fotoğraftaki bir nesnenin daha çok öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. Mesela sanki patlıyormuş gibi bir görünüm verebilirsiniz. Nesnelerin 3 boyutlu görünmesini sağlayan efekt yine Photoshop’ta yer alıyor. 

13. Kolaj tekniklerini kullanarak fotoğrafları düzenleyin

Kolajlar genelde benzersiz olmaları ve aynı zamanda yaratıcılık içermeleriyle birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Hatta en çok tercih edilen tekniklerden biri de bu. Doğru bir şekilde yapılırsa sadece güzel bir görünüm kazanmasıyla kalmaz. Daha derin anlamlı bir görünüm de verilebilir. Fotoğraflar bazen tek başına anlamsız olabilir. Ama o fotoğrafa duygu katmak için Photoshop’tan yararlanabilirsiniz.

Photoshop’ta birçok teknik bulunuyor. Bu yazıda en iyi Photoshop tekniklerinden sadece birkaç tanesini ele aldım. Photoshop’u doğru ve profesyonel bir şekilde kullanarak görsellere daha iyi bir görünüm katabilirsiniz. Aynı zamanda bu teknikleri ayrıntılı bir şekilde öğrenmek için Enstitü’deki Photoshop ve Lightroom eğitimlerine kayıt olabilirsiniz. Eğitimlerde kendinizi geliştirebileceğiniz teknikleri temelden daha da ileriye taşıyacak bilgileri uzmanından öğrenebilirsiniz.

photoshop adobe lightroom fotoğrafçılık
Sezin Gök - Blogger
Sezin Gök
Blog Yazarı

Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü mezunudur. Üniversiteden fakülte derecesi ile mezun olmuştur. Gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesi ile çevresine katkıda bulunmuştur. Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projesini devam ettirmektedir. İşletme ve alanları ile ilgili yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Adobe Lightroom Eğitimi
4.7
(6)

Adobe Lightroom Eğitimi

5 Konu5 Saat
Kemal KaluçKemal Kaluç
815209
Photoshop Eğitimi
5
(59)

Photoshop Eğitimi

18 Konu5 Saat
Kemal KaluçKemal Kaluç
750209
Fotoğrafçılık Eğitimi
5
(114)

Fotoğrafçılık Eğitimi

10 Konu5 Saat
Evren YılbaşıEvren Yılbaşı
750209