AnasayfaBlogParlayan Meslek: Sosyal Medya Uzmanlığı
Sosyal Medya

Parlayan Meslek: Sosyal Medya Uzmanlığı

15 Ekim 2019
Parlayan Meslek: Sosyal Medya Uzmanlığı

Günümüzün teknolojisinin ilerlemesiyle yeni meslek ihtiyaçları ortaya çıkmıştır. Bu mesleklerin başında da online içerik üreten şirketlerde olmazsa olmaz pozisyon sosyal medya uzmanlığı.

Sosyal Medya

Sosyal medyanın tek kelimelik tanımını yapmamız gerekirse aklımıza gelen ilk kelime paylaşmak. Sosyal medya kullanıcıların istedikleri konularda paylaşımlar yapmalarını bireysel veya kurumsal sayfaları sayesinde içerik oluşturup, fikrilerini, düşüncelerini, günlük yaşamlarını, fotoğraflarını, videolarını, reklamlarını istedikleri hedef kitlelere ulaştırabildikleri internet ağıdır. 

Sosyal medya üzerinden yapılan reklamın etkilerin büyüklüğü ülkemizde son 10 yıldır daha açık bir şekilde fark edilmektedir. Her sektörden şirket yöneticileri sosyal medya üzerinden hedef kitlelerine daha rahat bir şekilde ulaşabilmektedir. Bu durumun en büyük nedeni ise geleneksel medyaya göre ölçülebilir olmasıdır.

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir?

Sosyal medya uzmanları bilgi birikimleri ve aldıkları eğitimler sayesinde şirketlerin arka plandaki yüzleridir. Markanızın duyulmasının sağlanması, hedef kitlelere doğru bir şekilde ulaşmanın yollarının bulunması, reklam bütçelerine doğru analizler sonucunda katkı sağlanması sosyal medya uzmanının elindedir. Sosyal medya uzmanları şirketin stratejik kararlar vermesine yardımcı olacak en önemli pozisyonlardan birine sahiptir. Verdiği kararlar sonucunda şirketin rekabet politikasına devamlı katkı sağlar ve dinamik bir şekilde ayakta tutar. 

Sosyal Medya Uzmanının Görevleri Neler? 

Sosyal medya uzmanları için kriz yöneticileri de diyebiliriz. Sosyal medya güçlü ve hızlı kavramlarını da içinde barındırır. Kurumsal yapıda şirket için yapılmış ve sosyal medyada yer alan olumsuz bir paylaşım kötü sonuçlar doğurabilir ancak sosyal medya uzmanı sakin bir şekilde konuyu inceleyip anında çözüm odaklı çalışma yetkisine sahipse yangını başlamadan söndürebilir.

Aslında bu uzmanlık dalını tek bir başlık altında toplamak pek mümkün değildir. Kurumsal firmanın sosyal medya stratejilerini belirlerken, bir yandan da rakip firmaları takip ederek piyasanın nabzını tutması gerekmektedir. Böylelikle doğru zamanda doğru yerde olma ilkesini şirketi içinde uyguluyor olmalılardır. Tüm bunları yaparken online mecralardaki ses tonunu ve konuşma üslubunu da belirleyip uygulamaları gerekmektedir. 

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Özel eğitim kuruluşlarının, üniversitelerin ve online eğitim veren enstitülerin sertifika programlarını internet üzerinde araştırarak birçok seçenek arasından sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz. İletişim alanında büyük öneme sahip olan sosyal medya artık ÖSYM’nin de radarına girmiş durumdadır. Yeni açılan üniversitelerin iletişim bölümleri altında müfredata eklenmesine izin verilmektedir. Siz de nasıl sosyal medya uzmanı olunur diye düşünüyorsanız harekete geçin. 

Sosyal medya uzmanlığı için eğitim var mı?

İstanbul İşletme Enstitüsü online sosyal medya uzmanlığı alanında ücretsiz sertifika destekli eğitim veriyor. Siz de alacağınız online eğitim ile gelişen bu mesleği yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanlığı İş İmkanları

Sosyal medya uzmanlığı profesyonel bir alan olarak gelişim göstermesi beklenen bir meslektir. Bu iş alanının yeni yeni fark edildiği günümüzde bile birçok şirket sosyal medya uzmanına ihtiyaç duymaktadır. Ürün satışlarının artık mağazalardan değil de online mecralardan yapıldığı günümüzde bu ürünlerin sosyal medyada tanıtımı da oldukça önemlidir. 

Bu alanda iş bulma imkanı oldukça fazladır. Özellikle günümüzde genç kuşak her gün işyerindeki ofiste olmak ve memur hayatı yaşamak istememektedir. Sosyal medya uzmanlığı da freelance yapılacak işlerden biri olduğu için fazlasıyla rağbet görmektedir. 

Yazar: Can Sorman

online eğitim sertifika sosyal medya sosyal medya uzmanlığı sosyal medya uzmanı
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Yeni Özellikleriyle Instagram
Sosyal Medya

Yeni Özellikleriyle Instagram

17 Mayıs 2019
Sosyal Medya Araçları Ve İş Kolları
Sosyal Medya

Sosyal Medya Araçları Ve İş Kolları

26 Ağustos 2019