AnasayfaBlogParlak Gelecek İçin Doğru Mülakat
Mülakat Teknikleri

Parlak Gelecek İçin Doğru Mülakat

05 Nisan 2019
Parlak Gelecek İçin Doğru Mülakat

Binlerce kişi kariyerini şekillendirmek ve geleceğine yön vermek için iş verenler ile görüşme sağlıyor. Geçmişten günümüze sürekli gelişen kurumsal firmalar artık çok daha fazla detaylara bakıyor.

Mülakat Nedir?

Mülakat, üst düzey bilgili kişiler ile yapılan görüşmelerdir. Yani şirket yönetimi ile iş arayan arasında geçen görüşmelerin tümüdür. Bu görüşmelerde iş arayan kişi tecrübe ve eğitim düzeyi gibi bilgileri iletirken şirketler de aradığı nitelikleri sorarak doğru bir kazanım yapmaya çalışırlar. Firmaların bu görüşmeyi yapmasının asıl amacı uygunluk durumu maksimum kişilerle işe alım sürecini sonlandırmaktır. İş arayanların da kendilerini bu uygunluğa göre yapılandırması gereklidir.

Mülakat Öncesi Yapılması Gerekenler

Birçok insan hayatlarının belli döneminde mülakatlara girmiştir. Okul mülakatı veya iş mülakatı olabilir fark etmez hepimiz farklı konularda bu tecrübeyi bir şekilde ediniyoruz. Mülakatların olmazsa olmazları vardır. İşte bazı mülakat detayları;

 • Firmayı araştır, bilgi edin.

 • Sormak istediğin soruları hazırla.

 • İstenen belgeleri hazır bulundur ve ek bir özgeçmişin mutlaka yanında olsun.

 • Mülakat yerine anlaşılan saatten önceden ulaş

Dış Görünüş Önemli

 • Ciddi ve koyu elbiseler tercih et, gerekirse takım elbise giyin.

 • Temiz ve özenli olmaya dikkat et.

 • Tüm giyim ve kıyafetin birbiriyle uyumlu olsun.

 • Saç ve sakal kurumsal ortama göre şekillendir.

Mülakat Esnasında Dikkat Edilecek Durumlar

 • Kendine güven.

 • Pozitif ve enerjik ol.

 • Samimi ve net cevaplar ver.

 • Daha öncesinde yaşadığın problemlerden bahsetme.

 • Sakız çiğneme

 • İçecek ikramında mutlaka su, çay ya da kahve dışında farklı bir şey isteme. Ama mutlaka bu üçünden birisini iste.

Karşınıza Çıkabilecek Sorular

Bir iş görüşmesine hazırlanmak çıkabilecek soruları ve nasıl cevaplar verilmesi gerektiğini bilmek yani mülakat teknikleri hakkında bilgi sahibi olmak önemli.

 • Hızlı Karar Alabilir misin?

 • Neden seni tercih edelim?

 • Kendini gelecek 5 yıl içerisinde nerede görüyorsun?

 • Öne çıkan yeteneğin veya uzmanlığın nedir?

 • Olumlu ve olumsuz yönlerin nelerdir?

Bu sorular mutlaka karşına gelecektir. Olumsuz ve olumlu yönlerini önceden belirlemelisin. Olumlu yönlerini fazla abartmamakla birlikte olumsuz yönlerinin istendiği soru tuzak sorudur. Bu soruya cevap verirken dikkatli olmasın. Örneğin, çalışırken zamanın nasıl geçtiğini unutuyorum ve yemeğe geç çıkıyor ya da mesai çıkış saatini geciktiriyorum.

Mülakat Teknikleri İçin Eğitim Var Mı?

İstanbul İşletme Enstitüsü bu konuda online eğitimler veriyor. Üstelik başarılı olursanız sertifika sahibi de oluyorsunuz. Mülakatlarda çok sık karşılaşılan sorular ve muhtemel cevaplar nelerdir, duyguları kontrol etme yöntemleri, sözlü ve sözsüz etkili iletişim kurma yöntemleri, görüşme başlangıcı ve sonuna ait davranışsal kalıpları bu eğitimde öğrenebilir ve başarılı bir mülakat geçirebilirsiniz.  

Güçlü bir etki bırakmak için mülakatta heyecan ve sinirini kontrol etme, sesinizi etkili bir tonla kullanma, fikirlerinizi ifade etmede etkinlik, vücudun kullanımı, muhtemel sorular için hazırlıklı olmak, başarıyla kendinizi tanıtmak gerekir. Sertifika alma olanağı tanıyan iienstitu uzaktan eğitim programları aracılığıyla da alabileceğiniz bu Mülakat Teknikleri Eğitimi sizi hak ettiğiniz başarıya ve işe ulaştıracaktır.

Mülakat Sırasında Adayın Durumunu Unutmamak Gerek

Adayların gergin, stresli ve psikolojik baskı altında olduğunu, bu nedenle de gerçek yetenekleri sergilemekte zorlanabileceklerini unutulmamalıdır. Görüşmeci insan psikolojisinden anlamalı ve adayların potansiyellerini yansıtabilecekleri bir mülakat ortamı yaratabilmelidir.

Mülakat başında adayı tebessümle karşılamak, adayın gerginliğini azaltacak ve kendini daha iyi ifade edebilmesine yardımcı olacaktır. Mülakat esnasında adayın özgeçmişinden bahsedilerek, adayla ilgilenildiği ve özgeçmişine dikkat edildiği belli edilebilir. Adayın neden firmayı seçtiği, başvurduğu pozisyonla ilgili düşünceleri ve kariyer hedefleri öğrenilmeye çalışılmalıdır.

Yazar: Hatice Cemre Kıral

mülakat mülakat teknikleri mülakat teknikleri eğitimi online eğitimler psikolojik baskı stres
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.