AnasayfaBlogOyun Nedir? Neden Önemlidir? 
Nedir?

Oyun Nedir? Neden Önemlidir? 

15 Ocak 2021
Oyun Nedir? Neden Önemlidir? 

Çocuk ile iletişim ve etkileşim kurabilmenin, onun yaşamını paylaşmanın pek çok yolu bulunmaktadır. Oyun, bu yollardan en çok kullanılanı, en iyi sonuçlar vereni, en doğal ve en güvenilir olanıdır. Adeta çocuğun akıl kapısını açan bir anahtar gibidir. Yani ruhsal durum bileşenlerini, zihnin yapısını ve sosyal olayları değerlendirmeyi oyunla birlikte incelemek ve gözlemlemek mümkündür.

Oyun, çocukta var olan kişiliğin ve davranışların birer aynasıdır. Çocuğun oynadığı oyunu gözlemleyerek pek çok yönüyle onu tanımak mümkündür. Örneğin; oyun oynayan bir çocuğu gözleyerek çocukta var olan ruhsal çatışmaları görebiliriz. Çünkü, çocuğun oyun dünyası sinirsel yansımalar, duygu ve düşünceler gibi anlamı olan davranışlara sahiptir.

Oyun yardımı ile çocuğun korkularının, endişelerinin, engellenmelerinin ve toplumsal çatışmalarının üstesinden gelinebilir. Duygu ve düşünceleri ifade edebilme konusunda yetişkinler çocuklara kıyasla daha iyidir. Çocuklar yaşantılar noktasında bazı durumları anlamlandıramayabilir, kendisinin veya çevresindekilerin duygu ve düşünceleriyle ilgili farkındalık kazanamamış olabilir. Dolayısıyla, bu konuda güçlük yaşayabilirler. 

Duygu, düşünce ve isteklerini ifade edebilme ve keşfedebilme, yaşadıklarını aktarabilme ve doyum sağlama çocuk için oyun ile sağlanır. Oyun, çocuğun dile getirmek istediği her şey, oyuncaklar ise bunu sağlayan sözcükleridir. Bu noktada oyun terapisi muhteşem sonuçlar ortaya koyan yöntemler arasında yer almaktadır.

Oyun Terapisi Nedir?

Çoğunlukla, 2-11 yaşlar arasında olan ve oyun terapisini almak isteyen her ailenin çocuğu bu terapiden yararlanabilir. Terapi, çocukta var olan herhangi bir problemin bu alanda uzmanlaşmış birey tarafından oyun oynama ve oyuncakları kullanma aracılığıyla tedavi edilerek iyileşmeyi sağlayan bir yöntemdir.

Çocukta var olan problemlerin ve duyguların dışavurumlarına, kendisine yönelik pek çok konuda farkındalık kazandırmaya yardım eder. Çocuğun yaşamında kendini gösteren korku, hayal kırıklığı, öfke, kıskançlık gibi olumsuz duygu durumlarının ve çatışmaların oyuna ve oyuncaklara aktarımıyla gerçekleşir. 

Çocuk, terapi yoluyla kendi iç dünyasını keşfederek duygu ve düşüncelerini yorumlama fırsatına sahip olur. Böylece, onun için sanrılı geçen bu süreç daha kolay atlatılabilir olmaktadır. 

Oyun Terapisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Oyun terapisi, terapistin önderliğinde ve sorumluluğunda gerçekleşen direktif oyun; çocuğun liderliğinde ve sorumluluğunda gerçekleşen non-direktif oyun olarak iki şekilde gerçekleştirilir.

Oyun Terapisi Süreci Nasıl İlerler?

  • Çocuk dilediği gibi oynayabileceği, içerisinde farklı oyuncak türleri bulunan bir odaya konur. 

  • Çocuk, bilinç dışından kaynaklanan öfkeleri, kıskançlıkları, korkuları, endişeleri ve tüm problemleri oyun araç gereçlerine yansıtarak gerçekleştirir. 

  • Çocuk ve ebeveynle görüşülüp ayrıntılı öykü alınır.

  • Bu bilgiler doğrultusunda çocuğun bireysel farklılıkları göz önünde bulundurularak ona uygun tedavi yöntemi belirlenir. 

  • Çocukta var olan problemlere göre terapinin süresi uzun veya kısa olabilir. 

  • Terapist çocuk ile oyun oynarken devamlı müdahalede bulunmaktan kaçınır ve onu gözlemler. 

  • Oyun araç gereçlerinin seçimi çocuğun isteğine bırakılır.

  • Terapi, çocuğun olduğu gibi kabul edildiği ve her yönüyle anlaşıldığını hissettiği, kontrol hissinin çocukta olduğu, zorlu anların farkına varabilmesini sağlayan bir süreci kapsamaktadır.

Terapi bitiminde çocuk duygu ve düşüncelerini daha rahatça ifade edebilir. Özgüveni ve duygusal alandaki yetkinliği artar. Travmatik yaşantıların izleri ve yarattığı anksiyete durumu azalır. Çevresiyle olan iletişiminde, etkileşiminde yani tüm ilişkilerinde sağlıklı bağlar kurar ve bunları arttırır. Daha çabuk uyum sağlar ve kendini düzenleyebilir. Çocukta var olan bağlanma, uyku, beslenme, öz bakım becerileri, korku ve kaygılar, tikler ve fobiler, içe kapanma, kıskançlık, düşük benlik saygısı gibi problemlerde azalma ve ortadan kalkma görülür. 

YAZAR: ALEYNA MEHTAP ALTUN

Çocuk Oyun Oyun Terapisi oyun terapisi nedir oyun nedir
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Deneyimsel Oyun Terapisi Nedir?
Çocuk Gelişimi

Deneyimsel Oyun Terapisi Nedir?

30 Eylül 2020
Eğitimde Oyunlaştırma Nedir?
Nedir?

Eğitimde Oyunlaştırma Nedir?

09 Haziran 2020
Satranç Taşlarının Hareketleri
Kişisel Gelişim

Satranç Taşlarının Hareketleri

23 Aralık 2019