Close
Mobil Menu Bars

Organizasyonlarda İnsan Kaynakları Yönetiminin Önemi

03 Mart 2015, 2229 defa okundu.
Organizasyonlarda İnsan Kaynakları Yönetiminin Önemi
Organizasyonlarda İnsan Kaynakları Yönetiminin Önemi

İş fonksiyonları herkesin çok fazla zamanı kapsar ve yöneticilerin çalışan üzerindeki denetimi gittikçe zayıflar. Çalışanların denetimi ve çalışanla iletişim işlerini yürütebilmek için insan kaynakları yönetimine ihtiyaç vardır. Alanında uzman kişilerden oluşan bir insan kaynakları yönetimi çalışanların motivasyonunu artırmak, karmaşık iş ilişkilerini düzene sokmak için gereklidir.

Her ülkenin hatta her şirketin kendi benzersiz kültürü ve birden fazla kendini tanımladığı, kendini ifade ettiği değerleri vardır. Birlikte çalışmayı tanımlayan grup değerleri ve vizyonları iyi anlaşılmalıdır. Firmanın çalışma sistemleri ve alışkanlıkları bu benzersiz kültür ve değerin parçasıdır. Nitelikli insan kaynakları yönetimi doğru işgücü planlaması yaparak, ihtiyaç olan pozisyonlara gerekli nitelikte çalışanları alır, çalışanını geliştirir, şirket kültürünü yönetir ve aktarır. Ayrıca çalışan alımları konusundaki başarıları şirketin başarısının temelidir. İnsan kaynakları yönetiminin görevi sadece bordo oluşturmak değildir, çalışanlar arası ya da çalışanlarla yöneticiler arasındaki sürtüşmeyi engeller, çalışanların eğitimi ve gelişimi ile ilgili planlamaları düzenlerler. Ayrılık veya iş sözleşmenin feshine ilişkin işlemleri gerçekleştirir

İnsan kaynakları yönetimi işlevi

İnsan kaynakları yönetiminin işlevi şirkete hizmet etmektir. Yani insan kaynaklarının sadakat ve sorumlulukları sadece şirketidir.  Bu nedenle şirket çalışanları ve yönetimi ile ilgili her türlü konuda tarafsızdır. Çalışanları korurken ve kötü yönetim durumunda işverenleri karşılaşabilecekleri hukuki sorunlar hakkında uyarmak bilgi vermek durumundadır.

İnsan kaynakları yönetimi organizasyonun gelişimini destekleyen bir konuma sahiptir. Çalışanlardan performans beklentilerini belirler, çalışanların ödüllendirilmesi, özel hedeflere ulaşmada yenilik yaratma ve destekleme için gerekli çalışmaları yapar.

Çalışanların gelişimi, hizmet içi eğitimi ve iş süreçlerinin sürekli iyileştirilmesi çalışmalarını yürütür.  Kurumsal kaynak planlaması için gerekli bilgi ve becerileri strateji bölümüyle birlikte sağlar. İnsan kaynakları uzmanları işgücü piyasasını daha iyi anlar ve örgütün daha geniş sosyal, ekonomik ve siyasal ortamda var olmasını sağlarlar.

İnsan kaynakları yönetimi alanında açılan programlara katılanlar eğitim sonrasında herhangi bir organizasyonun insan kaynakları biriminde yeterli donanıma sahip olarak işe başlayabilirler. Ayrıca çalıştıkları kurumlarda insan kaynakları birimi kurulmasında ve yapılandırılmasında görev alabileceklerdir. Eğitim programına katılanlara bu alanda yetkinliklerini kanıtlayabilmeleri için eğitimde başarılı olan adaylara e-sertifika verilir.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!