AnasayfaBlogÖnemli Bir İletişim Şekli: Beden Dili
Beden Dili

Önemli Bir İletişim Şekli: Beden Dili

09 Ekim 2019
Önemli Bir İletişim Şekli: Beden Dili

Beden dili yüzyıllar öncesine dayanan en eski iletişim şeklidir. İlk çağlarda insanlar duygu ve düşüncelerini birbirlerine sadece beden dili kullanarak aktarmaktaydı. 

Sözlü Ve Yazılı İletişim

Sözlü ve yazılı iletişim günümüzde beden dilinden daha ön planda görünüyor ancak beden dili iletişimde hala en önemli unsurdur. Bilimsel araştırmaların verilerine göre insanların birbirleriyle iletişiminin sadece %7’sini anlık kullanılan kelimeler %93’ünü kelimelerin anlamını pekiştiren, derinleştiren ve anlamına anlam katan ses tonu, yüz ifadeleri ve bedensel hareketler oluşturur. Araştırma sonuçları sözel iletişim kadar hatta sözel iletişimden de fazla sözsüz iletişimin yani beden dilinin önemine dikkat çeker. 

Beden dilinin temel taşları neler?

Bedenin duruşu, jestler, mimikler, giyim, saç modeli, makyaj, göz teması, oturma biçimi, mesafe kullanımı ve kullanılan aksesuarlar beden dilinin en önemli etkenleridir. 

Beden Dilinin Önemi 

Bir kişiyi ilk defa gördüğümüzde onu tanımak için davranışlarına, kendini ifade etme şekline, bakışlarına, duruşuna ve hatta ellerini nereye koyduğuna bile bakarız. İlk intiba denilen bu hissiyat o kişiyle iletişimimizin nasıl ilerleyeceğini ve hatta samimiyet derecemizi bile belirler. Yani bir kişinin beden dili ve yönetimi o kişiyle kuracağımız ilişkinin temellerini oluşturur. 

1960’larda Prof. Dr. Mehribian’ın yaptığı bir araştırma sonucunda insanların beden diline, ağzımızdan çıkanlardan daha çok güvendiği kanıtlanmıştır. Günlük yaşamımızdan da biliyoruz ki, siyasetçiler, öğretmenler, üst düzey yöneticiler beden dilini etkili kullanmayı bilen hatta bu konuda özel eğitimler alan kişilerdir. Duygu ve düşüncelerini ifade ederken, sözlü iletişimini beden dili ile destekleyen ve beden dilini doğru kullanan insanlar kendilerini güvenilir insan yapabilir. 

Beden dili kullanarak neler yapabiliriz?

İletişim sırasında vermek istediğimiz mesajı destekleriz. Karşı tarafla empati kurmuş oluruz. Beden dili ile dinleyicileri etki altına alabiliriz.

Beden Dilinin Kullanım Alanları 

Beden dilini kullanmaya o kadar alışmışız ki yazılı iletişimde bile beden dilinin eksikliğini hissediyor, mesajlarımızın arasına emojiler ekleyerek bu eksikliği tamamlamaya çalışıyoruz. Yani bu örnekten de anlıyoruz ki beden dili kullanımı tercihe bağlı olarak engellenemez. İster istemez konuşurken ya da dinlerken düşüncelerimizi, mimik ya da hareketlerimizle karşı tarafa yansıtırız. Bu nedenle beden dilinin kullanım alanları sınırlandırılamaz. Ancak yerine ve zamanına uygun, bilinçli hareketlerle, beden dilimizi daha etkili hale getirebiliriz. 

Beden Dili Çözümlemeleri 

Etkili iletişimin hayatımızdaki yeri çok önemlidir. Birkaç örnekle size beden dilinin sırlarını verelim. Tabii ki bu örnekler, kişinin mizacına, ortama ve iletişim kuran kişilerin samimiyetine göre farklı yorumlanabilir. 

 • Konuştuğunuz kişi abartılı hareketler yapıyor veya bilinçli olarak kollarını açarak konuşuyorsa, sakladığı ya da tedirgin olduğu bir şeyler var demektir. 

 • Konuştuğunuz kişi, sizle konuşurken saatine bakıyorsa sıkılmış olabilir ya da acelesi vardır. 

 • Karşınızdaki kişi, kollarını bağlamış şekilde sizi dinliyorsa ve konuşmayı bu şekilde sürdürüyorsa, düşüncelerinizi kabul etmekte zorlanıyor ya da sizin düşüncenizin tersini düşünüyor olabilir. 

 • Konuştuğunuz kişi, bilinçli olarak göz temasından kaçıyorsa, utanıyor ya da bir şey gizliyor olabilir. 

 • Konuştuğunuz kişi, konuşmanın arasında gözlük camlarını temizliyor ya da kalemi ile oynuyorsa, söyleyeceklerini planlıyor ve zaman kazanmak istiyor olabilir. 

 • Konuştuğunuz kişinin size doğru eğilmesi, bedeni ile size yönelmesi konuşmanızı beğendiği ve konu ile ilgilendiği anlamına gelir. 

 • Zayıf, eli kavramayan el sıkışmalar öz güven eksikliği; aşırı sert el sıkışmalar ise otorite göstergesidir. 

 • Konuştuğunuz kişi, sizi dinlerken sık sık saçını ya da giysilerini düzeltiyorsa söylediklerinizi önemsemiyor tavrı takınıyor ve iddialarınızı reddediyor olabilir. 

 •  Konuştuğunuz kişinin, omzuna ya da koluna kibarca dokunmanız ona güven verir ve şefkat duygusu hissettirir.

Beden Dili Kullanılırken Sık Yapılan Hatalar 

Beden dili konusuna gereken önemi vermediğimizde, iletişimimizi olumsuz etkileyecek çok basit hatalar yapabiliriz. İşte kaçınmamız gereken davranışlardan bazıları: 

 • İletişim sırasında göz teması kurmamak 

 • Zayıf, özgüvensiz el sıkışmak 

 • Sürekli saate bakmak 

 • Ortama girerken gergin yüz ifadesi takınmak ve gülümsememek 

 • Abartılı şekilde onay hareketleri yapmak çok fazla kafa sallamak 

 • İletişim sırasında tehditkâr şekilde, aşırı yakın durmak. 

Beden Dili Öğrenilebilir Mi? 

Beden dilini öğrenmenin en etkili yolu gözlemdir. Yerleşik beden dilimiz küçük yaşlarda çevremizdeki tepki ve davranışları biriktirmemiz sonucu oluşmuştur.  Günlük yaşamımızdaki gözlemlerimiz beden dilimizi etkilediği gibi televizyon programları da etkiler. Günümüzde de iş hayatında ve özel hayatımızdaki iletişimimizde beden dilinin önemi kavranmıştır. Bu nedenle etkili iletişim kurmak için online eğitim veren pek çok kurumda beden dili eğitimi verilmeye başlanmıştır.

En iyi beden dili kursu nerededir?

İstanbul İşletme Enstitüsü sertifika destekli ücretsiz online eğitim veriyor. Etkili İletişim Stratejileri ve Beden Dili eğitimi size çok fayda sağlar.

Yazar: Neslihan Topçul

beden dili jest mimik sertifika online eğitim beden dili eğitimi
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kaliteli Ve Sağlıklı İletişimin Önemi
Etkili İletişim

Kaliteli Ve Sağlıklı İletişimin Önemi

22 Ağustos 2019
Etkili İletişim Kurmak Sanattır
Etkili İletişim

Etkili İletişim Kurmak Sanattır

11 Eylül 2019
Erkeklerin Beden Dili
Beden Dili

Erkeklerin Beden Dili

13 Aralık 2019
Beden Dili ve İletişim
Beden Dili

Beden Dili ve İletişim

29 Haziran 2022