AnasayfaBlogNeden Yurtdışında Eğitim Almalıyım?
Eğitim

Neden Yurtdışında Eğitim Almalıyım?

28 Ocak 2021
Neden Yurtdışında Eğitim Almalıyım?

Her dönem yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerin sayısı gittikçe artıyor. Akademik programlar, dil eğitim programları, IELTS/TOEFL gibi dil yeterlilik sınavları için eğitim programlarının yanı sıra üniversite/master gibi akademik eğitim almak isteyen öğrenciler her yıl bu alanda başvurularını yapıyor. Peki neden Yurtdışında Eğitim Almalıyız? Yurtdışında Eğitim Almanın Avantajları Neler? Hangi Ülkeyi Seçmeliyiz? Yurtdışında Eğitim almak için Ne Yapmalıyız? Bu soruların yanıtlarına detaylıca bir bakalım.

Yurtdışında Eğitim Almanın Avantajları Nelerdir? 

Her yıl birçok öğrenci üniversite sınavına, yüksek lisans sınavlarına, yetenek sınavlarına veya dil yeterlilik sınavlarına giriyor. Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler, akademik kariyerlerini şekillendirebilmek için çeşitli ülkelerde eğitim almayı tercih edebiliyorlar. Peki yurtdışında eğitim almanın avantajları neler?

İlk olarak, akademik programların avantajlarından bahsedelim. İster üniversite eğitimi, isterseniz yüksek lisans veya mevcut mesleğinizle ilgili çeşitli sertifika programlarına katılın, öncelikli olarak göz önünde bulundurmanız gereken dil yeterlilik seviyeniz olacaktır. İngilizce dili, uluslararası kabul gören bir dil olmasından dolayı öncelikli olarak tercih etmeli ve öğrenmelisiniz.

Yurtdışında ingilizce öğrenmek, farklı kültürleri tanımak, yaşam tarzlarını görmek ve eğitim sistemlerine adapte olmak gibi birçok konuda sizi geliştirecektir. Bu anlamda, yurtdışında çok sayıda dil eğitimi veren kurumlar vardır. Bu kurumlar, akreditasyonu olan, birçok ülkeden uluslararası öğrencinin seviyesine göre çeşitli eğitim programları sunmaktadır.

Bu programlar sayesinde öğrenciler, ingilizce dil yeterlilik sınavlarını tamamlar ve sonra akademik eğitimlerine devam edebilirler. Yurtdışında akademik bir eğitim almak, ilerde tercih edeceğiniz mesleğinize büyük ölçüde referans olacaktır. Uluslararası mecrada kendinizi kanıtlama fırsatı sunacaktır.

Akademik programların yanında, sadece ingilizcenizi geliştirmek veya sıfırdan İngilizce öğrenmek isteyen öğrencilerin avantajlarından da bahsedelim. İster hiç ingilizceniz olmasın, isteseniz belirli bir seviyede ingilizceniz olsun hiç fark etmez, yurtdışında eğitim almaya karar verdiğinizde Türkiye’de öğreneceğiniz ingilizce yurtdışına çıktıktan sonra, yerelde nasıl kullanıldığını görmek size çok farklı gelecektir.

Genellikle, sıfır ingilizce bilgisi ile yurtdışına çıkmanız kesinlikle önerilmez. Çünkü hiç dilini bilmediğiniz bir ülkede kısa süreli bile olsa, yaşamakta zorlanırsınız. Bu nedenle, gitmeden önce en az A2 seviyesine kadar ingilizcenizi geliştirmenizi öneririm. Sonrasında çok daha fazla şey öğrenecek ve daha fazla keyif alacaksınız. Yurtdışında eğitim almak, kültürel yapıyı görmek, uluslararası birçok öğrenci ile tanışmak, dilinizi geliştirmek size hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyim yaşatacaktır.

Yurtdışında Eğitim Almak için Ne Yapmalıyım?

Eğitiminize dil yeterliliğinizi arttırmak için başlamak istiyorsanız, öncelikle şunlara dikkat etmelisiniz.

 • Doğru bir ülke seçimi yapmalısınız

 • Tercih ettiğiniz ülkede kendinize uygun bir şehir seçmelisiniz

 • Kendinize uygun bir dil okulu bulmalısınız (seçeceğiniz şehre ve ücretlere bağlı olarak değişecektir)

 • Kalmak istediğiniz süreye göre şehrin yaşam maliyetlerini, konaklama ücretlerini ve dil okullarının fiyatlarını araştırmalısınız

 • Tercih edeceğiniz ülkenin vize başvuru şartlarını eksiksiz bir şekilde bilmelisiniz (konsolosluklardan detaylı bilgi almanızı tavsiye ederim) Bu konuları dikkatlice araştırın. Bunun için birçok danışmanlık kurumu veya yurtdışında bulunan bir tanıdığınız varsa bilgi alabilirsiniz. Ancak mutlaka resmî kurumlardan da güncel bilgileri edinmeyi unutmayın.

Eğitiminize, yüksek lisans veya üniversite başvurusu gibi akademik olarak devam etmek istiyorsanız, şunları göz önünde bulundurmalısınız.

 • Yurtdışında hangi ülkeye veya hangi okula başvuru yaparsanız yapın, sizden akademik bir dil yeterlilik seviyesi istenecektir. IELTS (International English Language Testing System) veya TOEFL (Test of English as a Foreign Language) gibi İngilizce dil yeterlilik sınavları, yurtdışında geçerliliği olan akreditasyona sahip akademik sertifikalardır. Her üniversite bu dil yeterlilik sınavlarından birini kabul etmektedir. Bu sebeple tercih ettiğiniz üniversitenin kabul şartlarını dikkatlice okumalısınız.

 • Okuyacağınız bölüme göre, tercih edeceğiniz ülke ve o ülkedeki üniversiteleri araştırmalısınız. (Üniversitelerin kendi web sayfalarında güncel başvuru tarihleri, ücretleri ve bölüm ders içerikleri belirtilir. Bazı ülkelerde bu durum biraz farklıdır. Bu sebeple mutlaka üniversitelerin ‘ International Office’ bölümüne mail atarak güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.) Uzun dönem akademik programlarda tercih ettiğiniz şehir çok önemlidir. Çünkü eğitimizin yanı sıra o şehirde bir sosyal hayatınız olacak. Arkadaşlarınız, konakladığınız yer, sık sık gittiniz bir kafe gibi rutinleriniz ve alışkanlıklarınız olacak.

Yurtdışında eğitim almaya karar verdiğiniz andan itibaren sizi mevcut hayatınızdan çıkıp bambaşka bir deneyim bekliyor olacak. Bu kararınız hayatınızda eğitiminizle birlikte size kültürel anlamda da birçok şey katacaktır.

Yurtdışında Eğitim İçin Hangi Ülkeyi Seçmeliyim?

Yurtdışında okumaya karar verdiniz ve araştırmalara başladınız. Amerika, İngiltere, Fransa, İtalya, İrlanda, Almanya, Polonya gibi birçok ülke hakkında bilgiler karşınıza çıkacaktır. Avantajları ve dezavantajlarını anlamak ve ayırt etmek için size birkaç önerim var.

 • Uzun bir dönem gitmeyi planlıyorsanız ve mevcut yaşadığınız yer metropol bir şehirse Amerika-New York, Kanada-Vancouver, İngiltere-Londra veya Avustralya-Sydney gibi ülkeleri araştırmanızı öneririm. Bu bölgelerde yaşam maliyetleri, diğer şehirlere göre biraz daha yüksektir. Gidiş amacınıza bağlı olarak bu ülkelerin vize prosedürleri de çok daha detaylıdır

 • Yurtdışına hiç çıkmadıysanız ve kısa bir süre dil eğitimi almak istiyorsanız, size tavsiyem biraz daha küçük bir şehir tercih etmeniz olacak. Çünkü ilk yurtdışı deneyiminizde sizi yormayacak ve çok karışık olmayan bir bölgeye alışmanız daha kolay olacaktır. Örneğin; İngiltere-Brighton veya İrlanda-Dublin gibi ülkeleri bir araştırmanızı öneririm. Bu bölgelerde bisikletinizle okula gidip gelebilir, ihtiyacınız olan birçok şey yakın çevrenizde bulabilirsiniz. Yaşam maliyetleri de bu gibi sebeplerden, diğer ülkelere göre daha düşüktür 

 • Seyahat amaçlı gidecek, aynı zamanda pratik yapacaksanız. Yaz aylarında Malta’yı düşünebilirsiniz

 • Gidiş amacınızın yanında, gittiğiniz ülkede çalışmak istiyorsanız, Malta, Irlanda, İtalya, Almanya gibi ülkelerde eğitim almak isteyen öğrencilere, farklı koşullara bağlı olarak çalışma imkanları verilmektedir. Bu imkanlar bazen vize türüne bağlı, bazen de gittiğiniz süreye ve programa bağlı olarak değişebilmektedir.

Yurtdışında eğitim almak için pek çok imkân ve çeşitlilik var. Burada önemli olan sizin ne istediğiniz. Hangi programı tercih edeceğiniz veya gitmeden önce nelere ihtiyacınız olduğunu doğru tespit edebilmenizdir. Gideceğiniz şehirde uzun süreli yaşayabilir misiniz? Veya oranın imkanları sizi tatmin edecek mi? Seçtiğiniz şehir sizin için güvenli mi?

Araştırmalarınıza bol bol yurtdışında yaşayan ve özellikle eğitim alan öğrencilerin yazılarını, videolarını incelemeye ayırın. Sonrasında ilgili kurumlarla iletişime geçip, güncel bilgileri almalısınız. Özellikle içinde bulunduğumuz şu pandemi döneminde, ülkeler çok sık kapanma kararı alıyor ve bu sebeple okullarında eğitim takvimleri değişebiliyor. Online eğitime geçen üniversiteler veya bazı dil okullarının online eğitimleri ve seminerleri olmaktadır. Güncel bilgileri web sayfalarından veya okulların Türk yetkililerinden öğrenebilirsiniz.

Neden Yurtdışında Eğitim Almalıyım?

Eğitim hayatınızın bir bölümünü dahi yurtdışında geçirmek, size hayata dair birçok şey öğretir ve farklı bakış açıları sunar. Farklı kültürleri tanımak, öğrendiklerinizi zenginleştirir ve meslek hayatınızda bu deneyimler sizi başarıya taşıyacaktır.

Yurtdışında Eğitim Almak için Ne Yapmalıyım?

Öncelikle yurtdışına gitme amacınızı belirlemeli ve sonrasında tercih ettiğiniz program ne ise, size uygun bir ülke seçmelisiniz. Seçtiğiniz ülkede gideceğiniz şehir ve okulunuzda bu süreçte belirlemeniz gereken konulardır.

Yurtdışında Hangi Ülkeyi Seçmeliyim?

Belirleyeceğiniz ülkeyi, sizin kişisel kriterleriniz oluşturacaktır. Okul seçme kriteriniz, tercih edeceğiniz şehrin imkanları, yaşam ve okul maliyetleri seçimlerinizi belirleyecektir. Bu noktada ülkeler hakkında bilgi sahibi olmalı ve başvuru süreçlerini takip etmelisiniz. Unutmayın! Eğitim hayatınızda verdiğiniz kararlar sonraki meslek hayatınızı şekillendirecektir.

yurtdışında eğitim almak Yurtdışında eğitim erasmus dil eğitimi yurt dışında dil eğitimi neden Yurtdışında Eğitim Almalıyım Yurtdışında Eğitim Almanın Avantajları Neler
Burcu Ayan
Burcu Ayan
Blog Yazarı

Halkla İlişkiler mezunu. Uzun yıllar yurt dışı eğitim sektöründe eğitim danışmanı olarak çalıştı. Özellikle Lisans ve Master öğrencilerinin yurt dışı başvuru süreçleri, dil okulu ve üniversite yerleşimi, vize işlemleri gibi konularla ilgili tecrübe sahibi. Eğitim danışmanlığı dışında içerik üretiyor ve blog yazarlığı yapıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.