AnasayfaBlogMutlu İnsanlar Neleri Farklı Yaparlar?
Kişisel Gelişim

Mutlu İnsanlar Neleri Farklı Yaparlar?

30 Ekim 2019
Mutlu İnsanlar Neleri Farklı Yaparlar?

Mutluluk nedir? Mutluluğun sırrını nasıl keşfederim? Mutlu olmak için engel nedir? Bu soruların cevabı kişiden kişiye farklılık gösterir. Ancak mutlu insanların farklı alışkanlıklara sahip olduğunu biliyoruz. Mutsuz insanlardan daha farklı bakış açılarına sahiptirler. Bundan dolayı; mutlu bir birey olmak istiyorsanız, istediğiniz duygu ve düşüncelerin içinizden geldiğini ve bazı küçük noktalara dikkat ederek değişim yaşayabileceğinizi bilin.

Mutlu insanlara baktığınız zaman, çevrelerine pozitif enerji saçan olumlu bir ruh hali içerisinde olduklarını görürsünüz. Mutsuz insanlara baktığınızda ise negatif bir enerji görürsünüz. Psikolojik olarak çökmüş, çevresinde olanlara kayıtsız ya da olumsuz bir tutum sergilerler. Peki mutlu ve mutsuz insanlara baktığımızda onları birbirinden farklı kılan nedir? Mutlu insanlar hangi alışkanlıklara sahiptir?

Mutlu İnsanların Özellikleri Neler?

Mutlu insanların, hayatlarında neleri farklı yaptıklarını ve hayata karşı bakış açılarını sizin için araştırıp derledik. 

Uyarı! Yazının hayatınıza olumlu etki edebilmesi için her maddeyi okuduktan sonra biraz durup düşünmenizi ve her birini içselleştirmenizi rica ediyoruz. Hazırsanız başlayalım, keyifli okumalar…

Mutlu İnsanlar Anı Yaşamada Ustadırlar

Mutlu insanlar geçmişteki hatalarından da doğrularından da gereken dersleri hayat tecrübeleri arasına koyup yaşama devam ederler. Geçmişe saplanıp kalmak yerine tüm benlik ve farkındalıkları ile bugüne sarılır ve tadını çıkarırlar.

Sevdikleri İşi Yapmak İçin Çalışırlar

Sabahları yataktan mutlulukla uyanmalarında en önemli etkenlerden biri budur. Sevdikleri işi yapmak için ona göre çalışır ve hedefler koyarlar. Bugün olmasa bile eninde sonunda o işe ulaşırlar ve bu uğurda kendilerini eğitmekten geri durmazlar.

Hayatı Denge İçerisinde Yaşarlar

Mutlu insanlar hayatlarını denge içerisinde yaşarlar. Aile, sosyal çevre, eğitim, iş, kişisel alan, dini inançları konusunda dengeli bir tutum geliştirirler.

Hareket Etmek Onlar İçin Önemlidir

Hayatınızın herhangi bir döneminde sporsal faaliyetlerde illaki bulundunuz. İlkokuldaki beden eğitimi derslerinizi hatırlayın. Muhtemelen çoğumuzun en sevdiği dersti. Hareket etmek, fiziksel aktivitelerde bulunmak vücuttaki kan akışını hızlandırır ve salgıladığı serotonin hormonu sayesinde stres seviyenizi azaltmanıza yardımcı olur. Bununla birlikte daha mutlu ve yaşam kalitesi yüksek bireyler haline gelmek mümkün.

Pozitif İnsan İlişkileri Vardır

En yakınınızdaki 5 kişinin ortalamasısınız diye boşa denmemiş. En fazla vakit geçirdiğiniz ilk 4-5 kişiyi düşünün. Enerjileri nasıl? Mutlu insanlar mı yoksa ciddi ya da sıkıcı mı? Bunların cevabını bulduktan sonra meseleyi daha iyi özümseyeceksiniz. Mutlu olmak için çevrenizde daha pozitif ve mutlu insanlara yer açın. Onların pozitif enerjisi emin olun size de iyi hissettirecek.

Mutlu İnsanlar Kendilerini İhmal Etmezler

Sevdikleri ile vakit geçirmek kadar kendileri ile başbaşa kalmak da onlar için önemlidir. Kendilerine ayırdıkları zaman diliminde yapmaktan hoşlandıkları şeyleri yaparlar. 

İlgi Alanları Vardır

Mutlu insanlar genellikle farklı aktivitelerle de ilgilenirler. Hobileri olabilir. Gelişmelerini takip ettikleri özel ilgi alanları vardır. Eğitim, iş hayatı gibi hayatın doğal akışı içerisinde kendilerine özel ilgi alanı yaratmayı ihmal etmezler.

Kendilerini Oldukları Gibi Kabul Ederler

Hayatta milyonlarca insan var ve herkes birbirinden farklı. Herkesin kendince hataları ve doğruları var. Mutlu insanlar, bunun daima farkındadır ve kendilerini tüm eksi-artıları ile kabul ederler. Negatif yanlarını düzeltmek için çaba gösterirler. 

Olumsuzluktan beslenmez, olayların görünmeyen yüzlerini görmeye çalışırlar. Bardağın dolu kısmıyla ilgilenir, boş kısmını da olduğu gibi kabul ederler. Değiştirmeye güçleri yeten şeyleri düzeltir, ellerinden gelmeyen şeyleri kabullenir ve hayatlarına devam ederler.

Kendilerini Daima Geliştirirler

Hayatta daha başarılı ve mutlu olmak için kendini geliştirmek önemlidir. Mutlu insanlar da kişisel gelişimlerini ihmal etmezler ve bu doğrultuda kendilerini daha iyi nasıl geliştirebileceklerini keşfederler. Çünkü bilirler ki; mutluluk, başarıya giden yolun biletidir. 

► Mutluluk, ne olduğunuzdan çok ne olmak istediğinizdir. Olduğunuz yerden çok olmayı dilediğiniz yerdir. Mutluluğu hayatınıza çekmek ve bunu sürdürmek sizin elinizde. Burada yazılanlar farkındalığınızı artırmada yalnızca bir araç. 

Hayata ve en önemlisi kendinize daima dürüst olun. Sizi üzen, inciten, daha iyi olmasını istediğiniz geçmişiniz ve geleceğiniz için ne pişmanlık hissetmeye ne de kaygı duymanıza gerek var. Her şey, şu an içerisinde bulunduğunuz ve bu satırları okuduğunuz andan ibarettir. Hayat, keşkelerle yaşamak için çok kısa. Sahip olduğunuz her an, her güzellik için şükredin ve hayatı kendiniz için anlamlı kılmaya bakın. Bazen de kahvenizi yudumlayıp arkanıza yaslanın, akışa bırakın...

Yazımızı sevdiklerinle paylaşarak mutlu olmalarına katkı sağlayabilirsin :) 

mutluluk mutlu insanlar kişisel gelişim online eğitim sertifika kariyer
Merve Nur Cengiz
Merve Nur Cengiz
İçerik Editörü

Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.