AnasayfaBlogMutlu Evlilik ve Sosyal Medya
Sosyal Medya

Mutlu Evlilik ve Sosyal Medya

28 Ocak 2019
Bir kadın bir binanın önünde durmuş, telefonuyla selfie çekiyor. Telefonu sağ eliyle tutuyor ve sol eli havada. Beyaz bir kürk ceket ve mavi bir etek giyiyor. Saçları uzun ve sarıdır. Arka planda bir atlıkarıncanın yanı sıra bazı bulanık ışıklar ve bir insan başı görülüyor. Görüntü, sahnenin diğer unsurlarını bulanıklaştırırken kadını ve telefonunu vurgulayacak şekilde çerçevelenmiş. Yaşadığı deneyimi yakalamak için bir an ayıran kadının ifadesi kendinden emin ve rahat.
Etki AlanıDurumSebep
Mutlu Evlilik OranlarıSon yıllarda azalma gözlemlenmektedirÇok fazla sosyal medya kullanım alışkanlığı
Ev HuzuruBozulma eğilimi görülüyorSosyal medya kullanım yoğunluğuna bağlı
Tartışma ve Anlaşmazlık SayısıSosyal medya kullanımı ile birlikte çoğalıyorSosyal medya paylaşımları ve etkileşimler
Evlilik İçi İletişimSosyal medyanın aşırı kullanımı ile azalma seyrediyorSosyal medyada daha çok zaman geçirme
Eşler Arası GüvenSosyal medya kullanımı ile zedeleniyorGizlilik ihlalleri ve özel hayatın paylaşılması
Kişisel ZamanAzalmaktadırSosyal medya kullanımının zaman alıcı doğası
Eşler arası BağlılıkAzalma eğilimi görülüyorSosyal medya kullanımı
Eşler arası Duygusal YakınlıkZedeleniyorSosyal medyadaki başkaları ile kurulan ilişkiler
Evlilik KalitesiDüşüş yaşanıyorSosyal medyanın aşırı kullanımı
Aile İçi İletişimAzalış gözlemleniyorHer bireyin sosyal medyada daha çok zaman geçirmesi

Sosyal medya siteleri ve uygulamaların kişilerin hayatlarına girmesi ile mutlu evlilik ortamlarının mutsuzluğa dönüştüğü gözlemleniyor ve ev huzurunun bozulduğu tartışmaların anlaşmazlıkların çoğaldığı söyleniyor. Yapılan araştırmalar neticesinde son yıllarda mutlu evlilik oranının azaldığı evliliklerin sorunlu bir şekilde ilerlediği ve bu duruma sebep olarak çok fazla sosyal medya kullanım alışkanlığının olduğu belirtiliyor.

Sosyal Medyada Fazla Zaman Geçirmenin Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Sosyal medya uygulamalarının çok fazla kullanılması günlük işleri ve eşlerin birbirlerine ayıracakları zamanları engelleyebiliyor. Ayrıca mutlu evlilik için atılacak olan adımlarında atılamadığı belirtiliyor. Sosyal medyada çok fazla vakit harcandığı için eşlerin birbirlerine sevgi saygılarının azaldığı ilişkilerin sağlıklı ilerletilemediği ortamların oluştuğu belirtiliyor. İşte bu olumsuz etkiler;

  • Mutsuzluk

  • Stres

  • Uyku Bozukluğu

  • Düzgün Beslenememe

  • Anlam karmaşıklığı

  • Algı problemleri

Sosyal Medya Alışkanlığının Mutsuzluğa Dönüşmesi

Aşırıya kaçan sosyal medya alışkanlığı olan bir kişinin sabahları kalktığında ilk yaptığı şey, telefonu kullanmak ve sosyal mecrada gezinmeye başlamak. Bu durum oluştuğunda çok önemli bir noktanın kaçırıldığı ifade ediliyor. Bu alışkanlığı olan kişinin eşine günaydın sözcüğünü kullanmayı unutabilmekte ya da mutlu bir şekilde günaydın sözcüğünü kullanamadığı belirtiliyor. Bu durum eşlerin güne kötü başlamasına neden olduğu ifade ediliyor.

Sosyal medya alışkanlığı birçok olumsuzlukları da oluşturabiliyor. Eşlerin gününün kötü başlaması mutlu bir evlilikten uzaklaşıyor olduğunun da kanıtı. Günün herhangi bir saatinde sosyal medyaya çok fazla zaman ayrılıyor ise evde mutsuzluklar anlam karmaşaları anlaşmazlıklar ve olumsuzluklar oluştuğu ifade ediliyor. 

Sıkı bağımlı sosyal platformlarda gezinirken aniden herhangi bir bilgi ya da bir olay canını sıkabiliyor. Ardından bu durum evdeki huzurlu ortamı huzursuzlaştırabiliyor. Bu olumsuz etkileri hayatımızdan çıkarabilmek ve mutlu evlilik kapısını tekrar aralayabilmek için alışkanlıklarımızı tekrar tekrar gözden geçirmek gerekiyor 

Mutlu Evlilik için Sosyal Medya Alışkanlığını Azaltmalıyız

Mutlu evlilik için sevginin sevgiliye ifade şekli ve ifade algılanışı kişiden kişiye değişiklik göstermekte ve evli çiftlerin birbirlerinin sevgi dillerini bilmesi gerekiyor. Sosyal medya sitelerinde zaman harcanırken eşin eşine anlattığı konuyu idrak edemediğinde olumsuzluklar oluşabildiği belirtiliyor. Bu sebeple sosyal medya kullanımına kısıtlama getirilmesi gerektiği belirtiliyor.

Evliliğinizin sağlıklı ve saygılı bir şekilde ilerleyebilmesi için evlilikte sevginin doğrudan ifade edilme şekli "seni seviyorum” anlamı taşır ama bu ifade edişin dışında başka şekilde ifade etme dilleri de vardır. Nebraska Üniversitesi'nin hazırladığı geniş çaplı araştırmada mutlu evliliklerin üç özelliği olduğu tespit edilmiş. Bunlardan biri “birlikte çok vakit geçirmek”, diğeri takdir alan yani “onay” sözcüklerinin daha fazla kullanılması, mutlu evlilik sırlarından üçüncüsü ise “hizmet davranışı” olarak nitelendiriliyor

Eşinize Zaman Ayırın 

Hizmet davranışına örnek verilen açıklamada kadının erkeğin ütüsünü yapması, yemeğini hazırlaması ya da kadın hasta olduğunda erkeğin hanımı ile ilgilenmesi örnek olarak gösterilebiliyor. Araştırmada öne çıkan bu üç özellik de sevgiyi ifade etme dilidir. Mutlu evlilik için bu ifade tarzlarının fazlalaştırılması tavsiye edilmekte olup bu durumun kişiden kişiye farklılık gösterdiği belirtiliyor.

Örneğin bazı eşler için hediye vermek ya da almak, bazı eşler için fiziksel temasta bulunmak veya eşiyle vakit geçirmek ya da muhabbet etmek de bir sevgi dilidir. Bir insanın sevgi dilinin sayısının daha fazla olabileceği fakat eşinizin belki sadece birkaçını ağırlıklı olarak kullanmaya meyilli olduğu da belirtilenler arasında. 

Romantik Ortam Yaratın

Eşlerin eğlenme ve sosyalleşmenin sosyal medya sitelerinde gerçek hayatta yaşanılan hazları veremeyeceğini bilmeleri gerekir. Bu anlamda mutlu evlilik için çiftlerin birbirlerine sevgi dilini ifade etmeleri özel ve romantik ortamlar oluşturmaları tavsiye ediliyor. Eşlerin birbirlerine gösterdiği sevgiyi algılayıp algılamadığını da sevgi dilleri belirliyor. Bir kadın eşine hediye alıyorsa sevgi dili hediye almak olan bir kadın olduğu, size sevgisini belli etmek için hediye aldığı belirtiliyor. Erkek ise eşini sevdiği halde ona hediye almıyorsa kadın sevilmediğini zannedebiliyor 

Eşiniz sizin aslında sevgi ifadesi olan onay sözcüklerinizi ise iltifat olarak değerlendirebiliyor. Geçmişte çocukken annesi babası tarafından dokunularak sevilen bir çocuk ise evlendiğinde eşinin onu fiziksel temasla sevmesini ister bu da erkeğin sevgi dili olabiliyor. Verilen örnekleri bir araya toplarsak, sosyal medya bağımlılığını bir kenara bırakmalı, sevgi dilindeki ifade tarzlarımızı ortaya çıkartmalı ve eşimize sevgi dili ile yaklaşmamız gerektiği konuda önemle belirtiliyor.

Yazar: Nurullah Kitmur

Mutlu Evlilik Oranları, Son yıllarda azalma gözlemlenmektedir, Çok fazla sosyal medya kullanım alışkanlığı, Ev Huzuru, Bozulma eğilimi görülüyor, Sosyal medya kullanım yoğunluğuna bağlı, Tartışma ve Anlaşmazlık Sayısı, Sosyal medya kullanımı ile birlikte çoğalıyor, Sosyal medya paylaşımları ve etkileşimler, Evlilik İçi İletişim, Sosyal medyanın aşırı kullanımı ile azalma seyrediyor, Sosyal medyada daha çok zaman geçirme, Eşler Arası Güven, Sosyal medya kullanımı ile zedeleniyor, Gizlilik ihlalleri ve özel hayatın paylaşılması, Kişisel Zaman, Azalmaktadır, Sosyal medya kullanımının zaman alıcı doğası, Eşler arası Bağlılık, Azalma eğilimi görülüyor, Sosyal medya kullanımı, Eşler arası Duygusal Yakınlık, Zedeleniyor, Sosyal medyadaki başkaları ile kurulan ilişkiler, Evlilik Kalitesi, Düşüş yaşanıyor, Sosyal medyanın aşırı kullanımı, Aile İçi İletişim, Azalış gözlemleniyor, Her bireyin sosyal medyada daha çok zaman geçirmesi
alışkanlıkevlilikmutsuzluksosyal medyasosyal medya bağımlılığıstresuyku bozukluğu
Bu resimde ikisi de gözlük takan bir erkek ve kadın görülüyor. Adam mavi bir gömlek ve siyah bir pantolon giyerken, kadın beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Her ikisinin de gözlükleri takılı ve dümdüz ileriye bakıyorlar. Adamın kolu kadının beline dolanmış ve yüzleri birbirine yakın göründüğü için birlikte bir anı paylaşıyor gibi görünüyorlar. Arka plan yumuşak, kirli beyaz bir renktedir. Işık hafif loş, görüntüye yumuşak ve sıcak bir his veriyor. Gözlüklerine rağmen, gözleri hala bir duygu belirtisi gösteriyor. Birbirlerinin varlığından memnun ve mutlu görünüyorlar.
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kızıl saçlı, sakallı ve beyaz gömlekli bir adam başparmağını kaldırıyor. Yüzü görüntünün odak noktasıdır, arka planda bulanık bir bilezik vardır. Sağında beyaz zemin üzerinde siyah bir yazı ve üstünde içinde beyaz bir tik olan yeşil bir daire var. Adamın geniş bir gülümsemesi var ve yaptığı işten çok memnun görünüyor. Sanki neşesini vurgulamak istercesine etrafı güneşli bir atmosferle çevrili. Gözleri kapalı ve başparmağıyla onay ve pozitiflik ifade eden bir işaret yapıyor. Coşkusu bulaşıcı ve bu resme bakarken iyimserlik hissetmemek mümkün değil.
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
1287524
Bu görsel dijital pazarlama alanında bir online kursu tasvir etmektedir. Sakallı ve bıyıklı bir adam çerçevenin ortasında parmağıyla işaret ediyor. Beyaz gömleği ve sarı arka planı parlak ve canlı bir kontrast oluşturuyor. Arka planda ayrıca bir bileziğin ve bir adamın yüzünün yakın çekimini görebiliyoruz. Bu görsel, dijital pazarlama kursunun ideal bir temsili olup, ön planda materyalin önemini gösteren bir erkek yer almaktadır. Renklerin, nesnelerin ve yüz ifadelerinin birleşimi, görsele dijital pazarlama için bir coşku ve heyecan hissi veriyor. Bu görsel, dijital pazarlamanın getirebileceği bilgi ve heyecanın mükemmel bir temsili.
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
Resimdeki adam ışıl ışıl gülümsüyor, gözleri neşe ve sevinçle kırışıyor. Dişleri tamamen düzgün ve beyaz, yanakları mutlulukla parlıyor. Açık mavi bir gömlek giymiş ve koyu renk saçları düzgünce taranmış. Ellerini önünde kavuşturmuş, yüzünde memnuniyet ve tatmin ifadesi var. Rahat bir duruşu var, rahatlık ve konfor hissi veriyor. Resmin arka planı açık gri, bu da onun parlak gülümsemesini daha da öne çıkarıyor. Görüntü mükemmel bir şekilde yakalanmış, neşe ve memnuniyet hissi yayıyor.Sedat Ateş
775519
Bu görüntü kırmızı ve siyah ekose pazen gömlekli bir adamı gösteriyor. Tam sakallı ve saçları yüzünün yanlarından görünüyor. Gömlek yakasına kadar düğmeli ve kırmızı renk gömleğe hakim. Gömleğin kumaşı dokulu ve küçük siyah ve beyaz karelerle dokunmuş. Adam düz beyaz bir arka plan üzerinde durmaktadır. Hafifçe sola bakıyor ve ifadesi nötr. Kolları yanında dik durmaktadır ve elleri görüntüde görünmemektedir.
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Genç bir adam, parlak kırmızı ve siyah ekose bir gömlek giymiş, düz bir arka planın önünde duruyor. Kısa siyah saçları var ve kollarını kavuşturmuş hafifçe gülümsüyor. Siyah kot pantolon ve siyah ayakkabı giyiyor. Duruşu kendinden emin ve rahat. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında, genç ve sağlıklı bir ten rengine sahip gibi görünüyor. Dörtte üçlük bir pozda duruyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Yüzünde dostça bir ifadeyle anın tadını çıkarıyor gibi görünüyor.Oğuzhan Yılmaz
12860