AnasayfaBlogMutlu Evlilik ve Sosyal Medya
Sosyal Medya

Mutlu Evlilik ve Sosyal Medya

28 Ocak 2019
Mutlu Evlilik ve Sosyal Medya

Sosyal medya siteleri ve uygulamaların kişilerin hayatlarına girmesi ile mutlu evlilik ortamlarının mutsuzluğa dönüştüğü gözlemleniyor ve ev huzurunun bozulduğu tartışmaların anlaşmazlıkların çoğaldığı söyleniyor. Yapılan araştırmalar neticesinde son yıllarda mutlu evlilik oranının azaldığı evliliklerin sorunlu bir şekilde ilerlediği ve bu duruma sebep olarak çok fazla sosyal medya kullanım alışkanlığının olduğu belirtiliyor.

Sosyal Medyada Fazla Zaman Geçirmenin Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Sosyal medya uygulamalarının çok fazla kullanılması günlük işleri ve eşlerin birbirlerine ayıracakları zamanları engelleyebiliyor. Ayrıca mutlu evlilik için atılacak olan adımlarında atılamadığı belirtiliyor. Sosyal medyada çok fazla vakit harcandığı için eşlerin birbirlerine sevgi saygılarının azaldığı ilişkilerin sağlıklı ilerletilemediği ortamların oluştuğu belirtiliyor. İşte bu olumsuz etkiler;

  • Mutsuzluk

  • Stres

  • Uyku Bozukluğu

  • Düzgün Beslenememe

  • Anlam karmaşıklığı

  • Algı problemleri

Sosyal Medya Alışkanlığının Mutsuzluğa Dönüşmesi

Aşırıya kaçan sosyal medya alışkanlığı olan bir kişinin sabahları kalktığında ilk yaptığı şey, telefonu kullanmak ve sosyal mecrada gezinmeye başlamak. Bu durum oluştuğunda çok önemli bir noktanın kaçırıldığı ifade ediliyor. Bu alışkanlığı olan kişinin eşine günaydın sözcüğünü kullanmayı unutabilmekte ya da mutlu bir şekilde günaydın sözcüğünü kullanamadığı belirtiliyor. Bu durum eşlerin güne kötü başlamasına neden olduğu ifade ediliyor.

Sosyal medya alışkanlığı birçok olumsuzlukları da oluşturabiliyor. Eşlerin gününün kötü başlaması mutlu bir evlilikten uzaklaşıyor olduğunun da kanıtı. Günün herhangi bir saatinde sosyal medyaya çok fazla zaman ayrılıyor ise evde mutsuzluklar anlam karmaşaları anlaşmazlıklar ve olumsuzluklar oluştuğu ifade ediliyor. 

Sıkı bağımlı sosyal platformlarda gezinirken aniden herhangi bir bilgi ya da bir olay canını sıkabiliyor. Ardından bu durum evdeki huzurlu ortamı huzursuzlaştırabiliyor. Bu olumsuz etkileri hayatımızdan çıkarabilmek ve mutlu evlilik kapısını tekrar aralayabilmek için alışkanlıklarımızı tekrar tekrar gözden geçirmek gerekiyor 

Mutlu Evlilik için Sosyal Medya Alışkanlığını Azaltmalıyız

Mutlu evlilik için sevginin sevgiliye ifade şekli ve ifade algılanışı kişiden kişiye değişiklik göstermekte ve evli çiftlerin birbirlerinin sevgi dillerini bilmesi gerekiyor. Sosyal medya sitelerinde zaman harcanırken eşin eşine anlattığı konuyu idrak edemediğinde olumsuzluklar oluşabildiği belirtiliyor. Bu sebeple sosyal medya kullanımına kısıtlama getirilmesi gerektiği belirtiliyor.

Evliliğinizin sağlıklı ve saygılı bir şekilde ilerleyebilmesi için evlilikte sevginin doğrudan ifade edilme şekli "seni seviyorum” anlamı taşır ama bu ifade edişin dışında başka şekilde ifade etme dilleri de vardır. Nebraska Üniversitesi'nin hazırladığı geniş çaplı araştırmada mutlu evliliklerin üç özelliği olduğu tespit edilmiş. Bunlardan biri “birlikte çok vakit geçirmek”, diğeri takdir alan yani “onay” sözcüklerinin daha fazla kullanılması, mutlu evlilik sırlarından üçüncüsü ise “hizmet davranışı” olarak nitelendiriliyor

Eşinize Zaman Ayırın 

Hizmet davranışına örnek verilen açıklamada kadının erkeğin ütüsünü yapması, yemeğini hazırlaması ya da kadın hasta olduğunda erkeğin hanımı ile ilgilenmesi örnek olarak gösterilebiliyor. Araştırmada öne çıkan bu üç özellik de sevgiyi ifade etme dilidir. Mutlu evlilik için bu ifade tarzlarının fazlalaştırılması tavsiye edilmekte olup bu durumun kişiden kişiye farklılık gösterdiği belirtiliyor.

Örneğin bazı eşler için hediye vermek ya da almak, bazı eşler için fiziksel temasta bulunmak veya eşiyle vakit geçirmek ya da muhabbet etmek de bir sevgi dilidir. Bir insanın sevgi dilinin sayısının daha fazla olabileceği fakat eşinizin belki sadece birkaçını ağırlıklı olarak kullanmaya meyilli olduğu da belirtilenler arasında. 

Romantik Ortam Yaratın

Eşlerin eğlenme ve sosyalleşmenin sosyal medya sitelerinde gerçek hayatta yaşanılan hazları veremeyeceğini bilmeleri gerekir. Bu anlamda mutlu evlilik için çiftlerin birbirlerine sevgi dilini ifade etmeleri özel ve romantik ortamlar oluşturmaları tavsiye ediliyor. Eşlerin birbirlerine gösterdiği sevgiyi algılayıp algılamadığını da sevgi dilleri belirliyor. Bir kadın eşine hediye alıyorsa sevgi dili hediye almak olan bir kadın olduğu, size sevgisini belli etmek için hediye aldığı belirtiliyor. Erkek ise eşini sevdiği halde ona hediye almıyorsa kadın sevilmediğini zannedebiliyor 

Eşiniz sizin aslında sevgi ifadesi olan onay sözcüklerinizi ise iltifat olarak değerlendirebiliyor. Geçmişte çocukken annesi babası tarafından dokunularak sevilen bir çocuk ise evlendiğinde eşinin onu fiziksel temasla sevmesini ister bu da erkeğin sevgi dili olabiliyor. Verilen örnekleri bir araya toplarsak, sosyal medya bağımlılığını bir kenara bırakmalı, sevgi dilindeki ifade tarzlarımızı ortaya çıkartmalı ve eşimize sevgi dili ile yaklaşmamız gerektiği konuda önemle belirtiliyor.

Yazar: Nurullah Kitmur

alışkanlıkevlilikmutsuzluksosyal medyasosyal medya bağımlılığıstresuyku bozukluğu
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Sosyal medya becerilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimimize göz atın. Bu kapsamlı eğitim, kitlenizin ilgisini çeken içerikler oluşturmaktan stratejinizi yönlendirmek için verileri Insights'ta kullanmaya kadar sosyal medyada ustalaşmak için bilmeniz gereken her şeyi öğretecek. Bu eğitimin sonunda bir sosyal medya uzmanı olacaksınız!
EğitmenSedat Ateş
389219
Dijital Pazarlama Eğitimi
4.9
(331)

Dijital Pazarlama Eğitimi

15 Konu5 Saat
EğitmenSedat Ateş
369219