AnasayfaBlogMülakatta Adaydan Beklenen Nedir?
Mülakat - İş Görüşmesi

Mülakatta Adaydan Beklenen Nedir?

04 Haziran 2018
Mülakatta Adaydan Beklenen Nedir?

Bir iş için mülakatta olduğunuzu düşünün. Şirket hakkında araştırma yaptınız, pozisyonun iş tanımını çalıştınız ve birkaç mülakat alıştırması yaptınız. Sandalyeye oturdunuz ve ben odadan girip kendimi tanıttım. Mülakat süresince sizin yanınızda önemli birşeyler getirip getirmediğinize bakıyorum. Eğer onları görürsem, büyük ihtimal işi alacaksınız.

Mülakatta beklenenler.

Şirket kültürüne uyum.

Ne zaman birini mülakata alsam kendime sorarım; bu insan bizim önem verdiğimiz şeye önem veriyor mu? Biz bir kültür inşa ediyoruz; bu kişi buna yardımcı mı olacak zarar mı verecek? Eğer bizim kurumumuz takım çalışmasına değer veriyorsa ve benim mülakatta duyduğum tek şey "ben bunu yaptım", "ben şunu yaptım" ise o zaman o kişinin iş için doğru kişi olmadığını anlıyorum. Katılmaya çalıştığınız kurumun değerlerini bilin. Eğer doğal bir uyum yoksa oraya gitmeyin. Bu sizin kötü biri olduğunuz ya da onların kötü bir kurum olduğu anlamına gelmez. Bu basitçe uzun dönemde ikinizin de mutlu olmayacağı anlamına gelir.

Başarınızın ve ister inanın ister inanmayın, başarısızlığınızın geçmişten bir alıntısı

Bir şeyler denemiş olmalı, riskler almış olmalı, önem taşıyan şeyler iletmiş olmalısınız. Bazı zamanlar kazanmış ve bazen de kaybetmiş olmalısınız. Ben sadece kazanan birini aramıyordum çünkü bu kişinin yeterince uğraşmadığını gösteriyor. Yeni şeyler denemek bizi zaman zaman sendeletir. Kazanmaktan veya kaybetmekten daha da önemlisi her deneyimden öğrenme yeteneğidir, bu yüzden izlediğiniz rota dahilinde daha iyi bir oyuncu haline gelirsiniz.

Çalışma aşkı.

Gerçekten tatmin edici bir kariyere sahip olmak için işiniz hakkında tutkulu olmalısınız. Evet bazı günler korkunç olabilir- buna "iş" adı veriyorlar- ama bir şeyi öylesine tutkuyla istemelisiniz ki uzun saatler ve gün içi istekler buna değsin. Mülakat sırasında tutkuyu dışa vurmanın birçok yolu vardır. Sadece yaptığınız işi tanımlamayın, o işin neden önemli olduğundan bahsedin, neden yaptığınızdan ve kişisel olarak o deneyimden ne kazandığınızdan.

Esnek olmak.

Bir arkadaşım bana bir keresinde "bir plan gelecek değişiklikleri için üzerinde anlaşılmış olan bir başlangıç noktasından başka bir şey değildir" dedi. Çok az şey planlandığı gibi gider, doğal felaketler olur, pazarlar değişir, şirket işlerin nasıl yürütüleceğine dair yeni bir fikir edinir, çocuklar hastalanır- adını siz koyun. Ayarlama ve uygulamaya geçirme yeteneği kilit noktadır. Bu sizin sinirlenmeyeceğiniz anlamına gelmez, bu sizin bunu aşacağınız ve işi tamamlayacağınız anlamına gelir.

Meraklılık.

Mülakat becerileri üzerine bir kitap seçin veya Youtube’da video izleyin ve mülakatçıya soracağınız bir veya iki soru öğrenirsiniz. Bu benim bahsettiğim şey değil. Ben iş ve çalışma hayatı için gerçek bir merak sergilemekten bahsediyorum. Gelişigüzel mülakat soruları sorun, hazırlanmış değil. Bilinçli bir karar almak için pozisyon hakkında olabildiğince öğrenmek istediğinizi, öğrenme arzusuna sahip olduğunuzu gösterin.

Mülakatta beklenenler nelerdir?

Mülakatta adaydan beklenenler şöyle sıralanabilir: Şirket kültürüne uyum, meraklılık, esnek olmak ve çalışma aşkı. Bir şeyler denemiş olmalı, riskler almış olmalı, önem taşıyan şeyler iletmiş olmalısınız.

Şirket kültürüne uyum mülakatta neden önemlidir?

Katılmaya çalıştığınız kurumun değerlerini bilin. Eğer doğal bir uyum yoksa oraya gitmeyin. Bu sizin kötü biri olduğunuz ya da onların kötü bir kurum olduğu anlamına gelmez. Bu basitçe uzun dönemde ikinizin de mutlu olmayacağı anlamına gelir.

Mülakatta çalışma aşkı nasıl dışa vurulur?

Mülakat sırasında tutkuyu dışa vurmanın birçok yolu vardır. Sadece yaptığınız işi tanımlamayın, o işin neden önemli olduğundan bahsedin, neden yaptığınızdan ve kişisel olarak o deneyimden ne kazandığınızdan.

Mülakatta Adaydan Beklenen Nedir?esnek olmak mülakatta başarı mülakatta beklenti mülakatta sorulan sorular şirket kültürüne uyum
Zeynep Karadağ
Zeynep Karadağ
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsü'nün blog bölümüne içerik üreten genç bir profesyoneldir. İş hayatı, başarı, kariyer planlaması gibi çeşitli konularda makaleler yazmaktadır. Ayrıca, uzman tavsiyesi vererek kişilere özgeçmişleri konusunda da yardımcı olmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Ne Zaman İşe Başlayabilirsiniz Sorusuna Cevap
Mülakat Soruları

Ne Zaman İşe Başlayabilirsiniz Sorusuna Cevap

01 Mayıs 2018
Mülakat Teknikleri Nedir?
Mülakat Teknikleri

Mülakat Teknikleri Nedir?

06 Mart 2018
En Sık Yapılan Mülakat Hataları
Mülakat - İş Görüşmesi

En Sık Yapılan Mülakat Hataları

09 Mayıs 2017