Close
Mobil Menu Bars

Egzersiz Zekayı Nasıl Arttırır?

23 Mayıs 2018, 1983 defa okundu.
Egzersiz Zekayı Nasıl Arttırır?
Egzersiz Zekayı Nasıl Arttırır?

Düzenli egzersiz yapmanın sağlığımıza ve zindeliğe önemli katkıları olduğunu hepimiz duymuşuzdur. Özellikle sabah yapılan sporların insan sağlığına faydalı olduğunu biliyoruz. Ancak düzenli egzersiz yaptığınızda ruh halinizi, hafızanızı, konsantrasyonunuzu ve aklınızı da geliştirebilirsiniz. Egzersiz, kas eforunu arttırmak için kullanılan fiziksel aktivite olarak tanımlanabilir. İnsan vücudu hareket etmeyi ve aktif olmayı ister. Hareket halinde olmayan bir vücud hastalanmaya başlar. Bunun tarihi insanların hayatta kalmak için yiyecek toplaması gerektiği zamana kadar uzanır. Egzersiz sırasında, kalp atış hızınızın arttığını göreceksiniz. Ayrıca daha fazla oksijene ihtiyacınız olacak. Terlemeye başlarsınız ve kaslarınız meşgul olduğunuz egzersizin türüne bağlı olarak acı çekebilir. Bu süreç vücudunuzun performansına yardımcı olur ve yaşlanma sürecini yavaşlatır.

Beyin ve egzersiz ilişkisini nasıl açıklayabiliriz?

Beyin, kaslarımıza ve organlarımıza benzer bir yapıdadır çünkü kullanılmadığında hızla yaşlanır ve verimsizleşir. Ancak, çalışmalar egzersiz yaptığınızda bu düşüş oranını azaltacağını ve hatta kullanılmadığı takdirde kısa bir raf ömrüne sahip olan nöronlar olarak da adlandırılan yeni beyin hücrelerini geliştirdiğini göstermektedir. Bu yeni üretilen beyin hücreleri, diğer beyin hücreleriyle birlikte yüzer ve öğrenme, birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlayan kilit noktadır. Basitçe söylemek gerekirse: Egzersiz + Öğrenme = Geliştirilmiş Akıl.

Teknolojinin sağlığımız üzerindeki etkisi

Her ne kadar teknoloji, çoğumuzun istediği rahatlığı sağlamış olsa da, fiziksel aktivite eksikliğine de katkıda bulunmuştur. Geçmişte daha hareketli yaptığımız işleri artık oturduğumuz yerden yapabiliyoruz. Teknoloji hayatımız kolaylaştırıyor ancak sadece kolaylaştırmakla kalmayıp sağlığımızı da tehlikeye sokabiliyor. Çalışırken bilgisayar başındayız, yemek yerken televizyon karşısındayız ve boş boş otururken elimizden telefonu düşünmüyoruz. Eğitimi bile online eğitim aracılığıyla alıyoruz. Ayrıca canımız sıkıldığında keyif almak için televizyonun önünde oturuyoruz. Bugün, günlük yaşantımızda sahip olduğumuz sedanter dikkat dağınıklığı ile, egzersiz yapmak için zaman bulmak zor olabilir. Düzenli bir antrenman programı oluşturmak yapmanız gereken şeylerin ilk sırasında yer almalıdır. Biliyorum, listenizde iş toplantıları, çocuğunuzu okula götürmek veya üniversite ödevlerini tamamlamak gibi yüksek öncelikli şeyler var.

Konsantrasyon ve odaklanma

Bir çocuğun, genç bir yetişkinin, ya da yaşlı bir vatandaşın konsantrasyona ve odaklanmaya ihtiyacı olduğunda konsantrasyonunu sağlamak zor olabilir. Çalışmalar, kondisyon testlerine çok iyi performans gösterenlerin konsantrasyon testlerinde çok yüksek puan aldıklarını göstermektedir. Ne kadar egzersiz yaptığınız biliyor musunuz? Yaptığınız egzersizin yeterli olup olmadığını biliyor musunuz? Adım sayar kullanabilirsiniz. Ya da bununla ilgili bir takım telefon uygulamaları var. Sağlıklı bir yaşam sürmek için gereken egzersiz miktarını belirleyen çeşitli örnekler ve önerilerde mevcut. Egzersiz programına ne kadar zaman ayırdığınız önemli bir konu ancak egzersiz rutininizi karıştırmak aynı derecede önemlidir. Haftalık rutininize yürüme, ağırlık antrenmanı, esneme ve dans veya aerobik gibi kardiyo seçeneği dahil etmek, farklı kasların farklı zamanlarda çalışmasına izin verecek ve bu da uzun vadede sizin için daha iyi olacaktır. Hangi seçeneklere karar verirseniz verin beyin gelişimine etki edeceğini unutmayın.

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

Kocaeli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünden mezun olmuştur. İstanbul İşletme Enstitüsünde Eğitim Operasyon Uzmanı olarak görev almaktadır.

Devamı
Yorumlar(1)
Ortalama Değerlendirme 5,0

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Emirhan Doğan
02 Ekim 2018
5.0

Çok güzel bir yazı olmuş, ellerinize yüreğinize sağlık...