Satranç Eğitimi


$3.77$12.31

5,0
44 Ratings
7 student enrol recently.

  Course content

 • 5 Videos
 • 5 Live Class
 • 1 Document
 • 1 Quiz
 • 1 Homework
 • 1 Practice Exam Quiz
 • Group Chat
 • Discussions
Türkçe
Subscription Duration: 365 Days

Satranç Eğitimi

Dünyada en çok benimsenen ve zeka geliştiren oyunlardan olan satrancı öğrenmek, odaklanmanızı ve stratejik düşünmeniz üzerinde olumlu katkılar sağlamaktadır. Satranç Eğitimi sayesinde öğrendiklerinizle, sevdiklerinizle daha keyifli vakit geçirebilir, sosyalleşebilirsiniz.

Geçmişi M.Ö ki yıllara dayanan satranç oyunu tüm dünyada kabul görmüş ve en çok benimsenen zeka ve strateji oyunu olmuştur. Bu eğitimle birlikte sizlere satranç oyunun kurallarını öğreterek zihin jimnastiği yapmanızı, strateji belirleme konusunda pratik kazanmanızı, öngörü sahibi olmanızı, gerektiği yerde ödün verebilmenizi ve oyundan keyif almanızı sağlayacağız. Bu online sistemde size oyunu öğretirken, bir başkasına da (çocuğunuza, eşinize, öğrencinize, arkadaşınıza) nasıl öğretebileceğinizin sistemi ve taktikleri de öğretilecektir. Amacımız hiçbir zaman sadece satrancın kurallarını öğrenip vakit geçirmek değil, satrancın felsefi yapısını da özümsemek olmalıdır.

Satranç eğitimine katılabilmek için ihtiyacınız olan şeyler

 • Akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar.
 • Aktif internet bağlantısı

Satranç eğitimine kimler katılmalıdır?

 • Dünyanın en eski ve zevkli oyunlarından birini öğrenmek isteyenler,
 • Zeka gelişimine katkı isteyenler
 • Okul öncesi öğretmenleri
 • Anne ve Babalar
 • Satranç Antrenörü, Eğitmeni ve Usta öğreticisi olmak isteyenler

What you will learn?

 • Satranç materyallerinin tanımı
 • Satranç taşlarının tanıtımı
 • Satranç Taşlarının Dizilişi
 • Satranç Taşlarının hareketleri
 • Satranç Taşlarının görevleri
 • Satranç Taşlarının Puanları
 • Oyuna başlangıç kuralları

Topics of Education

 • Özel Kurallar
 • Satrançta oyun sonlandırma
 • Mat ve Pat kavramı
 • Satrançta terfi
 • Satrançta feda
 • Satrançta Açılışlar
 • Satrançta Mat çeşitleri
 • Satranç Terimleri

FAQs About Education

Satranç nedir?

Satranç 64 karelik bir tahtanın üzerine 32 taşın dizilmesiyle oynanan bir oyundur. Satrançta şah, kale, at, vezir, fil ve piyon olmak üzere 6 tipte taş bulunur. 2 kişi karşılıklı oynar. Her takımda 8 piyon, 2 at, 2 kale ve 2 fil bulunurken birer tane de şah ve vezir vardır. Satranç bir zeka oyunudur. Düşünme becerilerini geliştirir. İnsanlık tarihinde bilinen en eski ve en iyi strateji oyunlarından biri olan ve zekayı geliştiren satrancı hala bilmiyorsanız öğrenmek için geç kalmış sayılmazsınız. Satranç eğitimi sayesinde hem eğlenebilir hem de kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Bilişsel ve duyuşsal gelişiminize katkı sağlayabilmek için eğitime kaydolmanız yeterli. Satranç öğrenmek için bir ön şart bulunmuyor. Herhangi bir bilgi ya da beceri gerekmiyor. Hiçbir şey bilmeden bu eğitime katılmanız mümkün. İyi bir beyin jimnastiği yapmanızı sağlayan satranç önceleri bir savaş stratejisi olmasına rağmen sonradan bir oyun haline getirilerek günümüze kadar ulaşmıştır.

İstanbul İşletme Enstitüsünün Satranç eğitimine online bir şekilde katılarak satranç öğrenebilirsiniz. Evdeki diğer bireylerin de öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Bu eğitim sayesinde sadece hamle yapmayı öğrenmekle kalmazsınız. Aynı zamanda strateji geliştirme konusunda da pratik yapmış olursunuz. Eğitimin tek amacı satranç oynamak değildir. Satrancın sanatsal ve felsefi boyutunu da öğrenmiş olursunuz. Eğitim hafta içi 5 gün boyunca canlı olarak devam eder. Eğitim uzman bir eğitmen tarafından verilir. Canlı derslere katılamayanlar için eğitimler kaydedilir. İsteyenler sonrasında tekrar yapabilmek adına da video dersleri takip edebilirler. Eğitime kaydolduktan sonra 22 günlük abonelik süresi bulunur. Eğitimin sonunda bir sınava tabi tutulursunuz. Başarılı olmanız halinde satranç eğitimi sertifikası almaya hak kazanırsınız.

Satrancın Tarihçesi

Satrancın M.Ö. 2000 yılından beri oynandığına dair bulgular elde edilmiştir. İlk oyunun Mısır’da oynandığı bilinir. Mısır piramitlerinde duvarda çizilmiş bir şekilde satranç oyununa rastlanmıştır. M.S da önce Hindistan’da görülmüştür. Ardından da tüm Avrupa, Asya ve Orta Doğu’da yayılmıştır. Hatta Avrupa’da soylular arasında çok fazla oynandığı için kraliyet oyunu bile denmiştir. Kuralları ve taşların dizilişi zaman içinde değişikliğe uğramıştır. 19.yüzyıldan itibaren de günümüzdeki şeklini almıştır. Türkiye’de organize ilk satranç 1930’lu yıllarda oynanmaya başlamıştır. 1954 yılında Türkiye Satranç Federasyonu kurulmuş ve 1962 yılında Türkiye, Dünya Satranç Federasyonuna üye olarak müsabakalara katılmaya başlamıştır.

Satrancın Önemi

Satranç her yaşta başlanabilecek ve geliştirilebilecek bir oyundur. Ancak çocuklarda etkisinin daha fazla olduğu bilinir. Satranç bir spordur ve satranç oynayanların üzerinde olumlu kalıcı etkileri olur. Gerçek yaşamla düşünme, karar verme gibi benzer birçok yönü olduğundan satranç oynamak yaşama hazırlıktır denebilir. Satrancın bireylerin kişilik özelliklerini yansıttığı da söylenir. Örneğin aceleci olan bireylerin yaptığı hamleler de çabuk olur. Bu sayede bireyin oynadığı oyundan nasıl biri olduğunu az da olsa anlamak mümkündür. Okullarda seçmeli ders olarak okutulduğu, satranç kulüpleri açıldığı ve satranç turnuvaları düzenlendiği bilinir. Satranç oynamak özellikle küçük yaşlardaki bireylerde kendi kendini kontrol edebilme ve analitik düşünme yeteneğini arttırır. Bu da okuma ve anlama yeteneğinin gelişmesine yardımcı olur. Dolayısıyla ders başarısına da etki eder.

Bu nedenle çocuklara küçük yaştan itibaren satranç kursuna gitmeleri önerilir. Satranç belli bir zaman içinde oynanması gereken bir düşünce sporudur. Bu da zamanı etkili kullanma becerisi kazanmaya yardımcı olur. Satranç kötü alışkanlıklar edinilmesine engel olur. Bireyin kendi yeteneklerini keşfetmesine ve geliştirmesine yardımcı olur. Hızlı düşünme yeteneğini geliştirir. Doğru karar vermeye yardım eder. Bir alana odaklanmayı ve yoğunlaşmayı sağlar. Soyut düşünme yetisi kazandırır. Bir hamle yaparken ileriki hamleleri de düşünmek gerektiğinden planlayarak adım atmayı öğretir. Sistemli ve disiplinli olmaya yardım eder. Mücadele ruhunu aşılar. Pes etmemeyi öğretir. Başarılı olduktan sonra yeni hedeflere yönelmeyi sağlar. Kültürel gelişimi destekler. Özgüveni geliştirir. Sabırlı olmayı öğretir. Kurallara uymayı, kaybettiğinde kabul etmeyi ve kazananı kutlamayı öğretir. Sorumluluk duygusu kazanmaya yardım eder. Aynı zamanda satrancın IQ seviyesini arttırdığı saptanmıştır.

Satranç oynayan çocukların matematik derslerinde olumlu gelişmeler görülür. Sosyalleşmeye katkı sağlar. Hoşgörülü olma ve başkalarına saygı gösterme tutumlarını kazandırır. Satranç görsel bir oyun olduğu için fotografik hafızayı geliştirir. Kaliteli vakit geçirmeyi sağlar. Akıl yürütme ve problem çözme becerisini geliştirir. Bilgisayar ve telefonda fazla vakit geçirmeyi önler. Oyun sırasında beyin sürekli meşgul edilir. Bu da satranç oynayan kişilerin unutkanlık gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Gelişen hafıza farklı alanlarda da etkisini gösterir. Satrancın kuralları tüm dünyada aynıdır. Bu nedenle bu oyunu oynamak için sadece kuralları ve hamleleri bilmek yeterlidir. Karşı takımdaki kişiyle aynı dili konuşmak, aynı yerde okumak gibi ortak özelliklerin bulunması gerekmez. Satranç bir eğitim aracı olarak kabul edildiğinden satranç kursuna gitmek de öğrenmenin bir parçasıdır.

Satranç Sertifikası Ne İşe Yarar?

Programın sonunda alacağınız satranç eğitimi sertifikasını cv’de yeterliliklerinize ve sertifikalarınıza ekleyebilirsiniz. Öğrenmenin yeri, zamanı ve yaşı olmadığını etrafınızdakilere sertifikanız sayesinde kanıtlayabilirsiniz. Sertifikanın uluslararası kurumlarda, özel ve resmi kurumlarda geçerliliği bulunur. Bu da satrancı bildiğinizi ve öğretebileceğinizi göstermek adına önemlidir. Bu eğitimi alarak bildiklerinizi ailenize, arkadaşlarınıza ya da çocuklarınıza öğretebilirsiniz. Profesyonel olarak eğitimcilik de yapabilirsiniz. Bu sayede kazanç da sağlamanız mümkün. Okullarda, kreşlerde, okul öncesi öğretim kurumlarında, özel okullarda, etüt merkezlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde gerekli diğer yeterlilikleri de sağlayarak çalışabilirsiniz. İş hayatınızda, aldığınız eğitimin çok faydasını görürsünüz. Sertifikanızı basılı belge olarak alabileceğiniz gibi dijital sertifika kodu olarak da alabilirsiniz.

Bu Eğitimde Neler Öğreneceksiniz?

Bu eğitim temelde satranç öğrenmek isteyenler için tasarlanmıştır. Bu eğitimle stratejik hamleler yapmayı ve bu stratejileri günlük hayatınıza adapte etmeyi öğreneceksiniz. Bu programa katılanlar bir alanda yoğunlaşabilme, dikkatlerini toplama, planlama konularında uzman hale gelirler. Satranç materyallerinin tanımını öğrenirler. Satranç taşlarını tanırlar. Taşların dizilişini ve nasıl hareket ettiklerini öğrenirler. Satranç taşlarının görevlerine hakim olurlar. Hangi taşın kaç puan karşılığı olduğunu öğrenirler. Oyuna başlangıç kurallarını öğrenirler. Sebep-sonuç ilişkisi kurmayı öğrenirler. Konsantrasyon sürelerini arttırabilirler. Çeşitli olaylar karşısında farklı çözüm yolları üretebilirler. Özellikle çocuklarıyla birlikte faydalı bir etkinlik saati geçirirler. Eğitime katılanlar öğrenciye göre değişmekle birlikte online dersler dışında günde 1-2 saatlerini ayırarak çalışmalarını tamamlayabilirler. Satranç sayesinde kendilerine yeni bir beceri katabilirler.

Eğitmen

İstanbul İşletme Enstitüsünde satranç eğitimini Erdem Turan vermektedir. Dumlupınar Üniversitesi İktisat Bölümünden 2005 yılında mezun olan Erdem Turan uzun yıllardan beri satranç antenörlüğü yapmaktadır. Aynı zamanda usta öğreticidir. Çeşitli okullarda ve sivil toplum kuruluşlarında usta eğitici olarak görev yapmıştır. Kariyerine hala satranç eğitmeni olarak devam etmektedir. Eğitim sektöründe çocuklar ve yetişkinler için eğitim vermektedir. Enstitüde satranç eğitimi dışında Akıl ve Zeka Oyunları eğitimi de vermektedir.

More
Certificate

Eğitimin sonunda, eğitim süresince edinmiş olduğunuz bilgiler ve örnek olaylar ışığında sınava tabi tutulursunuz. Başarı sertifikası özel ve resmi kurumlarda geçerlidir. Başarınızı ispatlamanın en kolay yolu!

 • Soğuk damgalı,
 • Uluslararası, özel ve resmi kurumlarda geçerli.
Certificate
Comments All (44)
Course Rating 5,0
Beyza Koca
26 Nisan 2021
5.0

Erdem Hoca inanılmaz güzel anlatıyor. Küçükken çat pat öğrendiğim satranç bilgimle katıldım derse ve oyunun asıl önemli olan kısmının 'bakış açısı' olduğunu çok eğlenceli bir şekilde öğrendim. Umarım içinizdeki o çocuk ruhu hiç eksilmez =). İnanılmaz bir öğretmensiniz. Sayenizde chess.com da her gün mutlaka 1-2 maç yapmayı kendime alışkanlık haline getirdim. Keşke sizin gibi öğretmenlerimiz olsaydı küçükken daha erken başlasaydık böyle oyunlara...

Yasemin Erdemir
Julide Unutur
05 Nisan 2021
5.0

Erdem Hoca gerçekten de işinin ehli bir eğitmen. Keyifli ve anlaşılır bir dille yapmış olduğu eğitim için de ayrıca kendisine çok teşekkür ederim. :)

Başak Tuğra Ay
30 Mart 2021
5.0

Online Satranç Eğitimi herkesin katılabileceği ve anlayabileceği bir eğitim. Erdem hocamıza katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Keyifle takip ettiğim bir eğitim oldu. Sertifikamla gönderilen hediyeler için Enstitü'ye ayrıca teşekkür ederim.:)