AnasayfaBlogKorece Öğrenmek İçin Nereden Başlamalıyım?
Yabancı Dil Eğitimi

Korece Öğrenmek İçin Nereden Başlamalıyım?

15 Şubat 2021
Düz bir zeminde, tepesinde kırmızı beyaz çizgili bir bayrak bulunan bir defter durmaktadır. Yanında sarı bir kurşun kalem, defterin üstünde de küçük bir not duruyor. Defterin parlak siyah bir kapağı var ve hafifçe yıpranmış gibi görünüyor. Bayrak, kırmızı ve beyaz çizgili desenli kumaştan yapılmıştır. Kalem sarı renkte, ucu sivriltilmiş ve ucunda silgi var. Not küçük ve beyazdır, üzerinde bazı yazılar vardır. Tüm eşyalar düzenli bir şekilde yerleştirilmiş ve defter birçok kez kullanılmış gibi görünüyor.
Korece Öğrenme AşamalarıAçıklamaEk Bilgiler
İlk Adım: Hangıl AlfabesiHangıl, Korece'nin alfabesi olarak kullanılır. 14 ünsüz, 10 ünlü, 11 yarı ünlü ve 5 çift ünsüz harf vardır.1443 yılında resmi olarak geliştirilmiştir.
İkinci Adım: RakamlarKorece'de 2 farklı sayı söyleme şekli vardır; Korece kökenli ve Çince kökenli sayılar.Korece kökenli sayılar; yaş, saat ve bir şeye ait sayı belirtilirken, 100 sayısından sonra ise Çince kökenli sayılar kullanılır.
Üçüncü Adım: Gramer YapısıKorece sondan eklemeli bir dildir ve sözcük dizilimi Türkçeye benzerdir.Kelimelerin anlamları ile eklerin kullanım şeklini öğrenmek gerekir.
Dördüncü Adım: Temel Kelimeler“Merhaba” ya da “güle güle” gibi temel kelimelerle başlamakta fayda vardır.Kore kültüründe kullanım sırasında resmi ve resmi olmayan dil şeklinde açık bir ayrım bulunur.
Korece OkumaKorece kitap okuma kelime dağarcığını geliştirmenize yardımcı olabilir.Düzenli olarak okuyarak, yeni sözcükleri ve deyimleri hızla öğrenebilir ve bunları bağlam içinde kullanma alıştırması yapabilirsiniz.
Çeviri ile OkumaÇeviri ile Korece okumak işinizi kolaylaştırabilir.Tercüme edilmiş metinler üzerinden okuma pratiği yapabilirsiniz.
Formalite AşamalarıKorece'de belirli bir kişiyle iletişim sırasında resmi, gayri resmi ve saygılı olmak üzere üç aşama bulunur.Kore kültürüne göre formalitelere uymayanlar kaba olarak kabul edilir.
Korece Kitap ve Döküman AraştırmasıSeviyenize uygun Korece dil kitapları bulmaya çalışmak ve internet üzerindeki pdf dökümanları araştırmak önemlidir.Yonsei Korece Okuma kitaplarının pdf halini bulup okumanız faydalı olur.
Defter ve Not AlmakÖğrenme sürecinde belli başlı kelimelerin nasıl telaffuz edebileceğinizi not alacak bir defter bulundurmalısınız.Küçük cümle kalıplarını ve yeni öğrenilen bilgileri görebileceğiniz yerlere not almak yararlıdır.
Azim ve PratikKorece'yi hızlı ve etkili bir şekilde öğrenmek azim ve sürekli pratik ile mümkün olabilir.

korece; güney kore, kuzey kore ve çin’ e bağlı yanbian bölgesinde resmi dil olarak kullanır. kırgızistan, kanada ve japonya gibi çeşitli ülkelerde de geçerliliği vardır. kendi ülkeniz dışında bir ülkede herhangi bir sebeple uzun süre konaklamanız gerekebilir. bu süre içerisinde ihtiyaç duyacağınız tüm gerekli detayları tanımanız ve öğrenmeniz faydalı olur. bir dili öğrenmek aynı zamanda o ülkenin kültürü ve yaşam biçimi hakkında bilgi sahibi olmayı da sağlar.

Korece resmi dili olan bir ülkede uzun süre yaşamak durumunda kalacaksanız, bu farklı lehçeyi hızlıca öğrenebilmek için bazı basit kurallara uymalı ve adım adım öğrenme metotlarını incelemelisiniz. Bu dili öğrenmek isteyen hemen hemen erkesin ortak endişesi Korece diline ait olan “Hangıl alfabesi” olduğu söyleyebilir. Avrupa’daki birçok dil Latin alfabesi ile okunur ve yazılır. Türkçede de Latin alfabesi kullandığımızdan Hangıl alfabesi yabancı gelebilir. "Korece öğrenmek için nereden başlamalıyım?" sorusunun ilk yanıtı hiç te göründüğü gibi zor olamayan Hangıl alfabesini öğrenmekle başlamaktır.

Korece Öğrenmek İçin Hangi Adımları Takip Etmelisiniz

Korece öğrenmek için ilk adım; "Korece öğrenmek için nereden başlamalıyım?" sorusunun yanıtı yukarıda da belirtiğimiz gibi ilk olarak Hangıl alfabesini öğrenmekle başlar. Bu durum tabi ki tüm yabancı dil öğrenme sürecinde aynı sıralamadadır. Kiril ve Latin alfabelerine aşina olanlar için biraz farklı gözüken bir alfabe olduğu söylenebilir.

Ancak öğrenmeye başlandığında Japonca ve Çinceye göre içlerinde en kolay olanı Korece’dir. Alfabe 1443 yılında resmi olarak geliştirilmiştir. Alfabeye göz attığınızda toplamda 24 harften oluşur. Bunlar; 14 ünsüz ve 10 ünlü harftir. Aynı zamanda alfabenin yapısında 11 yarı ünlü ve 5 çift ünsüz harf yer alır. İlk öğrenmeye başladığınızda alfabeyi en temel ana hatları ile biliyor olmanız yavaş yavaş dile aşina olmanıza yeterli olacaktır.

Korece öğrenmek için ikinci adım; alfabeyi ana hatları ile öğrendikten sonra rakamları incelemelisiniz. Dilin yapısına göre 2 farklı sayı söyleme şekli bulunuyor. Korece kökenli sayılar; yaş, saat ve bir şeye ait sayı belirtilirken kullanılır. İlk 10 rakamı içerir. Örnek olarak; 3 portakal, 1 kalem gibi. İki basamaklı sayılar ise düzensizdir ve ezberlemek gerektirir. 100 sayısından sonra Çince kökenli sayılar kullanılmaktadır.

Korece öğrenmek için üçüncü adım; Korece gramer yapısı ile Türkçeye benzer. Korece sondan eklemeli bir dildir ve sözcük dizilimi dilimize benzerdir. Korece öğrenebilmek için dikkat edilmesi gereken, kelimelerin anlamları ile eklerin kullanım şeklini öğrenmektir. küçük cümleler ve onlarca temel kelime öğrenmekle devam edilmelidir. Öğrenmeye başladıktan sonra Kore dili kombinasyonlarının kendi başlarına nasıl çeşitlendikleri hemen fark edilecektir.

Belli başlı kelimelerin nasıl telaffuz edebileceğinizi not alacağınız küçük bir defter edinmeniz faydalı olur. Küçük cümle kalıplarını görebileceğiniz yerlere not alabilirsiniz. Beyin yeni bilgileri tekrar tekrar gördüğünde kalıcı olarak hafızaya yerleştirir.

Korece öğrenmek için dördüncü adım; Kendi kendinize Korece öğrenirken ilk olarak “merhaba” ya da “güle güle” gibi temel kelimeleri öğrenmelisiniz. Kore kültüründe kullanım sırasında resmi ve resmi olmayan dil şeklinde açık bir ayrım bulunur. Belirli bir kişiyle iletişim sırasında hangisinin kullanılacağı şu faktörlere bağlıdır; muhatabın yaşı, mesleği ve başarıları, sosyal statüsü gibi. Bir diyalogta formalitenin üç aşaması bulunur.

  • Resmi; yaşlılarla, üst düzey yönetici ile ve yabancı kişilerle

  • Gayri resmi; aile, arkadaş ya da genç akraba ile

  • Saygılı; Günlük konuşmalarda kullanılmaz. Televizyon programlarında, orduda kullanılan dildir.

Kore dilini sıfırdan öğrenecek olanlar için bu ayrımı öğrenmek önemlidir. Çünkü Kore kültürüne göre formalitelere uymayanlar kaba olarak kabul edilir.

Korece Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler

Korece öğrenmek isteyenlere tavsiyeleri sıralayalım:

  • Korece Okuyun

Bir yabancı dili hızlı öğrenmenin en önemli yollarından biri de seviyenize uygun kitaplar okumaktır. Korece dil kitaplarını okumak, kelime dağarcığınızı geliştirmenize ve dilbilgisi ve cümle yapısı anlayışınızı geliştirmenize yardımcı olabilir. Ancak ülkemizde Korece kitap bulmak zor olabilir. Bunun için internette biraz pdf araştırması yapabilirsiniz. Yonsei Korece Okuma 1-2-3-4 kitaplarına pdf olarak ulaştıktan sonra günde birkaç metin okumanızı öneririz. Düzenli olarak okuyarak, yeni sözcükleri ve deyimleri hızla öğrenebilecek ve bunları bağlam içinde kullanma alıştırması yapabileceksiniz. Buna ek olarak, Korece metinleri okumak, Korelilerin kendi dillerini nasıl kullandıklarına aşina olmanıza da yardımcı olabilir; bu, anadili İngilizce olan kişilerle konuşurken yardımcı olabilir. Biraz çaba ve azim ile Korece metinleri okumak, dili hızlı ve etkili bir şekilde öğrenmek için değerli bir araç olabilir.

Çeviri ile Korece okumak işinizi kolaylaştırabilir. Tüm cümleyi tercüme etmeden ve okumadan ilk başta zor olabilir ve bu da öğrenme motivasyonunuzu olumsuz etkileyebilir. Ancak çeviri yaptıktan sonra kelimeleri cümle içinde birleştirerek öğrenmeniz daha kolay olacaktır. Bilmediğiniz bir kelime ile karşılaştığınızda mutlaka not alın ve günde en az 10-15 defa Korece kelime öğrenmeye karar verin. Seviyeniz biraz ilerledikten sonra çizgi roman okumak, öğrenmenin hızlı ve eğlenceli bir yolu olacaktır.

  • Korece Dinleyin

Korece müzik, film ve TV şovları dinlemek, dili anlamanızı geliştirmenin en iyi yollarından biridir. Kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini ve cümle yapılarının nasıl oluşturulduğunu öğrenerek, konuşmaları daha kolay takip edebileceksiniz. Ek olarak, film ve TV şovları izlemek, kültürü daha iyi anlamanıza ve yeni kelimeler öğrenmenize yardımcı olabilir. Kore filmlerini ve TV şovlarını izlemek için zaman bulmak zor olsa da, bunu yapmak TOPIK sınavlarına hazırlanmak için harika bir yoldur. Sınavlar online olarak mevcuttur ve dinleme becerilerinizi geliştirmek için harika bir fırsat sunar. Tüm bu kaynakları kullanarak daha yetkin bir Korece dinleyicisi olabilirsiniz.

  • Korece Yazmak ve Konuşmak

Sık sık yabancı dil konuşma imkanı sağlayan ortamlar aramak özgüven gelişimi için önemlidir. Bu konuda özgüven gelişimi için sık sık konuşma imkanı sağlayacak ortamlar araştırmalısınız. Yazma ve konuşma programları, yazma ve konuşma becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Ek olarak, ana dili İngilizce olan kişilerle arkadaş olmak, öğrenme sürecinde daha hızlı ilerlemenize yardımcı olabilir. Koreli arkadaşlarla sohbet ederek vakit geçirerek, uygun cümle yapısını ve telaffuzunu öğrenirken aynı zamanda kültürel normlara ve konuşma diline aşina olabilirsiniz. Sonuç olarak, size sunulan tüm kaynaklardan yararlanmak, bir yabancı dDil Öğrenmee başarıyı sağlamanın en iyi yoludur.

Online eğitimler özellikle zaman yönetimi için oldukça etkilidir. Günlük rutininize devam ederken bir yandan da online eğitim sayesinde Korece öğrenebilirsiniz. Enstitü Korece öğrenme isteğinizi gerçekleştirebilmeniz için Korece Eğitimi ile size yardımcı oluyor.

İlgili eğitim: Zaman Yönetimi Eğitimi

Korece online Eğitim, temel düzeyde eğitim almanızı sağlayan bir Korece kursudur. Korecenin diğer Asya dilleri arasındaki yerini öğrenmenizi sağlar. Korece öğrenmek isteyenler için alfabe, hece oluşturma yöntemleri, Korece okuma bilgisi, gramer ve kelime bilgisi gibi konulardan oluşan bir eğitimin kapılarını aralıyor. Eğitim sonunda bir sınava giriyorsunuz ve özel ve kamu kurumlarında geçerli bir başarı belgesi alma şansına sahip oluyorsunuz. Kore Online Eğitimi, bu eğitime dünyanın her yerinden internet bağlantısı ile erişmenizi mümkün kılıyor. Bu fırsattan yararlanarak hemen Korece öğrenmeye başlayabilirsiniz. Kore Online Eğitimi size uygun fiyata kaliteli eğitim sunar. Korece Online Eğitim ile Kore yolculuğunuza bugün başlayabilirsiniz.

İlgili Eğitim: Korece Eğitimi

Kore Kültür Derneklerine Katılın

Kore kültür dernekleri bulunduğunuz ilde varsa bu fırsatı mutlaka değerlendirmelisiniz. Bu derneklerde yer alan ücretli ya da ücretsiz Korece öğrenme programlarından faydalanabilirsiniz. Dernekte bunlar olmasa da mutlaka gitmeli ve orada bol bol vakit geçirmelisiniz. Edindiğiniz yeni arkadaşlar, kültürel bilgiler daha hızlı öğrenmenize de yardımcı olur.

İlk Adım: Hangıl Alfabesi, Hangıl, Korece'nin alfabesi olarak kullanılır 14 ünsüz, 10 ünlü, 11 yarı ünlü ve 5 çift ünsüz harf vardır, 1443 yılında resmi olarak geliştirilmiştir, İkinci Adım: Rakamlar, Korece'de 2 farklı sayı söyleme şekli vardır; Korece kökenli ve Çince kökenli sayılar, Korece kökenli sayılar; yaş, saat ve bir şeye ait sayı belirtilirken, 100 sayısından sonra ise Çince kökenli sayılar kullanılır, Üçüncü Adım: Gramer Yapısı, Korece sondan eklemeli bir dildir ve sözcük dizilimi Türkçeye benzerdir, Kelimelerin anlamları ile eklerin kullanım şeklini öğrenmek gerekir, Dördüncü Adım: Temel Kelimeler, “Merhaba” ya da “güle güle” gibi temel kelimelerle başlamakta fayda vardır, Kore kültüründe kullanım sırasında resmi ve resmi olmayan dil şeklinde açık bir ayrım bulunur, Korece Okuma, Korece kitap okuma kelime dağarcığını geliştirmenize yardımcı olabilir, Düzenli olarak okuyarak, yeni sözcükleri ve deyimleri hızla öğrenebilir ve bunları bağlam içinde kullanma alıştırması yapabilirsiniz, Çeviri ile Okuma, Çeviri ile Korece okumak işinizi kolaylaştırabilir, Tercüme edilmiş metinler üzerinden okuma pratiği yapabilirsiniz, Formalite Aşamaları, Korece'de belirli bir kişiyle iletişim sırasında resmi, gayri resmi ve saygılı olmak üzere üç aşama bulunur, Kore kültürüne göre formalitelere uymayanlar kaba olarak kabul edilir, Korece Kitap ve Döküman Araştırması, Seviyenize uygun Korece dil kitapları bulmaya çalışmak ve internet üzerindeki pdf dökümanları araştırmak önemlidir, Yonsei Korece Okuma kitaplarının pdf halini bulup okumanız faydalı olur, Defter ve Not Almak, Öğrenme sürecinde belli başlı kelimelerin nasıl telaffuz edebileceğinizi not alacak bir defter bulundurmalısınız, Küçük cümle kalıplarını ve yeni öğrenilen bilgileri görebileceğiniz yerlere not almak yararlıdır, Azim ve Pratik, Korece'yi hızlı ve etkili bir şekilde öğrenmek azim ve sürekli pratik ile mümkün olabilir,
korece kore dili hangıl alfabesi yabancı dil dil bilgisi korece öğrenmek
Bu, canlı mavi gömlek giymiş bir kadının görüntüsüdür. Yüzünü çerçeveleyen uzun, koyu renk saçları var. Ten rengi açık ve yüz ifadesi kararlı. Beyaz duvarlı ve aydınlık pencereli bir odada duruyor. Gömleğinin mavisi beyaza karşı öne çıkıyor ve güçlü bir kontrast hissi veriyor. Kadın kollarını vücudunun önünde kavuşturmuş, kendinden emin bir havaya sahip. Gözleri ileriye odaklanmış ve kararlılığını gösteriyor. Önüne ne çıkarsa çıksın üstesinden gelmeye hazır görünüyor.
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu, üzerinde birden fazla kelime yazılı renkli bir karenin yakın çekim görüntüsüdür. Kare mavi, sarı, kırmızı ve beyaz dahil olmak üzere birkaç farklı renkten oluşmaktadır. Kare hafif bulanıktır ve karenin sol üst köşesinde sarı zemin üzerinde mavi bir X işareti vardır. Kare üzerine yazılan kelimeler farklı yazı tipleri ve boyutlarda olup bazıları kalın, bazıları ise incedir. Kelimeler için kullanılan renkler de siyah, kırmızı ve sarı olmak üzere çeşitlilik gösteriyor. Sözcükler, bazıları üst üste gelecek şekilde bir desen halinde düzenlenmiş gibi görünüyor. Resmin arka planı kırmızı renktedir.
Yabancı Dil Eğitimi

Korece Öğrenmek İçin 5 Adım

04 Mart 2020
Gözlüklü ve pembe gömlekli bir adam bulanık bir arka planın önünde duruyor. Doğrudan ileriye bakıyor ve gözlük burnunun üzerinde duruyor. Gömleği açık pembe renktedir ve yakası hafifçe görünmektedir. Gömlek lacivert bir pantolonun içine sokulmuştur. Sağ kolunda telefona benzeyen dikdörtgen mavi bir nesne vardır.
Yabancı Dil Eğitimi

Korece Erkek İsimleri

09 Ekim 2021
Bu yakın çekim görüntü, siyah zemin üzerinde beyaz bir harf bulunan bir kağıt parçasını gösteriyor. Mektup hafifçe bulanık, bu da biraz odak dışı olduğunu gösteriyor. Mektup ince siyah bir çizgiyle çevrelenmiş ve alt kısmında kahverengi bir daire var. Ayrıca, sol üst köşede beyaz bir metin var. Kağıt yumuşak, sıcak bir ışıkla aydınlatılmış ve kağıdın kenarları hafif kavisli. Genel görüntü gizemli bir mesaj veya belge hissi veriyor ve kâğıtta hafif bir parlaklık var.
Yabancı Dil Eğitimi

Korece Kelimeler Nelerdir?

01 Mayıs 2021
Düz bir zeminde, tepesinde kırmızı beyaz çizgili bir bayrak bulunan bir defter durmaktadır. Yanında sarı bir kurşun kalem, defterin üstünde de küçük bir not duruyor. Defterin parlak siyah bir kapağı var ve hafifçe yıpranmış gibi görünüyor. Bayrak, kırmızı ve beyaz çizgili desenli kumaştan yapılmıştır. Kalem sarı renkte, ucu sivriltilmiş ve ucunda silgi var. Not küçük ve beyazdır, üzerinde bazı yazılar vardır. Tüm eşyalar düzenli bir şekilde yerleştirilmiş ve defter birçok kez kullanılmış gibi görünüyor.
Yabancı Dil Eğitimi

Korece Öğrenmek İçin Nereden Başlamalıyım?

15 Şubat 2021