AnasayfaBlogKorece Öğrenmek İçin Nereden Başlamalıyım?
Yabancı Dil Eğitimi

Korece Öğrenmek İçin Nereden Başlamalıyım?

15 Şubat 2021
Korece öğrenmek için nereden başlamak gerekir? Hangi imkanlardan faydalanmak Korece öğrenmenizi kolaylaştırır? Korece öğrenmeye yardımcı olacak tavsiyelerle birlikte öğrenelim.

Korece; Güney Kore, Kuzey Kore ve Çin’ e bağlı Yanbian bölgesinde resmi dil olarak kullanır. Kırgızistan, Kanada ve Japonya gibi çeşitli ülkelerde de geçerliliği vardır. Kendi ülkeniz dışında bir ülkede herhangi bir sebeple uzun süre konaklamanız gerekebilir. Bu süre içerisinde ihtiyaç duyacağınız tüm gerekli detayları tanımanız ve öğrenmeniz faydalı olur. Bir dili öğrenmek aynı zamanda o ülkenin kültürü ve yaşam biçimi hakkında bilgi sahibi olmayı da sağlar.

Korece resmi dili olan bir ülkede uzun süre yaşamak durumunda kalacaksanız, bu farklı lehçeyi hızlıca öğrenebilmek için bazı basit kurallara uymalı ve adım adım öğrenme metotlarını incelemelisiniz. Bu dili öğrenmek isteyen hemen hemen erkesin ortak endişesi Korece diline ait olan “Hangıl alfabesi” olduğu söyleyebilir. Avrupa’daki birçok dil Latin alfabesi ile okunur ve yazılır. Türkçede de Latin alfabesi kullandığımızdan Hangıl alfabesi yabancı gelebilir. "Korece öğrenmek için nereden başlamalıyım?" sorusunun ilk yanıtı hiç te göründüğü gibi zor olamayan Hangıl alfabesini öğrenmekle başlamaktır.

Korece Öğrenmek İçin Hangi Adımları Takip Etmelisiniz

Korece öğrenmek için ilk adım; "Korece öğrenmek için nereden başlamalıyım?" sorusunun yanıtı yukarıda da belirtiğimiz gibi ilk olarak Hangıl alfabesini öğrenmekle başlar. Bu durum tabi ki tüm yabancı dil öğrenme sürecinde aynı sıralamadadır. Kiril ve Latin alfabelerine aşina olanlar için biraz farklı gözüken bir alfabe olduğu söylenebilir.

Ancak öğrenmeye başlandığında Japonca ve Çinceye göre içlerinde en kolay olanı Korece’dir. Alfabe 1443 yılında resmi olarak geliştirilmiştir. Alfabeye göz attığınızda toplamda 24 harften oluşur. Bunlar; 14 ünsüz ve 10 ünlü harftir. Aynı zamanda alfabenin yapısında 11 yarı ünlü ve 5 çift ünsüz harf yer alır. İlk öğrenmeye başladığınızda alfabeyi en temel ana hatları ile biliyor olmanız yavaş yavaş dile aşina olmanıza yeterli olacaktır.

Korece öğrenmek için ikinci adım; alfabeyi ana hatları ile öğrendikten sonra rakamları incelemelisiniz. Dilin yapısına göre 2 farklı sayı söyleme şekli bulunuyor. Korece kökenli sayılar; yaş, saat ve bir şeye ait sayı belirtilirken kullanılır. İlk 10 rakamı içerir. Örnek olarak; 3 portakal, 1 kalem gibi. İki basamaklı sayılar ise düzensizdir ve ezberlemek gerektirir. 100 sayısından sonra Çince kökenli sayılar kullanılmaktadır.

Korece öğrenmek için üçüncü adım; Korece gramer yapısı ile Türkçeye benzer. Korece sondan eklemeli bir dildir ve sözcük dizilimi dilimize benzerdir. Korece öğrenebilmek için dikkat edilmesi gereken, kelimelerin anlamları ile eklerin kullanım şeklini öğrenmektir. küçük cümleler ve onlarca temel kelime öğrenmekle devam edilmelidir. Öğrenmeye başladıktan sonra Kore dili kombinasyonlarının kendi başlarına nasıl çeşitlendikleri hemen fark edilecektir.

Belli başlı kelimelerin nasıl telaffuz edebileceğinizi not alacağınız küçük bir defter edinmeniz faydalı olur. Küçük cümle kalıplarını görebileceğiniz yerlere not alabilirsiniz. Beyin yeni bilgileri tekrar tekrar gördüğünde kalıcı olarak hafızaya yerleştirir.

Korece öğrenmek için dördüncü adım; Kendi kendinize Korece öğrenirken ilk olarak “merhaba” ya da “güle güle” gibi temel kelimeleri öğrenmelisiniz. Kore kültüründe kullanım sırasında resmi ve resmi olmayan dil şeklinde açık bir ayrım bulunur. Belirli bir kişiyle iletişim sırasında hangisinin kullanılacağı şu faktörlere bağlıdır; muhatabın yaşı, mesleği ve başarıları, sosyal statüsü gibi. Bir diyalogta formalitenin üç aşaması bulunur.

  • Resmi; yaşlılarla, üst düzey yönetici ile ve yabancı kişilerle

  • Gayri resmi; aile, arkadaş ya da genç akraba ile

  • Saygılı; Günlük konuşmalarda kullanılmaz. Televizyon programlarında, orduda kullanılan dildir.

Kore dilini sıfırdan öğrenecek olanlar için bu ayrımı öğrenmek önemlidir. Çünkü Kore kültürüne göre formalitelere uymayanlar kaba olarak kabul edilir.

Korece Öğrenmek İsteyenlere Tavsiyeler

Korece öğrenmek isteyenlere tavsiyeleri sıralayalım:

  • Korece Okuyun

Bir yabancı dili hızlı öğrenmenin en önemli yollarından biri de seviyenize uygun kitaplar okumaktır. Korece dil kitaplarını okumak, kelime dağarcığınızı geliştirmenize ve dilbilgisi ve cümle yapısı anlayışınızı geliştirmenize yardımcı olabilir. Ancak ülkemizde Korece kitap bulmak zor olabilir. Bunun için internette biraz pdf araştırması yapabilirsiniz. Yonsei Korece Okuma 1-2-3-4 kitaplarına pdf olarak ulaştıktan sonra günde birkaç metin okumanızı öneririz. Düzenli olarak okuyarak, yeni sözcükleri ve deyimleri hızla öğrenebilecek ve bunları bağlam içinde kullanma alıştırması yapabileceksiniz. Buna ek olarak, Korece metinleri okumak, Korelilerin kendi dillerini nasıl kullandıklarına aşina olmanıza da yardımcı olabilir; bu, anadili İngilizce olan kişilerle konuşurken yardımcı olabilir. Biraz çaba ve azim ile Korece metinleri okumak, dili hızlı ve etkili bir şekilde öğrenmek için değerli bir araç olabilir.

Çeviri ile Korece okumak işinizi kolaylaştırabilir. Tüm cümleyi tercüme etmeden ve okumadan ilk başta zor olabilir ve bu da öğrenme motivasyonunuzu olumsuz etkileyebilir. Ancak çeviri yaptıktan sonra kelimeleri cümle içinde birleştirerek öğrenmeniz daha kolay olacaktır. Bilmediğiniz bir kelime ile karşılaştığınızda mutlaka not alın ve günde en az 10-15 defa Korece kelime öğrenmeye karar verin. Seviyeniz biraz ilerledikten sonra çizgi roman okumak, öğrenmenin hızlı ve eğlenceli bir yolu olacaktır.

  • Korece Dinleyin

Korece müzik, film ve TV şovları dinlemek, dili anlamanızı geliştirmenin en iyi yollarından biridir. Kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini ve cümle yapılarının nasıl oluşturulduğunu öğrenerek, konuşmaları daha kolay takip edebileceksiniz. Ek olarak, film ve TV şovları izlemek, kültürü daha iyi anlamanıza ve yeni kelimeler öğrenmenize yardımcı olabilir. Kore filmlerini ve TV şovlarını izlemek için zaman bulmak zor olsa da, bunu yapmak TOPIK sınavlarına hazırlanmak için harika bir yoldur. Sınavlar online olarak mevcuttur ve dinleme becerilerinizi geliştirmek için harika bir fırsat sunar. Tüm bu kaynakları kullanarak daha yetkin bir Korece dinleyicisi olabilirsiniz.

  • Korece Yazmak ve Konuşmak

Sık sık yabancı dil konuşma imkanı sağlayan ortamlar aramak özgüven gelişimi için önemlidir. Bu konuda özgüven gelişimi için sık sık konuşma imkanı sağlayacak ortamlar araştırmalısınız. Yazma ve konuşma programları, yazma ve konuşma becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir. Ek olarak, ana dili İngilizce olan kişilerle arkadaş olmak, öğrenme sürecinde daha hızlı ilerlemenize yardımcı olabilir. Koreli arkadaşlarla sohbet ederek vakit geçirerek, uygun cümle yapısını ve telaffuzunu öğrenirken aynı zamanda kültürel normlara ve konuşma diline aşina olabilirsiniz. Sonuç olarak, size sunulan tüm kaynaklardan yararlanmak, bir yabancı dil öğrenmede başarıyı sağlamanın en iyi yoludur.

  • Korece Online Eğitim

Online eğitimler özellikle zaman yönetimi için oldukça etkilidir. Günlük rutininize devam ederken bir yandan da online eğitim sayesinde Korece öğrenebilirsiniz. Enstitü Korece öğrenme isteğinizi gerçekleştirebilmeniz için Korece Eğitimi ile size yardımcı oluyor.

Korece online Eğitim, temel düzeyde eğitim almanızı sağlayan bir Korece kursudur. Korecenin diğer Asya dilleri arasındaki yerini öğrenmenizi sağlar. Korece öğrenmek isteyenler için alfabe, hece oluşturma yöntemleri, Korece okuma bilgisi, gramer ve kelime bilgisi gibi konulardan oluşan bir eğitimin kapılarını aralıyor. Eğitim sonunda bir sınava giriyorsunuz ve özel ve kamu kurumlarında geçerli bir başarı belgesi alma şansına sahip oluyorsunuz. Kore Online Eğitimi, bu eğitime dünyanın her yerinden internet bağlantısı ile erişmenizi mümkün kılıyor. Bu fırsattan yararlanarak hemen Korece öğrenmeye başlayabilirsiniz. Kore Online Eğitimi size uygun fiyata kaliteli eğitim sunar. Korece Online Eğitim ile Kore yolculuğunuza bugün başlayabilirsiniz.

İlgili Eğitim: Korece Eğitimi

Kore Kültür Derneklerine Katılın

Kore kültür dernekleri bulunduğunuz ilde varsa bu fırsatı mutlaka değerlendirmelisiniz. Bu derneklerde yer alan ücretli ya da ücretsiz Korece öğrenme programlarından faydalanabilirsiniz. Dernekte bunlar olmasa da mutlaka gitmeli ve orada bol bol vakit geçirmelisiniz. Edindiğiniz yeni arkadaşlar, kültürel bilgiler daha hızlı öğrenmenize de yardımcı olur.

korece kore dili hangıl alfabesi yabancı dil dil bilgisi korece öğrenmek
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Korece Öğrenmek İçin 5 Adım
Yabancı Dil Eğitimi

Korece Öğrenmek İçin 5 Adım

04 Mart 2020
Korece Kız İsimleri
Yabancı Dil Eğitimi

Korece Kız İsimleri

26 Şubat 2021
Korelilerin alfabesine hangıl denilmektedir. Koreliler 15. yüzyıla kadar Çin yazı sistemini kullanmışlardır. Daha sonra ise kendi alfabelerini yapmışlardır. Kore alfabesinde temelde 14 ünsüz, 10 ünlü bulunmakta. Ayrıca 11 tane yarı ünlü harf vardır. 5 tane de çift ünsüz vardır ama alfabede yer almaz. Toplamda Korece’de 40 harf vardır. Hangıl’ın ilham kaynağında üç temel nokta vardır. Birincisi insanı temsil eden dikey “I” çizgilerdir. İkincisi yeryüzünü temsil eden yatay “ㅡ” çizgilerdir. Üçüncüsü gökyüzünü temsil eden yuvarlak “o” çizgilerdir.
Yabancı Dil Eğitimi

Korece Kelimeler Nelerdir?

01 Mayıs 2021
Korece Erkek İsimleri
Yabancı Dil Eğitimi

Korece Erkek İsimleri

09 Ekim 2021
Korece Eğitimi
5
(35)

Korece Eğitimi

7 Konu5 Saat
Asuhan TurhalAsuhan Turhal
750229
Japonca Online Eğitim
5
(35)

Japonca Eğitimi

16 Konu5 Saat
Bahadır AtmacaBahadır Atmaca
750209