AnasayfaBlogKobi'ler Dijitalleşiyor
Dijital Pazarlama

Kobi'ler Dijitalleşiyor

18 Mart 2019
Kobi'ler Dijitalleşiyor

Küçük ve orta boy işletmeler olarak bilinen KOBİ'ler her ülkede olduğu gibi bizim ülke ekonomimiz içerisinde büyük ve önemli bir rol oynamaktadır.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler diğer büyük işletmeler gibi sadece mal ve hizmet üretmez, rekabetçi ortam içinde büyük işletmelerin kullandıkları mamul ve yarı mamül girdileri de üretir. Kendi içinde rekabet halindeyken ürün ve hizmet üreterek ekonomik kalkınmaya destek olur, büyük işletmelerin yan sanayisini oluşturur.

Elindeki kısıtlı imkânlarla büyüme gösteren KOBİ’lerin karşılaşabilecekleri fırsatları dönüştürmeleri için uygun dijital pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi gerekmektedir. 

KOBİ’lerin Dijitalleşmesi hangi Yollarla olur?

Dijital Pazarlama hizmetleri içinde yer alan Web tasarımı, Sosyal Medya Reklamları, SEO Çalışmaları, Google Reklamları KOBİ’lerin dijitalleşmesi için de hizmet vermektedir.

1 - Web Tasarımı

Dijital Bir platformda kurumsal bir kimlik kazanabilmeniz web siteniz üzerinden ulaşılabilirliğiniz ile sağlanabilmektedir. Web siteniz üzerinden tüketiciye ve müşterilerinize yapacağınız her bilgilendirme sizinle daha kolay iletişime geçmenizi sağlar. Yaptığınız işe uygun site tasarımı ile site ziyaretçileriniz üzerinde iyi bir etki bırakmanız web tasarımı ile mümkündür. Bu şekilde potansiyel müşteri kitlenizi de arttırmış olacaksınız.

2 - Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya reklamlarının daha küçük miktarlar ve uygun bütçelerle hareket edildiği gözlemlendiğinde KOBİ’ler için bulunmaz bir fırsat olarak durmaktadır. Klasik Reklam mecralarından farklı olarak burada öne çıkan ya da arka planda kalan her şeyin ölçümlenmesi KOBİ’leri yüksek tutarlı reklam bütçelerinden kurtarmaktadır. KOBİ’nize uygun bir sosyal medya platformunda bulunarak, hedef kitlenize uygun Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, Youtube, gibi birçok mecra da reklam verebilirsiniz.

Facebook Reklamları nedir?

Facebook halen kullanıcı yüzdesiyle en aktif platormlardan biridir. Haber kaynağı reklamları, sağ sütun reklamları, sponsor yayınları, mobil reklamlar gibi birçok farklı çeşidi bulunmaktadır.

Bu reklamlar ile kullanıcıları sayfanıza ve web sitenize çekebilir, işletmenizin yakınında bulunan diğer işletmelere konum aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Ele geçen düzenli aylık veriler ile dönüşüm oranınızı arttırabilirsiniz.

Twitter Reklamları Nedir?

Karakter sayısının 140 ile belirlendiği çoğunlukla gündem’in takip edildiği mikro blog sitesidir. Genelde kullanıcılar firmaların müşteri temsilcilerine buradan ulaşmayı tercih ederler. Sponsorlu Gündem, Sponsorlu Tweet, Videolu reklamlar aracılığı ile Twitter reklam verme modellerinden birini seçebilirsiniz.

Instagram Reklamları Nedir?

Fotoğraflar dışında, anlık hikaye paylaşımları, canlı yayınlar, video görüntüleri günümüzde en çok kullandığımız Instagram üzerinden sıklıkla gerçekleştirdiğimiz bilgi paylaşımlarını oluşturmaktadır. KOBİ’ler bu platform içerisinde bulunduğu alanı iyi belirlerse buradaki reklamlar yoluyla da hedef kitlesine ulaşabilmektedir.

*Dikkat çekici bir görsel ile fotoğraf paylaşımı, ürün ve hizmetleri anlatan en fazla 1 dakikayı geçmeyecek kısa videolar ve Carousel adı verilen daha detaylı bilgilerin sunulduğu birden fazla görselin reklama hakimiyet verdiği modeller kullanılabilir. Bu reklamlar içinde belli uygun bir yere buton ekleyip sayfanıza veya web sitenize yönlendirmeler yapılabilirsiniz..

Youtube Reklamları Nedir?

Video paylaşım siteleri arasında en çok kullanılan platform Youtube’dır. İzlenilen bir video veya bir film arasında, başlangıcında Youtube’nin sunduğu belli yöntemlerle KOBİ’nizin marka bilinirliliğini sağlayacak akılda kalıcı video reklamlar verilebilir. Burada birçok reklam modeli vardır. Videonun neresinde yayınlanacağı ile ilgili kullanıcıya bilgi verir.

  • Trueview Masthead Video Reklamlar: Youtube anasayfanın üst kısmında yer alır.

  • Yer Paylaşımlı Video Reklamlar: Video izlenirken alt alanda yüzde 20’lik kısmı kaplayan ve izleyiciye kapatma imkanı veren reklamlardır. Bu reklam modeli sadece masaüstü bilgisayarlarda görülmektedir.

  • Sponsorlu Reklamlar verilebilir. Bunlar video seyrederken atlanabilen, atlanamayan, 5sn için süren ve izleyiciye kapatma veya devam seçeneği sunan çeşitlendirmeler verir. Atlanamayan reklamlar en fazla 30 saniye olmalı bu süreyi geçmemelidir.

  • Tampon Reklamlar: Sıklıkla karşılaşılan reklam türüdür. İzleyicinin 6asn boyunca atlatamadığı reklam modelini oluşturur. Sonrasında otomatik olarak izlenen video devreye girer.

LinkedIn Reklamları Nedir?

LinkedIn profesyonel iş hayatının sıklıkla kullanıldığı bir platformdur. KOBİ’lerin iş hayatının aktifliği bu kulvarda da kendini yoğun olarak göstermesine teşvik eder, Bağlantı, tanıtımlar, bilgilendirme üzerinden yapılan her şey ile işletmeye dolaylı yoldan büyüme sağlar. LinkedIn de kişiler ve firmalar vardır. Bir işletme sahibinin kendi hesabı dışında şirket adı ile orada bulunması daha doğru bir yöntemdir. Herhangi bir personel ihtiyacı sırasında LinkedIn üzerinden iş ilanı verilebilmektedir. Sponsorlu Reklamlar, Banner Reklamlar, Şirket takip Reklamları sıklıkla kullanılan reklam modelleri arasındadır.

3 - SEO Çalışmaları

SEO, Google Arama motorunda üst sıralarda çıkmayı sağlayan bir çalışmalar bütünüdür. Bu çalışmalarla Web siteniz üst sıralara taşınır.  Hedef kitleniz arama motorunda sizi aradığında ve çabuk bulmak istediğinde sistemde daha iyi bir görünürlülük, daha hızlı ulaşılabilinirlilik sağlanır. Üst sıralarda yer almak için web sitenizin SEO uyumlu olması gerekmektedir. Daima güncel bir web siteniz markanızın tanınmasını kolaylaştıracaktır. Link düzenlemleri, içerik oluşturma, etiket düzenlemeleri hepsi SEO’nun bir parçasıdır ve KOBİ’lerin kullanması gereken dijital çalışmaların bir koludur. SEO uyumlu içerik paylaşımları güncel bilgilerle ziyaretçilerin sitenizi sıklıkla sitenize gelmesini sağlar. Sektörünüz ile ilgili bilgileri daima sizden öğrenen kitle var olduğu sürece adınızı bir adım öne çıkartır.

4 - Google Reklamları

Google Ads adını verdiği reklam ve kampanyalarla dijital dünyada reklamın başlangıcını oluşturmaktadır. Eski adıyla Adwords satışa yönelik hızlı, pratik, ölçümlenebilen reklam hizmetleridir. KOBİ’ler içinde yapılacak reklam çalışması için de belirlenecek hedef kitle, demografik durum, yaş, cinsiyet, konum bilgileri ile reklam bütçenizin efektif kullanılmasını yönelik sağlayıcı çözümleri sunar. Metin ve görselin bir arada bulunduğu görüntülü reklam modeline izin verir. E-Ticaret yapan KOBİ’ler için alışveriş reklamları yayınları ile satışların arttırılmasına yardımcı olur. Yeniden pazarlama yöntemiyle ziyaret eden fakat alıcı olmayan kullanıcıların belirlenerek siteyi belli aralıklarla yeniden ziyaret etmesini gerektirecek CRM çalışmalarına yön verir.

Tüm bu çalışmaların hepsi KOBİ’ler için uygun danışmanlarla artık sağlanabilmektedir. Günümüzde dijital dünyada yer edinme, gelişme ve büyüme için birer fırsattır.

kobiler dijitalleşiyordijital pazarlamainternetişletmekobireklam
Bahar Beşer
Bahar Beşer
Blog Yazarı

Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Muğla Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünde eğitim görmüştür. İstanbul İşletme Enstitü blog bölümünde içerik üretmektedir. Online eğitim, markalaşma, kişisel gelişim alanlarında yazılar yazmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
KOSGEB Ne Anlama Gelir?
Girişimcilik

KOSGEB Ne Anlama Gelir?

01 Kasım 2019
İşveren Markası, İnsan Kaynakları ve Dijitalleşme
İnsan Kaynakları Yönetimi

İşveren Markası, İnsan Kaynakları ve Dijitalleşme

10 Ocak 2019