AnasayfaBlogKişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalı?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalı?

30 Nisan 2021
Bir adam figürü ahşap bir merdivenin üzerinde durmuş, elindeki kupaya bakmaktadır. Kupa gümüş rengindedir ve üzerine karmaşık detaylar kazınmıştır. Merdivenler ahşaptır ve en altta kırmızı beyaz desenli bir masa vardır. Arka planda bulanık bir el görülüyor, yakın planda bir işaret ve bir daire de görülebiliyor. Görüntü hafif bulanık, bu da sahnenin ayrıntılarını seçmeyi zorlaştırıyor. Merdivenler bir hedefe çıkıyor ve adam figürü hedefine ulaşmış muzaffer görünüyor.
Kişisel Gelişim AktivitesiAktivitenin FaydalarıNasıl Yapabilirsiniz?
Kitap OkumakÜretkenlik artışı, bilgi edinme, ilham alma, başkalarının tecrübelerini öğrenmeHer gün en az 10 sayfa okuyacak şekilde hedef koyun
Yeni Diller ÖğrenmekYeni bir kültür öğrenme, sosyal çevre genişleme, bakış açısının genişlemesiOnline dil kurslarından faydalanabilirsiniz
Bedeninize İyi BakmakSağlık, enerji, özgüven ve genel yaşam kalitesinde artışSpor yapma, dengeli beslenme, meditasyon ve kişisel bakımlar
Faydalı Şeyler İzlemekBilgi edinme, farkındalık oluşturma, ilham almakTEDx konuşmaları ve belgeseller izleyebilirsiniz
Kendini TanımaKişisel ihtiyaçların farkına varma, daha iyi kararlar verme, özgüvenMeditasyon, günlük yazma, kişisel danışmanlık
Bakış Açısını GenişletmekEmpati yeteneğinin gelişmesi, daha fazla çözüm yolu bulabilmeFarklı kültürlerle ilgili kitaplar okuyabilir, seyahat edebilirsiniz
Bilinenleri SorgulamaKendi fikirlerini/bakış açısını geliştirme, yeni fikirler bulabilmeHaberleri, makaleleri okurken düşünme ve tartışma
Sosyal Becerileri GeliştirmekDaha iyi iletişim, daha geniş sosyal çevre, iş ve özel yaşamda başarıSosyal etkinliklere katılma, iletişim eğitimleri
Hedefler BelirlemekMotivasyon, hedeflere ulaşmada belirgin bir yolKişisel hedefler belirleyin ve bunlara ulaşmak için planlar yapın
Zaman YönetimiVerimlilik, stresin azalması, iş ve kişisel yaşamda dengeBir plan yapın, öncelikleri belirleyin ve uygulayın

Kişisel gelişim denildiğinde akla birçok fikir geliyor. Yapılabilecek çok fazla aktivite seçeneği var. İnsanlar artık kişisel gelişim konusunda daha bilinçli. Her gün kendilerine bir şey katmak istiyorlar. Bunun için yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki. Her gün en az bir bilgi öğrenebilirsiniz. Bu sayede kendinizi daha üstlere çıkarırsınız. Dışarıdan bakıldığında da oldukça iyi bir izlenim elde edebilirsiniz.

Kim kendini geliştirmek ve iyi olmak istemez ki? Herkes kendinin en iyi versiyonu olmak ister. Bunu hiçbir şey yapmadan istemek olmaz tabi. Hadi bakalım kişisel gelişim için neler yapılabilir. 

Kişisel Gelişim İçin Yapılabilecek Aktiviteler

Kendi potansiyelinin farkında olmak, insanlara katkı sağlar. Kendinizi geliştirdikçe özgüveniniz de artacaktır. Ne kadar çok konuda bilgili olursanız o kadar cesurlaşırsınız. Kişisel gelişim bir içsel yolculuktur. Kendine değer vermektir. Sonuçta o vakti sadece kendinize ayırıyorsunuz. Kendinizi daha özel hissedebilmeniz için mükemmel bir yoldur. Kişisel gelişim ile kendi kendinizi yetiştirebilirsiniz. Size hiçbir zaman zararı olmaz. Sadece yararı olacak bir eylemdir. Ne kadar çok vakit ayırırsanız yararı o kadar çok artar.

dünyadaki en başarılı insanları düşünün. her zaman kendileri üzerinde çalışmak için zaman harcarlar. milyonları olsa dahi öğrenmeye devam ederler. zaten öğrenmenin bir sınırı da yoktur. başarı konusunda kendilerini kanıtlamış iş koçlarını düşünelim. her gün en az 30 dakikalarını kişisel gelişimlerine adadıklarını söylerler. bazıları daha da fazla zaman ayırıyor. hepsi de çok yoğun ve başarılı insanlar.

Başarılarının en büyük nedeni de bu. Kişisel gelişime zaman ayırmaları. İnsan beynini olumlu şeylerle doldurmak lazım. Onu her gün yeni bilgilerle beslemeliyiz. Hayatınız boyunca ne kadar öğrenirseniz öğrenin yeterli olmayacaktır. Dünyadaki tüm bilgileri öğrenmek mümkün değildir. Zaten bu yüzden her şeyi bildiğimizi asla söyleyemeyiz.

Kitap Okumak

Kitap okumak birçok açıdan insanı geliştirecek bir eylemdir. Her gün az da olsa kesinlikle kitap okumalıyız. En azından 10 sayfa diyerek kendinize hedef koyun. Bazı günler gelir elinizden uzun süre bırakamazsınız. Bazen de 10 sayfanızı okur ve kitabın başından kalkarsınız. Kitap okuyarak daha üretken biri olabilirsiniz.

Kitaplarda çok fazla bilgi ve ilham vardır. Şöyle düşünün. Hayatta her şeyi tecrübe etmek mümkün değildir. Ancak kitap okuyarak başkalarının tecrübelerini öğrenebilirsiniz. Bu sayede çıkaracağınız dersler çok daha fazla olur.

Yeni Diller Öğrenmek

Yeni bir dil öğrenebilirsiniz. Bu kişisel gelişiminize çok katkı sağlayacaktır. Yeni bir dil öğrenmenin çok fazla artısı var. Yeni bir kültür öğrenirsiniz. Bu öğrendiğiniz dil ile yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Yeni bir dil ve kültür öğrenmek bakış açınızı değiştirebilir. Bakış açısı çok önemlidir. Bazen ne kadar çok farklı fikir varsa hepsini dinlemek gerekebilir.

Bu sayede size en doğru gelen fikri seçebilirsiniz. Ayrıca araştırmalar gösteriyor ki birden fazla dil bilmenin artıları var. Araştırmaya göre bireyler daha gelişmiş ve başarılı oluyorlarmış. Enstitü bu konuda çok güzel yararlanabileceğiniz bir kaynak. Burada çok güzel yabancı dil eğitimleri bulabilirsiniz. Örneğin Korece eğitimi, Almanca eğitimi, Rusça eğitimi, İspanyolca Kursu. Birçok eğitimin A1 seviyesinden C2 seviyesine kadar seviyeleri bulunmakta. Alanında uzman hocalardan bu kadar kolay ders alabilmek çok güzel. Üstelik sonunda bir sertifikaya da sahip olabiliyorsunuz. 

Bedeninize İyi Bakmak

Bu çok yönlü bir madde. Spor yaparak bedeninize iyi bakabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenerek bedeninize iyi bakabilirsiniz. Meditasyon yaparak bedeninize iyi bakabilirsiniz. Kişisel bakımlarınıza zaman ayırarak bedeninize iyi bakabilirsiniz. Bunlardan istediklerinizi bir arada da yapabilirsiniz. Bedeninize iyi gelecek her şey olabilir. Onun ne olduğunu, sizin hangisinden zevk aldığınızı bulmalısınız. Sonra da onu rutinlerinizin arasına katmalısınız.

Düzenli yapılmayan şeyler çoğu zaman etkisini kaybetmektedir. Düzenli olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca kendinizi tanımalısınız. Kendinizi tanımazsanız size iyi gelenleri bilemezsiniz. Herkese iyi gelen şey size iyi gelmeyebilir. Kendinizi ve vücudunuzu tanıyın. Sonrasında size neyin ne kadar iyi geldiğini keşfedin. İnsanın kendini keşfedebilmesi de ayrı bir şey. 

Faydalı Şeyler İzlemek

Size fayda sağlayabilecek çok fazla şey izleyebilirsiniz. Örneğin Tedx konuşmalarını biliyorsunuzdur. Burada konuşanlar her zaman dinleyiciye katkı sağlayan insanlar. Muhakkak dinlediğiniz süreçte bir yararlı bilgi öğrenirsiniz. Bir ders çıkarabilir, faydalı bir karar alabilirsiniz. Hiçbiri olmasa ilham bulabilirsiniz. Sonrasında internette çok güzel belgeseller var. Bir konuyla ilgili bilgilenmek istiyorsanız muhakkak deneyin.

Şekeri bıraktıran videodan, israf ettirmemeye kadar birçok içerik var. İllaki ilgi alanınıza göre içerikler bulursunuz. Bir şey izlerken bir şeyler de öğrenmiş olursunuz. Film ve dizi de izleyebilirsiniz tabi ki. Size katkıda bulunacak sayamayacağım kadar dizi ve film var. İlham veren, yaratıcı olmanıza yardım eden bir dolu seçenek var. Ölmeden önce izlenmesi gereken filmlere bakın mesela. Gerçekten hepsinin size katacağı bir şey var. Açıp izlemeniz gerekiyor sadece. 

Geçmişe Takılıp Kalmamak

Geçmişe takılıp kalmak yerine ondan sadece ders çıkarmalısınız. Geçmişe takılıp kaldığınızda zarardan başka bir şey görmezsiniz. Oysaki yaşadığınız her şeye bir ders olarak bakmalısınız. Sonrasında da aynı hataları tekrar etmemelisiniz ki dersi anlamış olasınız. Ayrıca affedemediğiniz her konu size yük olacaktır.

Affetmedikçe kendinize ediyorsunuz aslında. İnsanlar affettikçe özgürleşirler. Diğer türlü takılı kalırsınız bozuk plak misali. Zihninizin bir kenarında hep bu konular kalacak. Neden kendinize böyle bir kötülük yapasınız ki? Siz çok kıymetlisiniz. Kendinize büyük bir iyilik yapmalısınız. Geçmişin yükünden kurtulmalısınız. Sadece size gereken dersleri alın. Bırakın tüm kötü olayları. Göreceksiniz size ne kadar iyi gelecek.

Yapılacaklar Listesi Oluşturmak

Planlı olmak herkese iyi gelecek bir özellik. Muhakkak zor şeyler olmak zorunda değil yapılacaklar listenizde. Örneğin yatağınızı toplamak bir madde olabilir. Arada böyle ufak, kolayca yapılacak maddeler koyabilirsiniz. Bu sayede bu maddelere tik attıkça daha çok hevesleneceksiniz. Ayrıca yapılacaklar listesi oluşturmak daha planlı olmanızı sağlayacak.

Haftalık, aylık, yıllık hedeflerinizi de yazabilirsiniz. Bu sayede daha motivasyonlu şekilde çalışacaksınız. Bir ajandaya sahip olmak zorunda da değilsiniz. Boş bir defteri de yapılacaklar listenizi yazarak kullanabilirsiniz. Masa üstü planlayıcılar da oldukça yardımcı olacaktır.

Yeni Bir Hobi Edinmek

Hiç hobisi olmayan insanlarla karşılaşıyorum. Ne kadar da korkunç. Boş zamanlarında yapmaktan hoşlandıkları tek bir hobi bile yok. Oysaki öğrenecek milyon tane şey var. Belki de yeni başladığınız aktivite sizin hobiniz olacak. Denemediğiniz ne kadar çok aktivite var. Nereden biliyorsunuz çok sevmeyeceğinizi. Belki de hep içinizde kalan müzik yapma isteğine kulak vermelisiniz. Belki de mükemmel bir yazar olacaksınız ah bir yazsanız. Belki de geleceğin yazılımcısı sizsiniz o ilk adımı atabilseniz.

Her şey ilk adımı atabilmekle başlıyor. Ha yapmaya başladığınız aktiviteyi sevmeyebilirsiniz tabi ki. Bu da çok mümkün olan bir ihtimal. Peki ya severseniz? Veyahut neyden korkuyorsunuz ki? İnsan içinde kurs almaktan mı? Birebir kurslar var artık. Yüzlerce online eğitim var. Enstitünün çok güzel eğitimleri var mesela. Örneğin oyunculuk eğitimi alabilirsiniz. Sadece neyi istediğinizi bulmanız lazım. Artık eğitimi bulmak çok daha kolay. Ayrıca evde yapılabilecek hobiler de oldukça fazla.

Kitap Okumak, Üretkenlik artışı, bilgi edinme, ilham alma, başkalarının tecrübelerini öğrenme, Her gün en az 10 sayfa okuyacak şekilde hedef koyun, Yeni Diller Öğrenmek, Yeni bir kültür öğrenme, sosyal çevre genişleme, bakış açısının genişlemesi, Online dil kurslarından faydalanabilirsiniz, Bedeninize İyi Bakmak, Sağlık, enerji, özgüven ve genel yaşam kalitesinde artış, Spor yapma, dengeli beslenme, meditasyon ve kişisel bakımlar, Faydalı Şeyler İzlemek, Bilgi edinme, farkındalık oluşturma, ilham almak, TEDx konuşmaları ve belgeseller izleyebilirsiniz, Kendini Tanıma, Kişisel ihtiyaçların farkına varma, daha iyi kararlar verme, özgüven, Meditasyon, günlük yazma, kişisel danışmanlık, Bakış Açısını Genişletmek, Empati yeteneğinin gelişmesi, daha fazla çözüm yolu bulabilme, Farklı kültürlerle ilgili kitaplar okuyabilir, seyahat edebilirsiniz, Bilinenleri Sorgulama, Kendi fikirlerini/bakış açısını geliştirme, yeni fikirler bulabilme, Haberleri, makaleleri okurken düşünme ve tartışma, Sosyal Becerileri Geliştirmek, Daha iyi iletişim, daha geniş sosyal çevre, iş ve özel yaşamda başarı, Sosyal etkinliklere katılma, iletişim eğitimleri, Hedefler Belirlemek, Motivasyon, hedeflere ulaşmada belirgin bir yol, Kişisel hedefler belirleyin ve bunlara ulaşmak için planlar yapın, Zaman Yönetimi, Verimlilik, stresin azalması, iş ve kişisel yaşamda denge, Bir plan yapın, öncelikleri belirleyin ve uygulayın
Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalı Kişisel Gelişim İçin Yapılabilecek Aktiviteler kişisel gelişim kişisel gelişim nedir Kişisel Gelişim İçin Yapılabilecek
Gül Yücel
Gül Yücel
Blog Yazarı

2000 yılında Almanya’da doğdu. Gazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü öğrencisi. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi AÖF Radyo ve Televizyon Programcılığı bitirdi. Daha 17’yim adında bir kitap yazdı ve kitabı 2019 yılında basıldı. Şimdi de İstanbul İşletme Enstitüsü’nde yazılar yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Gri gömlekli bir kadın sağ kolunu uzatmış, parmağıyla gökyüzünü işaret ediyor. Sırtından aşağı dökülen uzun siyah saçları var ve gözleri yukarı bakıyor. Yüzünde ciddi bir ifade var ve ağzı hafifçe açık. Üstündeki göklerden süzülen parlak güneş ışığıyla aydınlanıyor. Sol kolu bükülmüş ve eli dinlenme pozunda kalçasına dayanmış. Kıyafeti rahat, duruşu güçlü ve kendinden emin.
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Neleri Kapsar?

23 Ekim 2018
Görüntünün ortasında duran ahşap bir tabela, okuyla yan tarafı işaret ediyor. Tabela açık kahverengi renkte ve ok parlak kırmızıya boyanmış. Ön planda, üzerinde kırmızı bir 'E' harfi bulunan beyaz bir yüzey var. Bunun sağında bulanık bir yol görüntüsü, solunda ise bir insan yüzünün yakın çekimi yer alıyor. Arka planda bir tabelanın yakın çekimi, ön planda ise ortasında bir ağaç kütüğü bulunan bir ağaç gövdesinin yakın çekimi yer alıyor. Ağaç gövdesi koyu kahverengi, ağaç kütüğü ise açık kahverengidir. Sağ üst köşede beyaz bir yüzey üzerinde tek bir 'E' harfinin yakın çekimi yer alıyor.
Kişisel Gelişim

Kişisel mi Gelişmeliyiz?

07 Eylül 2018
Parlak sarı kazaklı bir kadın yumrukları havada duruyor. Yüzü kameraya dönük, doğrudan kameraya bakıyor. Kolları dirseklerinden bükülmüş, yumrukları kararlı bir duruşla sıkılmış. Yüz ifadesi sert ve duruşu kendinden emin. Saçları kısa ve koyu renktir ve siyah pantolon giymektedir. Beton bir zemin üzerinde, loş bir alanda duruyor gibi görünüyor. Sarı kazağı karanlık arka planla keskin bir kontrast oluşturuyor ve varlığı hükmedici ve güçlü. Güçlü ve kararlı görünüyor, önündeki her türlü zorluğun üstesinden gelmeye hazır.
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim ve Blog

01 Mayıs 2018