AnasayfaBlogKişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalı?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalı?

30 Nisan 2021
Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalı?

Kişisel gelişim denildiğinde akla birçok fikir geliyor. Yapılabilecek çok fazla aktivite seçeneği var. İnsanlar artık kişisel gelişim konusunda daha bilinçli. Her gün kendilerine bir şey katmak istiyorlar. Bunun için yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki. Her gün en az bir bilgi öğrenebilirsiniz. Bu sayede kendinizi daha üstlere çıkarırsınız. Dışarıdan bakıldığında da oldukça iyi bir izlenim elde edebilirsiniz.

Kim kendini geliştirmek ve iyi olmak istemez ki? Herkes kendinin en iyi versiyonu olmak ister. Bunu hiçbir şey yapmadan istemek olmaz tabi. Hadi bakalım kişisel gelişim için neler yapılabilir. 

Kişisel Gelişim İçin Yapılabilecek Aktiviteler

Kendi potansiyelinin farkında olmak, insanlara katkı sağlar. Kendinizi geliştirdikçe özgüveniniz de artacaktır. Ne kadar çok konuda bilgili olursanız o kadar cesurlaşırsınız. Kişisel gelişim bir içsel yolculuktur. Kendine değer vermektir. Sonuçta o vakti sadece kendinize ayırıyorsunuz. Kendinizi daha özel hissedebilmeniz için mükemmel bir yoldur. Kişisel gelişim ile kendi kendinizi yetiştirebilirsiniz. Size hiçbir zaman zararı olmaz. Sadece yararı olacak bir eylemdir. Ne kadar çok vakit ayırırsanız yararı o kadar çok artar.

Dünyadaki en başarılı insanları düşünün. Her zaman kendileri üzerinde çalışmak için zaman harcarlar. Milyonları olsa dahi öğrenmeye devam ederler. Zaten öğrenmenin bir sınırı da yoktur. Başarı konusunda kendilerini kanıtlamış iş koçlarını düşünelim. Her gün en az 30 dakikalarını kişisel gelişimlerine adadıklarını söylerler. Bazıları daha da fazla zaman ayırıyor. Hepsi de çok yoğun ve başarılı insanlar.

Başarılarının en büyük nedeni de bu. Kişisel gelişime zaman ayırmaları. İnsan beynini olumlu şeylerle doldurmak lazım. Onu her gün yeni bilgilerle beslemeliyiz. Hayatınız boyunca ne kadar öğrenirseniz öğrenin yeterli olmayacaktır. Dünyadaki tüm bilgileri öğrenmek mümkün değildir. Zaten bu yüzden her şeyi bildiğimizi asla söyleyemeyiz.

Kitap Okumak

Kitap okumak birçok açıdan insanı geliştirecek bir eylemdir. Her gün az da olsa kesinlikle kitap okumalıyız. En azından 10 sayfa diyerek kendinize hedef koyun. Bazı günler gelir elinizden uzun süre bırakamazsınız. Bazen de 10 sayfanızı okur ve kitabın başından kalkarsınız. Kitap okuyarak daha üretken biri olabilirsiniz.

Kitaplarda çok fazla bilgi ve ilham vardır. Şöyle düşünün. Hayatta her şeyi tecrübe etmek mümkün değildir. Ancak kitap okuyarak başkalarının tecrübelerini öğrenebilirsiniz. Bu sayede çıkaracağınız dersler çok daha fazla olur.

Yeni Diller Öğrenmek

Yeni bir dil öğrenebilirsiniz. Bu kişisel gelişiminize çok katkı sağlayacaktır. Yeni bir dil öğrenmenin çok fazla artısı var. Yeni bir kültür öğrenirsiniz. Bu öğrendiğiniz dil ile yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Yeni bir dil ve kültür öğrenmek bakış açınızı değiştirebilir. Bakış açısı çok önemlidir. Bazen ne kadar çok farklı fikir varsa hepsini dinlemek gerekebilir.

Bu sayede size en doğru gelen fikri seçebilirsiniz. Ayrıca araştırmalar gösteriyor ki birden fazla dil bilmenin artıları var. Araştırmaya göre bireyler daha gelişmiş ve başarılı oluyorlarmış. Enstitü bu konuda çok güzel yararlanabileceğiniz bir kaynak. Burada çok güzel yabancı dil eğitimleri bulabilirsiniz. Örneğin Korece eğitimi, Almanca eğitimi, Rusça eğitimi, İspanyolca Kursu. Birçok eğitimin A1 seviyesinden C2 seviyesine kadar seviyeleri bulunmakta. Alanında uzman hocalardan bu kadar kolay ders alabilmek çok güzel. Üstelik sonunda bir sertifikaya da sahip olabiliyorsunuz. 

Bedeninize İyi Bakmak

Bu çok yönlü bir madde. Spor yaparak bedeninize iyi bakabilirsiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenerek bedeninize iyi bakabilirsiniz. Meditasyon yaparak bedeninize iyi bakabilirsiniz. Kişisel bakımlarınıza zaman ayırarak bedeninize iyi bakabilirsiniz. Bunlardan istediklerinizi bir arada da yapabilirsiniz. Bedeninize iyi gelecek her şey olabilir. Onun ne olduğunu, sizin hangisinden zevk aldığınızı bulmalısınız. Sonra da onu rutinlerinizin arasına katmalısınız.

Düzenli yapılmayan şeyler çoğu zaman etkisini kaybetmektedir. Düzenli olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca kendinizi tanımalısınız. Kendinizi tanımazsanız size iyi gelenleri bilemezsiniz. Herkese iyi gelen şey size iyi gelmeyebilir. Kendinizi ve vücudunuzu tanıyın. Sonrasında size neyin ne kadar iyi geldiğini keşfedin. İnsanın kendini keşfedebilmesi de ayrı bir şey. 

Faydalı Şeyler İzlemek

Size fayda sağlayabilecek çok fazla şey izleyebilirsiniz. Örneğin Tedx konuşmalarını biliyorsunuzdur. Burada konuşanlar her zaman dinleyiciye katkı sağlayan insanlar. Muhakkak dinlediğiniz süreçte bir yararlı bilgi öğrenirsiniz. Bir ders çıkarabilir, faydalı bir karar alabilirsiniz. Hiçbiri olmasa ilham bulabilirsiniz. Sonrasında internette çok güzel belgeseller var. Bir konuyla ilgili bilgilenmek istiyorsanız muhakkak deneyin.

Şekeri bıraktıran videodan, israf ettirmemeye kadar birçok içerik var. İllaki ilgi alanınıza göre içerikler bulursunuz. Bir şey izlerken bir şeyler de öğrenmiş olursunuz. Film ve dizi de izleyebilirsiniz tabi ki. Size katkıda bulunacak sayamayacağım kadar dizi ve film var. İlham veren, yaratıcı olmanıza yardım eden bir dolu seçenek var. Ölmeden önce izlenmesi gereken filmlere bakın mesela. Gerçekten hepsinin size katacağı bir şey var. Açıp izlemeniz gerekiyor sadece. 

Geçmişe Takılıp Kalmamak

Geçmişe takılıp kalmak yerine ondan sadece ders çıkarmalısınız. Geçmişe takılıp kaldığınızda zarardan başka bir şey görmezsiniz. Oysaki yaşadığınız her şeye bir ders olarak bakmalısınız. Sonrasında da aynı hataları tekrar etmemelisiniz ki dersi anlamış olasınız. Ayrıca affedemediğiniz her konu size yük olacaktır.

Affetmedikçe kendinize ediyorsunuz aslında. İnsanlar affettikçe özgürleşirler. Diğer türlü takılı kalırsınız bozuk plak misali. Zihninizin bir kenarında hep bu konular kalacak. Neden kendinize böyle bir kötülük yapasınız ki? Siz çok kıymetlisiniz. Kendinize büyük bir iyilik yapmalısınız. Geçmişin yükünden kurtulmalısınız. Sadece size gereken dersleri alın. Bırakın tüm kötü olayları. Göreceksiniz size ne kadar iyi gelecek.

Yapılacaklar Listesi Oluşturmak

Planlı olmak herkese iyi gelecek bir özellik. Muhakkak zor şeyler olmak zorunda değil yapılacaklar listenizde. Örneğin yatağınızı toplamak bir madde olabilir. Arada böyle ufak, kolayca yapılacak maddeler koyabilirsiniz. Bu sayede bu maddelere tik attıkça daha çok hevesleneceksiniz. Ayrıca yapılacaklar listesi oluşturmak daha planlı olmanızı sağlayacak.

Haftalık, aylık, yıllık hedeflerinizi de yazabilirsiniz. Bu sayede daha motivasyonlu şekilde çalışacaksınız. Bir ajandaya sahip olmak zorunda da değilsiniz. Boş bir defteri de yapılacaklar listenizi yazarak kullanabilirsiniz. Masa üstü planlayıcılar da oldukça yardımcı olacaktır.

Yeni Bir Hobi Edinmek

Hiç hobisi olmayan insanlarla karşılaşıyorum. Ne kadar da korkunç. Boş zamanlarında yapmaktan hoşlandıkları tek bir hobi bile yok. Oysaki öğrenecek milyon tane şey var. Belki de yeni başladığınız aktivite sizin hobiniz olacak. Denemediğiniz ne kadar çok aktivite var. Nereden biliyorsunuz çok sevmeyeceğinizi. Belki de hep içinizde kalan müzik yapma isteğine kulak vermelisiniz. Belki de mükemmel bir yazar olacaksınız ah bir yazsanız. Belki de geleceğin yazılımcısı sizsiniz o ilk adımı atabilseniz.

Her şey ilk adımı atabilmekle başlıyor. Ha yapmaya başladığınız aktiviteyi sevmeyebilirsiniz tabi ki. Bu da çok mümkün olan bir ihtimal. Peki ya severseniz? Veyahut neyden korkuyorsunuz ki? İnsan içinde kurs almaktan mı? Birebir kurslar var artık. Yüzlerce online eğitim var. Enstitünün çok güzel eğitimleri var mesela. Örneğin oyunculuk eğitimi alabilirsiniz. Sadece neyi istediğinizi bulmanız lazım. Artık eğitimi bulmak çok daha kolay. Ayrıca evde yapılabilecek hobiler de oldukça fazla.

Kişisel Gelişim İçin Neler Yapılmalı Kişisel Gelişim İçin Yapılabilecek Aktiviteler kişisel gelişim kişisel gelişim nedir Kişisel Gelişim İçin Yapılabilecek
Gül Yücel
Gül Yücel
Blog Yazarı

2000 yılında Almanya’da doğdu. Gazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü öğrencisi. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi AÖF Radyo ve Televizyon Programcılığı bitirdi. Daha 17’yim adında bir kitap yazdı ve kitabı 2019 yılında basıldı. Şimdi de İstanbul İşletme Enstitüsü’nde yazılar yazıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.