AnasayfaBlogKişisel Başarı ve Gelişim Serüveni
Kişisel Gelişim

Kişisel Başarı ve Gelişim Serüveni

23 Ağustos 2019
Kişisel Başarı ve Gelişim Serüveni

Hemen hemen herkes zamanın çoğunu hayatını güzelleştirmek ve hayatını daha güzel koşullarda devam ettirmek için var gücüyle çalışır. Girdiğimiz işlerde başarılı olmak için çaba göstermek insanlar ile iyi iletişim kurmak için uğraşmak, hobiler edinmek ve eğitimler almak hayatımızı güzelleştirme hedefimiz için attığımız adımlardan birkaçıdır. Aslında bu adımların hepsini daha etkili yapabileceğimizi biliyor muydunuz? Kişisel gelişim tüm bu adımları daha etkili ve hızlı hale getirmek mümkün. 

Kişisel Gelişim Nedir?

Kişisel gelişim modern dünya ekonomilerinin geliştirdiği toplumlarda bireylerin ekonomik, sosyal veya psikolojik sorunlarına kendilerinin çözüm üretmelerini sağlamaya dönük ortaya çıkan kültürel hareket ve ona benzer ürünlerin tümünü kapsayan bir ifadedir. 

Bugünkü anlamda kişisel gelişim 19. Yüzyıl başlarında “self-help” başlığı altında bir yanlışı kanuni yollarla ve kişinin kendi inisiyatifini kullanarak çözebilmesi hakkı olarak tanımlanmıştır. 21. yüzyıl başlarında ABD’de kitaplar, seminerler, kişisel koçluk gibi olgular içeren bu endüstrinin yıllık 1.48 milyar dolarlık bir ciroya sahip olduğu söylenmiştir.

Hedeflere Ulaşmak

Kişisel gelişimin çağın bir gerekliliği olduğunu anlamanın en kolay yolu etrafımıza bakmaktır. Artık insanlar yaptıkları iş kollarında daha iyi ve etkin olabilmek için daha fazla beceriye ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca insanın kendini tanımasını ve başkaları ile etkili ilişkiler kurmasını sağlayan kişisel gelişim faktörü aynı zamanda günümüz şartlarının hedeflerine ulaşmak açısından bireylerin yüksek derecede motive olmasını sağlayan en önemli faktörlerden biridir.

Kişisel gelişim için öneriler neler?

Tarihte bu kategorideki ilk kitap Samuel Smiles kitabı “self-help” dir. Bu kitapların ana konusu ruh ve vücut sağlığı, başarı, alışkanlıklar, zeka ve yaratıcılık üzerine olabilir. Kişisel gelişim kitapları arasında dünyada en çok satan kitap Napoleon Hill’in “Düşün ve Zengin Ol” adlı kitabıdır. Çok satılan kitaplar listesinde 11. sıradadır. Ayrıca konu hakkında bilgi almak için merak ettikleri konulara dair filmler de izlenebilir.

Kişisel Gelişim Süreci

Kişisel gelişimin kendisi aslında yaşam gibi bir süreçtir ve aşamaları vardır. İlk aşama kişinin kendini bilmesi ve kendisinin güçlü ve zayıf yönlerini düşünmeye başlaması ve sonrasında kişisel analizini yapmasıdır. Yani kişisel gelişim kendini tanımakla başlar. Kişi kendini tanıdıktan sonra ikinci adım sizden daha iyi olanları tanımayı istemektir. Bu sayede başka insanlardan ders alabilir ve motive olarak yeni beceriler üzerine çalışmaya başlayabilirsiniz. 

Kişisel gelişim sürecinde üçüncü adım değişim adımıdır. Bilgi, beceri ve düşüncelerinizi geliştirerek hayatınızı iyi yönde değiştirmeyi düşünmeye başladığınız anda değişimin de ilk adımı atılmış olur. Bir sonraki adım zayıf ve güçlü olduğunuz yönleri kabullenmektir. Neyi iyileştirmek istiyorsanız artık harekete geçme zamanı gelmiştir. Sonraki adım olan planlamada ise kısa ve uzun vadeli hedefler belirlenip bunlar için planlar yapılır. 

Gelişim Mücadele Gerekir

Kişisel gelişim yolculuğu çok çalışmayı ve korkularınıza karşı mücadele etmeyi gerektirir. Konfor bölgenizden çıkmadıkça potansiyelinize asla ulaşamazsınız. Kişisel gelişimin tüm aşamalarını adım adım geçerseniz hedefleri, planları ve gelişmeye devam etme isteği olan bir kişi olarak büyümeye başlar ve devam edersiniz.

Zamanın kötü şartları işsizlik ve açlık, insanların birbirinden farklı olmayan eğitim seviyeleri ve sivrilme çabası gibi konuların çok konuşulduğu standart bir eğitim alma önemini ciddi ölçüde yitirmiştir. 

Bu yüzden bu konu bir lüks olmaktan çıkıp bizim gerekliliğimiz haline gelmiştir. İnsanların kendi hayatlarını doyumlu olarak yaşayabilmeleri için hayatlarında kişisel gelişimin ve değişimin olması esastır. Kişiler kendi kendilerini geliştirmek, daha keyifli bir hayat yaşamak ve sürekli öğrenmek istiyorlarsa kişisel gelişim bu kapıyı onlar için açan bir anahtar görevine sahip olacaktır. Kişisel gelişim eğitimlerinin önemi kişi tarafından iyi idrak edilmelidir.

Kişisel Gelişim Eğitimleri Nereden Alınır?

Gerek sosyal hayatta ve gerekse iş hayatındaki öneminin giderek artmasından dolayı kişisel gelişim üzerine eğitim veren çok sayıda kuruluş bulmak mümkündür. Enstitüde de ücretsiz online eğitimler programları kapsamında kişisel gelişim eğitimleri verilmektedir.

kişisel gelişim gelişim online eğitimler kişisel gelişim kitapları kişisel gelişim eğitimleri
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
2020’nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları
Kişisel Gelişim

2022'nin En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

23 Temmuz 2020
İş Hayatında Kişisel Gelişimin Önemi
Kişisel Gelişim

İş Hayatında Kişisel Gelişimin Önemi

25 Aralık 2020
Kişisel Gelişim Kitabı Neden Okunmalı?
Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Kitabı Neden Okunmalı?

01 Eylül 2021
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
750209
NLP eğitimi ve sertifikası
5
(40)

NLP Eğitimi

26 Konu10 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
755259
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399