Close
Mobil Menu Bars

Kısa Sürede İngilizce Nasıl Öğrenilir?

14 Ekim 2019, 1917 defa okundu.
Kısa Sürede İngilizce Nasıl Öğrenilir?
Kısa Sürede İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Siz de kısa sürede İngilizce öğrenmek istiyorum ama nasıl diyenlerdenseniz işe pratik yaparak başlayabilirsiniz. Özellikle ülkemizde İngilizce anlıyor ama konuşamıyorum diyenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Kısa sürede yabancı dil öğrenmek için hemen gerekli önlemleri almak ve zaman kaybetmeden ders çalışmaya başlamak gerekir.

İngilizceyi Konuşarak Öğrenin

Bugün İngilizce bilen herkes dünya insanı olmaya aday konumdadır. Teknolojinin sağladığı kolaylıklar eşliğinde hiç tanımadığınız kişilerle ticaret yapabilir ya da dünyayı dolaşabilirsiniz. İnternet dilinin İngilizce olması da herkesin en az bir yabancı dili çok iyi anlaması ve konuşmasını zorunlu hale getirmiştir. Artık günümüzde İngilizce öğrenmek şart bir duruma geldi.

Kısa sürede İngilizce nasıl öğrenilir? Bu sorunun cevabı adayın seviyesine, yaşına ve motivasyonuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Okullarda sadece ezberlemeye odaklanan eğitimler, sınavlardan geçer not alan öğrencilerin dahi yeterli derecede İngilizce bilgisine sahip olmadığını ortaya koymaktadır. Klasik yöntemlerle İngilizce öğrenebilir ve etkili bir iletişim kurulabilir. Buna rağmen adayın üstün bir çaba göstermesi ve hedeflerini eğitim planının başında belirlemesi istenir.

Yabancı Dili Öğrenme Süreci 

Dil öğrenilmez, edinilir. Ana dilimizi öğrenme sürecinin bir kopyasının İngilizce eğitiminde de taklit edilmesi başarıya giden yolu aralar. Gramer kurallarına takılıp kalmadan etkili bir dinleme gerçekleştirmek, kısa sürede İngilizce öğrenmek isteyenlerin kullanması gereken bir sistemdir. 

Yabancı dil eğitiminin anahtar kelimeleri nedir?

Yaşamak, duymak ve deneyimlemek yabancı dil eğitiminde anahtar kelimelerdir.

Hızlı, Etkili ve Kalıcı İngilizce Eğitimi

Online eğitimler sürecinde eğitmenler eşliğinde sürdürülecek dersler adaya pratik yapma imkanı sağlar. Belirlenen hedefe uygun sayıda kelime öğrenmek öğrenmekle kalmayıp cümle içinde kullanmaya çalışmak süreci destekler. Uzmanlar tarafından tespit edilmiş hızlı İngilizce öğrenmek teknikleri şu şekilde sıralanabilir.

Okuyun

Yabancı dilde yazılmış her türlü haber, makale, tanıtım ve sosyal medya paylaşımları dile aşinalık kazandırır. İngilizceyle yeni yeni tanışmaya başlayanlar işe basit ve renkli hikaye kitapları seçerek eğlenceli bir giriş yapabilirler. Çok okumak kelime ezberlemenin de en iyi yoludur. Aynı kelimenin defalarca tekrar edilmesi hafızaya kazınmasını kolaylaştırır.

Sözlük Kullanın

Hızlı bir şekilde İngilizce öğrenmek isteyenler İngilizce-İngilizce sözlük kullanmalı ve basit tanımlamalar eşliğinde kelimenin Türkçe karşılığını keşfetmelidir. Günümüzde internet teknolojileri sayesinde kelime anlamlarını ve cümle içinde nasıl kullanıldıklarını bulmak son derece basittir.

Dinleyin

Şarkı, TV, haber veya magazin programı izlerken dilin İngilizce olmasına özen gösterilmelidir. Bu aşamada herkes kendi ilgi alanına giren programlardan yana tercih kullanabilir. Kulak aşinalığı öncelikle telaffuzun düzelmesi için bulunmaz bir fırsat sunar. Tekrar eden dinleme seanslarında dile olan hakimiyette gelişir.

Sohbet Edin

Bulduğunuz her fırsatta ve her platformda yabancılarla sohbet etmek dilin gelişimine katkı sağlar. Aynı ortamda olmadan da dil pratiği yapılmasına imkan veren sohbetler, yeni kişilerle tanışma ve düşünmeden cevap yazma imkanı verir. Bu da dil pratiğinin artması için bulunulmaz bir fırsattır.

Konuşun

İngilizce konuşmaktan çekinmeyin. Bulduğunuz her fırsatta tercihinizi yabancı dili kullanabileceğiniz kişilerle karşılaşmak için çaba sarf etmeye ayırın. Konuşarak öğrenmek dilin en hızlı şekilde gelişmesini sağlayacak en önemli başlıktır. Zaman içinde ne kadar geliştiğinizi görebilir ve üzerinizdeki tutukluğu atarak rahatlamaya başlayabilirsiniz. Bu eşik aşıldıktan sonra sizi kimse tutamaz.

Soru Sormaktan ve Hata Yapmaktan Korkmayın

Yabancı dil öğrenirken soru sormaktan korkmamak gerekir. Aynı şey hata yapma endişesi için de geçerlidir. Karşınızdaki kişinin ana dilinin İngilizce olmaması önemli bir avantaj sağlayabilir. Bu durumda herkes kullandığı dili sonradan öğrenmiştir ve hata yapabilir. Ana dili İngilizce olan kişilerle konuşurken de yapılan hatalardan ders çıkarılabilir.

Hızlı, etkili ve kalıcı bir İngilizce için hedeflerin baştan konması gerekir. Hedefe uygun eğitim ortamını, materyali ve süreyi belirlemek istenen sonuca ulaşılmasını sağlar. Öğrenme süreci içinde hangi konuda daha fazla zorlandığınız ve zaman kaybettiğinizi doğru tespit edebilirseniz konunun uzmanlarından yardım alabilirsiniz.  Başaramadığınız hissine kapıldığınız ilk an süreç sizin için olumsuz hale dönüşebilir.

Hızlı İngilizce Öğrenme Teknikleri Nelerdir?

Ezber ve klasik tekniklerin işe yaramadığı konusunda hemfikir olduysanız tercihinizi dinleme ve konuşmaya odaklanan deneyimsel eğitimden yana kullanabilirsiniz. İngilizceyi hayatınızın 24 saatine adapte edebilir, kapasitenizi geliştirmek için her fırsatta kendinizi zorlayabilirsiniz. Gramer bilgisini geliştirirken kelime haznesini zenginleştirecek yardımcı materyaller kullanarak hedefinize en kısa süre içinde ulaşabilirsiniz.  

Uzaktan online İngilizce eğitimi nereden alabilirim?

İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından online eğitimler kapsamında farklı seviyelerde sertifika sahibi de olabileceğiniz ücretsiz İngilizce Eğitimi veriyor.


 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!