AnasayfaBlogKaynak Teknolojisi Bölümü (MYO)
Bölümler

Kaynak Teknolojisi Bölümü (MYO)

13 Aralık 2020
Maske ve koruyucu giysi giyen bir kişi kaynak torcuyla metal bir nesneye kaynak yapıyor. Kişi çalışırken metalden kıvılcımlar uçuşuyor. Metal, kaynak işleminin ısısından dolayı turuncu renkte parlıyor. Kişi, torcu metal boyunca sürekli hareket ettirirken konsantre olmaktadır. Ortam dumanla ve kaynak makinesinin sesiyle doludur. Kişi dikkatle görevine odaklanıyor ve mükemmel birleşimi oluşturduğundan emin oluyor. Metal parlak gümüş rengindedir ve pürüzsüz görünür. Kaynak yapılan nesne karmaşık bir şekle sahiptir ve kişi işi bitirmek için hassasiyet ve beceri kullanmaktadır.
Bölüm İsmiBölüm Hakkında Bilgiİş İmkanları ve Verilen Dersler
Kaynak Teknolojisi (MYO)2 yıllık ön lisans bölümüdür. Demir, çelik, alüminyum gibi fabrikalarda, atölyelerde kaynak teknolojisi alanında çalışacak uzman teknikerler yetiştirir.Bölüm mezunlarına '’Kaynak teknikeri unvanı verilir. İnşaat, gemi sanayisi, otomotiv sanayisi gibi alanlarda iş imkanı bulunmaktadır. Kaynak teknikleri, metal kesme ve birleştirme dersleri verilmektedir.
Kaynak TeknikeriMühendis tarafından hazırlanan iş planında uygulanması gereken tüm işlemleri takip eden kişidir. Kaynaklı yapıları çizer ve kaynak yapar.Kalite kontrol sürecini yönetir ve denetleme işinden de sorumludur. İnşaat ve imalat sektöründe istihdam edilir.
Kaynak Teknolojisi MezunlarıEndüstrinin kaynakla üretim sektöründe her türlü kaynak yapılarını çizer ve kaynak yapmaktan sorumludur. Kamu ve özel sektörde çalışma olanağına sahiptirler.Demir, çelik, alüminyum, döküm fabrikalarında, otomotiv sanayisi, inşaat firmaları ve gemi sanayisi gibi sektörlerde çalışabilirler.
Kaynak Teknolojisi Bölümü Dersleri2 yıllık eğitim veren ön lisans bölümüdür. Eğitim yaşamları boyunca kaynak teknolojileri ile ilgili tüm temel dersler verilir.Kaynak teknikleri, metal kesme ve birleştirme, kaynak makineleri, denetleme ve standartlar, kalite kontrolü gibi dersler verilir.
Kaynak İş İmkanlarıKaynak teknolojisi bölümünden mezun olanların hemen hemen hepsi hızlı iş bulma olanağına sahiptir. Hem taban puanları düşük olan hem de iş olanakları yüksek olan bir bölümdür.Kaynak teknikerleri, inşaat firmaları, gemi sanayisi, otomotiv sanayisi, demir, çelik, alüminyum fabrikalarında ve makine üretim işletmelerinde çalışabilirler.

Kaynak teknolojisi, bileşiminde metal olan maddeler üzerinde teknik işlemler yapmaktır. Bu teknik işlemleri yapacak uzmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Kaynak teknolojisi bölümü; endüstrinin kaynaklı imalat ve tamirat sektöründe, her türlü kaynak işlerini yapacak uzmanları yetiştirmeyi hedefler.

Kaynak teknolojisi bölümü üniversitelerde 2 yıllık ön lisans eğitimi olarak karşımıza çıkıyor. Bölümden mezun olanlar kaynak teknikeri unvanını almaya hak kazanıyor. Mezunlar kamu ve özel sektörde yer alan demir, çelik, alüminyum, döküm fabrikalarında ve atölyelerde tekniker olarak çalışırlar.

Kaynak Teknikeri mühendis tarafından hazırlanan iş planında uygulanması gereken tüm işlemleri takip eden kişidir. Her çeşit kaynaklı yapıları çizer ve kaynak yapar. Kalite kontrol sürecini yönettiği gibi denetleme işinden de sorumludur. Dolayısı ile kaynak teknolojisi bölümü bu alana ilgisi olan adaylar tarafından tercih listesinde mutlaka yer alan bölümler arasındadır.

Kaynak Teknolojisi Bölümü Nedir?

Kaynak Teknolojisi bölümü 2 yıllık ön lisans bölümüdür. Kaynak Teknolojisi bölümü; demir, çelik, alüminyum gibi fabrikalarda, atölyelerde kaynak teknolojisi alanında çalışacak uzman teknikerler yetiştirmeyi amaçlar. Bölüm mezunları gerek kamuda gerekse de özel sektörde çalışma olanağına sahiptir. Eğitim süresi iki yıl olan bölümde zorunlu staj uygulaması bulunmaktadır.

Türkiye’deki sayısı hiç te az olmayan üniversitelerde bölüm eğitimi almak mümkündür. TYT puan türüne göre tercih yapılan Kaynak Teknolojisi bölümüne yerleşmek için girilmesi gereken sınav sadece TYT’dir. Yapılan bazı KPSS atamaları Kaynak Teknolojisi KPSS atama puanlarını 73 olarak belirlemiştir. Her sene bölüme kontenjan verilmiyor olmasına rağmen kontenjan verildiği zamanda puanlar çok yüksek değildir.

Kaynak teknolojisi bölümünden mezun olanların hemen hemen hepsi hızlı iş bulma olanağına sahiptir. Hem taban puanları düşük olan hem de iş olanakları yüksek olan bir bölümdür. Bölümü tercih edecek adaylarda bazı özellikler aranır. İşbirliği ve takım çalışmasına yatkınlık sergilemek, öğrenmeye ve gelişime açık olmak içlerinde en önemlilerindendir. Teknik becerilere sahip olmak, problemler karşısında çözüm üretme yeteneğine sahip olmak ve disiplinli olmak diğer önemli özelliklerdendir. Bölüme ilgisi olan adayların başarılı bir kariyer yaşamları olması kaçınılmazdır.

Kaynak Teknolojisi İş İmkanları Nelerdir?

Kaynak teknolojisi mezunları, kaynak tekniklerinin uygulanması, metal parçaların tasarlanması, kesilmesi ve kalıcı olarak birleştirilmesinden sorumlu olacak donanımda yetiştirilir. Genellikle inşaat ve imalat sektöründe istihdam edilir. Kaynak personeli ile mühendisler arasında iletişim sağlayarak, kaynak işlemlerini iyileştirmek için çalışmalarını yürütür. Bölüm mezunlarına ‘’Kaynak teknikeri unvanı verilir. İş olanakları kamu kurumları ve özel kuruluşlardır. Başlıca çalışma alanları aşağıdaki gibidir.

 • Demir, çelik, alüminyum, döküm fabrikalarında

 • Makine üretim işletmeleri

 • Havacılık sektörü

 • Otomotiv sanayisi

 • İnşaat firmaları

 • Gemi sanayisi

Kaynak Teknolojisi Mezunları Ne İş Yapar?

Kaynak teknolojisi bölümü mezunlarına “Kaynak Teknikeri” unvanı veriliyor. Kaynak teknikerleri endüstrinin kaynakla üretim sektöründe her türlü kaynak yapılarını çizer ve kaynak yapmaktan sorumludur. Kaynak işlemlerinde malzeme ve yöntem seçimi, kalite kontrolü, kaynak atölye ve işletmelerinin yönetimi kaynak teknikerlerinin temel görevleri arasında yer alır. Kamu ve özel sektörde çalışmalarını sürdüren kaynak teknikerleri aşağıdaki sorumluluklara sahiptir.

 • İhtiyaçlara uygun olarak kaynak ekipmanı veya metodunu belirlemekten sorumludur.

 • Kaynak ekipmanlarının geliştirmek veya uygulanmak için kaynak mühendislerine yardımcı olacak verileri test eder ve değerlendirir.

 • Yeni ekipman, teknik veya uygulama prosedürlerinin çalışmalarını yürütür.

 • Kaynak işlemlerinin, kurum ve kalite standartları ile müşteri ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamak için testler yürütür.

 • Denetim ve test sonuçlarını kaydeder elde edilen sonuçları kaynak mühendislerine teslim eder.

 • Endüstriyel kaynak için özel makineleri işletir ya da aynı işi yapan makineleri denetler.

 • Kaynak işlemleri sırasında güvenlik protokolünü takip eder.

 • Kaynak kalitesini ve şartnameye uygunluğu olup olmadığını kontrol eder, kaynaklı parçalarda x-ışını, hidrostatik ve tolerans testleri yapar.

 • Manuel ve yarı otomatik kaynak ekipmanını dikey, yatay veya tepegöz pozisyonlarında çalıştırmak için çalışmalar yapar.

 • Metal bileşenleri söker ve yeniden şekillendirerek veya birleştirerek yapıları onarır.

 • Vinç veya bantlama makineleri aracılığı ile üretim ekipmanlarına kaynak parçalarını monte eder.

 • Hasarları tespit etmek için kaynaklı yüzey ve yüzeylerde yer alan yapıları test eder.

 • Çalışma alanının güvenlik ve temizliğini sağlamaktan sorumludur.

Kaynak Teknolojisi Dersleri Nelerdir?

Kaynak teknolojisi bölümü 2 yıllık eğitim veren ön lisans bölümüdür. Eğitim yaşamları boyunca kaynak teknolojileri ile ilgili tüm temel dersleri öğrenirler. Aynı zamanda mesleki gelişimleri ve teorik olarak gördükleri dersleri uygulamada görmeleri için zorunlu staj süreleri de bulunmaktadır. Stajlarını çalıştıkları kuruma onaylattıktan sonra üniversitenin uygun gördüğü tarihte staj komitesine sunmaları gerekir.

Kaynak teknolojileri bölümünü başarıyla tamamlayan öğrenciler ön lisans diploması almaya hak kazanır. Kaynak teknolojileri bölümünü tercih etmeyi amaçlayan adaylar 4 dönem boyunca aşağıdaki temel derslerden sorumlu olacaktır.

 • Matematik

 • Elektrik ark kaynağı

 • Kaynakta temel şekillendirme işlemleri

 • Teknik resim

 • Malzeme teknolojisi

 • Kaynak teknikleri

 • Genel ve teknik iletişim

 • Oksi gaz kaynağı

 • Bilgisayar destekli tasarım

 • Paslanmaz çelik kaynağı

 • Bilgisayar destekli üretim

 • Isıl kesme yöntemleri

 • Demir dışı metallerin kaynağı

 • Kaynaklı konstrüksiyon ve tasarım

Kaynak Teknolojisi Taban Puan ve Sıralama

2020 Kaynak Teknolojisi Bölümü taban puanları ve 2020 Kaynak Teknolojisi bölümü başarı sıralamaları açıklandı. Sizler için hazırladığımız puanlara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. Burada hazırlanan puanlar ve sıralamaların tamamı bu sene yerleşen adaylara aittir. Yazımızda ilk 4 eğitim kurumuna ait bilgileri paylaşıyoruz. Yazımızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından açıklanmış olan en son güncel puanlardır.

ÜniversiteBölüm Taban PuanSıralama
GAZİ ÜNİVERSİTESİKaynak Teknolojisi231,158941122311
SAKARYA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİKaynak Teknolojisi213,496031371975
İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİKaynak Teknolojisi209,868131424483
UŞAK ÜNİVERSİTESİKaynak Teknolojisi190,425971702122
Kaynak Teknolojisi (MYO), 2 yıllık ön lisans bölümüdür Demir, çelik, alüminyum gibi fabrikalarda, atölyelerde kaynak teknolojisi alanında çalışacak uzman teknikerler yetiştirir, Bölüm mezunlarına '’Kaynak teknikeri unvanı verilir İnşaat, gemi sanayisi, otomotiv sanayisi gibi alanlarda iş imkanı bulunmaktadır Kaynak teknikleri, metal kesme ve birleştirme dersleri verilmektedir, Kaynak Teknikeri, Mühendis tarafından hazırlanan iş planında uygulanması gereken tüm işlemleri takip eden kişidir Kaynaklı yapıları çizer ve kaynak yapar, Kalite kontrol sürecini yönetir ve denetleme işinden de sorumludur İnşaat ve imalat sektöründe istihdam edilir, Kaynak Teknolojisi Mezunları, Endüstrinin kaynakla üretim sektöründe her türlü kaynak yapılarını çizer ve kaynak yapmaktan sorumludur Kamu ve özel sektörde çalışma olanağına sahiptirler, Demir, çelik, alüminyum, döküm fabrikalarında, otomotiv sanayisi, inşaat firmaları ve gemi sanayisi gibi sektörlerde çalışabilirler, Kaynak Teknolojisi Bölümü Dersleri, 2 yıllık eğitim veren ön lisans bölümüdür Eğitim yaşamları boyunca kaynak teknolojileri ile ilgili tüm temel dersler verilir, Kaynak teknikleri, metal kesme ve birleştirme, kaynak makineleri, denetleme ve standartlar, kalite kontrolü gibi dersler verilir, Kaynak İş İmkanları, Kaynak teknolojisi bölümünden mezun olanların hemen hemen hepsi hızlı iş bulma olanağına sahiptir Hem taban puanları düşük olan hem de iş olanakları yüksek olan bir bölümdür, Kaynak teknikerleri, inşaat firmaları, gemi sanayisi, otomotiv sanayisi, demir, çelik, alüminyum fabrikalarında ve makine üretim işletmelerinde çalışabilirler
kaynak teknolojisi kaynak teknikeri kaynak teknolojisi bölümü
Bu, canlı mavi gömlek giymiş bir kadının görüntüsüdür. Yüzünü çerçeveleyen uzun, koyu renk saçları var. Ten rengi açık ve yüz ifadesi kararlı. Beyaz duvarlı ve aydınlık pencereli bir odada duruyor. Gömleğinin mavisi beyaza karşı öne çıkıyor ve güçlü bir kontrast hissi veriyor. Kadın kollarını vücudunun önünde kavuşturmuş, kendinden emin bir havaya sahip. Gözleri ileriye odaklanmış ve kararlılığını gösteriyor. Önüne ne çıkarsa çıksın üstesinden gelmeye hazır görünüyor.
Esra Girgin

İşletme Eğitimimi tamamladıktan sonra uzun yıllar eğitim sektöründe hizmet verdim. Eğitim alanında çalışmalara devam ederek, her alanda içerik üreterek, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu resimde takım elbiseli ve kravatlı bir adam görülüyor, görünüşe göre genel muhasebe eğitimine katılıyor. Odaklanmış ve meşgul görünüyor, bu da kursu ciddiye aldığını gösteriyor. Resimde ayrıca bir hesap makinesi ve muhtemelen eğitimle ilgili siyah zemin üzerine beyaz bir harf görülüyor. Genel olarak, bu adamın muhasebe konusunda değerli bir ders aldığı görülüyor.
5
(537)

Genel Muhasebe Eğitimi

8 Konu4 Saat
Bir kişi bir robot üzerinde çalışıyor ve makineyi hassas hareketlerle inşa ediyor. Robot çeşitli otomobil parçaları ve LEGO parçalarından oluşuyor ve kişi her bir bileşeni dikkatlice monte ediyor. Ön planda, bir tür cihaz tutan bir elin bulanık görüntüsü görülebiliyor. Aynı elin yakın çekimi, bir tür kart tuttuğunu ortaya koyuyor. Buna ek olarak, bilinmeyen bir nesneyi tutan bir kişinin elinin bulanık görüntüsü görülebiliyor. Son olarak, bulanık bir el, üzerinde ekran olan bir cihaz tutuyor. Sonuç olarak, bu görüntü çeşitli parçalardan bir robot inşa etme sürecindeki bir kişiyi göstermektedir.
5
(4)

Robotik Kodlama Eğitimi

5 Konu30 Saat
Bu görüntü, içinde bir insan olan siyah bir daireden oluşuyor. Kişi kollarını iki yana açmış, kameraya dönük bir şekilde durmaktadır. Kişi beyaz bir gömlek ve mavi bir kot pantolon giymektedir. Arka plan gri tonda. Kişinin açık kahverengi gözleri ve kısa siyah saçları var. Daire pürüzsüz, kavisli bir dokuya ve parlak bir yüzeye sahip. Kişi kendinden emin ve güçlü görünüyor. Çemberin ortasında dururken kararlı bir ifadesi var. Resmin atmosferi davetkâr ve sıcak.Ders Eğitmeni
11020
Bu görsel çevrimiçi bir Python kursuna ait. Kollarını kavuşturmuş, kendine güven ve kararlılık sergileyen bir adam görülüyor. Yüzünün yakın çekimi, odaklanmasını ve öğrenmeye olan bağlılığını ortaya koyuyor. Bir saatin yakın çekimi zaman yönetiminin önemini vurguluyor. Siyah arka plana karşı beyaz harfler, kursun profesyonelliği ve adanmışlığı hakkında bir fikir veriyor. Kıllı kolun yakın çekimi, gerekli olacak sıkı çalışmayı ve çabayı sembolize ediyor. Siyah takım elbiseli adam otorite ve güvenilirlik havası veriyor. Tüm bu unsurlar bir araya gelerek bu kursu olağanüstü bir çevrimiçi Python kursu haline getiriyor. Öğrenciye başarılı olması için gereken bilgi ve becerileri sağlayacağından emin olabilirsiniz.
4.9
(65)

Python Eğitimi

10 Konu5 Saat