AnasayfaBlogKariyer Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kariyer Hedefi

Kariyer Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

29 Ocak 2019
Kariyer Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kariyer kişilerin yaşam boyu edinmiş oldukları iş ve faaliyetler ile ilgili oluşan pozisyonlar dizisidir. Bir başka deyişle meslek edimi, bulundukları işte ilerleme yani bireyin yaptığı veya yapacağı işler bütünüdür.

Kariyer planlama yalnızca iş ararken başlanılan bir süreç değildir. Kişiler eğitim hayatlarının ilk döneminde, son döneminde ya da mevcut çalışma koşulları içindeyken  yenilik yapmak isterler. Bunun için iş aramaya başlamadan önce nereden başlayacaklarını belirlemeleri gerekir. Her bireyin kariyer belirleme süreci kendi eğitim, deneyim, değer ve yeteneklerine göre işlemektedir. Bu süreçte bireylerin öz farkındalıklarını artırmak, yeni iş olanaklarını keşfetmek, gerekli beceri ve deneyimleri kazanmada kariyer planlaması etkin rol oynamaktadır.

Kariyer Seçimini Etkileyen Faktörler Neler?

Kariyer planlama, kişisel hedeflere ulaşmada gerekli olan tüm koşulların haritasının çizilmesidir. Bilgi, beceri ve uzmanlıkların belirlenmesi, geliştirilmesi, motive edici ilerleyişin planlanmasıdır. Bu yol haritasını etkileyen ve değiştiren faktörler vardır. Bir diğer bağlamda bu faktörler kişinin hayatını da etkilemektedir. Bu yüzden Kariyer Hedeflerim Ne Durumda? sorunu kendinize sormaktan kaçmayın. Çünkü kariyer dediğimiz yolculuk hayatımızın büyük bir bölümünü kapsamaktadır. İşte o Faktörler;

 • Sosyal geçmiş

 • Kişisel gelişim

 • Değerlerin oluşumu

 • Beklentiler

 • İlgi ve yetenekler

 • Cinsiyet

Kariyer Planlama Adımları Nedir?

Kariyer Planlaması yaparken en doğru yol adım adım ilerlemektir. Her şeyi bir anda yapmaya çalışmak karmaşaya sebep olur ve sonucunda başarı getirmez. Doğru bir planlama yapıp, iyi sonuçlar almak isterseniz bunu bir plan çerçevesinde yürütmek en doğru yoldur. Kariyer planlama boş verilebilecek basit bir konu değildir. Belki de bundan sonraki hayatınızdır. Kariyer planlama adımlarını sizin için sıraladık.

Öz farkındalık

Planlama yapmaya karar veren birey ilk olarak deneyimlerine, becerilerine, eğitim ve ilgi alanlarına dikkat etmelidir. Güçlü ve zayıf yanlarını, başarılı olduğu ve başarısız olduğu alanların neler olduğunu tespit etmek, çerçeveyi oluşturmakta büyük yarar sağlayacaktır. Kariyer hayatınızdaki zirvenin ilk basamağını kendinizi tanıyarak atabilirsiniz.

Bilgi beceri ve deneyim

Bilgi ve becerileriniz kariyer planlama sürecinin merkez taşlarındandır. Gelişmiş ülkelerde kariyer planlama anlamında veri tabanları oluşturulmuştur. Bireylerin bilgi, beceri ve deneyimleri ile örtüşen meslek ve uzmanlık alanları bulunmaktadır. Yapılan bu analiz ile kişiye bir envanter çıkarılır. Çıkarılan listede kısa vadede yapabilecekleri ve uzun vadede gereken eğitim, staj ve ileri kariyer planlama adımları yer alır.

Kariyer danışmanları

Geleceğinizi planlamanızda son yılların önemli kaynaklarından biri de kariyer danışmanlarıdır. Danışmanlar size yeni pencereler açar. Farklı ve yeni şeyler düşünmeye teşvik eder. Hedef belirlemenizi kolaylaştıran sorular sorar. Mantıklı kariyer stratejilerini öğretir. Kendinizle alakalı zayıf ve güçlü yanlarınızın planda belirleyici olmasını sağlar.

Kariyer seçenekleri

Teknoloji sayesinde iş dünyasına ait tüm bilgileri hemen elde edebilirsiniz. İş arama siteleri, kariyer danışmanlıkları, kişisel gelişim basım yayım platformlarından ilgi ve becerilerinize ait tüm seçenekleri görebilirsiniz. Ya da kişisel gelişim eğitimleri alıp kendinizde bu yolculuğu yönetebilirsiniz.  Hedeflediğiniz iş için aldığınız eğitimi destekleyen ek yetkinlikler edinebilirsiniz. 

Karar verme

Kariyer planlaması kişinin öncelikle iş ve gelişim hayatının başlamasına karar vermesi ile başlar. Kişi eğitimini sürdürürken veya mezun olmuşken hayatın olağan akışında mesleki faaliyetlere ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaçlara içten gelen güdü yada sosyal ve ekonomik birçok sebep olabilir. Karar verme süreci diğer tüm sebepleri peşinden götüren lokomotif görevi üstlenir. Karar vermekte zorlanıyorsanız Karar Verme Tekniklerini kullanabilirsiniz.

Konumlandırma

Çıkardığınız kariyer seçenekleri ile çerçevenin büyük kısmını oluşturdunuz demektir. Konumlandırma ise sizin seçim yaptığınız sektörde iyi olmak, sektörde kim olarak yer aldığınızı biliyor olmak, ileride nerede olmak istediğinizi, becerilerinizi ve bu işe uygunluğunuzun ne olduğunu bilmektir. Bu noktada kendinizi objektif olarak konumlandırdığınız yeri kaleme almak gerekir. Kariyer planlamasında konumlandırma netleşme anlamında önemli bir basamaktır. 

Hareket planı

Hareket planı önünüzdeki ilk iki sene için bir planım var demektir. Bundan sonraki aşama haritanızda hedeflediğiniz konuma ulaştıran araştırma, sektörün uzmanları ile görüşme ve bilgi alma kısmıdır. Sektörel araştırma, parçadan bütüne sektörün dünya üzerindeki konumunu takip etme, geleceğinizi görmenizi sağlayacaktır.

Finans planı

Kariyer planı yaparken finans planı yapmanız gerekmektedir. Yapacağınız değişiklikler finansal durumunuzu etkileyebileceği için önceden çözüm yolları üretmekte fayda var.

Kariyer Planlamada Yapılan Hatalar Neler?

Kısa zamanlı ve uzun zamanlı maddi hedefleri bir arada gerçekleştirmeye çalışmak sizi zora sokabilir. Maddi altyapınızı hedeflerinize göre belirleyip garantilemeniz sağlıklı ilerlemenizi sağlar. Çok hızlı hareket etmek, birden çok alanı aynı anda düşünmek ve geçici çözümler üretmek her şeyde yarım kalmanıza sebep olur. Kararsızlık ve süreksizlik kafa karışıklığı yaşadığınız sürecin sonucudur. İyi bir plan, inceleme ve sabır ile doğru kararlar alabilirsiniz.

 • Kişisel tatmin için güncel trendlerin peşinden sorgulamadan gitmek bir yerden sonra hevesinizin kaçmasına yol açabilir. Ne istediğinizi ve ne yapabileceğinizi bilmeden başarıya ulaşamazsınız.

 • Kariyer gelişimi için yolda yalnız yürümeyin.

 • Sürecin ilerlemesinde fayda sağlayacak olan işin uzmanlarından destek alın.

 • Çevre baskısı kendi doğrularınızın önüne geçmesin. Sizi sizden daha fazla kimse tanıyamaz. Ne yapmak istediğinizi bilin ve cesur adımlar atın.

 • Kariyer planlaması her zaman yeni işe başlarken olmaz. Mevcut bir işte çalışırken de kariyerinizin yönünü değiştirebilirsiniz.

 • Para kazanmanın tek yolu sürekli yaptığınız şeyi yapmakla olmaz. Radikal adımlar atmaktan çekinmeyin.

 • Nerede olmanız gerektiğini bilirseniz başarı size tüm kapılarını açacaktır. Pozisyonunuzu destekleyen yeni gelişim ve eğitim metotlarından haberdar olun. Mesela online eğitimler alabilirsiniz.

 • Kariyer gelişmek isteyen bir süreçtir. Ne kadar çok insanla tanışırsanız ve ne kadar çok gelişme odaklı olursanız o kadar bakış açınızı genişletirsiniz.

 • Yaşadığınız başarısızlık ve talihsizliklerden dolayı pes edip, sorumluluk almaktan kaçmayın. Kendinize güvenin ve harekete geçin.

kariyer hedefi kariyer planlama kariyer basamakları kariyer iienstitü enstitü blog
Tuba Özen
Tuba Özen
Blog Yazarı

Anadolu Üniversitesi Adalet bölümünden mezundur. Kamu kurumunda görev almakta ve edinmiş olduğu deneyimleri yazılarında okuyuculara aktarmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Kariyer Seçimi Nasıl Yapılır?
Kariyer Hedefi

Kariyer Seçimi Nasıl Yapılır?

08 Kasım 2018
Kariyer Seçimi İçin 8 İpucu
Kariyer Hedefi

Kariyer Seçimi İçin 8 İpucu

15 Mayıs 2019
Kariyer genellikle icra ettiğiniz meslek olarak kullanılsa da geniş bir süreci temsil eden kavramdır. İşiniz, icra ettiğiniz mesleği kariyer hâline getirmek uzun bir yoldur.
Kariyer

Kariyer Planı Örnekleri

20 Aralık 2019
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
800399
Kariyer Yönetimi Eğitimi
5
(26)

Kariyer Yönetimi Eğitimi

23 Konu4 Saat
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat