AnasayfaBlogKariyer Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kariyer Hedefi

Kariyer Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

29 Ocak 2019
Görüntüde bir grup insan bir merdivenden yukarı tırmanırken görülüyor. Öndeki kişi mavi bir gömlek ve mavi bir pantolon giyerken, arkalarındaki kişi beyaz bir gömlek giyiyor. Arka planda koşan başka bir kişinin bulanık bir görüntüsü de var. Görüntünün sağ tarafında bir mektubun yakın çekimi görülebiliyor. Merdivene tırmanan bir grup insan görüntünün ana odağını oluşturuyor ve hareketleri senkronize görünüyor. Merdivenden görüntüdeki insanların kıyafetlerine kadar görüntüde çok fazla doku ve ayrıntı da var.
Kariyer Planlama AdımlarıTanımÖnemli Notlar
Öz farkındalıkKişinin güçlü ve zayıf yanlarını, başarılı olduğu ve başarısız olduğu alanları bilerek kendisi hakkında farkındalık oluşturması.Kariyer planlamasının ilk adımıdır ve kişinin kendisini tanımasıyla başlar.
Bilgi beceri ve deneyimKişinin bilgi, beceri ve deneyimleri ile örtüşen meslek ve uzmanlık alanlarını belirlemesi.Kişiye bir envanter çıkarılır ve bu listede yapabilecekleri ve gerekenler yer alır.
Kariyer danışmanlarıGeleceği planlamada önemli bir kaynak. Farklı perspektifler sunarak hedef belirlemeyi kolaylaştırır.Kariyer planlamada mantıklı stratejileri öğretme ve zayıf/güçlü yönlerin belirlenmesinde yardımcı olurlar.
Kariyer seçenekleriKişinin ilgi ve becerilerine göre seçenekleri belirlemesi.Teknoloji sayesinde iş dünyasında tüm bilgilere kolayca ulaşılır.
Karar vermeKişinin iş ve gelişim hayatının başlamasına karar vermesi.Her şeyi peşinden çeken bir lokomotif görevi üstlenir.
KonumlandırmaKişinin sektörde kim olarak yer alacağını belirleme aşaması.Netleşme ve hedefe odaklanmada önemli bir basamaktır.
Hareket planıÖnünüzdeki ilk iki sene için bir plan hazırlama aşaması.Sektörel araştırma ve sektörle ilgili uzmanlarla görüşme ve bilgi alma aşamasını içerir.
Finans planıKariyer planı yaparken finansal durumun da planlanması aşaması.Yapılacak değişiklikler finansal durumu etkileyebileceği için bu duruma önceden çözüm bulmak önemlidir.
Kısa ve uzun zamanlı hedeflerKişinin kısa ve uzun zamanlı hedeflerini belirleyerek planı uygulanabilir hale getirme adımı.Bu adım, kariyer planının daha anlaşılır ve net olmasını sağlar.
HatalarPlanlama sürecinde yapılan hataların tespiti.Yapılan hataların tespiti, aynı hataların tekrar yapılmasının önüne geçer ve kişinin kariyer planlamasını daha etkin hale getirir.

Kariyer kişilerin yaşam boyu edinmiş oldukları iş ve faaliyetler ile ilgili oluşan pozisyonlar dizisidir. Bir başka deyişle meslek edimi, bulundukları işte ilerleme yani bireyin yaptığı veya yapacağı işler bütünüdür.

Kariyer planlama yalnızca iş ararken başlanılan bir süreç değildir. Kişiler eğitim hayatlarının ilk döneminde, son döneminde ya da mevcut çalışma koşulları içindeyken  yenilik yapmak isterler. Bunun için iş aramaya başlamadan önce nereden başlayacaklarını belirlemeleri gerekir. Her bireyin kariyer belirleme süreci kendi eğitim, deneyim, değer ve yeteneklerine göre işlemektedir. Bu süreçte bireylerin öz farkındalıklarını artırmak, yeni iş olanaklarını keşfetmek, gerekli beceri ve deneyimleri kazanmada kariyer planlaması etkin rol oynamaktadır.

Kariyer Seçimini Etkileyen Faktörler Neler?

Kariyer planlama, kişisel hedeflere ulaşmada gerekli olan tüm koşulların haritasının çizilmesidir. Bilgi, beceri ve uzmanlıkların belirlenmesi, geliştirilmesi, motive edici ilerleyişin planlanmasıdır. Bu yol haritasını etkileyen ve değiştiren faktörler vardır. Bir diğer bağlamda bu faktörler kişinin hayatını da etkilemektedir. Bu yüzden Kariyer Hedeflerim Ne Durumda? sorunu kendinize sormaktan kaçmayın. Çünkü kariyer dediğimiz yolculuk hayatımızın büyük bir bölümünü kapsamaktadır. İşte o Faktörler;

 • Sosyal geçmiş

 • Kişisel gelişim

 • Değerlerin oluşumu

 • Beklentiler

 • İlgi ve yetenekler

 • Cinsiyet

Kariyer Planlama Adımları Nedir?

Kariyer Planlaması yaparken en doğru yol adım adım ilerlemektir. Her şeyi bir anda yapmaya çalışmak karmaşaya sebep olur ve sonucunda başarı getirmez. Doğru bir planlama yapıp, iyi sonuçlar almak isterseniz bunu bir plan çerçevesinde yürütmek en doğru yoldur. Kariyer planlama boş verilebilecek basit bir konu değildir. Belki de bundan sonraki hayatınızdır. Kariyer planlama adımlarını sizin için sıraladık.

Öz farkındalık

Planlama yapmaya karar veren birey ilk olarak deneyimlerine, becerilerine, eğitim ve ilgi alanlarına dikkat etmelidir. Güçlü ve zayıf yanlarını, başarılı olduğu ve başarısız olduğu alanların neler olduğunu tespit etmek, çerçeveyi oluşturmakta büyük yarar sağlayacaktır. Kariyer hayatınızdaki zirvenin ilk basamağını kendinizi tanıyarak atabilirsiniz.

Bilgi beceri ve deneyim

Bilgi ve becerileriniz kariyer planlama sürecinin merkez taşlarındandır. Gelişmiş ülkelerde kariyer planlama anlamında veri tabanları oluşturulmuştur. Bireylerin bilgi, beceri ve deneyimleri ile örtüşen meslek ve uzmanlık alanları bulunmaktadır. Yapılan bu analiz ile kişiye bir envanter çıkarılır. Çıkarılan listede kısa vadede yapabilecekleri ve uzun vadede gereken eğitim, staj ve ileri kariyer planlama adımları yer alır.

Kariyer danışmanları

Geleceğinizi planlamanızda son yılların önemli kaynaklarından biri de kariyer danışmanlarıdır. Danışmanlar size yeni pencereler açar. Farklı ve yeni şeyler düşünmeye teşvik eder. Hedef belirlemenizi kolaylaştıran sorular sorar. Mantıklı kariyer stratejilerini öğretir. Kendinizle alakalı zayıf ve güçlü yanlarınızın planda belirleyici olmasını sağlar.

Kariyer seçenekleri

Teknoloji sayesinde iş dünyasına ait tüm bilgileri hemen elde edebilirsiniz. İş arama siteleri, kariyer danışmanlıkları, kişisel gelişim basım yayım platformlarından ilgi ve becerilerinize ait tüm seçenekleri görebilirsiniz. Ya da kişisel gelişim eğitimleri alıp kendinizde bu yolculuğu yönetebilirsiniz.  Hedeflediğiniz iş için aldığınız eğitimi destekleyen ek yetkinlikler edinebilirsiniz. 

Karar verme

Kariyer planlaması kişinin öncelikle iş ve gelişim hayatının başlamasına karar vermesi ile başlar. Kişi eğitimini sürdürürken veya mezun olmuşken hayatın olağan akışında mesleki faaliyetlere ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaçlara içten gelen güdü yada sosyal ve ekonomik birçok sebep olabilir. Karar verme süreci diğer tüm sebepleri peşinden götüren lokomotif görevi üstlenir. Karar vermekte zorlanıyorsanız Karar Verme Tekniklerini kullanabilirsiniz.

Konumlandırma

Çıkardığınız kariyer seçenekleri ile çerçevenin büyük kısmını oluşturdunuz demektir. Konumlandırma ise sizin seçim yaptığınız sektörde iyi olmak, sektörde kim olarak yer aldığınızı biliyor olmak, ileride nerede olmak istediğinizi, becerilerinizi ve bu işe uygunluğunuzun ne olduğunu bilmektir. Bu noktada kendinizi objektif olarak konumlandırdığınız yeri kaleme almak gerekir. Kariyer planlamasında konumlandırma netleşme anlamında önemli bir basamaktır. 

Hareket planı

Hareket planı önünüzdeki ilk iki sene için bir planım var demektir. Bundan sonraki aşama haritanızda hedeflediğiniz konuma ulaştıran araştırma, sektörün uzmanları ile görüşme ve bilgi alma kısmıdır. Sektörel araştırma, parçadan bütüne sektörün dünya üzerindeki konumunu takip etme, geleceğinizi görmenizi sağlayacaktır.

Finans planı

Kariyer planı yaparken finans planı yapmanız gerekmektedir. Yapacağınız değişiklikler finansal durumunuzu etkileyebileceği için önceden çözüm yolları üretmekte fayda var.

Kariyer Planlamada Yapılan Hatalar Neler?

Kısa zamanlı ve uzun zamanlı maddi hedefleri bir arada gerçekleştirmeye çalışmak sizi zora sokabilir. Maddi altyapınızı hedeflerinize göre belirleyip garantilemeniz sağlıklı ilerlemenizi sağlar. Çok hızlı hareket etmek, birden çok alanı aynı anda düşünmek ve geçici çözümler üretmek her şeyde yarım kalmanıza sebep olur. Kararsızlık ve süreksizlik kafa karışıklığı yaşadığınız sürecin sonucudur. İyi bir plan, inceleme ve sabır ile doğru kararlar alabilirsiniz.

 • Kişisel tatmin için güncel trendlerin peşinden sorgulamadan gitmek bir yerden sonra hevesinizin kaçmasına yol açabilir. Ne istediğinizi ve ne yapabileceğinizi bilmeden başarıya ulaşamazsınız.

 • Kariyer gelişimi için yolda yalnız yürümeyin.

 • Sürecin ilerlemesinde fayda sağlayacak olan işin uzmanlarından destek alın.

 • Çevre baskısı kendi doğrularınızın önüne geçmesin. Sizi sizden daha fazla kimse tanıyamaz. Ne yapmak istediğinizi bilin ve cesur adımlar atın.

 • Kariyer planlaması her zaman yeni işe başlarken olmaz. Mevcut bir işte çalışırken de kariyerinizin yönünü değiştirebilirsiniz.

 • Para kazanmanın tek yolu sürekli yaptığınız şeyi yapmakla olmaz. Radikal adımlar atmaktan çekinmeyin.

 • Nerede olmanız gerektiğini bilirseniz başarı size tüm kapılarını açacaktır. Pozisyonunuzu destekleyen yeni gelişim ve eğitim metotlarından haberdar olun. Mesela online eğitimler alabilirsiniz.

 • Kariyer gelişmek isteyen bir süreçtir. Ne kadar çok insanla tanışırsanız ve ne kadar çok gelişme odaklı olursanız o kadar bakış açınızı genişletirsiniz.

 • Yaşadığınız başarısızlık ve talihsizliklerden dolayı pes edip, sorumluluk almaktan kaçmayın. Kendinize güvenin ve harekete geçin.

Öz farkındalık, Kişinin güçlü ve zayıf yanlarını, başarılı olduğu ve başarısız olduğu alanları bilerek kendisi hakkında farkındalık oluşturması, Kariyer planlamasının ilk adımıdır ve kişinin kendisini tanımasıyla başlar, Bilgi beceri ve deneyim, Kişinin bilgi, beceri ve deneyimleri ile örtüşen meslek ve uzmanlık alanlarını belirlemesi, Kişiye bir envanter çıkarılır ve bu listede yapabilecekleri ve gerekenler yer alır, Kariyer danışmanları, Geleceği planlamada önemli bir kaynak Farklı perspektifler sunarak hedef belirlemeyi kolaylaştırır, Kariyer planlamada mantıklı stratejileri öğretme ve zayıf/güçlü yönlerin belirlenmesinde yardımcı olurlar, Kariyer seçenekleri, Kişinin ilgi ve becerilerine göre seçenekleri belirlemesi, Teknoloji sayesinde iş dünyasında tüm bilgilere kolayca ulaşılır, Karar verme, Kişinin iş ve gelişim hayatının başlamasına karar vermesi, Her şeyi peşinden çeken bir lokomotif görevi üstlenir, Konumlandırma, Kişinin sektörde kim olarak yer alacağını belirleme aşaması, Netleşme ve hedefe odaklanmada önemli bir basamaktır, Hareket planı, Önünüzdeki ilk iki sene için bir plan hazırlama aşaması, Sektörel araştırma ve sektörle ilgili uzmanlarla görüşme ve bilgi alma aşamasını içerir, Finans planı, Kariyer planı yaparken finansal durumun da planlanması aşaması, Yapılacak değişiklikler finansal durumu etkileyebileceği için bu duruma önceden çözüm bulmak önemlidir, Kısa ve uzun zamanlı hedefler, Kişinin kısa ve uzun zamanlı hedeflerini belirleyerek planı uygulanabilir hale getirme adımı, Bu adım, kariyer planının daha anlaşılır ve net olmasını sağlar, Hatalar, Planlama sürecinde yapılan hataların tespiti, Yapılan hataların tespiti, aynı hataların tekrar yapılmasının önüne geçer ve kişinin kariyer planlamasını daha etkin hale getirir
kariyer hedefi kariyer planlama kariyer basamakları kariyer iienstitü enstitü blog
Resimdeki kadın, omuzlarından sarkan ve göğsünü örten beyaz ve mavi desenli bir eşarp takıyor. Kahverengi saçlarını arkaya toplamış ve kendinden emin bir ifadeyle dümdüz karşıya bakıyor. Gözleri kahverengi ve teni açık renk. Beyaz bir üst ve mavi kot pantolon giyiyor. Boynunda tek mavi taşlı bir kolye var. Resmin arka planı açık mavi ve gri karışımı. Kadın, uzakta birkaç ağacın bulunduğu açık bir alanda duruyor.
Tuba Özen
Blog Yazarı

Anadolu Üniversitesi Adalet bölümünden mezundur. Kamu kurumunda görev almakta ve edinmiş olduğu deneyimleri yazılarında okuyuculara aktarmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Bu görselde kameraya gülümseyen ve elinde pembe bir işaret tutan bir kadın görülüyor. Muhtemelen başarılı bir yaşam koçu olmanın önemli bir parçası olan yaşam koçluğu sertifikasyon kursuna katılıyor. Gülümsemesi yeni girişimi için duyduğu coşku ve heyecanı ifade ediyor. Boynunun yakın çekimi güven duygusunu ve başarma kararlılığını ortaya koyuyor. Ağzının yakın çekimi kararlılık ve odaklanma hissi verirken, saçlarının bulanık görüntüsü rahat bir atmosfere işaret ediyor. Burnunun yakın çekimi, başarılı bir yaşam koçu için kilit bir özellik olan detaylara verdiği önemi gösteriyor. Sonuç olarak, bu görüntü bir yaşam koçu olmak için gereken tutku ve özveriyi göstermektedir. Doğru eğitimle, bu kadının sertifikalı bir yaşam koçu olma yolculuğunda başarılı olacağından emin olabilirsiniz.
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
24001340
Bu görüntü kırmızı ve siyah ekose pazen gömlekli bir adamı gösteriyor. Tam sakallı ve saçları yüzünün yanlarından görünüyor. Gömlek yakasına kadar düğmeli ve kırmızı renk gömleğe hakim. Gömleğin kumaşı dokulu ve küçük siyah ve beyaz karelerle dokunmuş. Adam düz beyaz bir arka plan üzerinde durmaktadır. Hafifçe sola bakıyor ve ifadesi nötr. Kolları yanında dik durmaktadır ve elleri görüntüde görünmemektedir.
4.7
(26)

Ads (Adwords) Eğitimi

27 Konu5 Saat
Genç bir adam, parlak kırmızı ve siyah ekose bir gömlek giymiş, düz bir arka planın önünde duruyor. Kısa siyah saçları var ve kollarını kavuşturmuş hafifçe gülümsüyor. Siyah kot pantolon ve siyah ayakkabı giyiyor. Duruşu kendinden emin ve rahat. Yirmili yaşlarının sonunda ya da otuzlu yaşlarının başında, genç ve sağlıklı bir ten rengine sahip gibi görünüyor. Dörtte üçlük bir pozda duruyor ve doğrudan kameraya bakıyor. Yüzünde dostça bir ifadeyle anın tadını çıkarıyor gibi görünüyor.Oğuzhan Yılmaz
12860