AnasayfaBlogİspanyolca Öğrenmek Zor mu?
Yabancı Dil Eğitimi

İspanyolca Öğrenmek Zor mu?

08 Mayıs 2021
İspanyolca Öğrenmek Zor mu?

Hint-Avrupa dil ailesine ait olan İspanyolca, dünya genelinde 500 milyondan fazla kişi tarafından konuşulur. Bu dil, 16. yüzyıldan itibaren İspanyol sömürgeciliği ile dünyaya yayılmıştır. Bunun sonucu olarak günümüzde Orta, Batı ve Güney Amerika’da birçok ülkede ana dil olarak konuşulur. Anavatanı dışında geniş bir coğrafyaya yayıldığı için zaman içinde farklı konuşma, lehçe ve diyalektik özellikler kazanmıştır. Farklı coğrafyalarda farklı şekilde İspanyolca konuşulur. Köken ve yapısı aynı olmakla birlikte bazı sözcükler ve ifadelerde anlam farklılıkları ortaya çıkmıştır.

Yeni bir dil öğrenmek, yeni kültürler tanımak, yeni arkadaşlar edinmek, akademik olarak veya kariyer olanakları açısından getireceği avantajlar haricinde, özgüven kazanmanıza yardımcı olur, odaklanma becerilerinizi güçlendirir, çoklu görev yeteneklerinizi ve hafızanızı geliştirmenizi sağlar.

İspanyolca Öğrenmek Zor Mu?

Yabancı bir dili öğrenmenin kolaylığı, zorluğu birçok kritere göre değişir. Hangi yöntemle öğrenmeye çalışıyorsunuz? Ne kadar isteklisiniz? Ne kadar zaman ayırıyor ne ölçüde çaba gösteriyorsunuz?...

İspanyolca öğrenmek konusunda ne kadar isteklisiniz? Motivasyon çok önemlidir. Bu dili gerçekten öğrenmeyi istemelisiniz. Tüm deneyimler göstermektedir ki yeni bir dili öğrenmek, ancak o dili sevmek ile mümkün olur. Eğer İspanyolcayı seviyor, ilgi duyuyorsanız, sizin için öğrenmek daha kolay ve de keyifli olacaktır.

Hangi dili öğreniyor olursanız olun, öğrenme aşamasında doğru yöntemi tercih etmek gerekir. Birçok farklı öğrenme yöntemi var; kursa giderek, online ya da özel öğretmen ile öğrenmek gibi. Bu yöntemlerden hangisi sizin için daha uygunsa, buna karar verip başlarsanız öğrenme süreciniz daha hızlı ilerleyecektir. Size uygun olmayan bir yöntem ile öğrenmeye çalışmak, zaman kaybettirir. Doğru öğrenme yöntemini belirlemek için kendi özelliklerinizi dikkate almalı ve buna göre inceleyerek karar vermelisiniz. Örneğin tek başına öğrenebilecek biriyseniz, online İspanyolca eğitim sizin için doğru bir yöntem olur.

İngilizce, Almanca ya da Fransızca dil altyapınız varsa İspanyolca öğrenmek nispeten daha kolay olacaktır. Çünkü bazı diller kardeştir. Bu dillerin; cümle yapıları, dilbilgisi kuralları, sesleri gibi birçok özelliği benzerdir. Bunlardan birisini öğrenmiş olmak, diğerini öğrenmeyi kolaylaştırır. Örneğin, Portekizce bilen birisi için İspanyolca kolaydır. İngilizce bilen birisi için; Almanca, Fransızca, İspanyolca gibi Avrupa dillerini öğrenmek nispeten daha kolaydır. İspanyolca, ana dili İngilizce olan veya İngilizce bilenler için öğrenilebilecek en kolay olan dillerden biridir.

Türkçe dilbilgisine ne kadar hakimsiniz? Yeni bir dil öğrenmek istediğinizde, dilbilgisi kurallarını da öğrenmeniz gerekir. Ana dilinde isim, sıfat, fiil, bağlaç gibi dilbilgisi terimlerini bilmeyen birisi, yeni bir dil öğrenme konusunda çok zorlanır pek de başarılı olamaz. Dolayısıyla ana dilinize ne kadar hakimseniz İspanyolca öğrenme konusunda da o denli rahat olursunuz.

İspanyolca öğrenirken yeni bir alfabe öğrenmek zorunda kalmazsınız. Çince gibi dillere göre tonlama daha az öneme sahiptir. İngilizce ve İspanyolca arasındaki pek çok kelime ortaktır ve benzerdir. İspanyolca okunduğu gibi yazılan fonetik bir dildir bu da telaffuzunu kolaylaştırır.

Türkler İçin İspanyolca Öğrenmek

İspanyolcanın sahip olduğu bazı özellikler sayesinde, Türkçe konuşanlar için bazı açılardan öğrenmek kolay olabilir.

1. Ses benzerliği; İspanyolcadaki harf telaffuzları, Türkçe ile benzerdir. Böylelikle kelimeleri daha hızlı öğrenmek mümkün olur. İspanyolca okunduğu şekilde yazılan fonetik bir dildir. Bu durum telaffuzu kolaylaştırır. Gramer yapısı anlaşılır olan İspanyolcada çoğu kelime, Türkçede olduğu gibi yazıldığı gibi okunur.

2. Kelime benzerliği; bazı kelimelerin Türkçeye benziyor olması Türkler için dili öğrenmeyi kolaylaştıran bir ayrıntıdır. Ayrıca birçok kelime İngilizceyle çok benzerdir.

3. Latin alfabesi; İspanyolca ile aynı alfabeyi kullandığımız için harfleri öğrenmek kolaydır bu da bizim açımızdan bir avantajdır. Farklı bir alfabe ile karşılaşmanın getirdiği zorluğu barındırmaz. Dil bilgisi İngilizceden farklıdır, şahıs ve zaman ekleri sondan eklemeli olduğu için Türkçe kurallarına benzer. Bu yüzden İspanyolcayı İngilizceden kolay bulan öğrencilerin sayısı oldukça fazladır.

İspanyolcanın Zorlukları

Subjuntivo ve self reflexive fiilleri İspanyolcanın en zor kalıplarıdır. Türkçedeki dönüşlü fiillere benzemekle birlikte aslında düz mantıkla çalışmayan bir fiil kalıbı ortaya çıkar. Fiiller zamirlere göre çekime uğrarlar. Tüm çekimler farklılık gösterdiğinden cümle içerisinde zamir genellikle kullanılmaz. Örneğin İspanyolca öğrenen biri; “gitmek zorundayım” anlamında “tengogue ır” diyecektir. Bir İspanyol bunu ifade etmek için “’tengogue ırme” kullanır, anlamı ise; “kendim gitmek zorundayım” olarak çevrilebilir.

Romans dillerinin genelinde olduğu gibi eril ve dişil ayrım için kelimelerin başına getirilen artikeller mevcuttur; “la” artikeli dişil, “el” artikeli eril anlam ifade eder.

İspanyolca Öğrenmek İçin Sebepler Nelerdir?

İspanyolcanın ABD, Güney Amerika ve Avrupa öncelikli olmak üzere dünya genelinde oldukça yaygın olması sebebiyle geleceği ve geçerliliği olan bir dil olması onu önemli kılıyor. Dünya üzerinde 500 milyondan fazla kişinin İspanyolca konuştuğu düşünülmektedir ve uluslararası iletişimde kullanılan ikinci dildir. İngilizceden sonra en geçerli ticaret dilidir. Ayrıca Latin kültürünün dünya üzerindeki etkisi sebebiyle önemli bir kültür ve sanat dilidir. İspanya ile Türkiye arasındaki ticaret hızı da düşünüldüğünde İspanyolcaya yönelik gereksinim de artıyor. Dolayısıyla İspanyolca bilmek önemli bir vasıftır.

İspanyolca, dünya genelinde en çok konuşulan, en çok öğrenilen ve içerik hacmi bakımından internette en çok kullanılan dillerden biridir.

İspanyolca Nasıl Öğrenilir?

İspanyolca öğrenmek düşündüğünüzden daha kolay olabilir. Farklı yöntemleri uygulayarak ve motivasyonunuzu yüksek tutarak bunu başarabilirsiniz.

  • Günlük yaşamın bir parçası haline getirin

Yabancı dil öğrenirken, sadece derslerle sınırlı kalır, günlük hayatınıza dahil etmezseniz, bildikleriniz muhtemelen sadece teoride kalacaktır. Telefonunuzu, bilgisayarınızı İspanyolca dil seçeneğine değiştirin. Her gün İspanyolca kitap, dergi okumaya vakit ayırın, şarkılar dinleyin, Netflix dizileri izleyin, internet sitelerinde gezinin, günlük tutun. Günlük tutmak sizi İspanyolca düşünmek zorunda bırakacaktır. YouTube'da İspanyolca videolar izleyin. Haberleri İspanyolca okumaya çalışın, Facebook'ta İspanyolca haber kanallarına abone olun. Bir görev, bir ders gibi değil, günlük hayatınızın parçasıymış gibi dili benimsemeye başlayın.

  • Her fırsatta İspanyolca konuşmaya çalışın

İspanyolcayı yeni öğrenmeye başladıysanız hemen konuşamam diye düşünebilirsiniz. Ya da iyi konuşmadığınızı düşündüğünüz için çekinerek fırsatları kullanmıyorsunuzdur. Oysa bu fırsatlar en önemli pratik anlarıdır. Karşılaştığınız veya tanıştığınız İspanyolca konuşan kişilerle konuşmaya, onlarla sosyal medya ağlarını kullanarak iletişime geçmeye çalışın, İspanyolca konuşan arkadaşlar edinin. Hata yapmaktan korkmayın.

  • Cümle öğrenin

Grameri elbette öğreneceksiniz, ancak bu şekilde konuşmaya başlamak oldukça zordur. Kelime öğrenip gramer kurallarına göre kelimeleri yerleştirmek yerine cümle öğrenin. Benzer yapıdaki cümleleri defalarca dinleyin, okuyun, yazın ve söyleyin.

  • Teknolojiden faydalanın

Telefonunuza bir İspanyolca sözlük uygulaması indirin. Birçok farklı İspanyolca öğrenme, pratik ve test yapma uygulamaları var, inceleyerek telefonunuza indirin ve ders dışında eğlenceli tekrarlar yapın.

  • Taklit yöntemini kullanın

Yeni bir dil öğrenirken, aslında bir bebek gibi konuşmalarını duyduğumuz kişileri ve onların konuşma şekillerini taklit ederiz. İspanyollar hangi kelimeleri ve ifadeleri en sık kullanıyor, nasıl telaffuz ediyorlar ve nasıl konuşuyorlar bunlara dikkat edin.

  • İspanya’da bulunun

İmkânınız varsa çok kısa bir süre bile olsa İspanya’da olmak büyük fayda sağlayabilir. İspanya’da dil kurslarına devam edebilirsiniz. İspanyolca konuşan ülkeler de olabilir. Sadece aksan farklılıkları olacaktır.

İspanyolca Öğrenmek Zor mu İspanyolca öğrenmek İspanyolca öğrenmek kolay mı İspanyolca Türkler için İspanyolca öğrenmek İspanyolca nasıl öğrenilir
Neslihan Tatar
Neslihan Tatar
Blog Yazarı

Endüstri Yüksek Mühendisidir. Farklı sektörlerde kalite, verimlilik, iş güvenliği, eğitim gibi konularda çalıştıktan sonra aktif iş hayatından ayrıldı. Farklı uğraşlar ve kariyer arayışı ile enstitünün İkna Teknikleri, Yaratıcı Yazarlık, İçerik Editörlüğü ve İçerik Uzmanlığı eğitimlerini aldı. Enstitü blog sayfalarına katkı sağlıyor.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
İspanyolca Nasıl Öğrenilir?
Yabancı Dil Eğitimi

İspanyolca Nasıl Öğrenilir?

27 Nisan 2021
İş ve Eğitim Hayatında İspanyolcanın Önemi
Yabancı Dil Eğitimi

İş ve Eğitim Hayatında İspanyolcanın Önemi

14 Eylül 2021
İspanyolca Kursu (A1)
5
(23)

İspanyolca Kursu (A1)

12 Konu5 Saat
Çağla AlperÇağla Alper
755219
İspanyolca Kursu A2
5
(3)

İspanyolca Kursu (A2)

12 Konu5 Saat
Çağla AlperÇağla Alper
855259
Fransızca Kursu (A1)
5
(12)

Fransızca Kursu (A1)

14 Konu5 Saat
Jenya İçliyürekJenya İçliyürek
800229
İtalyanca Kursu (A1)
5
(3)

İtalyanca Kursu (A1)

30 Konu5 Saat
Duygu ÇetinDuygu Çetin
800229