Published on: 13 Kasım 2014 Serem Gökler 0 Yorum

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun amacı; işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenlemektir.

Somadaki maden faciasının ardından asansör faciası geldi. Kısa bir süre öncede Ermenek maden faciasında işçi ölümlerinin olması  bürokrasiyi iş sağlığı ve güvenliği kanununda bazı değişikler almaya itti. Bu değişiklikler iş sağlığı güvenliği kanununa göre bazı idari para cezaları getiriyor. Ağır idari para cezalarıyla kanunun uygulanmasını ve gerekli tüm önlemlerin alınmasını şart koşuyor.

Ancak bu gelişmeler bize göre halen yeterli değişiklikleri sağlamıyor. Örneğin iş sağlığı ve güvenliği kanunu Türk Silahlı Kuvvetleri, Genel Kolluk Kuvvetlerini kapsamıyor. Hatta daha da ilgi çekici olan ev hizmetlerinde çalışanlar bu kanun kapsamında yer almıyor. İdari para cezalarını arttırmak bir yana kanunun kapsamınında önemle değiştirilmesi gerektiği kanaatindeyiz.

Aşağıdaki linkte güncel İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa ulaşabilirsiniz.

Güncel: İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

  • iş güvenliği ,
  • iş kanunu ,
  • iş sağlığı ,
  • iş sağlığı ve güvenliği kanunu 2014 ,
  • iş sağlığı ve güvenliği kanunu değişiklikler
Blog Yazarı