Close
Mobil Menu Bars

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

13 Kasım 2014, 3183 defa okundu.
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun amacı nedir?

İş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenlemektir.

Somadaki maden faciasının ardından asansör faciası geldi. Kısa bir süre öncede Ermenek maden faciasında işçi ölümlerinin olması  bürokrasiyi iş sağlığı ve güvenliği kanununda bazı değişikler almaya itti. Bu değişiklikler iş sağlığı güvenliği kanununa göre bazı idari para cezaları getiriyor. Ağır idari para cezalarıyla kanunun uygulanmasını ve gerekli tüm önlemlerin alınmasını şart koşuyor.

Ancak bu gelişmeler bize göre halen yeterli değişiklikleri sağlamıyor. Örneğin iş sağlığı ve güvenliği kanunu Türk Silahlı Kuvvetleri, Genel Kolluk Kuvvetlerini kapsamıyor. Hatta daha da ilgi çekici olan ev hizmetlerinde çalışanlar bu kanun kapsamında yer almıyor. İdari para cezalarını arttırmak bir yana kanunun kapsamınında önemle değiştirilmesi gerektiği kanaatindeyiz.
Yapılan işlerin daha doğru ve daha güvenlikli olmasını sağlamak adına İş Sağlığı Kanunu adına yeni düzenlemeler getirilmelidir. Bu düzenlemeler ile iş kazaları en aza indirilerek tamamen ortadan kaldırılmalıdır. Bu kapsamda iş yerlerinin eksik ve yanlış uygulamaları için ağır ceza ve yaptırımlar getirilerek caydırıcılık sağlanmalıdır. Bu kanun başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere tüm kolluk kuvvetlerini de kapsamalıdır.
 
Tehlike standartları "az tehlikeli" "orta standart" ve "çok tehlikeli" olarak sınıflara ayrılmalı ve o sınıflara göre gerekli tedbirler alınmalıdır. İş yerleri bu sınıflara ayrıldığı takdirde alınan önlemler daha kaliteli olacak ve caydırıcılık da yüksek olacaktır.
 
Tüm işverenler çalışanları için iş güvenliği eğitimi vermek zorundadır ve bu eğitimler denetlenmelidir. Eğitimler ise belli aralıklarla tekrarlanarak işe yeni dahil olanlar için mutlaka yenilenmelidir. Uzun süre istihdam eden ve çalışan sayısı belli bir sayının üzerinde olan kurumlar İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu oluşturmak zorunda olmalıdır. Bu kurulun belirlediği belli kararlara işverenler ve çalışanların da uyma zorunluluğu olmalıdır. Bu standartlara uyulduğu takdirde iş kazası ve risklerinin önüne geçmek de mümkündür. 

İş Sağlığı ve Güvenliği Tarafları

İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında bulunan taraflar başta işverenlerdir. Özel kurumlardaki işçiler, işverenler, devlet kurumlarındaki işveren ve işçiler bu kapsamda gerekli bilgilenmeyi sağlayarak kurum adına tedbirleri almalı ve yaptırımları dikkate almalılardır.

Aşağıdaki linkte güncel İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa ulaşabilirsiniz.

Güncel: İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezundur. Başarılı bir üniversite süreci geçirmiştir, birçok projede yer almıştır.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!