Close
Mobil Menu Bars

İş Hayatının Psikolojik Tacizi: Mobbing

01 Ağustos 2019, 1247 defa okundu.
İş Hayatının Psikolojik Tacizi: Mobbing
mobbing, mobbing eğitimi, online eğitimler, şiddet, taciz, yıldırma,

Mobbing sözcüğü dilimizdeki psikolojik yıldırma, psikolojik şiddet, psikolojik terör, psikolojik baskı, taciz, sıkıntı verme, rahatsız etme ve bezdirici ifadelerine karşılık gelmektedir. Bir çalışanın çalışma ortamında maruz kaldığı psikolojik tacizi ifade etmektedir. 

Mobbing kimler tarafından uygulanır?

Bir grup insanın veya bir kişinin, bir gruba veya bir kişiye yönelik yıldırma politikasıdır. Mobbing çalışanlara üstleri, astları ya da aynı statüdeki kişiler tarafından uygulanabilmektedir.

Mobbing Süreci

Mobbing nedir sorusuna söyle de bir cevap olabilir. Birisine karşı cephe almak ve o kişiye karşı psikolojik savaş açmak. Küçük düşürücü ve aşağılayıcı davranışlarla kişiye saldırma onu uyumsuz olmakla suçlama kişiyi yalnız bırakarak sıkıntıya sokmayı ifade eden bir süreçtir. Bu süreçte şiddet giderek artmaktadır. Yani kişinin maruz bırakıldığı stresin, zorlamanın, korkunun ve endişenin dozu gittikçe arttırılmaktadır. 

Mobbing nasıl uygulanır?

Mobbing farklı şekillerde uygulanabilmektedir. Kişiyi yalancılıkla itham etmek, onunla dalga geçmek, onun dedikodusunu yapmak ve yaymak ve hakkında asılsız suçlamalarda yani iftirada bulunmak bu uygulamalardan yalnızca birkaçıdır.

Mobbing Çeşitleri Neler?

Temelde mobbing çeşitleri hassas/duyarlı ve stratejik olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Olayların iki kişi arasında gerçekleştiği hassas/duyarlı mobbing genellikle işveren ve çalışan arasında olurken çalışanlar arasında da yaşanabilmektedir. Bunlar da aralarında dikey (hiyerarşik) ve yatay (fonksiyonel) olarak ayrılmaktadır. 

Dikey uygulama yukarıdan aşağıya doğru ve aşağıdan yukarıya doğru yatay uygulama ise eşdeğerler arası olarak ifade edilmektedir. Yukarıdan aşağıya doğru olan türde yönetici elinde bulundurduğu gücü astlarını bezdirmek, sindirmek ve onları işlerini bırakmaya zorlamak için kullanmaktadır. Aşağıdan yukarıya doğru olan türde ise mağdurdan daha alt statüde çalışanların mağdura yaptıkları tacizi açıklamaktadır.

Mağdurun otoritesinin sorgulanmasıyla birlikte ortaya çıkmaktadır. Bu uygulama tek bir kişiden ziyade birçok kişinin birlikte yarattığı baskıyı ifade etmektedir. Genelde bu türe daha az rastlanmaktadır. Yöneticinin yerini almak isteyen onu kıskanan ve onun görevi almasına ilişkin kızgınlık duyan kişiler tarafından uygulanmaktadır. 

Eşdeğerler Arası Ve Stratejik Mobbing

Eşdeğerler arası mobbing ise hiyerarşik sistemin aynı noktasında yer alan çalışanlar arasında görülen türdür. Kişinin çalışma arkadaşının iş ahlakına, bilgisine ve yeterliliğine yönelik saldırgan davranışlarını içerir. Stratejik mobbingde ise bir grup (yönetici kadrosu), çalışanlarını kasıtlı olarak bezdirmeye çalışmaktadır. Örneğin, işine son verilmek istenen bir çalışanı yıldırarak istifa etmesini sağlamak için kullanılabilmektedir. Mobbing uygulayanlar genellikle kontrol etmeyi ve yönetmeyi seven kontrolün kendisinde olmamasından korkan, takıntılı, kıskanç ve liderlik arzusu baskın olan kişiler olmaktadır. Bu insanlar bazı nedenlerle mobbinge başvurabilmektedirler. 

Örneğin, bir grup kuralını kabul etmeyen kişiyi kuralı kabul etmeye zorlayabilmekte, mobbing uygulayan kişi düşmanlıktan hoşlanıyor olabilmekte (birinden hoşlanmadığında ondan kurtulmaya çalışmak isteyebilmekte) kurtulmak istenen kişiye işkence etmekten zevk alıyor olabilmekte veya sahip olamadığı şeylerin acısını başkalarını mutsuz ederek çıkarmaya çalışabilmektedir.

Mobbing Mağdurları

Mobbing mağdurları sorunun tam olarak ne olduğunu bilemedikleri için kafaları karışıktır ve bir şekilde işlerine devam etmeye çalışmaktadırlar. Ancak bir süre sonra bu kafa karışıklığına stresin, korkunun ve kaygının da eklenmesiyle kişi işine adapte olmakta güçlük çekmeye başlamaktadır. Mobbing karşısında kendini koruması zorlaşmakta ve nasıl davranacağını ve ne yapacağını bilememektedir. Zamanla işini yapamaz hale gelmekte ve sonuçta da işini kaybetme noktasına varabilmektedir.

Mobbing mağduru bir kişide bir süre sonra bazı hastalık belirtileri ortaya çıkabilmekte ve kişi işe gelemediğinden işini kaybedebilmektedir. Maruz kaldığı yoğun stres, depresyon ve kaygı bozukluklarına yol açabilmekte ve bu da kişiyi intihara kadar götürebilmektedir. Mağdur yaşananlarda suçu olmadığına inanmakta ama bir taraftan da hatasının olup olmadığını düşünmektedir. 

Kendine olan güvenini kaybedebilmekte ve yeniden iş hayatına dönmekte ya da adapte olmakta güçlük çekebilmektedir. Mobbing başa çıkabileceğiniz bir durumdur. Mobbingi eğitim ile yenin. Eğer istifa edebilme imkanınız yoksa İstanbul İşletme Enstitüsü tarafından online eğitimler kapsamında alacağınız Mobbing Eğitimi ile üstesinden gelebilirsiniz.

Yazar: Pelin Bal
 

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!