AnasayfaBlogİş Hayatını Kolaylaştırmak İçin İpuçları
İş Hayatı

İş Hayatını Kolaylaştırmak İçin İpuçları

06 Temmuz 2019
İş Hayatını Kolaylaştırmak

Hepimiz güzel bir iş günü geçirmek ve iş hayatını kolaylaştırmak isteriz. Bazı günler moralimiz bozulabilir, fakat bu durumunun üstesinden gelmeyi bilmeliyiz. Bununla birlikte iş hayatını kolaylaştırmak ya en azından yardımcı olmak için yapmamız gereken bazı şeyler vardır.

İş hayatını kolaylaştırmak için ipuçları

Haftalık program kullanın

Bazı insanlar çalışırken not defterine yazılmış veya dijital hatırlatıcılara güvenmezken ben aksine bunun işe yaradığına ve etkili olduğuna inanıyorum. Bir kişi tamamlanması gereken görevlerin üstesinden gelmek ve onları uygun bir şekilde planlamak için kendine zaman ayırmalıdır. İş gününden bir ya da birkaç gün öncesinde, bütün çalışmalarınızın planını yapmak, hiçbir şeyi unutmadan bütün görevlerin tamamlandığından emin olmak işinize yarayacaktır. Planlama yapmanın ek bir faydası da size vakit kazandıracak olmasıdır. İyi bir iş günü kişinin enerji harcamasına bağlı olarak işin bitirilmesini sağlamaz. Gün içinde odaklanmanızı ve gücünüzü toplamanızı sağlayacak kısa molalar vermeniz gerekir. Ofiste mola saatlerinizi planlayabilirsiniz. Örneğin, bir problem veya görevler üzerinde 45 dakika harcadıktan sonra 15 dakika mola verin. Bu metot ile birlikte çalışma daha kısa sürede bitecektir ve daha iyi bir verime sahip olacaktır.

Çalışma alanınızı temiz tutun

Benim deneyimlerime göre çalışma alanını temiz tutmak iş gününüzü geliştirebilir. Her şeyin bir yerinin olması ve her şeyin yerinde olması ihtiyacınız olan malzemeleri ve belgeleri çok daha kısa sürede bulmanızı sağlayacaktır. Bu uygulama iş hayatını kolaylaştırmak için yapmanız gereken şeylerin başında gelir. Böylece yanlış yere koyulan bir şeyi ararken harcayacağınız tonlarca vakti size kazandıracaktır. Ayrıca patronunuzu, iş arkadaşlarınızı ve müşterilerinizi de etkileyecektir. Bu sizin organize olduğunuzu ve işinizi ciddiye aldığınızı gösterecektir.

İşinizi sevin

Sevdiğiniz işi yaptığınızda her gün işe gitmek ve çeşitli görevleri tamamlamak çok daha kolay hale gelir. Mevcut işinizi sevmekte zorluk çekebilirsiniz. Ama iş hayatını kolaylaştırmak gibi bir hedefiniz varsa işinizde sevilebilir bir taraf bulmaya çalışmalısınız. Yapılabilecek en iyi yol da ofiste neler olduğu hakkında bilgiye sahip olmak ve eğer ilginç bir proje gelirse onu istemektir! Bu sizin şirket anlaşmalarına yoğun bir ilginiz olduğunu gösterir ve ayrıca anlamlı ve heyecan verici bir işte çalışmanızı sağlar. Ayrıca iş yerinizde yoğun bir ilgi edinerek işin normalden daha da heyecan verici olduğunu düşünebilirsiniz. Dikkatinizi o noktaya vererek şirkette sizin düşündüğünüzden çok daha fazla şey olduğunu görebilirsiniz. Ortada her zaman öğrenilecek bir şey vardır ve işinizde ilgi alanı bularak siz de bunu keşfediyorsunuz.

İş arkadaşlarınızla arayı açmayın

İş gününün başında, öğle yemeğinde veya işten sonra olsun, fark etmez. İş hayatını kolaylaştırmak için iş arkadaşlarınızla iyi bir iletişim içinde kalmanız gerekir. Bu insanlar her gün gördüğünüz ve beraber çalıştığınız insanlar. Günlerinin, ailelerinin, hobilerinin veya ilgi alanlarının nasıl olduğuna dair sorular sormak size sadece iyi iş ilişkileri yaratmakla kalmaz aynı zamanda gün içinde daha az yalnız hissetmenizi sağlar. Siz ve iş arkadaşlarınız iş yerinde bir işi yapmak için varsınız bunu aynı zamanda birbirinizi tanıyarak da değerlendirebilirsiniz. Bir birey için iyi ve üretken bir iş gününe sahip olmak önemlidir. Bazı günler kaçınılmaz bir şekilde diğerlerinden iyiyken pozitif tavrı korumak ve belirli pozisyondaki zamanınızın eğlenceli ve olabildiğince üretken olduğundan emin olmak önemlidir.

İş Hayatını Kolaylaştırmak İçin İpuçları Nelerdir?

İş hayatını kolaylaştırmak için bazı ipuçları bulunur. Bunlar; haftalık program kullanın, çalışma alanınızı temiz tutun, işinizi sevin ve iş arkadaşlarınızla arayı açmayın.

İşinizi Sevmek Neden Önemlidir?

Mevcut işinizi sevmekte zorluk çekebilirsiniz. Ama iş hayatını kolaylaştırmak gibi bir hedefiniz varsa işinizde sevilebilir bir taraf bulmaya çalışmalısınız. Yapılabilecek en iyi yol da ofiste neler olduğu hakkında bilgiye sahip olmak ve eğer ilginç bir proje gelirse onu istemektir!

Haftalık Program Yapmanın İş Hayatı İçin Önemi Nedir?

İş gününden bir ya da birkaç gün öncesinde, bütün çalışmalarınızın planını yapmak, hiçbir şeyi unutmadan bütün görevlerin tamamlandığından emin olmak işinize yarayacaktır. Planlama yapmanın ek bir faydası da size vakit kazandıracak olmasıdır.

İş Hayatını Kolaylaştırmak
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Zaman Yönetimi Eğitimi
4.9
(61)

Zaman Yönetimi Eğitimi

17 Konu5 Saat
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
750209
Duygusal Zeka Eğitimi
4.9
(73)

Duygusal Zeka Eğitimi

36 Konu5 Saat