AnasayfaBlogİş Hayatında Takım Ruhu
İş Hayatı

İş Hayatında Takım Ruhu

15 Mayıs 2019
İş Hayatında Takım Ruhu

Takım çalışması, belirlenen amaca ulaşmak için etkili bir yöntemdir. Gördüğümüz her topluluğu, takım olarak kavramamak gerekir. Takım, birden fazla kişinin aynı hedef doğrultusunda, birbirleriyle bağımlı olarak, hedeflerine yönelmeleridir.

Takım birden fazla ancak nadir durumlarda on beş kişiyi geçmemelidir. Takım üyelerinin, karşılıklı güveni sağlamaları gerekir. Güven duygusu oluştuğu zaman takım ruhu ortaya çıkar. Takımda bulunan üyelerin takım ruhu ve liderlik becerileri oldukça önemlidir.

Takım Oluşumu

Takım çalışması, firmalar ve yöneticiler için büyük bir önem taşır. Takım çalışması sonucunda başarıya ulaşmak için bazı etmenler vardır:

• Takım üyelerinin arzusu

• Üyelerin eğitimleri, becerileri, uzmanlık alanları

Takım Özellikleri

Takım çalışması eyleminde faaliyet gösteren her üye, diğer üyelerle birlikte çalışma isteğinde olmalıdır. Üyeler bir araya geldiklerinde kendi becerilerini de paylaşma isteğinde olmalıdır. Takımların, amaçlar doğrultusunda yüksek başarı göstermeleri için bazı özellikler taşıması gerekmektedir.

• Doğru takım üyelerinin bir araya gelmesi

• Takım çalışması gerçekleştirilirken en kısa sürede doğru ve etkili çözümler bulunması

• Aynı hedef doğrultusunda hareket edilmesi

• Yöneticiler tarafından motivasyon desteği sağlanması

• Problem çözme konusunda pratik ve becerikli olunması

Bu özellikleri taşıyan takım çalışması hedefleri doğrultusunda etkili bir biçimde hareket eder.

Problem Çözme Takımları

Aynı departmanda ya da meslekteki kişilerin bir araya gelerek oluşturduğu takımdır. Bu takımın çalışması sırasında belli zamanlarda toplantılar yaparak problemler masaya yatırılır. Problemin kendisi, kaynağı, sebebi, vb. analiz edilir ve yönetime sunulur. Takım çalışması ışığında ilerleyen ekip, yönetim ile arasında güveni güçlendirmek zorundadır.

Kurum içinde oluşan takım, kendi üyelerinin eğitimine önem vererek gelişimlerine ağırlık verir. Toplantılar sonucunda alınan problem çözümlerini uygulamaya koyamazlar. Bu takımın ilgi çekici olmasının en büyük nedeni, çözüm ve sorumluluklarını yöneticiler dahil çalışanlar ile paylaşmalarıdır.

Çapraz Fonksiyonlu Takımlar

Aynı statüde ancak farklı görevleri üstlenen çalışanların oluşturduğu takımdır. İşletmeler, bu tür takımlara ilgilerini gösterirler. Bölümleri farklı ancak, kıdemleri aynı olan üyeler sayesinde işletmedeki bütün departman birbirlerinden haberdar olur. Bir araya gelen üyelerin takım çalışması özelliği, çözülmesi zor olan krizlere çözüm odaklı olarak bakmalarıdır. Takımın aldığı kararlar etkilidir ve uygulayıcı yaptırımları vardır.

Kendi Kendini Yöneten Takımlar

Bu takımı, işletmelerdeki kalite kontrol birimi olarak isimlendirebiliriz. Üyeler, kendilerine ait düzenlemeler çıkararak, bunlara sorumlu kişiler tayin eder. Diğer takım türlerinden ayrılan en belirgin özelliği bağımsız olmasıdır. Kendi yönetim ekiplerini kendileri oluşturur. Oluşan yönetim içinde üst-alt ilişkisini düzleştirirler. Çalışmaları çok yönlüdür.

Başarılarını çoğaltarak, çalışma şartlarını iyileştirerek yollarına devam ederler. İstikrarlı, pozitif enerjili ve duyarlı çalışanlar sayesinde, değişikliği benimseyerek kontrol elde edilir. Öne çıkan amaçları enerjik, faal ve etkili karar alabilen üyelerinin olmasıdır. kendi kendini yöneten takımlar, kendi üyelerini seçebilmesinin yanında, üyeleri arasında da değerlendirmeler yaparlar.

Sanal Takımlar

İnternetin yaygınlaşmasıyla, şirketler de teknolojiye uyum sağlamaya çalışmaktadır. Bu nedenle işletme içinde sanal takımlar oluşturulur. Teknoloji kullanımının yaygınlaşması ve bir yandan da gelişiyor olması takım kavramını ve takım çalışması olayını farklı boyutlara taşır. İşletmenin bünyesinde görev alan kişiler, aynı konumda olsun olmasın sanal ortamda iletişim olanaklarına kavuşur. Hiçbir kurum, yer ve belli bir düzene bağlı olmaksızın internet ortamında üyeler bir araya gelir. Bu yöntem ses, video ve konferans yollarını da içeren gelişmelerle desteklenir. Üyelerin takım çalışması tarafsız veriler doğrultusunda, kurumsal kararlar alır. Üyeler uzman oldukları birkaç konuya sahip, iletişim yönü kuvvetli, değişime ayak uyduran bireylerdir. Sanal ortamın getirdiği hızı avantaja çeviren takım üyeleri, hızlı iletişim ile duygusallığa yer vermeyen, gerçekçi kararlar alır.

Özellikle büyük kurumların devamlılığı için takım çalışmasının önemi oldukça fazladır. Birçok şirket, çalışanlar arasında takım ruhu oluşması için çeşitli etkinlikler ve eğitimler düzenlemektedir. Hatta çoğu zaman insan kaynakları birimlerinin işe alım görüşmelerinde mülakat sorusu: Takım oyuncusu musunuz? olmaktadır.

Yazar: Mustafa Şenol

takım ruhu takım çalışması problem çözme takımları çapraz fonksiyonlu takımlar sanal takımlar
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.
Şirket Başarısında Takım Ruhu
Takım Çalışması

Şirket Başarısında Takım Ruhu

20 Haziran 2019
Takım Ruhu Ve Liderlik Becerileri
Takım Çalışması

Takım Ruhu Ve Liderlik Becerileri

16 Mart 2018
İş Hayatında Takım Çalışması
Takım Çalışması

İş Hayatında Takım Çalışması

11 Eylül 2021
Ekip Çalışmasında Takım Ruhu
Takım Çalışması

Ekip Çalışmasında Takım Ruhu

01 Mart 2021
Bütünsel Gelişim Eğitimi
Faruk ÖkenliFaruk Ökenli
15049
Yetenek Yönetimi Eğitimi
4.6
(7)

Yetenek Yönetimi Eğitimi

7 Konu4 Saat
Selin TezelSelin Tezel
16080
Yaşam Koçluğu Eğitimi
5
(15)

Yaşam Koçluğu Eğitimi

19 Konu16 Saat
Buket GüngenBuket Güngen
360150