AnasayfaBlogİş Hayatında Kadın Olmanın Ağırlığı
İş Hayatında Kadınlar

İş Hayatında Kadın Olmanın Ağırlığı

27 Mayıs 2019
İş Hayatında Kadın Olmanın Ağırlığı

İnsanlar var olduğu günden itibaren cinsiyet ayrımıyla birlikte cinsiyetlere roller yüklenmekte. Doğdukları andan başlayarak kız çocukları anneliğe uygun vasıflarla donatılıyor ve eğitim hayatlarında çocuklarının bakımlarını aksatmayacakları mesleklere yönlendiriliyor. 

Oysa ki aile her iki tarafında eşit şartlarda çabalamasını gerektiren bir kurumdur. Çocukluktan başlayarak dayatılan baskılar, kadınları iş hayatında da bulmaktadır.

Ne yazık ki, iş hayatında kadın ve anne olmak zordur.

Kadınların Karşılaştığı Sorunlar

Toplumlar tarafından yüklenen rollerle birlikte kadınlar işgücü piyasasında hem geri kalmakta hem de iş hayatında ötekileştirilmekte.

Bundan dolayı iş hayatında kadın olmak ilk olarak evdeki işlerin devamı şeklinde oluyor. Genelde bakım, öğretme veya temizlik gibi işler karşılarına çıkıyor.

Oysa ki işlerin cinsiyeti olmamakla birlikte günümüzde kadınların tamir işlerinden otobüs şoförlüğüne kadar birçok işi sırtlandığı ve başarılı oldukları bir gerçek. 

Erkeklerin yaptığı birçok işi kadınlar da yapabilmektedir. İş hayatında kadın işi veya erkek işi şeklindeki kategoriler maalesef ülkelerin ilerlemesine katkısı olmaz. 

İş hayatında kadınların karşılaştıkları sıkıntılara örnek olarak, fiziksel ya da sözlü taciz, mobbing, ayrımcılık ve ücret eşitsizliği verilebilir. Tacize ses çıkardığında taciz edene yaptırım uygulanması gerekirken, tacize sesini çıkaran kadın işinden olmakta. 

Bunun yanı sıra kadınlar hamile olmalarından kaynaklı işlerinde bezdirici kuvvetlerle karşılaşabiliyor. Herhangi bir kriz anında ya da bir işçinin işine son verilme durumunda işten çıkarılacak kişiler genellikle kadınlar oluyor. 

Kadınlarda Ücret Sıkıntısı

Kadın ve erkeğin aynı işi yapıp kadınların daha az maaş aldığı da gözlemlenmiş bir durumdur. Ama kadınlar her alanda olduğu gibi iş hayatında da tabuları yıkarak günden güne güçlenerek ilerliyor. Tabi bu başarıyı destekleyen olduğu kadar köstekleyen de vardır elbet. 

Son zamanlarda kadınların iş hayatına katılım oranlarının artmasıyla birlikte yönetici pozisyonlarını doldurmaları da onları güçlü kılan diğer bir noktadır. 

Tam da burada erkek egemenliğinin hüküm sürdüğü iş hayatında kadınların basamakları çıkması onların o basamakları kırmasına neden olmaktadır. Daha fazla ücret ya da daha üst mevki erkeklerin toplumlar tarafından onlara biçilmiş gücü elinde bulundurma durumunu tetikliyor. 

Kadının Gücü

İş hayatında kadınlar yıllardır yönetici pozisyonlarını dolduruyor. Erkeklerin bu durumu kabul etmemesinin en büyük sebebi ise, kadınların bu vasıftan uzak olduklarını düşünmeleri. 

Kadınların itaat eden bir varlık olarak kendine evine ve çocuklarına adamış olması beklenirken onlar kendilerini her alanda göstermeye başlamışlardır. 

Günümüzde artık kadın istihdamı artıyor. Kadınlar itaat etmek yerine kendi ekonomik özgürlüğünü kazandıkça daha da güçlenmekte ve özgüven sahibi olarak kendini donatmaktadır.

Kadınların Sorunlarına Çözüm

İş hayatında toplumların ürettiği cinsiyetçiliği değiştirmek bizim elimizdedir. Erkeklerin iktidar olma hırslarını bir kenara bırakıp kendilerinden üste olan herhangi bir insanı tökezletmeye hakları yoktur. 

Bu durumda işini iyi yapan insanlar kadın ya da erkek olmaktan ziyade o işi iyi yaptıkları için iş hayatında barınmalı ve hak ettikleri ücretleri alabilmelidir. Kadınların çalışma hayatında aktif rol almaları ülkelerin kalkınması açısından önemli bir durumdur. 

Kadınlar iş hayatlarında kendilerini gösterdikçe özgürlüklerine ulaşmaktadır. Kadınların özgürlüğe gidişi de ancak hep beraber desteklersek mümkündür. 

Çalışma koşulları herkes için eşit konuma getirilmeli ve eşitsiz ücretlendirmenin önüne geçilmeli. Bütün bunların sağlandığı zaman gerek kadınlar gerekse erkekler topluma daha yararlı işler üretebilirler. 

Böylece kadınlar işgücü piyasasında varlıklarını göstererek ekonomik özgürlüklerine ulaşmakla kalmayıp, hem evde hem iş hayatında görevlerin paylaşılması gerektiği bilinciyle hareket etmeye biraz daha yaklaşabilmektedir.

Yazar: Selin Biçer

iş hayatında kadın iş hayatında kadınlar iş hayatı kadın iş kadını özgürlük
Konuk Yazar
Konuk Yazar
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.