Close
Mobil Menu Bars

İş Hayatında Başarı İçin Reçeteniz

01 Kasım 2019, 1542 defa okundu.
İş Hayatında Başarı İçin Reçeteniz
iş, iş hayatı, kariyer, iş yeri, online eğitim, sertifika

İş hayatı, gerek okul yıllarımızda aldığımız eğitimlerin gerekse okul dışında kendimizi geliştirdiğimiz senelerin meyvesini alma dönemidir. Bazılarımız çalışmak için eğitim hayatının bitmesini beklerken bazılarımız ise iş hayatına daha erken atılır.

İyi çalışma stilleri, yaptığı işte başarılı olmak isteyen herkes için önemli bir esastır. Bunun sonucunda verimliliğiniz, iş memnuniyetiniz artar. Patronunuz ile, iş arkadaşlarınız ile daha iyi ilişkiler geliştirmenize yardımcı olur. İş hayatı ve başarı, birbirini tamamlayan ve birbirine ihtiyaç duyan iki önemli bileşendir. İş hayatı varsa başarı olmalı, başarı varsa da daha iyi bir kariyerin kapıları aralanır.

iş, iş hayatı, kariyer, iş yeri, online eğitim, sertifika

Psikologların ve bu alanda uzmanların ortak ifadelerine göre; iş yaşamında başarılı olan ve yaptığı işten tatmin olan insanlar günlük hayatta da mutlu olmaktadır. 

İş Hayatında Nasıl Başarılı Olunur?

İş hayatında başarılı olmak için öncelikle ne istediğinizi ve hedeflerinizi belirlemenin önemi büyük. Ulaşılabilir ve ölçülebilir hedefler koymak gerekir. 

Sıradanlığı unutun

Bir problem karşısında çözüm üretmek ya da kendinizi geliştirmek gibi önemli konularda farklı çözüm yolları denemeniz gerekir. Herkesin baktığı şeyde farklı şeyler görebilmelisiniz. 

İş yerinde nezakete dikkat edin

İş yerinde görgü ve etik, günlük hayatınızdaki ilişkilerinizde ne kadar önemliyse, iş yerinde de aynı şekilde önem arz eder. Çalışma arkadaşınızdan ya da bir görevliden ricada bulunurken bunu nazik bir biçimde gerçekleştirmekte fayda var. İnsanlar yaptığınız işten ziyade, iş dışında insanlara olan davranış şeklinize de son derece dikkat eder. Sağlıklı insan iş ilişkilerinin temeli, sağlıklı insan ilişkilerinden geçer.

Networkleri ihmal etmeyin

Gerek iş hayatında gerekse sosyal hayatta dahi çevremizin geniş olması, farklı insanlarla bir araya gelmek, yeni fikir ve görüşler, fırsatlar açısından son derece önemlidir. 

Problem yaratan değil çözüm üretici olun

Bir konuda memnuniyetsizliğiniz ya da şikayetiniz varsa bunun hakkında bir çözüm önerinizin olması, mevcut sorunun çözümünde iyi bir yol gösterici olabilir. Negatif şeylere odaklanmaktansa pozitifte kalmakta, iyimser ve yapıcı bir yaklaşım içerisinde olmakta fayda var.

iş, iş hayatı, kariyer, iş yeri, online eğitim, sertifika

İşinizde en iyisi olmaya bakın

Çalıştığınız sektör ne olursa olsun o işte en iyisi olmayı hedefleyin. Yeni mezunsanız başta biraz zor gelebilir. Çünkü öncesinde edinmeniz gereken çok fazla deneyim gerekir. Bu da iş hayatında daha fazla zaman geçirmeye ihtiyacınız olması demektir. Ancak ilerleyen zamanlarda kendinizi daha iyi geliştirmiş ve daha iyi yerlere gelmiş bulabilirsiniz. Bunun için de daima kendinizi geliştirin. 

İyi bir takım arkadaşı olun

Grup çalışmalarında iyi bir takım arkadaşı olmak, iyi bir sinerji yakalamak açısından önemlidir. Grup içerisinde uyumlu olmanız, ekip arkadaşlarınızı etkin dinlemeniz, ilişkilerinizi daha sağlıklı yürütmeniz ve bu konuda özverili olmanız ekip ruhu açısından gereklidir.

İş hayatı ve iletişim 

İş hayatında başarılı olmak için doğru iletişim kurabilmek gerekir. İş hayatı, resmi ve özel yazışmaların yoğun olduğu bir süreçtir. Bu süreç içerisinde yazışmaların uygun biçimde yapılması hem kurum açısından hem de birey açısından önemlidir. İş hayatında yazışma-mailleşme teknikleri muhatabımıza göre farklılık gösterir. Kurum içi ve kurum dışı yazışmalarında kullanılan dil ve üslup farklı olabilir. Öte yandan resmi ve yüksek makamlarla yazışmalarda kullanılan dil de farklılık arz eder.

İyi yazışma dili, gerek kişisel imajınız gerekse kurumunuzun algısı açısından son derece önemlidir. İş hayatı içerisinde hangi departmanda olursanız olun resmi yazıları, iş yazıları, özel yazıları öğrenmek gerekir. Yazışma teknikleri ile ilgili doğru bilinen yanlışları, hataları öğrenerek iş hayatında zorunluluk gerektiren teknik ve dilin kullanımı ile bilgileri öğreneceksiniz.

Her şey yerinde ve vaktinde güzel

Nasıl ki eve iş götürmek ve daha fazla meşgul olmak istemiyorsanız, iş yerinize de evi getirmeyin. Nasıl mı? Gerek evinizde gerek özel hayatınızda ne gibi sorunlar olursa olsun bunları iş yerinize girdiğiniz anda kapıda bırakın. Kafanızı yoran bu tarz problemlerin işinizi sabote etmesine ve modunuzu düşürmesine izin vermeyin.

Ertelemeyin

İş hayatında en büyük mod düşüren şey hiç şüphesiz uzayan mesailerdir. Etkili bir zaman yönetimi size bu konuda yardımcı olacaktır.

Gelişimi sürdürün

İş hayatı, sürekli yeniliklerin ve rekabetin olduğu bir alandır. Siz de bu yeniliklerden geride kalmamak için gerek kişisel gerekse iş alanınızda kendinizi daima geliştirmelisiniz. Peki, kendimi nasıl geliştirebilirim? Online eğitimler sayesinde siz de bilgi birikiminizi arttırabilirsiniz. Eğitimlerin sonundaki sınavdan başarı elde ederek almaya hak kazanacağınız sertifikalar ile CV’nize katkı sağlayabilirsiniz. 

İş hayatında başarının anahtarı sevdiğiniz işi yapmaktan geçer. Sevdiğiniz işi yapabilmeniz dileklerimle...

Bu yazıyı beğendiysen
şimdi paylaş!
Blogger
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsünde içerik editörü olarak görev almaktadır. Kişisel gelişimle ilgili blog içerikleri ve tanıtım yazıları yazıyor.

Devamı
Yorumlar(0)
Ortalama Değerlendirme 5

Yorum yapabilmek için Oturum Aç'manız gerekmektedir.

Yorum yapılmamış, yapan ilk sen ol!