AnasayfaBlogİş Görüşmesinde Yalan Söylemeye Mecbur Bırakmak
Mülakat - İş Görüşmesi

İş Görüşmesinde Yalan Söylemeye Mecbur Bırakmak

04 Temmuz 2018
İş Görüşmesinde Yalan Söylemeye Mecbur Bırakmak

5 yıl içinde kendinizi nerede görüyorsunuz sorusuna dürüst cevap verebilmek oldukça zor değil mi? Peki dürüstlük her zaman işe yarar mı? İş görüşmesinde sıkça karşılaştığımız bir ikilem var. Çok istediğiniz bir pozisyon için iş görüşmesine gittiniz. Çok iyi de bir kariyeriniz var ama bu pozisyonu kariyer hedefinizdeki yerden bir önceki basamak olarak görüyorsunuz. Kariyer hedefiniz büyük. Çok büyük! Bu sebeple bu pozisyon çalıştığınız son şirket olmayacak. Size “kendini 5 yıl sonra nerede görüyorsun sorusu” gelecek. Eğer dürüst şekilde cevap verirseniz muhtemelen o işe alınmayacaksınız.

Eğer işleri en iyi hale getirmek hedefim var demezseniz (veya benzer bir cümler) sonucun ne olacağını biliyorsunuz. İkinci görüşme için çağırmayacaklar. Hepimiz işe alım müdürünün ne duymak istediğini biliyoruz. Siz işe alım müdürü olsanız siz de aynı şeyleri duymak isterdiniz.

“İşletmeyi ve çalıştığım departmanı iyileştirmek için çalışırken hem kendimi geliştirmek hem de işleri geliştirmek istiyorum. Bu süreçte işletmenizin kurumsal kültüründen ve yöneticilerimden yararlanmak istiyorum.”

Bunu internet araması yaptığınızda birçok yerde görebilirsiniz.

Birçok kişi beş yıl içinde nerede olacağını düşünmüyor. Ama gerçekten düşünürse beş yıl sonra bu pozisyonda çalışmayı düşünmeyecek. Çünkü baktığınızda bugün işe alım müdürü olarak size bu soruyu soran kişi belki de 5 yıl sonra o şirkette olmayacak. CFO, CEO ve hatta belki de yönetim kurulu başkanı bile olmayacak.

Kendini 5 yıl içinde nerede görüyorsun?

Peki iş görüşmesinde kendini 5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun diye sorulduğunda ne cevap vereceğiz? Bu soruda dürüst olmazsanız başarılı olamazsınız. İş görüşmesinin en zor sorusu… Bu soru geldiğinde işe alım müdürüne sorduğunuzu düşünsenize. 10 kişiden 9’u cevap veremez.

Günümüzde 5 yıl uzun bir süre. Kimse 5 yıl sonra ne olacağını ve nereye varacağını tam olarak bilemez. Çünkü iş dinamikleri çok hızlı değişiyor. Bu sorunun doğru olmamasının tek sebebi var: sorunun doğru sorulmaması! Bunun yerine soruyu şöyle sorun:

Bu pozisyonda yalnızca 5 yıl çalışacaksınız. Daha sonra terfi alacaksınız. Bu beş yılda ne yapacaksınız? Kendinizi bir sonraki pozisyon için nasıl hazırlayacaksınız? Ayrıca ek olarak şunu da sorabilirsiniz: sizce hangi pozisyona terfi edeceksiniz?

O insanın gözlerine bakarak “Evet! 5 yıl burada çalışacakksın” diyoruz. Ortalama çalışma sürelerinin 2-7 yıl olduğunu biliyoruz ama kimin umurunda? Böyle yaparak insanları yalan söylemek zorunda bırakmamış oluruz.

Kendini 5 yıl içinde nerede görüyorsun sorusuna nasıl cevap verilmeli?

İş görüşmesinde kendini 5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun diye sorulduğunda ne cevap vereceğiz? Bu soruda dürüst olmazsanız başarılı olamazsınız.

Kendini 5 yıl içinde nerede görüyorsun sorusuna nasıl cevap verilmeli?

Eğer işleri en iyi hale getirmek hedefim var demezseniz (veya benzer bir cümler) sonucun ne olacağını biliyorsunuz. İkinci görüşme için çağırmayacaklar.

Kendini 5 yıl içinde nerede görüyorsun nasıl bir soru?

Günümüzde 5 yıl uzun bir süre. Kimse 5 yıl sonra ne olacağını ve nereye varacağını tam olarak bilemez. Çünkü iş dinamikleri çok hızlı değişiyor. Bu sorunun doğru olmamasının tek sebebi var: sorunun doğru sorulmaması! 

İş Görüşmesinde Yalan Söylemeye Mecbur Bırakmak5 yıl sonra nerede olacaksınızkariyer hedefi kariyer hedefi sorusu kariyer hedefi yazıları
Zeynep Karadağ
Zeynep Karadağ
Blog Yazarı

İstanbul İşletme Enstitüsü'nün blog bölümüne içerik üreten genç bir profesyoneldir. İş hayatı, başarı, kariyer planlaması gibi çeşitli konularda makaleler yazmaktadır. Ayrıca, uzman tavsiyesi vererek kişilere özgeçmişleri konusunda da yardımcı olmaktadır.

Benzer Yazılar
Doğru ve faydalı bilgiler sağlama konusunda kararlı olan uzman ekibimizle blogumuzu her zaman yeni makaleler ve videolarla güncelliyoruz. Güvenilir tavsiyeler ve bilgilendirici içerikler arıyorsanız, blog sayfamıza mutlaka göz atın.