Published on: 04 Temmuz 2018 Zeynep Karadağ 1 Yorum
Okuma Sayısı : 2454

5 yıl içinde kendinizi nerede görüyorsunuz sorusuna dürüst cevap verebilmek oldukça zor değil mi? Peki dürüstlük her zaman işe yarar mı? İş görüşmesinde sıkça karşılaştığımız bir ikilem var. Çok istediğiniz bir pozisyon için iş görüşmesine gittiniz. Çok iyi de bir kariyeriniz var ama bu pozisyonu kariyer hedefinizdeki yerden bir önceki basamak olarak görüyorsunuz. Kariyer hedefiniz büyük. Çok büyük! Bu sebeple bu pozisyon çalıştığınız son şirket olmayacak. Size “kendini 5 yıl sonra nerede görüyorsun sorusu” gelecek. Eğer dürüst şekilde cevap verirseniz muhtemelen o işe alınmayacaksınız.

Eğer işleri en iyi hale getirmek hedefim var demezseniz (veya benzer bir cümler) sonucun ne olacağını biliyorsunuz. İkinci görüşme için çağırmayacaklar. Hepimiz işe alım müdürünün ne duymak istediğini biliyoruz. Siz işe alım müdürü olsanız siz de aynı şeyleri duymak isterdiniz.

“İşletmeyi ve çalıştığım departmanı iyileştirmek için çalışırken hem kendimi geliştirmek hem de işleri geliştirmek istiyorum. Bu süreçte işletmenizin kurumsal kültüründen ve yöneticilerimden yararlanmak istiyorum.”

Bunu internet araması yaptığınızda birçok yerde görebilirsiniz.

Birçok kişi beş yıl içinde nerede olacağını düşünmüyor. Ama gerçekten düşünürse beş yıl sonra bu pozisyonda çalışmayı düşünmeyecek. Çünkü baktığınızda bugün işe alım müdürü olarak size bu soruyu soran kişi belki de 5 yıl sonra o şirkette olmayacak. CFO, CEO ve hatta belki de yönetim kurulu başkanı bile olmayacak.

Kendini 5 yıl içinde nerede görüyorsun?

5 yıl içinde kendini nerede görüyorsun

Peki iş görüşmesinde kendini 5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun diye sorulduğunda ne cevap vereceğiz? Bu soruda dürüst olmazsanız başarılı olamazsınız. İş görüşmesinin en zor sorusu… Bu soru geldiğinde işe alım müdürüne sorduğunuzu düşünsenize. 10 kişiden 9’u cevap veremez.

Günümüzde 5 yıl uzun bir süre. Kimse 5 yıl sonra ne olacağını ve nereye varacağını tam olarak bilemez. Çünkü iş dinamikleri çok hızlı değişiyor. Bu sorunun doğru olmamasının tek sebebi var: sorunun doğru sorulmaması! Bunun yerine soruyu şöyle sorun:

Bu pozisyonda yalnızca 5 yıl çalışacaksınız. Daha sonra terfi alacaksınız. Bu beş yılda ne yapacaksınız? Kendinizi bir sonraki pozisyon için nasıl hazırlayacaksınız? Ayrıca ek olarak şunu da sorabilirsiniz: sizce hangi pozisyona terfi edeceksiniz?

O insanın gözlerine bakarak “Evet! 5 yıl burada çalışacakksın” diyoruz. Ortalama çalışma sürelerinin 2-7 yıl olduğunu biliyoruz ama kimin umurunda? Böyle yaparak insanları yalan söylemek zorunda bırakmamış oluruz.

  • 5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun ,
  • 5 Yıl Sonra Nerede Olacaksınız? ,
  • kariyer hedefi ,
  • kariyer hedefi sorusu ,
  • kariyer hedefi yazıları ,
  • kendini 5 yıl sonra hangi pozisyonda görüyorsun ,
  • kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz
Yorumlar(1)
Yorumlar
5,0
Ortalama Değerlendirme
%100
%0
%0
%0
%0
Değerlendirmeler
Ö. Z.
17.Ağustos.2018

kendini 5 yıl sonra nerede görüyorsun sorusu hayatta en sevmediğim soru.

Yazar
    Blog Yazarı
Özgeçmiş

İstanbul İşletme Enstitüsü blog bölümünde içerik üretmektedir. İş hayatı, başarı, kariyer planlama, doğru özgeçmiş düzenlemeleri gibi birçok alanda yazılar yazıyor.

Devamı